Bracia Wright

Wydawnictwo: Czarne
The Wright Brothers
Agnieszka Wilga
Ag2S

Pewnego zimowego dnia w Outer Banks w Północnej Karolinie w 1903 roku, dwóch braci z Ohio zmieniło historię. Nastała era lotnictwa – pierwsza maszyna, która była cięższa od powietrza – wzbiła się w powietrze. Kim byli bracia i w jaki sposób osiągnęli to, co wielu wydawało się niemożliwe? Historyk David McCullough, dwukrotny laureat Nagrody Pulitzera, opowiada zaskakującą historię Wilbura i...

Kim byli bracia i w jaki sposób osiągnęli to, co wielu wydawało się niemożliwe?

Historyk David McCullough, dwukrotny laureat Nagrody Pulitzera, opowiada zaskakującą historię Wilbura i Orville’a Wrightów – braci, którzy dzięki swojej wyjątkowej odwadze, determinacji i ciekawości świata, nauczyli świat sztuki latania. Nie mając wykształcenia, pieniędzy i żadnych znajomości, nigdy się nie poddali w swojej misji wzbicia w powietrze. Każdego dnia, ryzykowali życie, siadając za sterami swoich prototypów i próbując wznieść się ponad ziemię.

Dzięki pamiętnikom Wrightów, ich zeszytom, zapiskom i setkom listów, Davidowi McCulloughowi udaje się odtworzyć historię braci Wright i ich niesamowitego sukcesu, a także opowiedzieć o mało znanej siostrze Wrightów – Katrine, bez pomocy której wynalezienie samolotu mogło stanąć pod znakiem zapytania.

źródło opisu: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/bracia-wright

źródło okładki: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/bracia-wright

Tomiś | 2018-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2018

Bez wahania całe dziesięć gwiazdek. Bardzo dobra książka. Świetnie napisana a i temat zacny. Ciekawie i jeszcze raz ciekawie. Z wielką klasą, schludnie, tak jak powinno być. Nic dodać nic ująć. Książka taka jak i sami Bracia Wright. Szlachetna do końca. Bez zbędnych fajerwerków. Polecam. Bez wątpienia najlepszy reportaż pierwszego kwartału 2018 roku.

Kwiat Paproci | 2018-06-03

„Niemal w całej Ameryce spodziewano się, że wszystko będzie teraz wyglądało coraz lepiej”, napisał David McCullough o czasach, w których bracia Wright trudzili się nad opanowaniem sztuki latania. Konstruktorzy do spełniania tego wielkiego marzenia ludzkości zabrali się „po amerykańsku”, zaprzęgając do swoich działań ogromne pokłady optymizmu, entuzjazmu i determinacji. Wilbur i Orville Wright mieli w sobie coś z MacGyver’a, nomen omen bohatera amerykańskiego serialu, potrafiącego uratować świat za pomocą taśmy klejącej i scyzoryka. Stale ulepszając swoją maszynę osiągnęli „nieuchronny sukces”, jak pisali o nich sąsiedzi z Dayton, miejscowości, w której osiedliła się rodzina Wright’ów. Osiągnięcie wynalazców, zwykłych chłopaków, którzy nie mieli kierunkowego wykształcenia, dofinansowania do swoich prac, ani sztabu współpracowników wpisuje się amerykański etos sukcesu wypracowanego od zera. Wystarczyły zapał, zaangażowanie w podejmowane działania i umiejętność samodzielnego,...

eXeliza | 2018-09-05
Przeczytana: 05 września 2018

Świetna. Nie interesuję się lotnictwem, ale historia Braci Wright mnie wciągnęła. Fajnie jest poznać historię czegoś, co dla nas jest czymś oczywistym, a ponad sto lat temu było fantastyką lub abstrakcją.

PedroP | 2018-06-11
Przeczytana: 10 czerwca 2018

Inspirująca lektura. Świetnie wydana i napisana. Okraszona wieloma zdjęciami, czego często mi brakuje w książkach Serii Amerykańskiej. Dla zainteresowanych historią USA pozycja obowiązkowa.

Mecha_Kulturacja | 2018-07-03

Książka Mccullough’a oparta jest na setkach prywatnych listów i dzienników rodziny Wrightów. Bogactwo, z którego autor czerpie informacje przekłada się na ukazanie nie tylko geniuszu braci, ale również pokazuje ich ludzką stronę, ich wspólne relacje, ale i relacje z rodziną. Opowiada również o wkładzie ich siostry Katharine w ich historię.

Biografia Davida Mccullough’a to zaskakująca i fascynująca zarazem opowieść. Być może nazwisko Wright wielu z nas kojarzy się z lataniem, ale prawdopodobnie mało kto w dzisiejszych czasach zna historię prekursorów lotnictwa i ich niesamowitego, pełnego obsesji i determinacji życia, które zmieniło losy świata.

rav | 2018-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2018