Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Jagoda

Zginę w górach” — mówiła. Dotrzymała słowa — według dokumentów sądowych zmarła 13 maja 1992 roku. Dzień wcześniej zaginęła na górze Kanczendzonga w Himalajach. Jej śmierci nikt nie widział, jej ostatniego słowa nikt nie słyszał, jej ciała nikt nie odnalazł. Na początku XXI wieku do Izby Pamięci Jerzego Kukuczki zapukała para turystów, która twierdziła, że w jednym z klasztorów w Tybecie spotkała postać przypominającą zaginioną przed laty himalaistkę... Jej odejście, tak jak wiele zdarzeń z jej życia, do dziś pozostaje tajemnicą.

Trzecia kobieta i pierwsza Europejka na Mount Evereście. Pierwsza kobieta, która zdobyła szczyt K2. Od małego słynęła ze „żmudzkiego” uporu. Szybko musiała dorosnąć, by wesprzeć matkę w domowych obowiązkach. Ojcu chciała z kolei zastąpić pierworodnego syna, który zginął śmiercią tragiczną. Najpierw dźwigała ciężar niełatwej historii rodzinnej, później sprawy „na dole” zawsze pozostawiała na drugim planie. Żyła od wyprawy do wyprawy. Nigdy nie zdecydowała się na macierzyństwo. Rozpadły się jej dwa małżeństwa. Najważniejsza była dla niej wolność. Jej prawdziwą miłością były góry.

Nieznane dotychczas dokumenty, niepublikowane wcześnie fotografie oraz bliscy, którzy po raz pierwszy zgodzili się na rozmowę. Po olbrzymim sukcesie książki Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak Anna Kamińska przybliża czytelnikom życie najsłynniejszej polskiej himalaistki. Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz to znacznie więcej niż biografia. To opowieść o pokonywaniu własnych demonów, przełamywaniu swoich słabości i o wielkiej, życiowej pasji, która, dając niebywałą siłę, może również spalać.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Mollinka_90 | 2017-11-18
Na półkach: Biografie, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 18 listopada 2017

Kolejna bardzo dobra biografia pióra Anny Kamińskiej. Stylem autorki zachwyciłam się czytając biografię Simony Kossak. Ta postać była mi w pewien sposób bliska, ponieważ mieszkała w pobliżu mojej miejscowości i znam ludzi, którzy ją pamiętają osobiście. Wanda Rutkiewicz to całkiem inna osobowość - kobieta alpinistka, sławna, lecz owiana mgiełką tajemnicy, legenda. Byłam ciekawa, jak autorka poradzi sobie z jej barwnym życiorysem.

Książka jest zbiorem wspomnień o polskiej himalaistce, rozpoczynających się na Litwie, gdzie Wanda Rutkiewicz przyszła na świat. Poznajemy jej dzieciństwo,relacje z rodzicami i rodzeństwem, przeżycia, które jak się okaże, w dużej mierze ukształtują charakter sportsmenki. Dowiemy się jaką uczennicą była Wanda, jak zaczęła się jej przygoda z górami, kto zaszczepił w niej miłość do wspinaczki.

Kolejną część książki zajmują opisy wypraw Wandy na szczyty Himalajów, opisane z perspektywy jej przyjaciół oraz współpracowników. Nie była łatwym kompanem, tkwiły w...

Kiwi_Agnik | 2017-09-12
Przeczytana: 12 września 2017

"Jeśli w stadzie ptaków znajdzie się ptak o innym upierzeniu niż wszystkie inne, to reszta stada zawsze będzie chciała go zadziobać"

Pani Wanda - osobowość bardzo intrygująca, zdystansowana, zamknięta w sobie, nieodgadniona, pełna pasji, o olbrzymich ambicjach, o ogromnej woli walki z własnymi siłami i ograniczeniami i niezwykłej odwadze.
Przezwyciężała samą siebie, walczyła z czasem i kochała góry ponad wszystko inne.
Jej życie było zagadkowe, a jej śmierć jeszcze bardziej.

Pani Wanda stale powtarzała "tylko wtedy, gdy mam świadomość, że mogę zginąć, czuje smak życia"
Nic dodać, nic ująć.

Pasjonująca biografia o bardzo inspirującej i ciekawej osobie z niesamowitymi osiągnięciami.
Polecam.

Monika | 2017-06-15

Po znakomitej "Simonie" i świetnej "Wandzie" stwierdzam, że pani Anna Kamińska jest mistrzynią jeśli chodzi o biografie. Pisze rzetelnie, pasjonująco, bez oceniania swoich bohaterek. Lekkie pióro, znakomite przygotowanie- znak jakości na najwyższym poziomie.

Jak to zwykle z biografiami- nie oceniam, nie streszczam życiorysu. Ale mogę napisać z przekonaniem, że Wanda Rutkiewicz to niezwykła, tajemnicza kobieta. Pełna sprzeczności, głębokiej pasji. Trudny, fascynujący człowiek.
BARDZO polecam.

adb | 2017-06-20
Przeczytana: 19 czerwca 2017

"Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci" Anny Kamińskiej to biografia Wandy Rutkiewicz. Chyba każdy zna to nazwisko i kojarzy polską himalaistkę nawet jeśli nie potrafiły wymienić jej osiągnięć. W takiej atmosferze łatwo stawiać pomniki i pisać peany pochwalne. Z drugiej jednak strony Rutkiewicz była postacią kontrowersyjną, nie przez wszystkich lubianą i często krytykowaną. I tu znowu pokusa zrzucania z piedestału. Annie Kamińskiej udało się uniknąć tych pułapek, dzięki czemu biografia pierwszej zdobywczyni K2 jest pełna, a sama postać himalaistki żywa, zajmująca i niejednoznaczna.

W trakcie czytania raz po raz przypominał mi się fragment piosenki Elżbiety Adamiak: "rzeczywiście tak jak księżyc ludzie znają mnie tylko z jednej jesiennej strony". Zasługą Anny Kamińskiej jest pokazanie "obu stron księżyca". Osiągnęła to zestawiając opinie wielu ludzi: rodziny, przyjaciół, wrogów, towarzyszy wypraw wysokogórskich, opinie kolegów z pracy.[...]Nie ma tu miejsca na, tak częste w...

kajsa | 2017-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2017

Jestem pod dużym wrażeniem tej biografii.Anna Kamińska z wielkim taktem, wnikliwością i obiektywizmem ukazała sylwetkę naszej najwybiniejszej alpinistki-kobiety wyjątkowej pod wieloma względami,nietuzinkowej,o silnej skomplikowanej osobowości.
Wanda Rutkiewicz na zawsze pozostanie tajemnicza,tak jak jej rozstanie z nami.

Strega | 2017-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2017

Anna Kamińska solidnie przygotowała się do napisania biografii zbierając imponującą ilość materiału. Udało jej się pokazać dwa oblicza Wandy Rutkiewicz, z jednej strony silną i niezależną, dążącą do celu, pragnącą rywalizacji, a z drugiej kobietę nieprzystosowaną do codziennego życia, chyba nawet niezbyt nim zainteresowaną. Dzięki informacjom o dzieciństwie i rodzinie można spojrzeć na himalaistkę z większym zrozumieniem.
Jak wielką kierowała się ambicją i uporem pokazał mi jeden z fragmentów. Wanda Rutkiewicz wpadła na pomysł kobiecych wypraw w wysokie góry. To z tej idei zrodziła się kobieca ekspedycja na K2 i to na tej wyprawie Wanda przemierzyła drogę do bazy kuśtykając po lodowcu!!! (wcześniej miała wypadek). To tylko jeden z przykładów. Przeczytajcie sami o tej niezwykłej kobiecie.

Nelyt | 2017-06-15
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2017
Przeczytana: 14 czerwca 2017

Wanda Rutkiewicz już od dziecka przejawiała zamiłowanie do sportu. Brała udział w zawodach lekkoatletycznych, na studiach grała w drużynie siatkarskiej, jeździła jako kierowca rajdowy i zajmowała się wspinaczką. Czego się nie dotknęła, była najlepsza. Miała ogromne ambicje, była uparta i nawet jeśli coś było ponad jej siły nie poddawała się.

Miała trudne dzieciństwo - jej starszy brat zmarł tragicznie, po tym wydarzeniu jej rodzice się od siebie oddalili i zamknęli w sobie, a to odbiło się na całej rodzinie, w tym na Wandzie. Dwa razy wychodziła za mąż, ale na pierwszym miejscu stawiała zawsze góry i między innymi dlatego te związki się rozpadły.

Jako człowiek była oddana swoim ambicjom. Stawiała sobie cele i musiała je zrealizować, czasem nie patrząc na innych. Jednak nie była samolubna. Jak opisują ją jej znajomi były dwie Wandy: jedna w górach, druga na ziemi. To były dwie różne osobowości, na co dzień była miłą, trochę roztrzepaną kobietą, na którą zawsze można było liczyć....

Jeżynka | 2018-03-23
Na półkach: 2018, Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 23 marca 2018

Podziwiam ludzi z pasją. Takich którzy przesuwają granice i realizują marzenia często, niestety, kosztem swojego życia i zdrowia. Mnie takie ekstremalne wyczyny nie kuszą co nie oznacza że nie potrafię ich docenić i schylić głowę z szacunkiem nad wysiłkiem takich śmiałków.

Wanda Rutkiewicz nie miała pasji, ona sama była pasją. Żyła dzięki górom i dla gór odstawiając na boczny tor wszystkie inne aspekty życia (rodzinę, dom, pracę zawodową, przyjaźń i miłość). Zdobywanie kolejnych szczytów było jej życiem poza którym nie miała tak naprawdę nic innego. Śmierć od początku jej przygody ze wspinaniem czaiła się gdzieś z boku. I w końcu zebrała żniwo w roku 1992.

Anna Kamińska, ze znaną sobie dokładnością, wnikliwością i obiektywizmem kreśli sylwetkę Wandy Rutkiewicz: kobiety ambitnej, dążącej do celu mimo wszelkich przeciwności losu, pięknej, eleganckiej i potwornie samotnej.
„Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz” to biografia totalna malująca sylwetkę...

Matylda | 2018-05-28

„Czułam, że słabnę i być może jestem już bliska końca. Będąc w ogromnym niebezpieczeństwie, przestałam jednak odczuwać strach. Przeciwnie. Ogarnęło mnie wspaniałe poczucie bezgranicznej wolności.”
Wanda Rutkiewicz była niezwykle ambitną kobietą, zawsze gotową podjąć nawet największe ryzyko, by osiągnąć swój wytyczony cel. W życiu nieraz stanęła twarzą w twarz ze śmiercią, więc podchodziła do niej bez lęku, mając świadomość nieuchronnego.
Góry były jej wielką pasją, w nich czuła się wolna i bezpieczna. W przygotowywanie wypraw angażowała się bez reszty, od zbierania funduszy, po kompletowanie odzieży, śpiworów i jedzenia. Swoim czarującym uśmiechem, wszystko potrafiła załatwić. Początkowo w męskim świecie alpinizmu nie była brana na poważnie, a wręcz lekceważona. Wiedziała, że najlepsza kobieta alpinistka, nie będzie mogła konkurować z najlepszym mężczyzną alpinistą. Natomiast w jej słowniku nie było zwrotu: „nie dam rady”, więc jako pierwsza kobieta zdobyła K2 i jako pierwsza w...

Samson Miodek | 2018-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2018

Rybka zwana Wandą.

To już kolejna pozycja o ludziach gór z którą miałem przyjemność, i muszę przyznać że bardzo miłe zaskoczenie! Książka jest pisana inaczej, to znaczy mniej zagadnień związanych z himalaizmem, statystykami, czy sprzętem, a więcej samej Wandy, dużą jej część zajmuje dzieciństwo i szkoła, ale dzięki temu można dowiedzieć się mnóstwa interesujących rzeczy o repatriantach z Litwy, o nastrojach jakie panowały na "terenach odzyskanych" w latach powojennych, a nawet tego o czym pisały wtedy gazety.
Czytając tę biografię, jakoś tak automatycznie w głowie zobrazował mi się zegar, prędkościomierz jak w samochodzie, na którym jednak zamiast cyferek mamy napisy: Ikona sportu, pasjonatka, zaborcza baba, kobieta zagubiona, wredna suka. Od podziwu do obrzydzenia.
I muszę przyznać że ta wskazówka długo na tej "wrednej suce" się zatrzymała.
Po trupach do celu, prześpi się z doktorem z Wiednia w zamian za zaproszenie, wyjdzie za mąż za syna ministra, by po dwóch latach się rozstać...