Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz

Okładka książki Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz Anna Kamińska
Nominacja w plebiscycie 2017
Anna Kamińska Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo Literackie
2017-06-14
2017-06-14
Wanda Rutkiewicz Himalaje biografia
Inne

Bardzo dobra książka przybliżająca sylwetkę himalaistki. Dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy, o których nie miałam pojęcia. Nie wiem dlaczego dopiero sięgnęłam po tę lekturę, powinnam była zrobić to już dawno.
Świetnie napisana, polecam wszystkim, którzy chcą wiedzieć więcej o życiu Wandy Rutkiewicz.

To jest druga książka którą przeczytałam spod pióra Pani Anny Kamińskiej, pierwsza o Simonie Kossak czytało mi się o wiele lepiej, ale też tych dwóch Pań nie można do siebie porównywać.
Wanda Rutkiewicza - kobieta legenda, najwybitniejsza himalaistka z zawodu elektronik, związana z instytutem badań, kocha ryzyko i Góry. Właśnie tym górom poświeciła wszystko - życie zawodowe, prywatne, a nawet swoje zdrowie. Jako pierwsza Polka i Europejka, stanęła na szczycie Mount Everestu – najwyższego szczytu świata, potem K2 .... ciągle chciała więcej, być wyżej i być tam, gdzie jeszcze nikt nie był. Niewątpliwie jest kobietą sukcesu, umiała zawalczyć o swoje, indywidualistka w działaniu.
Sama powieść zawiera bardzo dużo informacji z życia rodziny Wandy, z czasów szkolnych , kiedy to jeszcze pasjonowała ją również siatkówka. Tak na dobra sprawę , dość mało tu opisów z tych wypraw górskich, opisów z przygotowań , wrażeń z zdobycia szczytu - tego mi brakowało. Szeroki dobór materiałów, niejednokrotnie odczuwałam poczucie, że są to typowe zapychacze , bo ileż można czytać o nieudanych romansach czy też nauczycielach Pani Wandy . Brakuje sedna sprawy i jej pasji życia - GÓR. Trochę się zawiodłam , myślałam , że sięgając po biografię takiej postaci jak p.Wanda Rutkiewicz otrzymam znakomita pozycję z mnóstwem opisów, wrażeń z gór ..niestety tego zabrakło.
Mimo wszystko książka napisała przystępnym językiem, pozwala poznać i zrozumieć Wandę Rutkiewicz - jej determinację , siłę oraz to , że pasja była dla niej wszystkim.

Bardzo dobra biografia, wspaniałe przedstawiona postać Wandy Rutkiewicz w całej jej złożoności. Czyta się świetnie, wciąga jak dobry kryminał, mimo, że zakończenie jest doskonale znane.

Nie porwała mnie. Zdecydowanie Simoną autorka dowiodła, że posiada kunszt pisarski. Tu nic mnie nie zaskoczyło, niemniej chciałem przeczytać i przeczytałem do końca. Chętnie sięgnę po inne tytuły autorki.

Bardzo dobra książka, którą można czytać jednym tchem. Autorka sprezentowała syntezę życia i „twórczości” Wandy Rutkiewicz w ponad 400 stronach wspaniałej lektury. Pierwsza część książki dotyczącą życia na Litwie i początków życia w Polsce jest nudnawa, niemniej gdy autorka dociera do okresu dojrzewania i dorosłego życia Wandy akcja zaczyna porywać i napełnia człowieka energią. Początki, które tak dokładnie autorka opisała są istotne, aby móc zglebic naturę bohaterki.

Cóż za ciekawą i nieprzeciętną osobą była Wanda Rutkiewicz, nasza polska himalaistka, pierwsza kobieta na K2! Kobieta żywioł!
Książka w bardzo interesujący i przystępny sposób przedstawia biografię Wandy Rutkiewicz. A ja w trakcie jej słuchania miałam ochotę razem z Wandą iść w góry i zdobywać szczyty.

OCENA - 9/10 WYBITNA

Opinię tej interesującej biografii rozpocznę od cytatu Wandy Rutkiewicz, – „ Jeśli igram ze śmiercią widocznie tego potrzebuję. Kocham przygodę i ryzyko, one są częścią mojego życia”. Historia Wandy z jednej strony porusza, intryguje i zmusza do refleksji, z drugiej zaś owiana jest tajemnicą i niedopowiedzeniami. Góry i tylko góry były sensem jej życia, właściwie poza nimi nie miała innego, choć próbowała. W swoim życiu prywatnym odczuwała tylko pustkę, samotność, cierpienie oraz brak akceptacji przez innych ludzi. Tęskniła za prawdziwym domem, rodziną, bliskością, której nie miała od samego dzieciństwa, chodziła po górach po uciekała przed problemami oraz ludźmi, którzy jej nie rozumieli i nie akceptowali. Lubiła samotność, bezgraniczną ciszę, kochała wolność, chadzała własnymi drogami, tak można było żyć tylko w górach.

Myślę, że Wanda Rutkiewicz pomimo tylu zawirowań wokół własnego życia, była kobietą niezwykłą, silną, wytrwałą, pełną pasji, z marzeniami, które skrzętnie realizowała, ale dotyczyły one tylko himalaizmu i jej dokonań w wspinaczce wysokogórskiej, które są bezsprzeczne i nie podlegają dyskusji. Była legendą za życia, najwybitniejszą polską himalaistką, zdeterminowaną na sukces i sławę, miała ambitne plany, które przedstawiła całemu światu, program nosił nazwę „Karawana do Marzeń”, czyli zdobycia Korony Himalajów. Plan ambitny, ale z góry skazany na porażkę, myślę, że nie podjąłby się go nawet Reinhold Messner czy Jerzy Kukuczka. Wanda planowała wejść w ciągu roku na osiem niezdobytych przez nią ośmiotysięczników, szalony plan, który mogła ogłosić wszystkim tylko Wanda.

„WANDA OPOWIEŚĆ O SILE ŻYCIA I ŚMIERCI – HISTORIA WANDY RUTKIEWICZ” to zasadniczo książka dla każdego nie tylko dla miłośników literatury górskiej, bowiem więcej w niej znajdziemy informacji o samym życiu naszej bohaterki niż o jej dokonaniach w himalaizmie. Nie mniej nie zmienia to faktu, że jest to pozycja szalenie interesująca, zdobędziemy dzięki niej wiele informacji na temat codziennego życia Wandy, jej trudnego dzieciństwa, rodziny, relacji z ludźmi, przyjaciółmi, których w większości utraciła w górach, zmierzymy się także z traumatycznymi zdarzeniami, gdy zamordowano jej ojca, czy szoku, który towarzyszył jej po dramatycznej śmierć brata czy ukochanego.

Wanda Rutkiewicz zawsze mówiła, że „Zginie w górach” i dotrzymała słowa, zaginęła na górze Kanczendzanga 12 maja 1992 roku, z tą górą notabene związane są jej losy rodzinne i pewna przepowiednia, którą głosiła swego czasu jej mama, ale nie zdradzę szczegółów by nie psuć odkrywania tej historii. Jej śmierć owiana jest tajemnicą, nikt nie wie, co tak naprawdę się stało, w jakich okolicznościach utraciła życie, ponieważ nigdy nie odnaleziono jej ciała. Tak czy owak spoczywa w miejscu, które kochała za życia i tam była szczęśliwa. Biografie o interesujących osobach są pozycjami niezwykle wartościowymi, trzeba po nie sięgać, bo są prawdziwe, do czego zachęcam. Ta książka udowadnia, że życie piszę najpiękniejsze scenariusze, które czyta się później z wypiekami na twarzy.

Na zakończenie odniosę się w kilku słowach do autorki tej pozycji a mianowicie pani Anny Kamińskiej, która włożyła sporo pracy, aby zebrać w pigułce tak interesujący i pasjonujący materiał. Narracja na najwyższym poziomie, utrzymana chronologia wydarzeń, ciekawa relacja a właściwie powieść o kobiecie, którą zawsze podziwiałem. Książka napisana w przystępny sposób w oparciu o wspomnienia, relacje innych żyjących i nieżyjących himalaistów, archiwalne dokumenty czy noty prasowe, wywiady, filmowe relacje, fotografie, jednym słowem wspaniała lektura. POLECAM.

„Najbardziej drażni ludzi to, że ryzykujemy życie dla czegoś, co wydaje się kompletnie bezużyteczne, nikomu niepotrzebne. Ale może to jest potrzebne tym, którzy to robią! Może oni po prostu potrzebują tego by żyć”. Wanda Rutkiewicz. Pozdrawiam. Jack_

OCENA - 9/10 WYBITNA

Anna Kamińska tka na kartach swoich biografii niepowtarzalne i niezapomniane portrety silnych i wyjątkowych kobiet.
Po Simonie chwyciłam Wandę i poraziła mnie jej historia, a raczej jej chorobliwa ambicja.
Te dwie kobiety mają ze sobą wiele wspólnego, niestety wiele też cech negatywnych. Niemniej takie historie powinny być opowiadane.

Jestem rozczarowana tą książką. Przeczytałam już kilka biografii osób związanych z górami i żadna nie była tak bardzo nie na temat jak ta. Zanim czytelnik dojdzie do mięska musi pokonać ponad sto stron tekstu z którego 3/4 są kompletnie nieistotne. Po co wchodzić w szczegóły dotyczące z jakich przedmiotów miała czwórki, albo kto z nazwiska uczuł ją biologii czy matematyki. Rozumiem chęć pokazania motywacji, charakteru itd, ale czy do tego potrzebuję numer dyplomu ukończenia szkoły ?
Baaardzo dużo niepotrzebnych zapychaczy. A rozbijanie na czynniki pierwsze wszystkich romansów Pani Wandy to w ogóle śmiech na sali. Ciekawe , że takich szczegółów nikt nie podawał w książce o Wielickim czy Berbece. Można o tym wspomnieć,ale bez przesady

Świetna książka. Pozwala wczuć się w historię. Szczególnie podobała mi się już po opisie dzieciństwa Wandy, kiedy zaczęły się górskie wyprawy oraz rozmowy z jej przyjaciółmi/znajomymi rzuciły dodatkowe światło na jej osobę. Wspaniały reportaż pisany przystępnym językiem.

• Góry
  • Biografie
  • 2017

Anna Kamińska Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz Zobacz więcej