Życie i śmierć na Drodze Umarłych

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
literatura polska
literatura faktu
Ag2S

KOLEJNA WIELKA WYPRAWA AUTORA KSIĄŻKI PRZEZ DZIKI WSCHÓD Mocny reportaż z wyprawy wzdłuż Transpolarnej Magistrali Kolejowej nazywanej Drogą Umarłych. Miała być wielkim dziełem Stalina. Nigdy jej nie dokończono. Tomasz Grzywaczewski odkrywa przerażającą prawdę o Syberii. Opustoszałe, ziejące chłodem baraki. Pojedyncze wieżyczki strażnicze, porzucone w nieładzie aluminiowe miski i przegniłe...

KOLEJNA WIELKA WYPRAWA AUTORA KSIĄŻKI PRZEZ DZIKI WSCHÓD
Tomasz Grzywaczewski odkrywa przerażającą prawdę o Syberii.
Opustoszałe, ziejące chłodem baraki. Pojedyncze wieżyczki strażnicze, porzucone w nieładzie aluminiowe miski i przegniłe buty. Powyginane szyny i zakopane w śniegu rdzewiejące lokomotywy. Transpolarna Magistrala Kolejowa. Siedemset kilometrów torów okupionych bezsensownym cierpieniem dziesiątków tysięcy niewolników. Marzenie Stalina porzucone w dniu jego śmierci. Kolej widmo zagubiona w dzikiej tajdze i tundrze. W miejscu, w które przez ostatnie pół wieku zapuszczali się tylko myśliwi z rdzennych ludów zamieszkujących te tereny.
Sześćdziesiąt lat po śmierci Stalina Tomasz Grzywaczewski wraz z ekipą filmową wyrusza wzdłuż linii kolejowej i spotyka współczesnych mieszkańców Syberii, niektórzy z nich pamiętają wydarzenia sprzed kilkudziesięciu lat. Autor odwiedza przerażające pozostałości łagrów. Wiele dawnych obozów zostało zamienionych w bazy geologów, poszukujących złóż ropy i gazu. Tak przeszłość łączy się z teraźniejszością. Okazuje się, że sen Stalina ma szansę się ziścić. Niewykluczone bowiem, że współczesna Rosja wybuduje linię Salechard-Norylsk, czyli dokładnie taką, o jakiej marzył Ojciec Narodu.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

baranek | 2019-02-18
Na półkach: Przeczytane, Podróżnicze
Przeczytana: 11 lutego 2019

Podróż Polaków na daleką Syberię w poszykiwaniu Drogi Umarłych. Oczekiwałam na więcej informacji historycznych dotyczących budowy kolei, jej obecnego statu oraz łagrów rozsianych wzdłuż Drogi Umarłych. Opis obecnego stanu kolei oraz łagrów jest zdawkowy. Relacja zawiera opisy spotkań, rozmów z autochtonami, które są ciekawe. Z książki można się dowiedzieć o dzisiejszych problemach, trudnościach ludów żyjących na Syberii. Ich los jest nierozerwalnie związany z naturą. Warto sięgnać po tę pozycję literaturową.

Thorondor | 2019-01-01
Przeczytana: 29 kwietnia 2017

Książka z grupy ,,czasu nie zmarnowałem, ale szału nie było". Czyta się przyjemnie, temat ciekawy, a obszar opisywany zazwyczaj nie przyciąga rzeszy turystów. Wprost przeciwnie. Północ Niziny Zachodniosyberyjskiej - jakoś mało tam ofert wakacyjnych. Czyli idealne miejsce, aby uchylić rąbka tajemnicy czytelnikom zmęczonych już historiami z zadeptanych miejsc.

Jednak, niestety, treść nie powaliła. Nie było wielkiego WOW!. Ot, ciekawa historia. Język trochę miałki, za słabo wciągający. Mimo wszystko, jako odskocznię od innej literatury (mocnej/ciężkiej/wstrząsającej/zapadającej w pamięć itd) - polecam.

uaa | 2017-10-03
Przeczytana: 29 września 2017

Dodalbym zdecydowanie wiecej zdjec. Nie czyta sie tego jak jakiejs fascynujacej opowiesci, ale jest w miare ok. W porownaniu np. z Dziennikami Kolymskimi Hugo-Badera wypada blado. Na plus na pewno opowiesci 4 bylych wiezniow Drogi Umarlych.

Marek Es | 2017-07-17
Przeczytana: 01 sierpnia 2017

Fantastyczna podróż.

Ukryty | 2017-06-21
Przeczytana: 16 czerwca 2017

spoko postac tego przewdnika

p_tysiaczek | 2017-06-03

Czytam wszystko o Rosji i Związku Radzieckim. Nawet drobna wzmianka o czymś rosyjskim przyciąga mnie jak magnes. Wyprawa w głąb Syberii, poszukiwanie zapomnianych łagrów, kolej... rzuciłam się na tę książkę. Zjechałam szybciutko, jak kotek z kreskówki rozpłaszczony na ścianie.
Narracja na poziomie lektury obowiązkowej dla klas trzecich. Niestety, szkoły podstawowej. Brak albo wyjątkowo skąpe i nieciekawe opisy bohaterów, zapowiadane "wielkie" wywiady mają zaledwie po kilka zdań. Ot, taki pościk na bloga co najwyżej. Zmarnowany temat.

Antonina | 2017-03-12
Przeczytana: 11 marca 2017

Zamawiając książkę, liczyłam na coś zupełnie innego tzn. więcej faktów odnośnie samej budowy "Drogi Umarłych".
Nie jest to jednak książka historyczna, dlatego sama dziwię się swojemu "zdziwieniu".
NIE ŻAŁUJĘ - pomimo, iż tak jak napisałam powyżej poszukiwałam czegoś innego, książka jest naprawdę rewelacyjna. Autor prezentuje nam świat o którego istnieniu, wielu nie ma pojęcia,przez co otwiera oczy na problemy ludzi "dzikiego wschodu".

Po lekturze " Życie i Śmierć na Drodze Umarłych" rozpaczliwie poszukuję drugiej książki Tomasza Grzywaczewskiego.
Idealnym podsumowaniem tej książki jest fakt, iż spędziłam kilka godzin na przeszukiwaniu stron antykwariatów i księgarni w celu odnalezienia kolejnej książki.

Kolejna świetna książka Tomasza Grzywaczewskiego.Wielka wyprawa, duże emocje podczas czytania.Ciekawie napisana z lekkością. Jednak trzyma w napięciu czytelnika. Momentami budząca niepewność w czytelniku.
Moim zdaniem świetna książka podróżnicza. Bardzo lubię i do niej często wracam. Skłania czytelnika do przemyśleń.

Gorąco polecam

Roman Dłużniewski | 2016-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2016

To książka bardzo mi bliska. Kilkoro młodych ludzi poszukuje łagrów na Syberii. Wśród nich jest moja córka.

iWesołowski | 2016-10-21
Przeczytana: 2016 rok

Interesująca, napisana w ciekawy sposób książka, ukazująca wyprawę od momentu rozpoczęcia procesu przygotowania do wyjazdu.