Kochając Pabla, nienawidząc Escobara

Okładka książki Kochając Pabla, nienawidząc Escobara Virginia Vallejo Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Kochając Pabla, nienawidząc Escobara
Virginia Vallejo Wydawnictwo: Agora Ekranizacje: Kochając Pabla, nienawidząc Escobara (2018) biografia, autobiografia, pamiętnik
Amando a Pablo, odiando a Escobar
Agora
2017-04-19
2017-04-19
Katarzyna Okrasko, Agata Ostrowska
Ekranizacje:
Kochając Pabla, nienawidząc Escobara (2018)
biografia bogactwo Kolumbia literatura faktu mafia miłość narkotyki policja przemyt narkotyków przestępstwo romans skandal ucieczka więzienie

Zło

Szału nie ma… historia legendarnego Escobara z punktu widzenia zakochanej w sobie jego kobiety. Zupełnie mnie nie wciągnęła ta historia, a narracja była chwilami wręcz irytująca. Przeczytałam do końca, ale nie jest to pozycja, do której w przyszłości chciałabym wrócić.

Czytając tę książkę, nie mogłam już znieść narratorki. To bardziej historia o niej niż o Escobarze, na każdym kroku podkreśla jaka to była wspaniała, piękna i jedyna w swoim rodzaju... Irytujące.

Strasznie się męczyłam czytając ta książkę. Virginii nie lubi się już od pierwszych stron.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Rozczarowała mnie. Trochę historii, kilka faktów ale sama relacja bohaterki pozostawia mieszane wrażenia: kobieta niby ponad przecietnie inteligentna, a tak przykro głupia; z niby światowym obyciem i empatią, a taka małostkowa i wyrachowana... Obawiam się, że autorka chciała osiągnąć coś zupełnie innego tymi wspomnieniami, a wyszła nudna książka o pożałowania godnym życiu napisana nieciekawie, przydługo, z mnóstwem nazwisk (chyba, żeby zrobić wrażenie na czytelniku wymieniła wszystkie nazwiska jakie w jej czasach były "znane").

Historia destrukcyjnego związku Pabla Escobara z Wirginią Wallejo opowiedziana z jej perspektywy. Baron narkotykowy i najsłynniejsza prezenterka telewizyjna w Kolumbii poznali się w 1983 roku i od tamtej chwili łączył ich płomienny romans. Virginia maluje intymny portret Escobara, wrażliwego i opiekuńczego mężczyzny o złotym sercu, który z biegiem lat, zaślepiony władzą zmienia się w potwora, chcący zniszczyć wszystkich, którzy staną mu na drodze, łącznie z nią. Mimo świadomości kim jest jej wybranek, kobieta cały czas otwiera dla niego serce i kryje się w jego ramionach. Pablo również jest w niej szalenie zakochany, chroni ją przed złem świata, który sam stworzył.
Ich relacja jest niezwykle skomplikowana, miłość miesza się z nienawiścią, szacunek z pogardą. Gdy Virginia postanawia odejść, Escobar za wszelką cenę chce ją przy sobie zatrzymać, niszcząc jej karierę telewizyjną i pozbawiając środków do życia. Jego zaborczość jest przerażająca, a on sam zaczyna wpadać we własne pułapki. Przeczuwając własną śmierć, ostatnie lata utrzymuje z nią kontakt telefoniczny, gdzie między wierszami da się wyczytać, że nigdy nie przestał jej kochać.

To bylo straszne. Siegnelam po te ksiazke, gdyz spodziewalam sie dowiedziec wiecej szczegolow z zycia Escobara. Coz, wiem tyle co wiedzielam a ksiazka jest niekonczacym sie opisem inteligencji, piekna i bogactwa autorki i jej samozachwytem. Na poczatku pomyslalam, ze ok, to sposob, zeby czytelnik mogl zrozumiec dlaczego Escobar byl nia tak zafascynowany. Niestety im dalej tym gorzej. Cigle tylko: jaka ja jestm piekna, jaka bogata, w jakich kreacjach chodze, jaki mam iloraz inteligencji, itd, cigle to samo. Wlasciwie zaczynam sie zastanawiac, czy rzeczywiscie ta kobieta dysponuje taka inteligencja. Nie mozna przeciez ciagle pisac o sobie. To bylo po prostu zalosne. A dla mnie ta kobieta po prostu sprzedawala sie za kase i tyle!! Kasa byla dla niej najwazniejsza, a ze pochodzila z narkotykow to juz nie jej problem. !Jedyne co przemawia na jej korzysc, to ze byla mloda ,20-30 lat, ktora dostapila luksusu w swiecie biedy. Nie polecam!!!!

Popis megalomani, chełpliwości, egoizmu, szpanerstwa i próżności. Do tego podane w tak nudny sposób, że nawet opisy brutalności pozostawiają obojętnym.

Przejrzałam wcześniejsze opinie Czytelników z niedowierzaniem. Wszyscy skupiają się na osądzaniu Autorki Virginii Vallejo, potępiając jej megalomanię, próżność a wręcz samouwielbienie czy wyrachowanie. A ja się pytam: o co Wam chodzi? to nie jest casting na przyjaciela, konkurs piękności ani wywiad w Pudelku. Czy, zachwycając się na ekranie piękną Marilyn Monroe, potępiacie jej próżność, słabość charakteru, rozwiązłość i nałogi? Czy, słuchając z przyjemnością aksamitnego głosu Sinatry, oburzacie się na jego konszachty z mafią?
Moim zdaniem, niezależnie od uczuć, które może wzbudzić w nas zachowanie czy dobre zdanie o sobie Autorki, książka jest rzadkim świadectwem wydarzeń historycznych, autobiograficznym zapisem życia z Pablem Escobarem i reportażem świadomego, dobrze poinformowanego świadka wojny narkotykowej w Kolumbii lat osiemdziesiątych i na tym zasadza się największa wartość tej książki. Jeżeli zapis jest szczery i wierny - a ja skłaniam się chwilowo by tak myśleć, to dowiedzmy się jak najwięcej, wyciągnijmy nasze wnioski. W tej rubryce jednak, oceńmy książkę a nie Autorkę.
W mojej opinii, to jest bardzo ciekawa pozycja, również właśnie dlatego, że wyniszczającą wojnę domową rozpętał bezwzględny kryminalista, który mógł i był kochany, podziwiany, który pociągał za sobą tłumy. Sama Autorka wiarygodnie, moim zdaniem, pokazała przemianę swojej ogromnej fascynacji i zauroczenia w niechęć, wstręt i przerażenie. Nie wiem, czy ktoś inny miałby taką możliwość ale i umiejętność czy odwagę, by tak dokładnie scharakteryzować Escobara. Jego siłę - i jego słabości, brawurę - i głupi upór, hojność i opiekuńczość - i zimne okrucieństwo.
Bo nic nigdy w życiu nie jest proste, czarno-białe.

najdurniejsza książka jaką czytałam

najdurniejsza książka jaką czytałam

Jeśli ktoś oglądał "Narcos" i chciałby dowiedzieć się więcej na temat Escobara, to nie znajdzie tego w tej książce. Jest to biografia Virginii Vallejo. Oczywiście Pablo w niej występuje, ale nie jest głównym bohaterem tej historii. Z książki nie dowiemy sie o nim więcej niż byśmy już nie wiedzieli (oglądając Narcos) to taka pobocza historia osoby, która miała styczność z kartelem z Medelin.

• Biografie

Dodaj cytat z książki Kochając Pabla, nienawidząc Escobara