Granice marzeń. O państwach nieuznawanych

Abchazja, Osetia, Naddniestrze, Górski Karabach - nieuznawane państwa, odpryski Związku Radzieckiego, ostoje dawnych czasów, przyczółki Kremla, różnie można je rozpatrywać. Zawsze jest to jednak fascynujący temat. Autor dorzucił jeszcze Odessę z uwagi na powiązanie z Naddniestrzem i zapewne z uwagi na dość ryzykowną ewentualną podróż do Donbasu (choć i tam był i o tym wspomina). Nie jestem do końca pewny pryzmatu, przez który chciał pokazać; co prawda jest dość "dziaderski", ale to chyba specyfika tych regionów. Autor przedstawia wiele z nich jako konflikty zamrożone, okazjonalnie wybuchające na nowo, ale - chyba lepsze słowo - "przewlekłe".

I przerażające jest to, że raptem parę lat później Odessa wygląda zupełnie inaczej i jej los jest niepewny, Górski Karabach już nie istnieje po inwazji Azerbejdżanu, a i w Naddniestrzu coś może się "kroić".

Dodatkowy bonus za polskie akcenty - nie wiem, na ile są przeporcjonalizowane, bo pojawiają się dość często, ale zawsze je lubię. I samemu mieszkając za granicą mam wrażenie, że jednak nie pojawiają się one ani tu ani gdziekolwiek indziej nieproporcjonalnie często - Polacy są po prostu wszędzie.

Smutna i ciekawa. Szkoda ludzi, żyjących w takim zawieszeniu przez rozgrywki polityczne.

Przedstawia zniuansowany obraz ludzi żyjących na terenach o niejednoznacznej przynależności państwowej. Dobrze otwiera oczy na fakt, że obok rządów i elit walczących o wpływy, występują zwykli ludzie, którzy chcą przede wszystkim spokoju i zapewnianie sobie znośnego bytu materialnego

Trochę mnie zawiódł ten reportaż. Temat faktycznie trudny, więc może dlatego tak ciężko się czytało. Musiałam robić sobie dłuższe przerwy od lektury.

Jeden z moich ulubionych polskich autorów reportażu. I....nie zawiodłem się. Reportaże pisane w latach 2015-2016 z różnych stron Europy. Jednak przede wszystkim są to reportaże z byłego Sojuza. Abchazja, Osetia, Nadniestrze, Górny Karabach czy wschodnia Ukraina. Trochę czasu od napisania ww reportaży minęło a i sytuacja w tej części Europy diametralnie się zmieniła (agresja Rosji na Ukrainę czy też sytuacja w Górnym Karabachu). Jednakże główne założenia konfliktów, historia tych ziem oraz cierpienie tych obywateli jest niezmienne. To za sprawą Rosji i jej polityki "wewnętrznej" mamy i myślę, że jeszcze długo będziemy mieli niepokoje. Ta imperialna carska Rosja, radziecka i rosyjska polityka i tzw. inżyniera społeczna doprowadziła i nadal prowadzi do cierpienia tysięcy mieszkańców tych ziem. To mało znane historie, a jednak warte przeczytania żeby wiedzieć o co chodzi Rosji w tej części Europy.
Polecam bardzo.

Nie lubię reportaży. Po tytule spodziewałam się informacji a dostałam żale i pretensje mieszkających lub wygnanych czy uciekinierów z opisywanych miejsc. Jedyne co to się dowiedziałam,że jedną z nazw państwa nieuznawanego całe życie przekręcałam.

Bardzo ciekawy reportaż, szczególnie mając te perspektywę kilku lat i wiedząc o zmianach, jakie zaszły we wspomnianych regionach - chociażby w Doniecku. Wydawałoby się, że po wojnie granice państw są dość stałe, jednak historie zaprezentowane w tej książce pokazują, że nadal są to twory dość płynne, w dodatku jak duży wpływ na ich formowanie się mają historia, tożsamość, kultura czy język.

Problematyka państw nieuznawanych sama w sobie jest fascynująca - malutkie regiony nie większe od naszych województw podejmują mniej lub bardziej uzasadnione próby wybicia się na niepodległość, gdzie towarzyszy im mniej lub bardziej uzasadniona niechęć do sąsiada, a także niczym nie poparta nadzieja, że upragniona wolność przyniesie wreszcie jakieś pozytywne zmiany. Tak samo jak ciekawy, temat ten jest też trudny, pełen niuansów, opierający się na etnicznych zawiłościach, korzeniami sięgający dziesiątek, a zazwyczaj setek lat wstecz.

No i te trudne subtelności przerosły Autora. Książka mimo prób nakreślenia przyczyn stanu rzeczy i sięgania w przeszłość pozostaje chaotyczna, i, co gorsza, nie angażuje i nie przybliża tematu nawet na poziomie czysto ludzkim, i to mimo wielu dramatycznych przykładów konkretnych osób. Bo liczne rozmowy to także w tej książce pewien problem - nie wiem, czy to kwestia tego, ze Grzywaczewski nie potrafi zadawać odpowiednich pytań, czy też po prostu tacy rozmówcy mu się trafili, ale odniosłam wrażenie, że w większość nie mieli nic ciekawego do powiedzenia. Ot, najczęściej sztampa pod tezę, opowieści o tym, jak gdzie się żyje, albo "to my mamy rację, nie oni". Nie każdy głos z "wewnątrz" ma wartość reporterską, jakby brutalnie i arogancko to nie zabrzmiało.

Na zakończenie klaps dla Czarnego - w moim wydaniu, w części dotyczącej Abchazji było aż 16 pustych stron. Szesnaście! Ja wiem, że nie ma ludzi/drukarni nieomylnych, ale na Boga, szesnaście!

Nie do końca jestem w stanie określić, jak autor tego dokonał, ale po przeczytaniu 70% treści do Abchazji czuję głównie niechęć. Pryzmat, przez jaki Grzywaczewski spogląda na rzeczywistość swoich bohaterów przepuszcza strasznie mało światła i to światło pada przede wszystkim na starszych mężczyzn kurczowo trzymających się przeszłości.

Czytana w podrózy po Gruzji, m podwójny smak. Klimat i urealnienie przez naoczne świadectwo..no prawie

Interesujący pomysł na reportaż, dobrze uzupełnia luki w niewiedzy. Książka ma jednak pewien mankament - napisana jest chwilami chaotycznie, przez co po jej przeczytaniu mylą się pewne fakty i szczegóły.

• Reportaż
  • Reportaże