Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz

Okładka książki Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz Anna Kamińska
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2017
2017-06-14
2017-06-14
Wanda Rutkiewicz Himalaje biografia
Inne

Jak sam tytuł wskazuje jest to bardzo wnikliwa i dokładna biografia najwybitniejszej polskiej himalaistki, Wandy Rutkiewicz.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

W jednym z wywiadów udzielonych po śmierci swojej córki, matka Wandy Rutkiewicz powiedziała, że "Wandzia żyje, jest". Nigdy nie dopuszczała do siebie wiadomości o tak okrutnej i nagłej śmierci dziecka. Ciało znanej himalaistki nigdy nie zostało znalezione. Prawdopodobnie zginęła 13 maja 1992 na stokach Kanczendzongi, ale to "najprawdopodobniej" przez lata stanowiło punkt zaczepienia dla nadziei, która zawsze, jak wiadomo, umiera ostatnia. W górach nic nigdy nie jest przesądzone, a przenoszone z "normalnego" życia sprawy, problemy, przede wszystkim przyjaźnie, mają zupełnie inny wymiar i znaczenie i o tym jest w tej książce bardzo dużo. Te relacje zresztą od dziecka w dużej mierze ukształtowały dalsze życie naszej bohaterki. Wanda była osobą niezłomną, twardą, zdeterminowaną, cierpliwą, nie znającą kompromisów. Może dlatego jej życie prywatne nigdy nie ułożyło się tak, jak to górskie, które z czasem stało się jej całym światem. Dla mężczyzn była zbyt silną osobowością, poza tym w złotych czasach himalaizmu to oni chcieli nieść laur zwycięstwa, a kobieta w tym gronie, często jako kierowniczka wypraw - nie wpasowywała się w kanon wspinaczki wysokogórskiej. W książce nie brakuje opisu relacji między członkami wypraw - często dość trudnych, w wielu momentach wrogich, negatywnych. Nie brakuje podziału na wyprawy kobiece i męskie, podczas gdy Wanda za wszelką cenę dążyła do tego, by jej płeć nie determinowała dochodzenia do celu i znaczenia kobiet w górach wysokich. Złote lata, przychylne dla polskich himalaistów i okres rozkwitu tej dziedziny mamy już chyba za sobą, warto więc wniknąć w relacje i wydarzenia sprzed lat. Książka wciąga od pierwszej strony, pasjonuje i uchyla dużego rąbka górskiego świata z całym jego ciężarem sukcesów i porażek, także osobistych. Pokazuje także, może jeszcze mocniej w kontekście częstych medialnych górskich wydarzeń, jakich jesteśmy wszyscy mimowolnie świadkami, że dla takiego stylu życia i śmierci nigdy nie będzie jednego, logicznego wytłumaczenia. RECENZJA JEST MOIM AUTORSKIM TEKSTEM. ZAKAZ KOPIOWANIA, POWIELANIA I WYKORZYSTYWANIA CAŁOŚCI LUB CZĘŚCI PUBLIKACJI, BEZ MOJEJ WCZEŚNIEJSZEJ ZGODY. WSZYSTKIE RECENZJE POCHODZĄ ZE STRONY, NA KTÓRĄ ZAPRASZAM: https://www.facebook.com/TatraLang/

Wanda Rutkiewicz. Trudna i fascynująca. Takie osoby cenię i podziwiam.
I jak to było? Czy zginęła, bo chciała? Czy zginęła, bo nie dała rady, a nikt nie pomógł?
Pewnie nigdy się nie dowiemy.
Wspaniała biografia, polecam.

Wanda Rutkiewicz. Trudna i fascynująca. Takie osoby cenię i podziwiam.
Pewnie nigdy się nie dowiemy.
Wspaniała biografia, polecam.

Wciągająca i dobrze się czyta

Wciągająca i dobrze się czyta

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

W biografii mnóstwo miejsca zostało poświęcone na życie prywatne Rutkiewicz, a szczególnie na historię jej rodziny. Dopiero około setnej strony, gdy Rutkiewicz jest w liceum, pojawia się temat gór. Uważam, że prywaty było za dużo, szczególnie że było też mnóstwo gdybania, domysłów i plotek. Przez to sama Wanda została przedstawiona jako niezwykle antypatyczna osoba i zastanawiam się, czy taki był cel autorki. Liczyłam na opisy organizacji wypraw, planowania wejść, trochę takiego wejścia do namiotu himalaistów i podejrzenia, jak wyglądały ich normalne dni w bazie. Tego niestety w biografii nie ma.

Książkę przeczytałam jednym tchem, bardzo interesująca biografia. Niezwykła, dodająca siły historia kobiety realizującej swoją niezwykłą pasje w jakże ciężkich, siermiężnych czasach.
Polecam

Polecam

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jest to druga z książek tej autorki, którą przeczytałam (pierwsza o Halinie Kruger-Syrokomskiej) i obie czytało mi się bardzo dobrze. Obie biografie, pomimo że o himalaistkach i wspinaczkach, pokazują dwie zupełnie różne osobowości. Podoba mi się przedstawienie faktów o rodzinie bohaterki oraz szczegółów dorastania, bo pozwala to zbudować pewien jej obraz w głowie. Moja myśl po przeczytaniu 'Wandy', była taka, że nie potrafiłam sobie jasno odpowiedzieć na pytanie jaka była, czego pragnęła i za czym tęskniła z życiu. Mam wrażenie, że miała wiele różnych twarzy i zastanawiałam się czy ona sama rozumiała która jest prawdziwa, a która na pokaz. Moim zdaniem książka jest bardzo ciekawa i warta przeczytania.

Biografie to jedne z moich ulubionych pozycji, szczególnie te o himalaistach. Dla mnie bardzo ciekawa pozycja, tło rodzinne, trudna ścieżka życia osobistego wręcz tragiczna.....Niezwykle twarda i silna psychicznie kobieta, takie osobowości zawsze robią wrażenie. Polecam

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Może być, ale więcej tu życia prywatnego niż himalaizmu.

Może być, ale więcej tu życia prywatnego niż himalaizmu.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Nie jestem fanka ksiazek o gorach, zdecydowanie wole je ogladac na ekranie niz o nich czytac. Jak dla mnie ciagle tylko o wejsciu i zejsciu, obozie A B C D, szlaku takim a takim, idzie sie zanudzic! Tymczasem Anna Kaminska zachowala dobry balans miedzy gorami a osobowioscia Rutkiewicz. POLECAM.

• Góry
  • Biografie
  • 2017

Anna Kamińska Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz Zobacz więcej