Drzewa szumiące nadzieją

Cykl: Spacer Aleją Róż (tom 3)
Wydawnictwo: Replika
literatura polska
giovanna

Schyłek lat pięćdziesiątych. Nowohuccy robotnicy nieustannie zmagają się z licznymi trudnościami. Coraz częściej buntują się przeciw ograniczeniom narzucanym przez władzę ludową. Wychowani w chrześcijańskich tradycjach, podejmują bezpardonową walkę o zgodę na budowę kościoła. W mieście dochodzi do krwawych starć z jednostkami Milicji Obywatelskiej wspieranymi przez oddziały ZOMO. Na tle historycznych wydarzeń rodzina Szymczaków powiększa się, przeżywa wzloty i upadki. Janek i Krysia bezskutecznie starają się o dziecko. Leszek ciężko pracuje na kombinacie, aby poprawić sytuację materialną swojej rodziny. Bronek nieustannie czuje na swoim karku gorący oddech Edwarda Marczyka, który wciąż obwinia go o zamordowanie Bartka.
Jak potoczą się dalsze losy rodzeństwa? Czy Andrzej odnajdzie szczęście u boku Sabiny? Czy Dorota pozostanie w Pawlicach? Kim naprawdę jest tajemniczy mężczyzna obserwujący od dłuższego czasu Julię? Przekonacie się o tym, sięgając po Drzewa szumiące nadzieją.

źródło opisu: http://www.replika.eu/index.php?k=ksi&id=668

źródło okładki: http://www.replika.eu/index.php?k=ksi&id=668

Oficjalna recenzja
malineczka74 książek: 5448

Trzeci spacer nowohucką Aleją Róż

Trzeci tom nowohuckiej sagi napisanej przez utalentowaną pisarkę Edytę Świętek nosi tytuł „Drzewa szumiące nadzieją” i rozgrywa się na przełomie lat 50-tych i 60-tych XX wieku. Kolejne spotkanie z rodziną Szymczaków jest równie ekscytujące jak poprzednie. Dzieje się tak za sprawą autorki, której udało się nie tylko wykreować wspaniałych bohaterów, ale i poprowadzić interesująco ich ścieżki życia przez kolejne lata. Wątki główne i poboczne są doskonale rozwinięte i poprowadzone, a dwa przewodnie tematy które przeplatają się w fabule to życie małżeńskie głównych bohaterów i walka o budowę kościoła w Nowej Hucie.

Wywodzący się z Pawlic Szymczakowie mocno wrośli w nowe miejsce zamieszkania. Życie ich nie rozpieszcza, wymaga czasem bardzo wiele, ale los nie skąpi im i chwil radości. Bronek porządkuje swoje życie osobiste po śmierci pierwszej żony. Julia pewnego dnia spotyka kogoś z przeszłości, kto pomaga w trudnej sytuacji i powoli acz uparcie wkracza do jej codzienności i serca. Skrzywdzona przed laty kobieta nie planuje życia uczuciowego i koncentruje się na wychowaniu syna, ale adorujący ją mężczyzna jest uparty i w końcu staje się kimś bliskim. Leszek odchodzi od ideałów na jakich go wychowano i wątpi we wiarę ojców, a Andrzej układa sobie życie z Sabiną. Małżeństwo po pewnym czasie zaczyna go nudzić. Obowiązki rodzinne przytłaczają, a kuszą uwodzicielskie spódniczki innych kobiet. Krystyna pragnie wraz z Janem powiększyć rodzinę, ale los nie jest dla nich łaskawy. Dorota odnajduje się w pracy bibliotekarki i zapomina o koszmarach z końca wojny.

Czas płynie. Na świat przychodzą kolejne dzieci, a życie okazuje się zwykle szare, ciężkie i monotonne. Robotnicy szukając nadziei zwracają się do Boga, pragną zbudowania świątyni, ale władza zwodzi ich jak tylko może, a wreszcie odkrywa karty i oszukuje. To wywołuje bunt, wściekłość i wyzwala odwagę by upomnieć się o swoje. Te wydarzenia mocno odbijają się na losach klanu Szymczaków...

Książkę od pierwszego zdania czyta się wspaniale i trudno się od niej oderwać. Autorka ciekawie prowadzi wątki rozpoczęte w poprzednich tomach, a bohaterowie przechodzą przemiany. Są moim zdaniem mniej idealni niż na początku tej serii. Doświadcza ich los i warunki w jakich przychodzi im żyć. Szczególnie zaskoczyła mnie metamorfoza Andrzeja, który stał się najbardziej dynamiczną i zmienną osobowością tego cyklu. Fabułę kształtuje proza życia i historia. Wydarzenia związane z walką o budowę kościoła i obroną krzyża są odmalowane słowami niezwykle autentycznie, realistycznie i oddają atmosferę chwil w których naród miał odwagę powiedzieć rządzącym stanowcze „nie”. Z kart tego tytułu czuć ducha solidarności i przywiązanie do religii, która zajmowała wtedy o wiele ważniejsze niż dziś miejsce w sercach milionów Polaków. Sprawdza się powiedzenie, że w rodzinie drzemie siła i oparcie bliskich bywa w poważnych tarapatach na wagę złota.

Największym atutem książki jest jej zakończenie, które ogromnie wzrusza i jest świadectwem czasów w których wolność była tylko złudzeniem, a ideologia miała być nadrzędnym dobrem kształtującym umysły społeczeństwa. Jestem ogromnie ciekawa jak potoczą się losy Julii i jej krewnych. Będę wyczekiwać premiery czwartego tomu serii, która jest jedną z najpiękniejszych sag z historią w tle jakie przeczytałam.

Bernardeta Łagodzic-Mielnik

Kiwi | 2018-03-15
Przeczytana: 15 marca 2018

Lekka, ale poważna książka, realnie odzwierciedlająca czasy kiedy ludzie musieli walczyć o Wolną Polskę i swoją wiarę, aczkolwiek jestem nieukontentowana, czuję podobny niedosyt, jaki towarzyszył mi przy czytaniu pierwszej części...

Jest coś, czego nie lubię w sagach rodzinnych, a mianowicie pośpiech - szybka akcja, gdy wydarzenia dzieją się za szybko - to odbiera mi całą przyjemność czytania, wtedy wątki wydają mi się spłycone, miałkie i przybierają postać nijakości.
Tak właśnie stało się w tej części.
Miałam wrażenie, że autorkę goni termin i nie mogłam się dostatecznie cieszyć lekturą. To wielki minus.

Trochę też się nudziłam...

Na plus to oczywiście szeroka gamma emocji bohaterów, cały wachlarz wydarzeń, które miały miejsce u schyłku lat 50-tych, jak również lat 60-tych XX wieku.

Ogólnie więc saga nie jest zła, aczkolwiek pośpiech spowodował rejwach, a rejwach pośpiech, liczę na to, że autorka przystopuje.

Na pewno sięgnę po 4. część lecz muszę zrobić sobie przerwę, by...

Ta część jest rewelacyjna....i to powinna być cała moja opinia o tej książce.
Ja ją nie tylko czytałam. Ja ją po prostu przeżywałam. I nie mogłam się od niej oderwać, bo tyle się tu dzieje.
Kolejne losy rodziny Szymczaków raz dobre a raz tragiczne. Małżeństwa zawarte z miłości jak również z konieczności. Na świat przychodzą dzieci. Rodzina się powiększa, jest praca, każdy ma własne mieszkanie i w zasadzie wszystko układa się dobrze. Chociaż nie wszyscy są zadowoleni z tego co mają, bo zazdroszczą innym czy to większego mieszkania czy lepszych ubrań. Dochodzi też do poważnych kłótni na tle wiary i patriotyzmu. Są małżeńskie zdrady i chwile zwątpienia.
I nagle to wszystko nie ma znaczenia, bo wszyscy wspólnie zjednoczą się w obronie krzyża. Miał być kościół, pierwszy w Nowej Hucie, wbudowano kamień węgielny i postawiono krzyż a teraz władza ludowa zmieniła zdanie i krzyż ma zostać osunięty.
Ta część książki jest wprost wstrząsająca. Autorka rzetelnie opisuje krwawe zajścia robotników...

Trzecia część opowieści o mieszkańcach Nowej Huty. Mimo pokaźnych rozmiarów i momentami trudnych wątków czyta się rewelacyjnie, z zapartym tchem, czas mija a ty nie możesz się oderwać.

Cała serię polecam bardzo gorąco. Jest to książka napisana z życzliwością do świata i ludzi chociaż pokazane jest tu okrucieństwo, głupota i słabość naszej natury.

Trzymamy kciuki za wszystkich bohaterów, tych mniej i bardziej lubianych. Postacie są prawdziwe, nie są czarno białe i sztampowe.

Absolutny must have jeśli chodzi o powieść obyczajową. Również pokazany jest tu kawał najnowszej historii Polski poprzez pryzmat zwykłego człowieka.

Polecam bardzo, bardzo gorąco.

żurawie_origami | 2018-03-07
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 07 marca 2018

Trzecia część losów rodziny Szymczaków, wpleciona w czas rozbudowy Nowej Huty w Krakowie. Znów mamy fikcyjnych bohaterów wplątanych w prawdziwe wydarzenia historyczne. Tym razem nowohuccy robotnicy staną do walki w obronie krzyża i wolności religijnej, ale zapłacą wysoką cenę za tą walkę. Pani Edyta Świętek umie opowiadać, w tło wydarzeń historycznych, wplata prozę życia bohaterów. Ja jako osoba urodzona tuż po transformacji, mogłam się dowiedzieć z lektury wielu ciekawostek: np. jak wyglądała kiedyś opieka nad noworodkami, jakie były wytyczne położnych itp. Za to cenię cały cykl "Spacer Aleją Róż", czytając, ma się wrażenie, że autorka włożyła w książkę dużo pracy, wykonała ogromny research o tamtych czasach i Nowej Hucie.

deana | 2017-10-30
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 30 października 2017

Trzeci tom opowieści o rodzinie Szymczaków przypada na trudny przełom lat 50-tych i 60-tych XX wieku. Pozornie wydaje się, że w rodzinie zapanował spokój. Ciężko doświadczony przez los Bronek w końcu odnalazł swoje szczęście u boku ukochanej w Bogusi a i reszta rodziny w pełni osiedliła się już w Nowej Hucie. Nawet do Julii los się uśmiecha i pozwala jej pokonać trudne wspomnienia. Jednak licho nie śpi i nie pozwala o sobie zapomnieć. Okres ten dla mieszkańców Nowej Huty to walka o możliwość budowy kościoła. Początkowe nadzieje i plany zostają zniszczone przez partyjną politykę. Wydarzenia jakie rozegrają się na osiedlu Teatralnym po raz kolejny boleśnie naznaczą rodzinę. Wystawią na ciężką próbę ich wzajemną solidarność i jedność.

,,Drzewa szumiące nadzieją" zaczynają się bardzo optymistycznymi akcentami. Można mieć poczucie, że wreszcie nadszedł koniec na pasmo plag jakie dosięgają Szymczaków. Czuć powiewy wiosny a z nią radości, miłości i rodzącego się życia. Zresztą Szymczaki...

Grażyna | 2017-12-02
Przeczytana: grudzień 2017

Nie zgadzam się z takim zakończeniem tej części.I znów czekać na dalszy ciąg....Ta część chyba najbardziej dała mi do "wiwatu". Tyle się działo.
Tak jak przewidywałam doczekałam się tu także roku ,w którym się urodziłam.Tamte lata wspominali moi rodzice oraz inni członkowie rodziny i mimo ,że wspomnienia dotyczyły nie Nowej Huty to bardzo dużo w nich podobnych ,i o okrutnej rzeczywistości i o tym ,że nie tylko okupanci potrafili zniszczyć człowieka. Polak -Polaka także,tzw. władza ludowa (ZOMO). Na tle wydarzeń rodzina Szymczaków przeżywa wzloty i upadki,rodzą się dzieci....ale niektórzy z rodziny zapłacą ogromną cenę za ...normalne -bycie człowiekiem.Tym razem spacer Aleją Róż nie był dla mnie sielski,anielski....ale wierzę ,że w dalszych częściach oprócz "okrutnej rzeczywistości" wyłoni się czasami promyk....nadziei,tak jak drzewa szumiały....Wspaniale napisana saga,nie jestem jakaś beksa,ale wczoraj łzy leciały jak grochy....

Książkowo_czyta | 2018-01-10
Przeczytana: 28 listopada 2017

Pod koniec października minionego roku w ręce czytelników trafiła trzecia odsłona cyklu Spacer Aleją Róż autorstwa Edyty Świętek.
Tym razem wraz z autorką przenosimy się w czasie do przełomu lat 50-tych i 60-tych XX wieku. Gdy bohaterom wydaje się, iż wreszcie zyskali długo wyczekiwane wytchnienie i spokój koniec końców przeczucia te okazują się niestety ułudą…

Zdesperowani opieszałością władzy nowohucianie stają w obronie wiary. Jej namacalnym symbolem jest stojący na osiedlu Teatralnym krzyż, który rządzący antyklerykałowie postanawiają za wszelką cenę usunąć. Jednakże mieszkańcy, a wśród nich również rodzina Szymczaków, choć przyjdzie im zapłacić za to nie małą cenę, nie pozwalają dokonać tego karygodnego czynu. Pośród wyżej wymienionych wydarzeń historycznych toczą się losy naszych bohaterów.

Los w końcu na zawsze splótł ze sobą drogi Bronka i Bogumiły, ku zachwytowi obojga i radości całej rodziny. Julia na skutek pewnych rzec można niecodziennych wydarzeń także stopniowo ku...

Biblioteczka Rudej | 2017-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2017

To moje trzecie spotkanie w ciągu ostatnich paru dni rodziną Szymczaków i muszę stwierdzić,że było ono najbardziej emocjonujące.Autorka trzeci tom sagi umiejscawia na przełomie lat 50 i 60 poprzedniego stulecia. Gorzki to był spacer wśród róż, ale nie chciało się żeby on się skończył.To jedna z tych książek, po które będę chętnie sięgać, bo zżyłam się z bohaterami i nie chciałabym o nich zapomnieć.Mam wrażenie,że w tym tomie autorka celowo zafundowała nam jazdę bez trzymanki, bo tyle się tu dzieje,że nie sposób odłożyć jej na bok.
Więcej na blogu

Gosik62 | 2018-03-09
Przeczytana: 09 marca 2018

Kolejna rewelacyjna część sagi "Spacer Aleją Róż". Długi okres oczekiwania na tę powieść nie wymiótł z pamięci tego, co działo się w poprzednich tomach. A i tu się działo!!! Razem z rodziną Szymczyków przenosimy się w trudne lata sześćdziesiąte. Zawirowania polityczne, walka o Kościół, rządy MO itp., a wśród tego normalne, codzienne życie zwykłych polskich rodzin - borykanie się z przeciwnościami losu, kolejne narodziny dzieci, walka z nałogiem, miłość i zdrada, no i niestety to co najgorsze, czyli śmierć. Mimo poruszanych dość trudnych, przygnębiających tematów książkę czyta się szybko, z zapartym tchem.
I znów oczekiwanie na kolejną część (tego nie lubię najbardziej :) ).

Teresa | 2018-04-09

To trzecia część sagi o losach rodziny Szymczaków.Jeszcze bliżej poznajemy bohaterów jako dorosłych ludzi którzy założyli swoje rodziny i borykają się z proglemami codzienności.Śledzimy ich zmiany jakie u nich zachodzą i to niekoniecznie na lepsze ich walkę o godne życie.Ta część jest tak samo wzruszająca i rewelacyjna jak poprzednie Polecam.

Patronaty tygodnia

Rozpoczął się listopad, a jesień zadomowiła się na dobre. Wieczory pod kocykiem i z gorącą herbatą umili wam nasza cotygodniowa lista patronatów. Z nowymi powieściami wracają Remigiusz Mróz i Zygmunt Miłoszewski, więc emocji na pewno nie zabraknie! A jeśli szukacie czegoś na osłodzenie paskudnej pogody, to polecamy „Pudełko z marzeniami” duetu Witkiewicz-Rogoziński.