Drzewa szumiące nadzieją

Cykl: Spacer Aleją Róż (tom 3)
Wydawnictwo: Replika
literatura polska
giovanna

Schyłek lat pięćdziesiątych. Nowohuccy robotnicy nieustannie zmagają się z licznymi trudnościami. Coraz częściej buntują się przeciw ograniczeniom narzucanym przez władzę ludową. Wychowani w chrześcijańskich tradycjach, podejmują bezpardonową walkę o zgodę na budowę kościoła. W mieście dochodzi do krwawych starć z jednostkami Milicji Obywatelskiej wspieranymi przez oddziały ZOMO. Na tle historycznych wydarzeń rodzina Szymczaków powiększa się, przeżywa wzloty i upadki. Janek i Krysia bezskutecznie starają się o dziecko. Leszek ciężko pracuje na kombinacie, aby poprawić sytuację materialną swojej rodziny. Bronek nieustannie czuje na swoim karku gorący oddech Edwarda Marczyka, który wciąż obwinia go o zamordowanie Bartka.
Jak potoczą się dalsze losy rodzeństwa? Czy Andrzej odnajdzie szczęście u boku Sabiny? Czy Dorota pozostanie w Pawlicach? Kim naprawdę jest tajemniczy mężczyzna obserwujący od dłuższego czasu Julię? Przekonacie się o tym, sięgając po Drzewa szumiące nadzieją.

źródło opisu: http://www.replika.eu/index.php?k=ksi&id=668

źródło okładki: http://www.replika.eu/index.php?k=ksi&id=668

Oficjalna recenzja
malineczka74 książek: 5535

Trzeci spacer nowohucką Aleją Róż

Trzeci tom nowohuckiej sagi napisanej przez utalentowaną pisarkę Edytę Świętek nosi tytuł „Drzewa szumiące nadzieją” i rozgrywa się na przełomie lat 50-tych i 60-tych XX wieku. Kolejne spotkanie z rodziną Szymczaków jest równie ekscytujące jak poprzednie. Dzieje się tak za sprawą autorki, której udało się nie tylko wykreować wspaniałych bohaterów, ale i poprowadzić interesująco ich ścieżki życia przez kolejne lata. Wątki główne i poboczne są doskonale rozwinięte i poprowadzone, a dwa przewodnie tematy które przeplatają się w fabule to życie małżeńskie głównych bohaterów i walka o budowę kościoła w Nowej Hucie.

Wywodzący się z Pawlic Szymczakowie mocno wrośli w nowe miejsce zamieszkania. Życie ich nie rozpieszcza, wymaga czasem bardzo wiele, ale los nie skąpi im i chwil radości. Bronek porządkuje swoje życie osobiste po śmierci pierwszej żony. Julia pewnego dnia spotyka kogoś z przeszłości, kto pomaga w trudnej sytuacji i powoli acz uparcie wkracza do jej codzienności i serca. Skrzywdzona przed laty kobieta nie planuje życia uczuciowego i koncentruje się na wychowaniu syna, ale adorujący ją mężczyzna jest uparty i w końcu staje się kimś bliskim. Leszek odchodzi od ideałów na jakich go wychowano i wątpi we wiarę ojców, a Andrzej układa sobie życie z Sabiną. Małżeństwo po pewnym czasie zaczyna go nudzić. Obowiązki rodzinne przytłaczają, a kuszą uwodzicielskie spódniczki innych kobiet. Krystyna pragnie wraz z Janem powiększyć rodzinę, ale los nie jest dla nich łaskawy. Dorota odnajduje się w pracy bibliotekarki i zapomina o koszmarach z końca wojny.

Czas płynie. Na świat przychodzą kolejne dzieci, a życie okazuje się zwykle szare, ciężkie i monotonne. Robotnicy szukając nadziei zwracają się do Boga, pragną zbudowania świątyni, ale władza zwodzi ich jak tylko może, a wreszcie odkrywa karty i oszukuje. To wywołuje bunt, wściekłość i wyzwala odwagę by upomnieć się o swoje. Te wydarzenia mocno odbijają się na losach klanu Szymczaków...

Książkę od pierwszego zdania czyta się wspaniale i trudno się od niej oderwać. Autorka ciekawie prowadzi wątki rozpoczęte w poprzednich tomach, a bohaterowie przechodzą przemiany. Są moim zdaniem mniej idealni niż na początku tej serii. Doświadcza ich los i warunki w jakich przychodzi im żyć. Szczególnie zaskoczyła mnie metamorfoza Andrzeja, który stał się najbardziej dynamiczną i zmienną osobowością tego cyklu. Fabułę kształtuje proza życia i historia. Wydarzenia związane z walką o budowę kościoła i obroną krzyża są odmalowane słowami niezwykle autentycznie, realistycznie i oddają atmosferę chwil w których naród miał odwagę powiedzieć rządzącym stanowcze „nie”. Z kart tego tytułu czuć ducha solidarności i przywiązanie do religii, która zajmowała wtedy o wiele ważniejsze niż dziś miejsce w sercach milionów Polaków. Sprawdza się powiedzenie, że w rodzinie drzemie siła i oparcie bliskich bywa w poważnych tarapatach na wagę złota.

Największym atutem książki jest jej zakończenie, które ogromnie wzrusza i jest świadectwem czasów w których wolność była tylko złudzeniem, a ideologia miała być nadrzędnym dobrem kształtującym umysły społeczeństwa. Jestem ogromnie ciekawa jak potoczą się losy Julii i jej krewnych. Będę wyczekiwać premiery czwartego tomu serii, która jest jedną z najpiękniejszych sag z historią w tle jakie przeczytałam.

Bernardeta Łagodzic-Mielnik

Roman Dłużniewski | 2018-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2018

To już trzeci tom sagi o rodzinie Szymczaków.
I powieść niezmiennie mnie zachwyca.

Normalna, przeciętna rodzina jakich w Polsce po wojnie były setki tysięcy. Mają swoje smutki i radości, choć tych pierwszych jest chyba trochę więcej.
I nie byłoby w losach Szymczaków nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że opisuje ich losy Edyta Świętek.
Nieprawdopodobnie wciągający, ciepły język autorki sprawia, iż nie mogłem się oderwać od lektury. Tak zżyłem się z bohaterami, że jest mi żal, iż do końca zostały już tylko dwa tomy.
Miłość i nienawiść, honor i zdrada, nutka erotyki i prawdziwe tragedie. Wszystko znajdziecie w tej sadze.

Nie pozostaje mi nic innego, jak tylko gromko zakrzyknąć - CZYTAJCIE!!!

Kiwi_Agnik | 2018-03-15
Przeczytana: 15 marca 2018

Lekka, ale poważna książka, realnie odzwierciedlająca czasy kiedy ludzie musieli walczyć o Wolną Polskę i swoją wiarę, aczkolwiek jestem nieukontentowana, czuję podobny niedosyt, jaki towarzyszył mi przy czytaniu pierwszej części...

Jest coś, czego nie lubię w sagach rodzinnych, a mianowicie pośpiech - szybka akcja, gdy wydarzenia dzieją się za szybko - to odbiera mi całą przyjemność czytania, wtedy wątki wydają mi się spłycone, miałkie i przybierają postać nijakości.
Tak właśnie stało się w tej części.
Miałam wrażenie, że autorkę goni termin i nie mogłam się dostatecznie cieszyć lekturą. To wielki minus.

Trochę też się nudziłam...

Na plus to oczywiście szeroka gamma emocji bohaterów, cały wachlarz wydarzeń, które miały miejsce u schyłku lat 50-tych, jak również lat 60-tych XX wieku.

Ogólnie więc saga nie jest zła, aczkolwiek pośpiech spowodował rejwach, a rejwach pośpiech, liczę na to, że autorka przystopuje.

Na pewno sięgnę po 4. część lecz muszę zrobić sobie przerwę, by...

Ta część jest rewelacyjna....i to powinna być cała moja opinia o tej książce.
Ja ją nie tylko czytałam. Ja ją po prostu przeżywałam. I nie mogłam się od niej oderwać, bo tyle się tu dzieje.
Kolejne losy rodziny Szymczaków raz dobre a raz tragiczne. Małżeństwa zawarte z miłości jak również z konieczności. Na świat przychodzą dzieci. Rodzina się powiększa, jest praca, każdy ma własne mieszkanie i w zasadzie wszystko układa się dobrze. Chociaż nie wszyscy są zadowoleni z tego co mają, bo zazdroszczą innym czy to większego mieszkania czy lepszych ubrań. Dochodzi też do poważnych kłótni na tle wiary i patriotyzmu. Są małżeńskie zdrady i chwile zwątpienia.
I nagle to wszystko nie ma znaczenia, bo wszyscy wspólnie zjednoczą się w obronie krzyża. Miał być kościół, pierwszy w Nowej Hucie, wbudowano kamień węgielny i postawiono krzyż a teraz władza ludowa zmieniła zdanie i krzyż ma zostać osunięty.
Ta część książki jest wprost wstrząsająca. Autorka rzetelnie opisuje krwawe zajścia robotników...

Trzecia część opowieści o mieszkańcach Nowej Huty. Mimo pokaźnych rozmiarów i momentami trudnych wątków czyta się rewelacyjnie, z zapartym tchem, czas mija a ty nie możesz się oderwać.

Cała serię polecam bardzo gorąco. Jest to książka napisana z życzliwością do świata i ludzi chociaż pokazane jest tu okrucieństwo, głupota i słabość naszej natury.

Trzymamy kciuki za wszystkich bohaterów, tych mniej i bardziej lubianych. Postacie są prawdziwe, nie są czarno białe i sztampowe.

Absolutny must have jeśli chodzi o powieść obyczajową. Również pokazany jest tu kawał najnowszej historii Polski poprzez pryzmat zwykłego człowieka.

Polecam bardzo, bardzo gorąco.

wiejskifilozof | 2018-06-15

okładka
chętnie bym posiedział.Na tej ławce

Skąd biblioteka

Fabuła,to już lata 60.Ludzie walczą o budowę kościoła w Nowej Hucie.
Pojawia się ksiądz Wojtyła.

Moja opinia

Nie jestem religijny,ani kościelny.Ale,ta książka.Mi się podobała,i to bardzo mocno.
Fajna,miła opowieść.O mrocznych czasach PRL.
Dzięki temu,poznaję lepiej Nową Hutę.
Już się,nie mogę doczekać tomu kolejnego.

żurawie_origami | 2018-03-07
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 07 marca 2018

Trzecia część losów rodziny Szymczaków, wpleciona w czas rozbudowy Nowej Huty w Krakowie. Znów mamy fikcyjnych bohaterów wplątanych w prawdziwe wydarzenia historyczne. Tym razem nowohuccy robotnicy staną do walki w obronie krzyża i wolności religijnej, ale zapłacą wysoką cenę za tą walkę. Pani Edyta Świętek umie opowiadać, w tło wydarzeń historycznych, wplata prozę życia bohaterów. Ja jako osoba urodzona tuż po transformacji, mogłam się dowiedzieć z lektury wielu ciekawostek: np. jak wyglądała kiedyś opieka nad noworodkami, jakie były wytyczne położnych itp. Za to cenię cały cykl "Spacer Aleją Róż", czytając, ma się wrażenie, że autorka włożyła w książkę dużo pracy, wykonała ogromny research o tamtych czasach i Nowej Hucie.

deana | 2017-10-30
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 30 października 2017

Trzeci tom opowieści o rodzinie Szymczaków przypada na trudny przełom lat 50-tych i 60-tych XX wieku. Pozornie wydaje się, że w rodzinie zapanował spokój. Ciężko doświadczony przez los Bronek w końcu odnalazł swoje szczęście u boku ukochanej w Bogusi a i reszta rodziny w pełni osiedliła się już w Nowej Hucie. Nawet do Julii los się uśmiecha i pozwala jej pokonać trudne wspomnienia. Jednak licho nie śpi i nie pozwala o sobie zapomnieć. Okres ten dla mieszkańców Nowej Huty to walka o możliwość budowy kościoła. Początkowe nadzieje i plany zostają zniszczone przez partyjną politykę. Wydarzenia jakie rozegrają się na osiedlu Teatralnym po raz kolejny boleśnie naznaczą rodzinę. Wystawią na ciężką próbę ich wzajemną solidarność i jedność.

,,Drzewa szumiące nadzieją" zaczynają się bardzo optymistycznymi akcentami. Można mieć poczucie, że wreszcie nadszedł koniec na pasmo plag jakie dosięgają Szymczaków. Czuć powiewy wiosny a z nią radości, miłości i rodzącego się życia. Zresztą Szymczaki...

kajsa | 2018-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2018

Na początku czerwca postanowiłam powrócić do sagi "Spacer Aleją Róż" i przeczytać ją już w całości.Przyznam,że po trzech tomach mam wrażenie,iż było to nieco pochopne postanowienie.Dlaczego?Już wyjaśniam.
O ile dwa pierwsze tomy czytane powtórnie,nawet mnie interesowały,o tyle trzeci zmęczył nieco.Nie bardzo podoba mi się narracja.Często przybiera formę streszczenia,brak w niej napięcia,dramatyzmu,autentycznych emocji,które mógłby przeżywać czytelnik wraz z bohaterami.Autorka nas wyręcza i sama o tych uczuciach mówi,przez co wiele wydarzeń staje się po prostu przegadane.
Nie bardzo również podoba mi się sposób prezentowania historii lat 60.Mam wrażenie pewnej tendencyjności.Walka o krzyż,religijność Polaków,ich bezgraniczne poświęcenie,tak w istocie na pewno było,ale w sadze pani Świętek problem ten został przesadnie wyeksponowany,powiem nawet wyeksploatowany.
Dosyć naiwny jest dla mnie sposób prezentacji działań Edka Marczyka.Niby w tej Nowej Hucie niewiele może,a jednak spekrtrum...

Mey-Mey | 2018-10-15
Na półkach: 2018, Przeczytane, Obyczajowe
Przeczytana: 15 października 2018

Ta część ukazuje nam przede wszystkim mroczne i bezlitosne oblicze komunizmu w Polsce. Rodzeństwo Szymczaków mimo pozornego zadowolenia z życia, które prowadzą tęsknią za wartościami wyniesionymi z domu: za religią, kościołem... Na tym polu rodzą się także konflikty między braćmi. Napięcie związane z ograniczeniem wolności wyznania kończy się niestety tragicznie.

Żałuję, że zostały już tylko 2 tomy tej pasjonującej historii.

Pinacolada | 2018-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2018

Kolejna III część sagi "Drzewa szymiącę nadzieją" to opisane dramatyczne
losy rodziny Szymczaków z przełomu lat 50 tych i 60 XX wieku.
Losy toczą się w Nowej Hucie, gdzie cała rodzina coraz lepiej się miewa.
Rodzą się dzieci, na pozór wszystko wydaję się normalne i proste.
Jednak są to czasy,
gdzie ktoś kto ma poglądy inne niż większość nie może żyć spokojnie.
Autorka przedstawia nam coraz więcej tajemnic,
sekretów oraz zawirowań historycznych. Nie wszyscy wyjdą z nich cało, czytałam z zapartym tchem i trzymałam mocno kciuki za życie każdego z bohaterów.
Natychmiast zabieram się za kolejną część.
Polecam