Azja. Opowieści podróżne

literatura faktu
2018-08-20
azja reportaż opowieści podróże opowieści podróżne kontynenty

Jak większość zbiorów, ten również jest dość nierówny. Na całe szczęście dominują teksty dobre i bardzo dobre, jedynie dwa odbiegają na minus. Ogółem zestawienie jest całkiem udane, także warto :)

Niezbyt podobała mi się taka forma. Zdecydowanie wolę dłuższe opowieści. Tutaj jest przeskakiwanie z tematu na temat, różnice stylu pisania, jakość pisania. No nie układa się to w zgrabną całość. Co innego czytać krótkie felietony na łamach gazety, co innego w formie książki. Nie kupuję takiej wersji. Daję kilka gwiazdek za kilka tematów, które zaintrygowały mnie na tyle,...

Reportaże zebrane w jedną książkę to chyba jednak nie jest "to coś". Zupełnie inaczej czyta się pojedynczy reportaż w czasopiśmie, a inaczej jeden po drugim, przeskakując z tematu na temat, z miejsca na miejsce. Brakuje czasu na poukładanie wszystkiego w głowie. Czytając towarzyszyło mi uczucie potraktowania tematu "po łebkach". Niektóre historie przeciętne, niektóre bardzo...

Nierówne. Od dobrych po przeciętne, ale dla tych kilku dobrych - warto.

"Azja. Opowieści Podróżne" pochłonąłem w dwa dni. Dwa dni pełne wyobrażonych obrazów Azji. Dwa dni podróży po Azji bez wychodzenia z domu. W książce zawarte są różnego rodzaju reportaże, opowiadające prawie wyłącznie o ludziach lub na takim samym poziomie o miejscu, ale też i te pomiędzy. Polecam i pozdrawiam ze słonecznych plaż Abchazji!

Bardzo się fajnie czyta. Zbiór wielu historii "drogi". Czasem bawią, czasem uczą a czasem przerażają. Bardzo wciągające literatura.

Zupełnie inaczej czyta się pojedynczy artykuł w czasopiśmie. Nie za bardzo podszedł mi styl, jakim operowała większość autorów. Zmęczyłam się raczej, niż miałam przyjemność z lektury.

Niektóre reportaże bardzo mi się podobały, inne mniej, ale i tak uważam, że warta przeczytania. :)

Zaczynam doceniać różnorodność antologii. Tutaj pod hasłem Azja znajdziemy reportaże i o charakterze wrażeniowym i bardziej encyklopedycznym i skupione na jednostkowym przeżyciu i takie pokazujące szerszą perspektywę.
Wszystkie, poza jednym wyjątkiem, coś mi dały poznawczo lub emocjonalnie. Moimi faworytami są:
- Wryndawan, miasto wdów Anny Różańskiej przedstawiający...

Bardzo ciekawa lektura, polecam przed podróżą do Azji

• 2020
  • Azja