Wymazana granica. Śladami II Rzeczpospolitej

Okładka książki Wymazana granica. Śladami II Rzeczpospolitej Tomasz Grzywaczewski
Okładka książki Wymazana granica. Śladami II Rzeczpospolitej
2020-11-25
9788381911115
II RP historia Kresy pamięć ludzie granice opowieści wspomnienia

Nieistniejące granice. Wędrówka po śladach II RP

Perełka. Szczególnie dla kogoś jak ja, z pogranicza.

Perełka. Szczególnie dla kogoś jak ja, z pogranicza.

Świetna reporterska robota! Temat pasjonujący i mimo wydawałoby się dużej ilości publikacji w tym temacie, rzekłbym niektóre kierunki to bynajmniej dla mnie novum. Przecież Kresy II RP to nie tylko Wołyń, Lwowskie czy Wileńszczyzna to również Warmia z Mazurami, Polesie, Zaolzie czy też Kaszuby, że nie wspomnę o regionach Wielkopolski czy też obszarach Huculszczyzny i Łemkowszczyzny. To również opowieść o ludziach, którzy pomimo przeciwności losu w trybach wielkiej historii czuli się Polakami oraz walczyli o polskość często ponosząc najwyższą ofiarę.
Książka pokazuje również to że granice, to często linie na mapach wytyczone bez ładu i składu przez polityków, którzy przedkładają swoje interesy nad los zwykłych obywateli. Te linie jednak nie zatrzymują codziennego życia w harmonii wielu różnych często odmiennych kulturowo, językowo czy wyznaniowo ludzi. Jest to bardzo wartościowy reportaż, polecam!

Rewelacyjny reportaż. Doskonała konstrukcja, przejmujące, plastyczn opisy. Próba odpowiedzi na pytanie czym jest granica i czy zawsze dzieli. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich polskich 'patriotów'.

2077

Świetny reportaż z podróży wzdłuż granic II RP.
Mnóstwo spotkań, faktów odwoływań. Dobra robota!
Jednego mi w tej książce dotkliwie brakowało - zdjęć.

Świetny reportaż z podróży wzdłuż granic II RP.
Mnóstwo spotkań, faktów odwoływań. Dobra robota!
Jednego mi w tej książce dotkliwie brakowało - zdjęć.

Bardzo ciekawa podróż po dawnej granicy RP. Przenikające się wzajemnie historie wielu narodów opowiedziane starannie i obiektywnie. Polecam!

Niedawno czytałem książkę o rowerowej wyprawie Bernarda Newmana po Kresach II Rzeczypospolitej. Pod koniec zeszłego roku za sprawą „Wymazanej granicy” odbyłem podobną intelektualną wędrówkę po miastach i wsiach leżących kiedyś na pograniczu w latach 20-tych i 30-tych XX wieku. Ciekawe spojrzenie z perspektywy dawnych mieszkańców. Szczerze powiedziawszy lepiej prezentuje się część zachodnia – poszerza horyzonty odnośnie Kaszubów, Ślązaków, Czechów... Część wschodnia (trochę słabsza) to bardziej spojrzenie z bieżącej perspektywy na ludzi, od których granice oddaliły się. Bo historię tworzą zwykli ludzie, którzy żyją w symbiozie, niezależnie od mniej czy bardziej sztucznie stworzonych barier. A w tle pojawiają się ukryte i zapomniane kamienie graniczne - nieme relikty dawnych granic. Bez wątpienia interesująca to lektura.

Kawał dobrej roboty. Czyta się lekko, każdy rozdział zaciekawia i ma się wrażenie, że płynie się wraz z autorem szlakiem dawnych granic po rubieżach II Rzeczypospolitej. Naprawdę warta uwagi.

Tereny pogranicza. Nic nie jest jednoznaczne. Los mógł się potoczyć tak albo inaczej i z dnia na dzień zostawałeś Niemcem albo Polakiem albo Ruskim.

Zbiór reportaży z pogranicza prowadzi czytelnika wzdłuż zamazanych lub nowych granic Polski, które przemieszczały się tak jak wiał wiatr historii. Tylko domy, ludzie i ich rodziny zostały najczęściej w tym samym miejscu.
W niektórych miejscach nadal jakby w rozkroku.
Każda historia cytowana w książce jest inna, różnie można ją interpretować i oceniać. To duża zaleta bo pokazuje jaka to jest mozaika. Ważne aby to zauważyć i zrozumieć w obecnych czasach kiedy takie sprawy i poglądy próbuje zamknąć się w dualnej klasyfikacji albo jesteś patriotą albo onucą albo Polakiem albo wnukiem dziadka z Wehrmachtu.

Podobało mi się podejście Grzywaczewskiego, który w swych reportażach przytacza nie tylko wspomnienia konkretnych osób ale także dodaje smaczki w postaci opisów rozmówców, ich mieszkań, przedmiotów, drobiazgów, okolicy w której działa się wielka historia. Ma się wrażenie nie tylko kompletu wypowiedzi ale także satysfakcję, że autor słuchał i obserwował bardzo uważnie, w skupieniu. Tło tych wypowiedzi jest bardzo ważne, moim zdaniem.

Każdy rozdział daje też możliwość rozbudowania wiedzy historycznej (z okresu odzyskania niepodległości oraz po 1945). Bardzo ciekawy wątek o Śląsku Cieszyńskim i Zaolziu oraz relacji Czesi-Polacy. Największą część stanowią reportaże z południowo-wschodniej i wschodniej granicy. Są one też w odbiorze najtragiczniejsze. Ponieważ książka powstała przed wojną rosyjsko-ukraińską z 2022 roku nie ma w niej politpoprawności, przemilczania ani udawanego zapominania jaką tragedię zgotowali Polakom banderowcy i sowieci na tamtych terenach.

Poważną wadą jest coś co wydawałoby się oczywistością przy tego typu książkach - brak mapek.

W...

Reportaże o miejscach i ludziach według klucza przebiegu granic II Rzeczpospolitej. Dokładnie takiej jak lubię u Wydawnictwa Czarne

Kawał dobrej, reporterskiej roboty.

Kawał dobrej, reporterskiej roboty.

• Reportaż
  • Literatura faktu