Danuta Szaflarska. Jej czas

Wydawnictwo: Agora SA
literatura polska, wspomnienia
kajsa

Sto lat fascynującego życia, sto lat burzliwej kariery, sto lat dramatycznych zwrotów historii Piękna, mądra, utalentowana, chociaż, jak mawiał Aleksander Zelwerowicz, ze zbyt małymi jak na aktorkę oczami. Nauczyła się sobie radzić nawet z tym: jej oczy przed kamerą były zawsze szeroko otwarte. Otwarte musiały być na świat, który wokół niej zmieniał się w niesamowitym tempie. Galicyjskie...

Piękna, mądra, utalentowana, chociaż, jak mawiał Aleksander Zelwerowicz, ze zbyt małymi jak na aktorkę oczami. Nauczyła się sobie radzić nawet z tym: jej oczy przed kamerą były zawsze szeroko otwarte. Otwarte musiały być na świat, który wokół niej zmieniał się w niesamowitym tempie. Galicyjskie dzieciństwo, niby XX-wieczne, ale w świecie jak XIX stulecia. Przedwojenna Warszawa, w której jako adeptka aktorskiego fachu krąży po literackich i muzycznych salonach. Wilno czasów wojny, gdzie debiutuje i przeżywa koszmar kolejnych okupacji. I znowu Warszawa, w której naprawdę przeżywa to, co potem zagra w "Zakazanych piosenkach"- pierwszym powojennym filmie, który przyniesie jej sławę i status gwiazdy. Wielkie i małe role w teatrze i na scenie historii PRL. A potem jeszcze wielki powrót w filmach Doroty Kędzierzawskiej czyteatrze Grzegorza Jarzyny - ostateczny dowód, że Danuta Szaflarska była nie tylko gwiazdą ale teżwielką aktorką.

Gabriel Michalik stworzył subtelny portret legendy polskiego teatru i kina oraz ludzi, których napotkała w swoim czasie oraz epoki, która stawiała przed nią przeszkody, którą potrafiła pokonać z naturalną elegancją, wdziękiem i niezwykłąpogodąducha. Ta opowieść wzrusza, budzi zdumienie ale przede wszystkim daje nadzieję.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Mey-Mey | 2018-09-11
Przeczytana: 11 września 2018

Danutę Szaflarską znamy z niezapomnianych ról w Zakazanych piosenkach czy Skarbie, które to zbudowały jej wizerunek na wiele dziesiątek lat, jako amantkę, postać trochę naiwną, grającą urodą. Dopiero u schyłku życia prezentuje swój wybitny warsztat aktorski.

Trudno o tej książce mówić, że jest o Danucie Szaflarskiej, ta wybitna aktorka jest tutaj punktem odniesienia dla całego tła historii budowania teatru w Polsce podczas okupacji niemieckiej, komunizmu i po nim. Myślę, że w pierwszej części książki autor za bardzo skupił się na osobach, które otaczały Szaflarską, owszem wniosły one dużo do życia i aktorstwa pani Danuty, ale przyćmiły obraz tytułowej bohaterki.

Przebić się przez mnóstwo niepotrzebnych informacji, które (chyba) mają budować tło dla życia Pani Danuty to prawdziwa sztuka...

Monka | 2018-09-15
Przeczytana: 09 września 2018

"Pani Danuta kochana była nie tylko gwiazdą, lecz także wielką aktorką." Myślę, że Danuty Szaflarskiej nikomu nie trzeba przedstawiać. Znają i doceniają ją wszyscy. Dla mnie to jedna z najbardziej ukochanych aktorek. Budziła niezwykłą sympatię, a wszystkie filmy z jej udziałem były niezapomniane. Wystarczył jedynie epizod, a i tak grana przez nią postać na długo zapadała w pamięć. Jej życie było pełne skrajnych emocji i doświadczeń. Przeżyła wiele, a mimo wszystko nie zatraciła wewnętrznej pogody ducha. Na moment upadała, tak jak to na przykład było po śmierci ukochanego brata, który zginął w kampanii wrześniowej, aby potem powstać jeszcze mocniejszą i kochać życie całym sercem. Dzieciństwo spędziła w małej, galicyjskiej wsi, dorastała w Nowym Sączu i Krakowie, przedwojenne środowisko artystyczne poznawała w Warszawie, a pierwsze kroki na scenie po ukończeniu szkoły teatralnej stawiała w okupowanym Wilnie. Ostatecznie powróciła do Warszawy, która ogarnięta była piekłem wojny....

Miśka | 2018-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2018

Jedna z moich ukochanych aktorek... Czytałam ze wzruszeniem.
I tak, jak lubię. Bez głupiego plotkowania.

Kasia | 2018-11-28
Na półkach: Legimi, Przeczytane
Przeczytana: 28 listopada 2018

To nie jest tak w 100% biografia Danuty Szaflarskiej.
To jest opowieść o czasach w których żyła i pracowała. Sama D.Szaflarska pojawia się w książce po 200 stronach .
Ciężko mi jest tę książkę ocenić.
Jest ciekawa i interesująca, ale liczyłam na więcej informacji o Pani Szaflarskiej.

Jadwiga | 2018-10-08

Audiobook wysłuchałam.
Interpretacja D.Stenki jest idealna.
Jednakże jestem rozczarowana tekstem. To lekcja historii nie biografia danej osoby. Danusia Szaflarska wspominana jest jakby mimochodem przez 7 godzin.Ostatnie dwie są prawidłowe.To za mało! Bardzo lubię Ś.P. starszą aktorkę. Jej młodszych ról nie znam.W filmie "Pora umierać" wraz z pieskiem zdobyła moje serce. Lubię do niego powracać,zwłaszcza w listopadzie.

manton | 2018-10-02
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 02 października 2018

Po pierwsze i najważniejsze: to nie jest biografia Danuty Szaflarskiej! To nawet nie jest obraz kina i teatru na kanwie życia Szaflarskiej. Nie wiem, jak nazwać tę książkę! Są to jakieś próby przedstawienia losów paru osób, w tym znamienitych osób w historii kultury polskiej, na tle wydarzeń historycznych i artystycznych ostatnich stu lat. Mocno wybiórczy obraz i nie wiadomo dlaczego taki, a nie inny pada wybór. Owszem parę ciekawostek zostało opisanych, ale ja sięgnęłam po biografię wielkiej aktorki Danuty Szaflarskiej, a tymczasem autor bardzo niewiele o niej wie, do niewielu źródeł dokopał się i bazuje li tylko na powszechnie dostępnych, które pewnie sama znalazłabym z nie za dużym wysiłkiem. Nagromadzenie informacji o ostatnich dziesięciu latach z życia aktorki wcale nie dziwi, bo o tym okresie wszyscy wiemy sporo. Czuję się lekko może nie oszukana, ale wprowadzona w błąd na pewno. Wniosek: nadal czekamy na wnikliwą analizę życia i osiągnięć artystycznych wielkiej aktorki i...

Elżbieta | 2018-08-01
Przeczytana: 31 lipca 2018

Chcąc jednym słowem scharakteryzować tę biografię napisałabym - niezła. KtoŚ kto liczy na jakieŚ pikantne szczegóły z życia pani Danuty- będzie rozczarowany. Przede wszystkim wspomnień czar za Światem i ludźmi, których już w większoŚci nie ma.
Komu z nas będzie dane dożyć tak sędziwego wieku, w miarę jako- takiej kondycji? a może po prostu , gdy tylko nie dopadnie nas okrutna choroba..."CiekawoŚć tego, co będzie jutro, trzyma przy życiu. To tylko Święci żyją wyłącznie czasem teraźniejszym. A w życiu zwykłych ludzi jest po trosze i wczorajszego dnia, i dnia dzisiejszego, i jest też wielka doza jutra. Póki życia, póty nadziei. I póki nadziei- póty życia. ;)

isztarr | 2018-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2018

Biografię Danuty Szaflarskiej wypożyczyłem sobie z biblioteczki mojej mamy. Mimo iż bardziej nazwisko obiło mi się o uszy niż kojarzyłem Panią Danutę z ekranu kina czy z telewizji tudzież z teatru to książka od pierwszych stron oczarowała mnie (a chciałem ją tylko przekartkować z ciekawości :-)) Pięknie opisana historia, tradycje, zwyczaje, życie codzienne dawnych jakże już zapomnianych lat. Umiejętnie wplecione wypowiedzi Pani Danuty emanują pozytywną energią, optymizmem, humorem, a załączone fotografie w książce tworzą doskonałą całość.

peggy | 2018-09-12
Przeczytana: 12 września 2018

TO NIE JEST BIOGRAFIA (!), choć tak książka jest opisywana. Dopiero sama końcówka książki może być określona jako FRAGMENT biografii Szaflarskiej, bo więcej o aktorce można dowiedzieć się z Wikipedii. Tak właściwie to jest to wyłącznie historia dla której osią czasu i miejsc jest Szaflarska - historia Piwnicznej, Nowego Sącza i Żydów sądeckich, powstania Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej, Wilna i wileńskiego teatru itp. i ludzi sztuki, z którymi w życiu zetknęła się znana aktorka. Ogromne rozczarowanie. Nie liczyłam na żadne pikantne historie, ale na ciekawą opowieść o życiu, zarówno zawodowym jak i prywatnym znanej aktorki, możliwość jej bliższego poznania. Niestety więcej dowiedziałam się ogólnie o historii Polski i Litwy, różnych miejscach i instytucjach niż o Danucie Szaflarskiej. Dopiero końcówka (może 1/5 książki) jest tym, czego oczekiwałam od początku, więc ledwo zaczęło mi się podobać i już był koniec książki. Rozczarowanie