Głębokie Południe. Cztery pory roku na głuchej prowincji

Wydawnictwo: Czarne
Deep South: Four Seasons on Back Roads
literatura faktu
elfijka

Głębokie Południe Paula Theroux to świat, w którym „historia żyje i ma się dobrze” – stosunki między czarnymi a białymi są wciąż napięte, pełne wzajemnych żalów i poczucia krzywdy: wielu zresztą wciąż pamięta czasy segregacji rasowej, a niektórzy twierdzą, że wcale się nie skończyły. Sercem wspólnoty jest tu lokalny kościół, ulubioną niedzielną rozrywką jarmark z bronią, którego uczestnicy zachowują się tak, jakby wojna secesyjna zakończyła się wczoraj. A wokół ciągną się pola bawełny, powoli wypieranej przez inne uprawy.

Lecz choć Południe regularnie nawiedzają huragany, choć jest biedne, zacofane i popada w ruinę, równocześnie fascynuje muzyką, kuchnią, pogodą ducha i humorem. Theroux oburza się i pała gniewem, patrząc na nędzę i nierówności, ale podziwia wytrwałość i odwagę działaczy społecznych i zwykłych ludzi doświadczonych przez los.

Jego opowieść ma też bohaterów drugoplanowych, znanych i mniej znanych kronikarzy Południa: Williama Faulknera, Mary Ward Brown, Marka Twaina, Carson McCullers, Tennessee Williamsa, którzy tak jak on próbowali zrozumieć i opisać fenomen tego świata.

źródło opisu: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/glebokie-poludnie

źródło okładki: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/glebokie-poludnie

Andrzej | 2017-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2017

Nierówna książka. Pełna dłużyzn przełamywanych ciekawymi fragmentami poświęconymi legendarnym amerykańskim postaciom związanym z Południem jak Faulkner czy Bill Clinton. Jestem pod ważeniem, że Theroux mimo swojego lewicującego światopoglądu jest uczciwy i raczej obiektywny. Z drugiej strony jego ciągłe tropienie niesprawiedliwości i dowodów na rasizm Południa jest tyleż groteskowy, co pokazujący dobitnie, że jakakolwiek integracja czy to religijna, czy rasowa jest z założenia niemożliwa. Nie poradziła sobie z tym ani Ameryka ani bogata Europa.

Lekceważący stosunek podróżnika do białych mieszkańców Południa przypomina jako żywo lekceważenie okazywane Polsce „B” przez naszych krajowych pisarzy. Z tą różnicą, że Therux ma talent, jest inteligentny i nie jest oportunistą.

Reasumujac – polecam największym fanom z adnotacją, że jest to książka do rozłożenia na raty.

planszowkowadama | 2017-12-05
Przeczytana: grudzień 2017

Autor świetnie pokazał klimat południowych stanów USA. Co ciekawe, miało się wrażenie, że jest on dość młodym mężczyzną o sprężystych nogach podróżnika - a w rzeczywistości ma już więcej lat na karku.

Książka jest jednak trochę za długa i z trudem dobrnęłam do końca (a początek pochłaniałam w zastraszającym tempie!). Na koniec ma się wrażenie, że tylko jarmarki-kościoły-bary-motel Patela - za dużo.

Hubs | 2017-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2017

Zmęczyłem. Po wielu urwanych rozdziałach, gdzie sen odbierał mi łączność z tematem, dotarłem do końca. Cieszę się. Cieszę, bo jest to Theroux postawiony na głowie. Zniknął ów stary (ale sympatyczny) zrzęda, odkrywający zakamarki nieznanych krain, sycący wyobraźnię widokami z toczącego się pociągu. Już na samym poczatku autor stawia sprawę jasno - nie będzie o podróżach i podróży jako celu w samym sobie. Będzie o miejscach docelowych, bo sama podróż po Ameryce jest prostacko łatwa i przyjemna, więc co tu pisać. Dlatego pod żadnym pozorem nie jest to książka podróżnicza! Po "Żelaznym Kogucie" czy "Ekspresie patagońskim" całość jest miałka, bo jakże ekscytować się opisami lunchu w motelowej jadłodajni?

Ale książka nie jest nawet o tym. Jest to raczej socjologiczny traktat nt. rasizmu i biedy na Południu. Temat jest jednak przedstawiony dość płytkawo. Bo oto biali są przeżarci rasizmem, kochają broń i tęsknią do starych czasów. Są prości jak konstrukcja cepa, mało wyedukowani,...

starshefa | 2017-11-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017