Wyniosłe wieże. Al-Kaida i atak na Amerykę

Wydawnictwo: Czarne
The Looming Tower: Al-Qaeda and the Road to 9/11
literatura faktu
Zicocu

Wyniosłe wieże to fascynująca opowieść obejmująca pięć dekad historii. Niesłychanie szczegółowo wyjaśnia takie zjawiska jak rozwój islamskiego fundamentalizmu, powstanie Al-Kaidy czy nieskuteczność amerykańskiego wywiadu, których kulminacją były ataki z jedenastego września. Lawrence Wright na podstawie osobistych wywiadów opowiada o tym, jak przebiegała transformacja Osamy bin Ladena i Ajmana az-Zawahiriego ze słabo wyszkolonych, idealistycznych bojowników walczących w Afganistanie w przywódców najskuteczniejszej grupy terrorystycznej w historii. Autor podąża śladem Johna O’Neilla – agenta FBI zajmującego się walką z terroryzmem – który jako jeden z pierwszych zdał sobie sprawę z rosnącego zagrożenia, jakim stała się Al-Kaida w latach dziewięćdziesiątych XX wieku, i starał się temu niebezpieczeństwu zapobiec. Wyniosłe wieże to książka pełna nowych informacji, podająca szeroki kontekst historyczny dla opisywanych zdarzeń. To wyczerpująca relacja na temat długiego ciągu zdarzeń, które doprowadziły do zamachów z jedenastego września.

Otrzymała Nagrodę Pulitzera, Nagrodę Dziennikarską im. Helen Bernstein, Nagrodę im. Lionela Gelbera oraz Nagrodę Literacką „Los Angeles Times”. Weszła również do finału Nagrody Literackiej im. Arthura Rossa. Jedna z najlepszych książek roku w rankingach wielu pism, m.in. „Time”, „Newsweek”, „The Washington Post”, „Chicago Tribune”, „The New York Times Book Review”, „San Francisco Chronicle”, „The New York Sun”, „The Economist”, „Newsday”, „Salon”, „New York”, „Los Angeles Times” i „Houston Chronicle”.

źródło opisu: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/wyniosle-wieze

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Zicocu książek: 1630

Narodziny szaleństwa

Jestem, o czym być może niektórzy już wiedzą, zadeklarowanym miłośnikiem „Serii Amerykańskiej”, i to miłośnikiem ekstremalnym. To znaczy takim, który sięga nie tylko po potencjalne hity (do tej kategorii zaliczam „Dreamland” Sama Quinonesa czy „Missoulę” oraz „Pod sztandarem nieba” Jona Krakauera), ale i pozycje przeznaczone raczej dla wąskiego grona – niekoniecznie nawet obejmującego niżej podpisanego („Wrzask rebeliantów” S.C. Gwynne’a czy „Serce wszystkiego, co istnieje” Boba Drury’ego i Toma Clavina, mimo chwytliwych tytułów to kąski przede wszystkim dla, jakkolwiek to zabrzmi, miłośników wojen). Zdarzają się w tej serii jednak takie książki, które mógłbym polecić w ciemno każdemu. Jedną z nich z pewnością był wydany w zeszłym roku „Ogar piekielny ściga mnie”, który stał się bezpośrednią inspiracją do stworzenia powieści Antonia Muñoza Moliny „Jak przemijający cień”, nominowanej do Man Booker International Prize. W pierwszej połowie tego roku natomiast pojawiła się w serii rzecz jeszcze lepsza: „Wyniosłe wieże” – opowieść o tragicznym ataku na World Trade Center.

Przywołałem tytuł książki Hamptona Sidesa traktującej o zamachu na Martina Luthera Kinga nie tylko ze względu na jej niewątpliwie wysoką jakość, lecz także z racji na podobieństwa łączące ją i recenzowane dzieło Lawrence’a Wrighta. Po pierwsze: tematyka. Choć opisane wydarzenia dzielą dziesiątki lat, to występują między nimi oczywiste związki – wstrząsnęły one nie tylko Ameryką, ale i całym globem, a ich następstwa miały wielki wpływ na kształt dzisiejszego świata. Po drugie: „wydarzenia” z poprzedniego zdania niekoniecznie oznaczają to, co można zakładać przed lekturą. Zarówno Sides, jak i Wright mają znacznie większe ambicje niż tylko ukazanie zamachów – w obu przypadkach są one jedynie punktem kulminacyjnym i właściwym zakończeniem pracy pisarza czy reportera. Ów finał poprzedza długa i wyczerpująca praca w poszukiwaniu korzeni oraz próba jak najdokładniejszego (i nie ma co ukrywać, wyjątkowo barwnego) ukazania kontekstu historycznego i kulturalnego centralnego zdarzenia. W „Ogar piekielny ściga mnie”, rzeczy dużo bardziej kameralnej, Sides skupia się na motywacjach psychologicznych, w „Wyniosłych wieżach” analizuje raczej nastroje polityczne i społeczne świata arabskiego, ale struktury są bliźniaczo podobne. Aby zilustrować założenia (oraz ich realizację) Wrighta, warto ująć je w liczby: treść jego książki, nie licząc dodatków bibliograficznych, to jakieś 530 stron – atak na WTC ma miejsce w okolicach pięćsetnej. Cała reszta traktuje o powstaniu Al-Kaidy, pochodzeniu jej twórców i bojowników, a także nieudolnych działaniach amerykańskich służb specjalnych (skupiających się na biurokratycznej rywalizacji zamiast rzeczywistej współpracy), które nie zdołały przeszkodzić terrorystom.

Choć miłośnicy gatunkowej segregacji z radością umieściliby „Wyniosłe wieże” na półce oznaczonej hasłem „książka historyczna”, która to kategoria u wielu czytelników wywołuje gęsią skórkę, a naprawdę niewielu kojarzy się z przyjemnością, to co do jednego trudno mieć wątpliwości: dzieło Wrighta jest diablo ciekawe. I to nie tylko ze względu na przedstawione w niej fakty (warto zaakcentować ostatnie słowo, bo całej masie teorii spiskowych narosłych wokół ataków na WTC autor poświęca zaledwie jedno czy dwa zdania w posłowiu, w którym opisuje sposób swojej niemal naukowej pracy), ale także na sposób ich prezentowania. Choć głównym zadaniem, jakie postawił sobie autor, jest przekrojowe ujęcie powstania Al-Kaidy, to niczym doświadczony prozaik buduje spójną narrację opartą na antagonizmie Osamy bin Ladena i Johna O’Neila; postaci te nigdy się osobiście nie spotykają, ale stanowią oczywistą personifikację konfliktu między Zachodem a islamem. Podobnym zabiegiem, choć odwracającym kierunek zależności (zamiast przejścia od abstrakcji do konkretu pojawia się przeniesienie rzeczywistości w świat idei), jest porównanie tradycyjnego chrześcijaństwa do radykalnego islamu, odwołujące się do rytualnego charakteru obu religii; podobną myśl wyrażał William Dalrymple w swej doskonałej książce „Ze świętej góry”. Przy tej robocie typowej dla epika zdarzają się Wrightowi drobne potknięcia (w tym dosyć zabawne, kiedy najpierw opisuje ubiór O’Neila jako wyraźnie wyróżniający go na tle kolegów z FBI, żeby potem stwierdzić, iż...ów nie wyróżniał się ubiorem na tle kolegów z FBI), ale w ostatecznym rozrachunku wykonuje ją po mistrzowsku. Jego książkę czyta się jak wyborną powieść, choć oparta jest w całości na faktach, które przecież najczęściej układają się w obraz szarej codzienności.

„Wyniosłe wieże. Al-Kaida i atak na Amerykę” jest doskonałą pozycją, która niewątpliwie zasłużyła na deszcz nagród, jaki na nią spadł. Od ataków na WTC minęły lata (bliżej nam do dwudziestej niż dziesiątej rocznicy, niewyobrażalne!), ale ich znaczenia nie sposób przecenić, dlatego warto podejmować próby ich zrozumienia. Lawrence Wright napisał świetny podręcznik stanowiący wielką pomoc w tym niezwykle trudnym zadaniu.

Bartosz Szczyżański

DorotaKa | 2018-05-01

Zamawiając tę książkę do recenzji mocno skupiłam się na jej tytule, przez co spodziewałam się lektury traktującej dosłownie o ataku na World Trade Center. Jak się okazało, to na jej podtytuł należy zwrócić szczególną uwagę. O Osamie Bin Ladenie i Al-Kaidzie cały świat usłyszał 11 września 2001 roku, i to usłyszał tak, że już nigdy tego nie zapomni. Nietrudno jednak domyślić się, że organizacja i jej przywódca nie zaczęli działać dopiero wtedy. Ciężko wyobrazić sobie, że wywiady poszczególnych państw, zwłaszcza Ameryki czy ojczystej Arabii Saudyjskiej nie wiedziały, że Bin Laden nienawidzi Stanów Zjednoczonych i co więcej, tę nienawiść planuje wyrazić w straszny sposób, zwłaszcza że się z tym zamiarem nie krył. By znaleźć odpowiedź na pytanie dlaczego ta tragedia się wydarzyła, dlaczego w ogóle dżihad przybrał taką formę, Lawrence Wright zabiera czytelnika w podróż kilkadziesiąt lat wstecz, czyli tam, gdzie należy szukać początków radykalizacji Islamu. Krok po kroku, dekada po...

Andrzej | 2018-05-09
Przeczytana: 08 maja 2018

Wiele sobie obiecywałem po tej książce i odliczałem dni do premiery. Niestety lekturze towarzyszyło rosnące rozczarowanie. Autor z pewnością celująco przygotował się do pracy i znakomicie ją udokumentował. Ponad tysiąc przypisów i piśmiennictwo którego wykaz obejmuje 30% opasłej ksiazki budzi respekt.

Wright w swej pracy skoncentrował się na genezie Al-Kaidy której korzenie sięgają lat powojennych i działalności ideologa współczesnego terroryzmu jakim był Egipcjanin Sajjid Kutb. Książkę wieńczy pogrzeb ofiar zamachów z 11/09. Historia 11/09 została napisana a raczej spisana z tyleż drobiazgową co irytującą kronikarską monotonią. W stylu jakże innym od rewelacyjnej "Drogi do wyzwolenia". Zabrakło podsumowania i syntezy, albo inaczej - wnioski jakimi dzieli się z nami Wright nie odbiegają od przeciętnej lewicowej narracji na temat terroryzmu (islam tak, wypaczenia nie) co w sytuacji tak monumentalnego dzieła musi zaskakiwać in minus.

Jak wspomniałem autor raczej nie podnosi...

Paweł | 2018-05-17
Przeczytana: 17 maja 2018

Absolutnie fenomenalna książka. Przeczytałem dość sporo książek o tematyce terroryzmu, ale głównie były to wspomnienia komandosów amerykańskich, z wyjątkiem pozycji bardziej przekrojowych pokroju "Tropiąc Bin Ladena" Makowskiego, "Zabić Bin Ladena" Bowden'a oraz "Brudnych wojen" Scahill'a (wszystkie trzy gorąco polecam!). "Wyniosłe wieże" to pierwsza pozycja z którą mam do czynienia, opisująca początki fundamentalizmu islamskiego w latach sześćdziesiątych, poprzez genezę Al-Kaidy, po atak z 11/09 i zaliczam tą książkę do najlepszych, które dane mi było przeczytać jeśli chodzi o tą właśnie tematykę.
Książką jest napisana w bardzo systematyczny sposób i przesuwa się w chronologiczny sposób od lat 60-tych do 90-tych i ostatecznie do ataku na WTC. Po drodze poznamy poglądy czołowych islamskich fundamentalistów, ich wpływ na rozwój terroryzmu, przewinie się wojna z ZSRR w Afganistanie, historia samego Bin Ladena, tworzenia Al-Kaidy, różnorakie zamachy, działania służb wywiadowczych,...

Jarek1983 | 2018-08-21
Przeczytana: 09 lipca 2018

Lawrence Wright zrobił to znowu. Po przeczytaniu jego fenomenalnej książki „Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary” byłem pod wrażeniem jego koronkowej pracy dziennikarskiej. Maniakalne wręcz przywiązanie do każdego szczegółu oraz dokumentacja źródłowa. Fakty, a nie przeczucia, opinie czy mity. Tym się kierował demaskując obraz scjentologów. W końcu w nasze ręce trafia przekład jego książki o ataku terrorystycznym na World Trade Center. Z niezrozumiałych przyczyn przyszło nam czekać na jej przekład aż 12 lat.

Na początku od razu uprzedzę, że tak jak poprzednio, tak i tu nie ma miejsca na dziwne teorie, krwawe szczegóły czy sensacyjne wątki. Jest pieczołowite i wielostronne obrazowanie zdarzeń oraz tło i konteksty historyczne. Wszystko po to, aby pomóc zrozumieć przyczyny tego zdarzenia. Dlatego na początku musimy cofnąć się do lat 50 XX wieku, aby przybliżyć postać Sajjida Kutba, który swoją postawą i myślą zapłodnił wyobraźnię późniejszych twórców...

GZal | 2018-09-28
Przeczytana: 28 września 2018

Wyniosłe wieże Lawrence’a Wrighta to niezwykle szczegółowy (momentami nawet za bardzo) obraz powstania Al-Kaidy, życia Osamy Bin Ladena i tworzenia się islamskich ruchów terrorystycznych w drugiej połowie II wieku.

W zasadzie lektura tej książki pokazuje jak wielki galimatias wiąże się z naszym (zachodnioeuropejskim) postrzeganiem islamu. Powstanie radykalnych grup nie było wcale kwestią biedy czy braku edukacji. Pierwszymi buntownikami, później zaś wzorami i mistrzami byli wykształceni lekarze, inżynierowie, nauczyciele. Przepełniała ich wiara i zasady, w których wyrastali. Wielu z nich opowiadało się przeciwko przemocy, jednak z czasem naginali swoje przekonania do wyższych celów. Pod wpływem realnych lub wymyślonych wrogów. W imię honoru, obrony wiary, kultury.
[...]
całość:

PedroP | 2018-05-06
Przeczytana: 06 maja 2018

Człowiek aż przeciera oczy z niedowierzania czytając niektóre z fragmentów tej książki. Dawid czasem wygrywa z Goliatem, szczególnie jeśli tego drugiego napędza pycha i niezachwiana wiara we własną niezwyciężoność. Szkoda tylko, że na ołtarzu wręcz niepojętych zaniechań, resentymentów i wewnętrznych wojenek, musiało zostać złożonych tylu niewinnych ludzi. My, byliśmy tylko niczego nieświadomymi widzami przerażającego końcowego efektu procesu postępującego przez wiele lat. Autor brawurowo opisuje całą genezę ataków z 11 września, zaczynając od małego ziarnka fundamentalizmu zasianego w podatnych i rozczarowanych umysłach.

Małgorzata | 2018-05-02
Przeczytana: 02 maja 2018

Moim zdaniem doskonała książka o genezie Al-Kaidy, i szerzej, o współczesnym konflikcie naszego świata z islamem. Do tego świetnie napisana ponieważ pomimo ogromnego materiału nie tylko nie nuży czytelnika ale wręcz nie pozwala się od czytania oderwać. Bardzo podobało mi się również wprowadzenie i przedstawienie licznych przecież postaci(zarówno od strony ich działalności jak i motywów nimi kierujących) doskonale wkomponowane w całość opowieści. Gorąco polecam.

Przeczytana: 10 lipca 2018

Zamach na World Trade Center rozpoczął kolejną globalną konfrontację. Przeciwko Zachodowi zwrócił się islamski terroryzm. Jakie są źródła fundamentalizmu religijnego na Bliskim Wschodzie? Jakie były kamienie milowe w jego rozwoju? Czy amerykańskie służby mogły zapobiec wydarzeniom z 11 września 2001 roku?

Polski przekład recenzowanego reportażu ukazał się kilkanaście lat po debiucie na rynku amerykańskim. Za oceanem książka była bestsellerem. W 2007 roku otrzymała Nagrodę Pulitzera. Czy przez ten czas straciła na aktualności? Za odpowiedź mogą posłużyć telewizyjne serwisy informacyjne i portale internetowe. Terroryzm islamski wciąż jest najpoważniejszym wyzwaniem i zagrożeniem dla bezpieczeństwa międzynarodowego. „Wyniosłe wieże” należy zaliczyć do najważniejszych pozycji pozwalających zrozumieć jego źródła, znaczenie oraz charakter.

Lawrence Wright w zrozumiały sposób przedstawia czytelnikowi proces kształtowania się fundamentalizmu religijnego w świecie islamu. Opisywany w...

Tomiś | 2018-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2018

Jestem mile zaskoczony. Moja ocenia nie mogła być inna jak osiem gwiazdek. Przyznam, że po książkę sięgnąłem stojąc pod ścianą. Nie miałem ochoty czytać o Talibach, zamachach, Afganistanie. Wieżach, FBI, fanatykach. A jednak warto było. Książkę zaczyna i kończy zamach z 11 września. Brzuch wypełnia historia powstania Al-Kaidy. Mimo tego, że już chyba wszystko powiedziano o samym zamachu i fundamentalistach islamskich to akurat tę książkę polecam.

Gosia Ostrowska | 2018-10-10
Przeczytana: 10 października 2018

Zdecydowanie jeden z najlepszych reportaży jakie kiedykolwiek czytałam. Wow!