Książka roku 2017
Autobiografia, biografia, wspomnienia
2 037 głosów
Powiększ
Mała-Mi

Łobuziara z urodą nastolatki i głosem Jana Himilsbacha, w zasadzie nie musiała niczego grać. Pojawiła się w polskim kinie znikąd i od razu stała się fenomenem: przed kamerą bardziej naturalna od szkolonych aktorek, utożsamiała „polski sen lat 90.” – była idealną dziewczyną z sąsiedztwa, która trafiła na okładki magazynów i do telewizji w szczytowych godzinach oglądalności. Ania Przybylska została „Królową Serc” w kraju, w którym ludzie sukcesu - zwłaszcza „piękni i młodzi” - nigdy nie mają łatwo.
Była sympatyczną Marylką ze Złotopolskich, ale też dziewczyną z rozkładówki „Playboya”. Raz mówiła, że nie ma pomysłu na życie poza aktorstwem, innym razem – że na pierwszym miejscu jest rodzina. Długo nie miała szczęścia w miłości, lecz ciągle była zakochana.

Spieszyła się momentami tak, jakby czuła, że to wszystko może zbyt długo nie potrwać. Jakby wiedziała, że szybko musi zawierać związek, zakładać rodzinę, urodzić dzieci, by zdążyć się jeszcze tym wszystkim nacieszyć - opowiadają w książce jej bliscy.

Długo nie zgadzałam się na tę publikację, wszystko było jeszcze zbyt świeże. Raz jedyny udzieliłam wywiadu, który ukazał się w „Wysokich Obcasach”. Po raz pierwszy pomyślałam wtedy, że może warto, by ludzie, którzy kochali moją córkę – a dowody tego uczucia spotykają mnie do dzisiaj – zachowali w pamięci obraz takiej Ani, jaką była naprawdę. Nie ten wykoślawiany w szukających często taniej sensacji mediach, ale prawdziwy. Taki, który mogą znać tylko najbliżsi. I że chciałabym móc taką książkę dać w prezencie wnukom. Biografia napisana przez Grzegorza Kubickiego i Macieja Drzewickiego jest właśnie taka – Krystyna Przybylska, matka aktorki.

Grzegorz Kubicki i Maciej Drzewicki, dziennikarze „Gazety Wyborczej Trójmiasto”. Lubią pracować wspólnie. Dwukrotnie nominowani do Nagrody Grand Press w kategorii "Wywiad", za rozmowy z Władysławem Kozakiewiczem („Ten od wała”) i Martą Sziłajtis-Obiegło („Kobieta i może”). Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich wyróżniło w Konkursie im. Stefana Żeromskiego ich tekst „Mama. Panią to masz na ulicy”, o rodzinnym domu dziecka prowadzonym przez Henrykę Krzywonos-Strycharską. Są autorami biografii Dariusza Michalczewskiego „Tiger bez cenzury”, a także gorąco przyjętego przez czytelników wywiadu z Krystyną Przybylską, opublikowanego w "Wysokich Obcasach".

źródło opisu: http://wydawnictwoagora.pl/ania-pierwsza-autoryzow...(?)

źródło okładki: http://wydawnictwoagora.pl/wp-content/uploads/2017...»

Kiwi_Agnik | 2017-10-02
Przeczytana: 02 października 2017

Szczera i zwyczajnie normalna (czyli taka, jaka była Ania Przybylska) biografia.

Już w dniu premiery wydania autobiografii Ani Przybylskiej pojechałam po nią do empiku, szukam, szukam i nie potrafię jej znaleźć, ale mąż ma wytrawniejsze oko i "wyławia" ją wzrokiem szybciej ode mnie, książka jakby czekała na mnie, bo był to ostatni egzemplarz. Od razu po powrocie do domu zaczęłam czytać i wchłonęłam w pozytywny i dobry świat Ani.

Cudowna aktorka z niezwykłym temperamentem i zasadami, przesympatyczna i prostolinijna postać, dobry człowiek, piękna - nie tylko zewnętrznie, ale głównie wewnętrznie - kobieta.
Czytając czułam się jakby Ania Przybylska była moją kumpelą, zapewne wiele kobiet tak odczuwa. Ani nie dało, nie da się nie lubić.

Dobra biografia.
Taka trochę "laurka"
Polecam.

Gala | 2018-07-08
Przeczytana: 27 czerwca 2018

Ania Przybylska – zwykła, a zarazem niezwykła dziewczyna, która od dziecka marzyła, aby zostać aktorką.

Tak bardzo kochała życie, swoją rodzinę, której dobro przedkładała nad własne. Była w stanie nawet poświęcić karierę aktorską, na której jej tak zależało, to najbardziej chyba obrazuje, jakim była człowiekiem. Była wyjątkową kobietą uwielbianą przez swoich fanów. Nie dziwi, zatem fakt, że gdy tylko 27 września 2017 r., zaledwie trzy lata po jej przedwczesnej śmierci pojawiła się na rynku wydawniczym pierwsza biografia w opracowaniu Macieja Drzewickiego i Grzegorza Kubickiego, w ciągu tygodnia zajęła pierwsze miejsce na liście sprzedaży w salonie Empik, wyprzedzając piątą część sagi „ Millenium „. Złośliwi zarzucają, że przyczyniła się do tego wszechobecna promocja, aby zarobić jak największą kasę, ale moim zdaniem wielbicielom Ani nie trzeba było niczego na siłę wciskać. Osobiście nie bardzo lubię czytać biografie jednak z wielką przyjemnością zaczytałam się na dwa wieczory....

Biorę do ręki swój egzemplarz przedpremierowo zakupionej biografii mojej ulubionej polskiej aktorki, patrzę na fotografię zdobiącą okładkę i widzę uśmiechniętą dziewczynę. Uroda i niesamowita pozytywna energia, to właśnie to widać w jej uśmiechu, ale przede wszystkim w oczach. I choć nigdy jej nie znałam osobiście, to właśnie taką ją zawsze widziałam: w jej rolach serialowych, w niektórych filmowych kreacjach, ale głównie w licznych wywiadach, bo to przede wszystkim one skłoniły mnie do bliższego zainteresowania się jej filmografią.

Od razu zabieram się za pierwsze rozdziały i książka zaczyna mnie pochłaniać. Momentalnie przenoszę się w czasy PRL-u, kiedy to Ania Przybylska urodziła się i dorastała. Czytam o jej dzieciństwie, młodocianych marzeniach, pierwszych krokach w modelingu, później filmie, pierwszych miłosnych zawodach i sukcesach, pierwszych kontraktach reklamowych, sesjach do popularnych, znanych magazynów. Potem, kolejne role filmowe, kolejne sesje okładkowe, coraz...

eduko7 | 2018-02-02
Przeczytana: 01 lutego 2018

„Ania” - krótko, zwięźle, lecz czy trzeba zapowiadać główną bohaterkę? Chyba nie... Przecież to biografia znanej i lubianej, podziwianej przez wielu Ani Przybylskiej. Oparta na wspomnieniach: mamy, siostry, przyjaciół i znajomych. Wyłania się z niej znany nam obraz roześmianej, energicznej, początkowo trochę trzpiowatej dziewczyny, później kobiety umiejącej znaleźć właściwy balans między rodziną i karierą (właśnie w tej kolejności). Mówiącej o sobie:
"Bywam kontrowersyjna. Często łamię konwenanse. Ale wynika to z mojego charakteru, a nie z tego, że chcę być zauważona".
Nie będę streszczała tej publikacji. Nie zrobiłabym tego właściwie ze względu na format wypowiedzi, a uproszczenia nie oddałyby jej klimatu. Każdy w końcu może po nią sięgnąć. Posłużę się w zamian słowami osób wspominających Anię.
"- Ania? Połączenie wdzięku Audrey Hepburn z talentem Elżbiety Czyżewskiej" (Olaf Lubaszenko).
"- Kiedy zobaczyłem ją w Ciemnej stronie Wenus, pomyślałem: >>Kto to, kurde,...

Anna | 2017-10-21
Przeczytana: 21 października 2017

„Ania” to biografia aktorki, Ani Przybylskiej napisana przez dwóch dziennikarzy „Gazety Wyborczej Trójmiasto”, Grzegorza Kubickiego i Macieja Drzewickiego. Młodej, pięknej, utalentowanej, zadziornej kobiety, której życie i karierę przerwała zbyt wcześnie śmiertelna choroba.
To wspomnienie jej mamy Krystyny, siostry Agnieszki, kolegów z branży aktorskiej, m.in. Cezarego Pazury i Michała Żebrowskiego. To również opowieść jej menedżerki i przyjaciółki, Małgorzaty Rudowskiej, reżysera, Radosława Piwowarskiego, który jako pierwszy dostrzegł i docenił jej talent aktorski. To u niego debiutowała jako kilkunastoletnia dziewczyna w filmie ”Ciemna strona Wenus”. Zaczynała jako nastolatka w agencji modelek i hostess Perfect Studio. Jednak największym jej marzeniem było aktorstwo. Mimo, że nie skończyła studiów w tym kierunku na zawsze zapisała się w historii polskiego kina. Ania Przybylska to nie tylko aktorka znana w Polsce, ale także twarz znanej na całym świecie firmy kosmetycznej...

Gosia | 2017-10-21
Na półkach: Przeczytane, ROK 2017
Przeczytana: 21 października 2017

Wiadomość o śmierci Anny Przybylskiej chyba dla każdego fana kina była straszną tragedią. Ja bardzo to przeżywałam. Z niecierpliwością czekałam więc na biografię.
Ukazuje życie Ani od narodzin aż po tragiczny koniec. Sporo miejsca w książce zajmują zdjęcia rodzinne, kadry z filmów.
Wyłania się nam obraz Ani - łobuziary, przeklinającej, pięknej dziewczyny, która dąży do spełnienia swoich pragnień. Jest osobą bardzo rodzinną, zakochaną w Jarku i swoich dzieciach.
Polecam każdemu do przeczytania! Książkę czyta się bardzo szybko.

Kasiek | 2017-12-16
Przeczytana: 15 grudnia 2017

Takiej książki nie można ocenić. A Ania... Bardzo przeżyłam jej śmierć. Niemal rówieśniczka, niemal sąsiadka. Pamiętam dzień jej pogrzebu. Gdynię opanowaną przez tysiące białych róż i wizerunek jej pięknej twarzy wzdłuż całej Świętojańskiej. Nie sposób było nie uronić łzy...A teraz jak tylko mam możliwość pochylam się nad jej grobem odwiedzając bliskich spoczywających nieopodal.

Lilian | 2017-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2017

Bardzo dobrze się czyta. Krótkie rozdziały, fakty z życia aktorskiego i prywatnego podane w zwięzłej, konkretnej formie, dużo zdjęć zarówno z oficjalnych imprez jak i osobistych albumów.

Pewnie, że niektórzy zarzucają, że pokazano tylko to co chciała pokazać rodzina i przyjaciele aktorki, ale czy to może negować wartość książki? Moim zdaniem zdecydowanie nie. Już i tak paparazzi swoimi polowaniami na prywatność Przybylskiej i jej najbliższych zrobili wystarczająco dużo krzywdy i zaprezentowali wiele negatywnych fałszywych obrazów, że właśnie taka książka jak ta była potrzebna na naszym rynku. Pokazująca aktorkę w tym codziennym życiu zawodowym, od grania prostych amatorskich ról serialowych do coraz bardziej skomplikowanych postaci w kinowych hitach.
I ta druga strona - prywatna, codzienna, z rodziną, przyjaciółmi, tryskająca humorem, żywiołowością, nieobliczalnymi pomysłami i niestety nieudaną walką z chorobą.

Nie śledziłam zbytnio plotkarskich gazet i portali, więc o wielu...

Muminka | 2017-12-16
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 16 grudnia 2017

Niestety nie obyło się bez łez. Niesprawiedliwy jest los wobec tak utalentowanych osób. Annę Przybylską ceniłam za wdzięk, naturalność, szczerośc i świeżość. Nie ukończyła tetralnych szkół, ale była zwierzęciem wybitnie filmowym czy telewizyjnym. Polubiłam jej postrzeloną Marylkę ze Złotopolskich, kibicowałam jej jako Matce- Polce. Popierałam jej dążenia do zachowania prywatności, oddanie rodzinie, rozczulał mnie jej słynny charakterek i cięty dowcip.

Wartościowe i sentymentalne było też dla mnie przywołanie czasów PRL-u, bo prawie jestem jej rówieśniczką, wiec doskonale pamiętam tamtą szarzyznę, wielkie marzenia zwykłych ludzi, jak by tu zahaczyć się w telewizji, podbić zachód, opuścić zapyziałą prowincję, szał wolności i atrakcje wieku dojrzewania gdy już się "można było śmiać".
Wielu znajomych, przyjaciół, wspólpracowników, członków rodziny, obsada serialów których grała, reżyserzy poszczególnych filmów niezwykle ciepło, ze wzruszeniem i atencją wspomina jej karierę, wspólne...

Agacha | 2018-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2018

Piękna i ciekawa biografia. Trochę wesoła, trochę smutna, jak to w życiu. Na pewno warto przeczytać i choć w niewielkim stopniu poznać Annę Przybylską. Nie znaną aktorkę i modelkę, ale pięknego i dobrego człowieka.