Przez dziki Wschód. 8000 km śladami słynnej ucieczki z gułagu

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
978-83-08-05007-1
Arnika

Opowieść o wolności, przygodzie i patriotyzmie. Tomasz Grzywaczewski wraz z dwoma kolegami wyruszyli w 2010 roku, w trwającą sześć miesięcy wyprawę śladami bohaterów głośnej książki Sławomira Rawicza "Długi marsz". Rawicz opisał w niej brawurową ucieczkę z syberyjskiego łagru. Długi marsz stał się również podstawą scenariusza filmu Petera Weira "Niepokonani". Po śmierci Rawicza wyszło na jaw,...

Opowieść o wolności, przygodzie i patriotyzmie.

Tomasz Grzywaczewski wraz z dwoma kolegami wyruszyli w 2010 roku, w trwającą sześć miesięcy wyprawę śladami bohaterów głośnej książki Sławomira Rawicza "Długi marsz". Rawicz opisał w niej brawurową ucieczkę z syberyjskiego łagru. Długi marsz stał się również podstawą scenariusza filmu Petera Weira "Niepokonani". Po śmierci Rawicza wyszło na jaw, że nie opisał on własnych przeżyć, ale historię Witolda Glińskiego. Okazało się, że Gliński żyje, mieszka w Wielkiej Brytanii i gotów jest opowiedzieć, co wydarzyło się naprawdę.

"Pragnęliśmy przywrócić pamięć o tej niezwykłej historii, a także oddać hołd wszystkim Polakom, zesłanym na „nieludzką ziemię”. Podróżując pieszo, konno oraz rowerem odtworzyliśmy trasę, którą siedemdziesiąt lat temu przebyli uczestnicy wielkiej ucieczki." - Tomasz Grzywaczewski

Wyprawa wzbudziła wielkie zainteresowanie. Książka jest jej oczekiwanym następstwem. Zabiera czytelnika w dziewicze rejony Jakucji, Buriacji, pustyni Gobi, Tybetu. Podróż kończy się w Kalkucie.

Mocna, reportażowo–przygodowa książka, pociągająca podróżników i ludzi z adrenaliną, a także tych, którzy o przygodach i podróżach marzą.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2012

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/2435/P...»

Meehoow | 2015-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2015

Oczywiście jest to wyprawa śladami słynnej LITERACKIEJ ucieczki z gułagu. Leszek Gliniecki [Sybirak 1940] na swojej witrynie w sposób wiarygodny kwestionuje wszystkie wersje rzekomej ucieczki Glińskiego i odnosi się również do książki Grzywaczewskiego. A ja oceniam przygodę i sposób jej podania.

wirydiana | 2012-12-04
Przeczytana: 27 listopada 2012

Tak się jakoś złożyło, że równocześnie czytałam dwie pozycje opisujące wędrówkę po tym samym kawałku ziemi. "Dzienniki kołymskie" i "Przez dziki wschód". W tej pierwsze zagłębiałam się z przyjemnością. Drugą wybrałam celowo, aby poznać opinię i ocenę młodszego pokolenia. Wydawało mi się, że takie zderzenie dwóch niezależnych relacji musi dać efekt synergii i suma wyniesionych wrażeń będzie gigantyczna. Niekoniecznie, niestety.
Trzech młodych mężczyzn wyrusza szlakiem sławnej ucieczki z gułagu. Chcą, podobnie jak uciekinierzy, przejść szlak od Jakucka do Kalkuty. W czasie wędrówki muszą przejść, przepłynąć lub przejechać ponad osiem tysięcy kilometrów. Na wędrownym szlaku czekają na nich przeróżne przygody i rozliczne perypetie. Jednak po kilku miesiącach uda się im osiągnąć cel i złożyć swoisty hołd tym, którzy przed laty szli tym samym szlakiem w znacznie gorszych warunkach.
Mam dużo zastrzeżeń do tej książki. Przede wszystkim jest za długa i zbyt przegadana. Gdyby była o połowę...

patrycjaa | 2016-08-30

Uff skończyłam.
Na początku myślałam, że będzie to kolejna ciekawa książka z wyprawy i o ile początek jeszcze się mi nie dłużył, to im dalej książki i im dalej wyprawy chciałam przebrnąć razem z chłopakami. Niektóre opisy budowli, które zwiedzali są koszmarne i moim zdaniem zbędne.
Przede wszystkim książka ta obala "fakt", że "długi marsz" był prawdziwym wydarzeniem, jak dla mnie potwierdzeniem tego są oto te słowa (bardzo irytujące):
"- Trzeba się przejść do tej wiochy i zastosować naszą sprawdzoną metodę - [...].
Na podstawie wcześniejszych doświadczeń zorientowaliśmy się, że najpierw trzeba znaleźć sołtysa, opowiedzieć mu naszą historię i poprosić o motorówkę, która zawiezie nas do następnego przyczółka cywilizacji. Jeśli dobrze to rozegramy, już jutro rano będziemy w kolejnej wiosce, a przy odrobinie szczęścia najbliższą noc spędzimy pod czyimś przyjaznych dachem".
Wyobraża sobie ktoś, że uciekinierzy z obozu chodzili (bez GPS-u) po wioskach i prosili kogokolwiek o pomoc. Jedno...

Klementynka | 2013-03-19
Przeczytana: 17 marca 2013

Książka Tomasza Grzywaczewskiego pt.„Przez dziki Wschód” opisuje ekspedycję śladami ucieczki z łagru, dokonanej najprawdopodobniej przez Witolda Glińskiego. Ta właśnie to wydarzenie stało się dla autora tej książki inspiracją do wyruszenia w niezwykle trudną podróż. Dotarł on do źródeł mówiących, że to raczej Gliński porwał się na ten odważny krok, a nie słynny Sławomir Rawicz, który napisał bestsellerowy „Długi marsz”.
Postać zbiega tak mocno zafascynowała Grzywaczewskiego, że zrodził się w jego głowie pomysł zorganizowania ekspedycji. Widział, że samotnie nie dokona takiej wędrówki, więc po dłuższych poszukiwaniach, do jego grupy dołączył Bartosz Malinowski i Filip Drożdż – filmowiec. Udało im się również umówić na wywiad z samym Glińskim, dzięki czemu otrzymali wiele cennych wskazówek. Wkrótce zyskali sponsora, bez którego ta wyprawa nie doszłaby do skutku. Wcześniej ustalili cały przebieg ekspedycji, zorganizowali niezbędny sprzęt i ubiór, skontaktowali się z Polonią na...

aartwer | 2018-11-05

Poznałem Tomka osobiście podczas promocji jego książki. To, z jakim zapałem ten chłopak opowiadał o swojej wyprawie było dobrym prognostykiem przed lekturą. Książka jest idealną pozycją na jesienne wieczory. Przystępny, lekki język pozwala pochłaniać kolejne stronice w mgnieniu oka. Wspomnienia z podróży przeplatane są ciekawymi, lecz czasami trudnymi relacjami między członkami ekspedycji, którzy przed wyprawą byli dla siebie zupełnie obcymi ludźmi. Polecam każdemu, kto kiedykolwiek marzył o dalekich podróżach.

Joanna | 2018-08-23
Przeczytana: 17 sierpnia 2018

Recenzja na blogu
Czyta się raz lepiej, raz gorzej. Autor kilka razy powtarzał swoje myśli. Sama tematyka bardzo ciekawa. Najbardziej czekałam na opowieści z Mongolii, a okazuje się, że w książce Rosja opisana jest najciekawiej. Takiej Rosji nie znałam.

żabka | 2014-05-16
Przeczytana: 03 maja 2014

Świetny reportaż opatrzony wątkami historyczno-obyczajowymi. Bardzo łatwo i szybko się ją czyta. Napisana jest w taki sposób jakbyśmy my z nim wędrowali. Polecam

Walker | 2015-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2015

Książkę czyta się dobrze i szybko. Chłopaki mieli bardzo fajny pomysł, nie trzymali się go jednak do końca ani na pewno zrobili takiej trasy, co Gliński. Mimo wszystko duży szacunek, że porwali się oni na taką wyprawę bez jakichś szczególnych wcześniejszych przygotowań albo doświadczenia. Ich wyprawa i książka dużo wnosi do zrozumienia zarówno tamtych ludzi, terenów, a także oddaje hołd Witoldowi Glińskiemu.

nicavera | 2012-12-20

nie sadzilam, ze te zapiski z podrozy sladami slynnej ucieczki z Gulagu beda dla mnie taka wciagajaca lektura.Ksiazka ma swietny jezyk, duzo ciekawostek a przede wszystkim...zawiera fotografie ilustrujace to, o czym w danej chwili pisze autor.To chyba najwiekszy plus tej ksiazki.Zapraszam takze do zapoznania sie z moja dluzsza recenzja na portalu histmag.org :-) polecam ta ksiazke zdecydowanie.

Piotr | 2016-02-01
Przeczytana: styczeń 2016

Dobrze się czyta, proporcje opisu trasy zachwiane (książka głównie o Syberii). Podoba mi się, że sporo jest o historii napotkanych miejsc.