Zagadki kryminalne PRL

Wydawnictwo: Bellona
historia
L_Settembrini

„Tajemnice kryminalne PRL” to dwadzieścia mrożących krew w żyłach opowieści o głośnych zbrodniach, w wielu przypadkach seryjnych, które wydarzyły się w ciągu 45 lat istnienia Polski Ludowej we wszystkich społecznościach – od wiejskiej i małomiasteczkowej po wielkomiejską, a także w najróżniejszych środowiskach – chłopskim, robotniczym, studenckim, inteligenckim a nawet, co bardziej szokowało dawniej niż obecnie, intelektualnym. Część morderstw pozostała w ogóle niewyjaśniona, wiele rozwikłano tylko częściowo, a niektóre stanowią do dziś zagadkę, którą współcześni prawnicy, kryminolodzy i historycy usiłują rozwiązać, korzystając z materiałów Instytutu Pamięci Narodowej oraz współczesnych metod badań kryminalistycznych.
Autorzy „Tajemnic kryminalnych PRL”– Kazimierz Kunicki i Tomasz Ławecki mają w dorobku po kilkadziesiąt książek, w tym szereg pozycji popularnonaukowych, reportaży z kraju i ze świata, przewodników turystycznych, esejów oraz biografii sławnych Polaków. Znaczną część z nich napisali wspólnie, jak choćby opowieści o wydarzeniach „spisanych krwią” wydanych pod tytułem „Śladami słynnych zbrodni” (we współpracy z Lilianą Olchowik-Adamowską), w których nawiązywali do historycznej konwencji pitawala, jak od XVIII wieku nazywano zbiory kronik i sprawozdań z procesów kryminalnych. Tamta książka obejmowała wielowiekowy okres do końca okupacji niemieckiej, w tej natomiast autorzy zajmują się problemami zbrodni i kary z czasów nie aż tak odległych, a jednak odchodzących z wolna w zapomnienie.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
lapsus książek: 1662

MO-rdercy

Dwudziestoletni Karol Kot, wampir z Krakowa, powrócił niedawno w filmie „Czerwony pająk” Marcina Koszałki, historia Zdzisława Marchwińskiego z filmu „Jestem mordercą” przyciąga tłumy do kin. To tylko dwa przykłady współczesnej popkultury, które sięgają do kryminalnych zagadek okresu PRL-u jako źródła inspiracji. Także film „Dom zły” czerpie z czasów PRL jako świata, gdzie pod powłoką oficjalnej propagandy gotuje się kocioł zła i zbrodni. Wspominam o filmie Smarzowskiego, dla mnie jednym z najlepszych filmów polskich XXI wieku („prawdopodobnie najlepszym”), bo tam inspiracja PRL-owską zbrodnią osiągnęła swój artystyczny szczyt. Matactwa, intrygi, wrabianie niewinnych, polityczne konteksty w sprawach odległych od władzy - reżyser „Wesela” doskonale zsyntetyzował kryminalny klimat tamtego okresu w swojej fikcyjnej opowieści. Jest dziś taka retro-moda na PRL, a książka Kazimierza Kunickiego i Tomasza Ławeckiego „Zagadki kryminalne PRL” jest przewodnikiem po tamtym świecie i przypomina o zbrodniach, które zaprzątały zbiorową wyobraźnię.

Dla tych, którzy pamiętają tamten czas, książka będzie sentymentalnym, mimo tematu, powrotem do zdarzeń, które zaprzątały wyobraźnie ludzi, żyjących w PRL-u. Postaci wampirów takich jak Zdzisław Marchwiński inspirowały twórców filmowych. Powstał wtedy film „Anna i wampir”, który ukazywał ówczesne organy ścigania w glorii i chwale. O to chodziło milicji obywatelskiej – PRL był krajem bez zbrodni, gdzie ludzie spokojnie żyją i pracują, a pojedyncze przypadki odstępstw są piętnowane z całą surowością. Kara śmierci była remedium nie tylko na zbrodnie dokonywane przez seryjnych morderców, ale też w przypadkach malwersacji. Pokazuje to przykład „afery mięsnej” z 1964, gdzie za przestępstwa gospodarcze został skazany ojciec znanego aktora,

Pawła Wawrzeckiego. Akurat tej historii brakło mi w książce „Zagadki kryminalne PRL”. Kara śmierci, która obowiązywała w Polsce do 1988 roku była kolejnym elementem, pobudzającym wyobraźnię ludzi w kontekście spraw kryminalnych słusznie minionego systemu. Z jednej strony zbrodniarz, z drugiej państwo, które jest narzędziem zemsty.

Do sprawy wampira z Zagłębia, czyli Zdzisława Marchwińskiego, powrócił po latach Grzegorz Pieprzyca, który najpierw w swoim dokumencie, a ostatnio w filmie fabularnym „Jestem mordercą” powrócił do procesu poszlakowego i ukazał inne oblicze aparatu ścigania. W PRL liczyła się „sztuka”. Zbrodnia musiała być wykryta i ukarana, a oskarżony był pozostawiony w nierównej walce samemu sobie. To, co ukazuje Pieprzyca i do czego wracają autorzy książki świadczy o bezwzględności ówczesnych mechanizmów prawnych, gdzie jednostka mogła zostać zmiażdżona w obliczu prawa w imię tak zwanego „dobra ogółu”. Z książki wynika, że nie tylko sprawa wampira z Zagłębia była wykorzystana do celów politycznych. SB i MO same często działały na pograniczu dwóch światów i potrafiły wykorzystywać przestępstwa kryminalne do walki z opozycją.

Wiele tych historii jest w książce Kunickiego i Ławeckiego - Jerzy Paramonow, o którym krąży do dziś pieśń wykonywana m.in. przez Aptekę i Vavamufin, „Janosik” z Podlasia, dla którego przestępczy proceder był walką z systemem, Władysław Mazurkiewicz – zbrodniarz i gentleman, Jerzy Maliszewski – gangster z klasą i pierwowzór bohatera filmu „Zabij mnie, glino”, Zbigniew Najmrodzki i jego słynne ucieczki czy znany wszystkim Nikoś to tylko niektóre z historii opowiedzianych w książce. Mnie najbardziej poruszyła tzw. „sprawa połaniecka”, czyli historia rodowej zemsty, która dokonała się na oczach kilkudziesięciu świadków w czasie wigilijnej pasterki - bezsensowna zbrodnia, będąca wyrazem małego, zaściankowego zła, czyli coś bardzo podłego i polskiego zarazem.

Autorzy wracają do klimatu PRL i do pewnego sentymentu za czymś, co przeminęło. W większości tekstów wskazują, w jaki sposób opowiadane historie inspirowały twórców, pisarzy, reżyserów. Czytałem „Zagadki kryminalne PRL” z dużym zainteresowaniem, przypominałem sobie o sprawach, o których słyszałem w dzieciństwie, ale szczegółów jakoś nigdy nie poznałem. Dzięki tej książce poznałem ciemną stronę tego świata, który już przeminął, a dziś stanowi kolejny element polskiej tożsamości. I wszystkie te historie są sprawnie opisane żywym językiem. Pewnie nie znajdziemy tu wszystkich szczegółów, ale przecież nie o to chodziło autorom, by zgłębiać każdy przypadek z osobna, ale by stworzyć panoramę, ogólny obraz tego wszystkiego, czym był PRL w kontekście kryminalnym. I to udało się autorom osiągnąć!

Sławomir Domański

książek: 1904
Basia | 2017-05-26

Bardzo dobre opracowanie ukazujące najgłośniejsze morderstwa i napady w czasach PRL.
Dobrze się czyta, choć tematyka nie należy do lekkich.
Polecam !

Agacha | 2017-10-26
Przeczytana: 24 października 2017

Gratka dla miłośników zbrodni i czasów minionych. Mimo sporej objętości, książkę czyta się szybko i dość lekko. Choć temat stanowczo poważny. Przerażają nie tylko same zbrodnie, ale też bezkarność przestępców o nieudolność milicji. Polecam.

mariusz | 2017-07-16
Przeczytana: 10 lipca 2017

Bardzo dobra pozycja dokumentalna ujawniająca największe przestępstwa kryminalne okresu PRL. Książka opisuje zbrodnie seryjnych morderców, największe napady rabunkowe oraz przestępców wręcz nieuchwytnych dla Milicji Obywatelskiej. Dwadzieścia podrozdziałów na które podzielona jest książka sprawia że czyta się ją szybko a dzięki wspaniałej narracji autorów z dreszczykiem emocji. Polecam!

Biblioteczka Rudej | 2017-03-08
Przeczytana: 08 marca 2017

Pasjonująca podróż do przeszłości. Sprawy,którymi kiedyś żyła cała Polska.,rejony na który padł blady strach. Zwyrodnialstwo,przemoc i morderstwa. Historie znanych morderców,którzy grasowali na terenie całego kraju.
Czytając Kryminalne zagadki PRL zastanawiałam się czy to nie błąd,że nie ma kary śmierci. Pewnie spotkam się teraz z krytyka większości,ale są "ludzie ",którzy nie zasługują na to by żyć. Hammurabi powiedział oko za oko i coś w tym jednak jest

WielkiBuk | 2017-02-14
Przeczytana: luty 2017

„Zagadki kryminalne PRL” stanowią pasjonującą lekturę dla wszystkich dorosłych czytelników ciekawych kulis prawdziwych polskich zbrodni. Czasami trudno aż uwierzyć w te policyjne akcje, niczym z filmu sensacyjnego w stylu retro. Albo w seryjne i brutalne, często niewyjaśnione morderstwa, które wydarzyły się na „naszym podwórku”, czasami nawet niedaleko, zbyt blisko. Jednak najtrudniej chyba jest uwierzyć w to bezwzględne okrucieństwo, gdy to nie pieniądze, nie pusta sława, nie misja kierowały przestępcami, a niezrozumiała żądza, instynkt prawdziwych bestii. Większość z tych zbrodniarzy już nie żyje, zapłaciła najwyższą karę, ale niektórzy wciąż odsiadują swoje wyroki. Widać jednak, że pamięć o nich nie szybko zaginie, gdy kolejni czytelnicy sięgną po tę książkę, by nakarmić swój głód prawdziwej zbrodni.

Zaczytana_Aga | 2018-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2018

Ostatnio kompletnie nie ciągnie mnie do beletrystyki. Chętnie sięgam po wszelkie biografie, czy reportaże, ale fikcję literacką czyta mi się koszmarnie topornie i żadnej z zaczętych lektur nie jestem w stanie skończyć.

Postanowiłam więc - podczas ostatnich poszukiwań w bibliotece - wypożyczyć dla siebie coś opartego na faktach, ale nie pozbawionego dreszczyku emocji. Od kiedy na YouTube obserwuję kanał "Niediegetyczne", z wielką chęcią zapoznaję się z historią kryminalną naszego kraju. A ta, wierzcie mi, jest naprawdę krwawa, brutalna i mrozi krew w żyłach bardziej niż niejeden amerykański lub skandynawski kryminał.

W tej książce dwóch autorów, Kazimierz Kunicki oraz Tomasz Ławecki, przybliżają nam historie największych zbrodni z okresu PRL-u. Poczynając od zapomnianego już trochę dziś Paramanowa, przez zwyrodnialca, który jeszcze dziś w moim rodzimym Krakowie budzi przerażenie, Kota po początki pruszkowskiej mafii. Prawdziwa plejada groźnych przestępców, którzy terroryzowali...

karo_lcia | 2017-03-20
Przeczytana: 19 marca 2017

„Zagadki kryminalne PRL” to zbiór - synteza spraw kryminalnych, które elektryzowały społeczeństwo tamtych czasów. Na podstawie ówczesnych wydarzeń, powstało nie tylko wiele artykułów, ale część spraw, znalazło swoje miejsce, także w lokalnych piosenkach komponowanych między innymi przez Stanisława Grzesiuka. Autorzy fundują czytelnikowi wiedzę w pigułce, w relacjach przeczytać można zeznania świadków, ówcześnie panujące nastroje oraz charakterystykę sprawcy. [...]

Zdecydowanie na plus działają także fragmenty, w których autorzy podkreślają czy a jeśli tak to jakie fakty lub ślady po odbytym procesie, można znaleźć w Izbie Pamięci Narodowej. To wielce przydatne, bo na tej podstawie czytelnik ma możliwość obserwacji, które ze śledztw były niewygodne dla władzy i dlaczego, co skrupulatnie punktują autorzy.

„Zagadki kryminalne PRL” to książka dla wszystkich miłośników zagadek kryminalnych, ale także historii Polski, podszytej dawnymi działaniami władzy, służb bezpieczeństwa, a nieraz...

Emilia | 2017-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2017

20 opowieści o zbrodniach dokonanych w czasach PRLu, gdzie jeszcze obowiązywała kara śmierci i wielu dostało właśnie ten najwyższy wymiar kary. Wiele z tych historii zostało zekranizowanych jak np sprawa Maliszewskiego, gangstera z klasa którego zagrał Bogusław Linda w filmie "Zabij mnie glino" czy film "Jestem mordercą" gdzie sprawa Marchwickiego pokazuje że w tamtych czasach po prostu musiał znaleźć się winny mimo że proces był poszlakowy i było wiele niejasności.
Historie znanych morderców takie jak np sprawa wampira z Bytowa który z ogromną satysfakcją opowiadał o swoich ofiarach, sposobie jaki je mordował, mimo że w kodeksie obowiązywała jeszcze kara śmierci starano się już jej nie wykonywać tak że udało mu się jej uniknąć. O wielu innych wampirach jak np wampir z Zagłębia też możemy poczytać w tej książce, jak i o misternym napadzie na bank którego dokonała banda laików a władze myślały że ścigają poważną specgrupę.
Tematyka nie jest lekka ale przybliża nam jak działały...

_Chimena_ | 2018-02-12
Przeczytana: 09 lutego 2018

Książkę otrzymałam jako prezent, całkiem sympatyczny prezent. "Zagadki kryminalne" czytało mi się lekko, łatwo i przyjemnie. Duży plusem są różne odnośniki do filmów lub innych publikacji poświęconych opisywanej zbrodni. Jest to interesująca propozycja dla każdego miłośnika kryminałów, kryminalistyki i wszelkiej maści historii opisujących zbrodnie i metody ich wykrywania. Część przytaczanych w książce zbrodni jest bardzo często opisywana w innych publikacjach poświęconych morderstwom, część natomiast to swoiste "rarytaski". W pewnych momentach historie były opisywane dość monotonnie, a autorzy ograniczyli omawianie tematu do podawania suchych faktów (być może wynikało to z materiału źródłowego). Książkę polecam wszystkim zainteresowanym okresem PRL'u i tematem zbrodni. :)

red | 2018-11-08
Przeczytana: 07 listopada 2018

Jako że to literatura faktu nie ma co się za wiele rozpisywać. Po pierwsze małe compendium wiedzy o PRL, szczególnie w kwestii spraw kryminalnych nie jest złym pomysłem. Po drugie przypadki opowiedziane tak po gawędziarsku, dla każdego. Po trzecie jak to w "Bellonie" literówki i pomyłki w druku. Konkluzja ogólna: Ludzie się już chyba do końca świata nie zmienią. I jeszcze tak na koniec zabicie milicjanta dla zabrania mu pistoletu nie powinno być traktowane jako bohaterstwo i patriotyzm przez potomnych tylko dlatego że taki jest trend polityczny. Na szczęście autorzy do takiego spojrzenia nie przekonują.