Azja. Opowieści podróżne

reportaż
Magazyn Kontynenty
2018-08-20
2018-08-20
azja reportaż opowieści podróże opowieści podróżne kontynenty

Niektore opowiesci mocno sie zestarzaly a minelo jedynie 10 lat.

Niektore opowiesci mocno sie zestarzaly a minelo jedynie 10 lat.

Ohh jakie to było świeże i ciekawe.
To antologia reportaży, które teoretycznie niewiele łączy ze sobą (no bo tytułowa Azja to jednak mało, kontynent na którym jest tak wiele całych osobnych światów). Niemniej to co daje poziom tej książki to sami Autorzy którzy w intrygujący sposób przybliżają nam różne rejony tytułowej Azji.
Mamy tu opowieści mniej oczywiste, z terenów o których rzadko przeczytamy gdzie indzie. nawet jeśli jednak trafimy na zapis z miejsc oczywistych jak Japonia - nadal jest w nich coś odkrywczego. Jeśli trafimy do Indii to dostaniemy opowieść o angloindusach.
Kolejnym poziomem jest różnica stylów samych Autorów - są takie bardziej poetycko-literackie, są bardziej podróżne, ale wszystkie dobrane ze smakiem.
Nie znajduje prawie słabych punktów tej antologii

Ohh jakie to było świeże i ciekawe.
Mamy tu opowieści mniej oczywiste, z terenów o...

niektore rozdzialy ciekawsze, inne mniej, ale ogolnie wciaga i dobrze sie czyta

niektore rozdzialy ciekawsze, inne mniej, ale ogolnie wciaga i dobrze sie czyta

Jak większość zbiorów, ten również jest dość nierówny. Na całe szczęście dominują teksty dobre i bardzo dobre, jedynie dwa odbiegają na minus. Ogółem zestawienie jest całkiem udane, także warto :)

Niezbyt podobała mi się taka forma. Zdecydowanie wolę dłuższe opowieści. Tutaj jest przeskakiwanie z tematu na temat, różnice stylu pisania, jakość pisania. No nie układa się to w zgrabną całość. Co innego czytać krótkie felietony na łamach gazety, co innego w formie książki. Nie kupuję takiej wersji. Daję kilka gwiazdek za kilka tematów, które zaintrygowały mnie na tyle, że szukam pogłębienia.

Reportaże zebrane w jedną książkę to chyba jednak nie jest "to coś". Zupełnie inaczej czyta się pojedynczy reportaż w czasopiśmie, a inaczej jeden po drugim, przeskakując z tematu na temat, z miejsca na miejsce. Brakuje czasu na poukładanie wszystkiego w głowie. Czytając towarzyszyło mi uczucie potraktowania tematu "po łebkach". Niektóre historie przeciętne, niektóre bardzo dobre. Szczególnie dla tych ostatnich brakowało mi kontynuacji - czytając kolejny reportaż, myślami wciąż byłem przy poprzednim. A może to moje subiektywne wrażenie - wolę długie, kompleksowe historie od bardzo krótkich form.

Nierówne. Od dobrych po przeciętne, ale dla tych kilku dobrych - warto.

Nierówne. Od dobrych po przeciętne, ale dla tych kilku dobrych - warto.

"Azja. Opowieści Podróżne" pochłonąłem w dwa dni. Dwa dni pełne wyobrażonych obrazów Azji. Dwa dni podróży po Azji bez wychodzenia z domu. W książce zawarte są różnego rodzaju reportaże, opowiadające prawie wyłącznie o ludziach lub na takim samym poziomie o miejscu, ale też i te pomiędzy. Polecam i pozdrawiam ze słonecznych plaż Abchazji!

Bardzo się fajnie czyta. Zbiór wielu historii "drogi". Czasem bawią, czasem uczą a czasem przerażają. Bardzo wciągające literatura.

Zupełnie inaczej czyta się pojedynczy artykuł w czasopiśmie. Nie za bardzo podszedł mi styl, jakim operowała większość autorów. Zmęczyłam się raczej, niż miałam przyjemność z lektury.

Dodaj cytat z książki Azja. Opowieści podróżne