Niebezpieczne kobiety

Wydawnictwo: Otwarte
literatura faktu
ew_cia

Czy wieczorem spokojnie przeczyta bajkę swojemu dziecku, skoro parę godzin wcześniej znalazła ciało noworodka? Czy zje obiad z rodziną, jeśli tego dnia czuła smród rozkładających się, kilkutygodniowych zwłok? Czy mąż zobaczy w niej kochankę, gdy z patrolu wróci ze złamanym żebrem i wybitą szczęką? Matki, żony, policjantki – poddane niezwykłej presji w wymarzonej pracy. Często to one prowadzą...

Matki, żony, policjantki – poddane niezwykłej presji w wymarzonej pracy. Często to one prowadzą najmroczniejsze śledztwa i osiągają lepsze wyniki niż mężczyźni. Równouprawnienie dotarło do polskiej policji. W 2015 roku 40% nowo przyjętych do tej służby stanowiły kobiety.
Patryk Vega jako pierwszy przedstawia świat policji widziany oczami funkcjonariuszek.

źródło opisu: http://platon24.pl

źródło okładki: http://platon24.pl

deana | 2017-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2017

Mam bardzo mieszane odczucia, teraz gdy skończyłam czytać ,,Niebezpieczne kobiety". Z jednej strony ciekawe jest zajrzenie za kurtynę i sprawdzenie jak kobiety odnajdują się w twardy, brutalnym i zdominowanym przez mężczyzn środowisku. Pokazanie jak wygląda rzeczywistość w jakiej funkcjonują. Co muszą poświęcić, jakie wybory podjąć, jak są odbierane. Ale gdzieś w całej swej wymowie jest to bardzo smutna i tragiczna książka.

Każdy kolejny wywiad (chyba tylko ostatni się różni) pokazuje, że praca w policji dla kobiety to równia pochyła. Zdrady, dramatyczne rozstania i rozwody, prywatne konflikty, niezrozumienie przez otoczenie oraz ciągła walka, nie tylko z przestępcami ale i w policyjnym środowisku by okazać się lepszą, a przynajmniej nie gorszą niż mężczyźni. Nie umiałam sobie żadnej z rozmówczyń wyobrazić jako dziewczynę w sukience i szpilkach. Obraz jaki się wyłania to trochę wulgarne, twarde, wręcz żelazne baby. Rozumiem, że muszą być zdecydowane i nieustępliwe w swoich...

ZaaQazany | 2017-01-29
Na półkach: Przeczytane, ZaaQ'17
Przeczytana: 29 stycznia 2017

Art. 1. 1. Tworzy się Policję jako umundurowaną i uzbrojoną formację służącą społeczeństwu i przeznaczoną do ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz do utrzymywania bezpieczeństwa i porządku publicznego. (Ustawa o Policji; Dz. U. z 2016 r. poz. 1782)
Ustawodawca nie określa, z jakimi kosztami psychicznymi będzie wiązała się owa ochrona bezpieczeństwa ludzi oraz utrzymywanie ładu publicznego. Niezależnie od płci, religii, orientacji seksualnej bądź światopoglądu politycznego. I z tej perspektywy temat poruszany w książce jest ważki. Losy kobiet, opisywane w książce, świadczą o negatywnym wpływie służby na życie prywatne… Czasem mówią o typie kobiet, które wybierają drogę zawodową w służbie. Ale też sporo mówią o pewnym ważnym fakcie – dyspozycyjności. Kilka lat temu była słynna debata na temat zwolnień lekarskich wśród funkcjonariuszy oraz kwoty świadczeń. Ustawodawca podjął decyzję, iż należy się 80% a nie 100% świadczenia, bo tak mają pozostali. To ja zapytam, dlaczego jak pozostali,...

Krzysztof | 2016-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2016

Oglądałem film, który jest średni, zbyt prymitywny (żarty) i przerysowany do granic możliwości. Teraz wiem skąd Vega podkradł pomysły na kolejne sceny. Sama książka nie różni się od poprzednich z tej serii. Kilka wywiadów i pytanie: ile tu przechwałek, prawdy i koloryzowania, a ile szukania sensacji i kontrowersji. Osobiście nie polecam szczególnie.

DonSzabla | 2016-11-03
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 03 listopada 2016

„Niebezpieczne kobiety” to wywiad z policjantkami, które aktualnie pełnią służbę w policji. Patryk Vega wyciąga od swoich rozmówczyń informacje na różne tematy. Począwszy od codziennego policyjnego życia aż po traumatyczne prywatne przeżycia. Tych historii mamy łącznie siedem. Także jest co czytać.

Co w nich możemy znaleźć? Najróżniejsze rzeczy. Wszystko zależy od osoby, która ją opowiada. Policjantki udzielające wywiadu posiadają różnie stopnie, pracują w innych wydziałach i mają odmienne prywatne życie. Dlatego historie bardzo się od siebie różnią. Chociaż kilka szczegółów pozostaje bez zmian bez względu na wiek czy wydział w jakim pracują bohaterki.

Ku mojemu zaskoczeniu dużo przeczytałem o prywatnym życiu policjantek. Fajnie, że można było poznać te osoby po jak i w trakcie pełnionych obowiązków. To niewątpliwie ogromny plus. Szkoda tylko, że tak mało było o sprawach czysto technicznych. Nie zmienia to jednak faktu, że kilka smaczków ujrzało światło dzienne. Jestem...

żurawie_origami | 2017-03-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 22 marca 2017

Patryka Vegę jako reżysera cenię za pierwszego Pitbulla z 2005 roku z Marcinem Dorocińskim w roli głównej. Służby specjalne też w miarę mi się podobały. Ostatnie części Pitbulla... już niespecjalnie. Jeśli chodzi o książki, to moja pierwsza pozycja pana Vegi jako autora. I trochę jestem zawiedziona, bo spodziewałam się czegoś mocniejszego, a dostałam kilka wywiadów z policjantkami polskiej policji, które bardziej były skupione na ich życiu prywatnym niż zawodowym. Jest kilka mocnych momentów, ale dosłownie kilka, można się trochę pośmiać z opisu niektórych akcji lub zatrzymań, ale raczej na pierwszy plan wysuwa się obraz kobiet silnych, ale często pogubionych w życiu prywatnym i niepotrafiących zbudować normalnych relacji z mężczyznami. To smutne, bo pokazuje, że wstępując do policji trzeba bardzo dużo poświęcić dla służby.
Cieszę się, że przeczytałam ta książkę, ale dla mnie to jednak trochę za mało, oczekiwałam większej "bomby".

Justitia | 2017-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2017

Co mi w tej książce przeszkadzało? Po pierwsze Patryk Vega za dużo uwagi poświęcił życiu prywatnemu pań policjantek. Mógł on zamiast tego wyciągnąć ze swoich rozmówczyń więcej informacji dotyczących ich pracy. Myślałam, że dowiem się z tej książki mnóstwo szczegółów, tymczasem otrzymałam ledwie jakiś ogólny zarys. Pozostał więc niedosyt. Brakowało mi też jakiegoś podsumowującego pytania po każdej rozmowie, bo w takiej formie wyglądają one po prostu na urwane w przypadkowym momencie.

Miejscami raziła mnie ilość wulgaryzmów. Rozumiem, że te kobiety się nimi posługują – skutek uboczny tak specyficznej pracy. Mimo wszystko czasem można było pominąć brzydkie słowo lub dwa. Panie wydałyby mi się trochę mniej wulgarne i bardziej kobiece.

Niemniej „Niebezpieczne kobiety” czyta się bardzo szybko. Żadnego wyszukanego języka, proste pytania, proste odpowiedzi, tempo błyskawiczne. Szału, że tak powiem, nie ma. Nic szokującego, nic nowego. Jeśli ktoś się interesuje taką tematyką, to z...

Majka | 2017-05-04
Przeczytana: 04 maja 2017

Mieszane uczucia budzą te "Niebezpieczne kobiety" Vegi. Z jednej strony ciekawe to wszystko maksymalnie - dla mnie to zupełnie inny świat (a w trakcie czytania wydawało mi się czasem, że i planeta inna), więc zawsze warto na chwilę zerknąć za kurtynę. Z tym, że nie wiem czy mi się podoba to, co tam zobaczyłam. Czasem ciężko było uwierzyć w to, że rzeczywiście takie rzeczy się dzieją. Aż takie. Po prostu nacodzień.
Niby dehumanizacja w pewnych zawodach pomaga zachować zdrowy dystans, tylko że czasem bardzo łatwo przekroczyć pewne granice. I chociaż może nie mi to oceniać, to najwyraźniej wielokrotnie są one w tej naszej policji przekraczane. Przynajmniej taki obraz ukazuje ta książka.

Przykro się czyta wiele z tych wywiadów, widząc, że wybrany zawód aż tak bardzo może wpływać na życie prywatne i rodzinne. Tak naprawdę staje się "stanem umysłu" i stylem życia. Nic dziwnego, że "drugie połówki" ze "świata zewnętrznego" rzadko kiedy zdają egzamin.

Wiele jest zarzutów pod adresem...

migotynka | 2016-10-30
Przeczytana: 30 października 2016

Patryk Vega słynie z podejmowania trudnych tematów. Były już książki o tajnych służbach specjalnych, o pracy policjantów, a teraz mamy książkę o pracy policjantek. Ucieszyłam się, że ta książka powstała. Czytając ją, pomyślałam, że ten, kto uważa, że kobieta jest w jakimś sensie słabsza od mężczyzny, powinien najpierw zadrzeć z policjantką i wyjść z tej potyczki cało. Bo to nie są przelewki, drodzy panowe. To kobiety, którym jaj mógłby pozazdrościć niejeden mężczyzna.

Muszę przyznać, że mam mieszane uczucia co do tej książki. Historie poszczególnych policjantek są ciekawe, dają czytelnikowi pewnego rodzaju wyobrażenie, jak to jest, gdy kobieta idzie do policji i pracuje z facetami, którzy niejednokrotnie dają jej o zrozumienia, że jest od nich gorsza. Moim zdaniem tę książkę powinny przytać kobiety, które planują wstąpić do policji. Jestem pewna, że znajdą w niej wartościowe informacje na temat tego zawodu.

Co do bohaterek, to muszę szczerze przyznać, że nie wszystkie kobiety...

Bartek | 2016-10-29
Przeczytana: 29 października 2016

Kolejna z "samoczytających" się książek Vegi. Bardzo ciekawy portret kobiet w Policji, po raz kolejny ukazujący również specyficzne mechanizmy funkcjonujące w tej instytucji. Kobiety, które przepytuje autor, jawią się jako silne i niezłomne, nie są na szczęście pozbawione słabości, co uwiarygadnia je w oczach czytającego. Przedziwne i zaskakujące dla mnie było odkrycie, jak wiele z policjantek pada ofiarą przemocy domowej i jak nielicznym udaje się przeżyć życie bez traum i rozwodów. To jednak temat na oddzielną publikację. Denerwujące momentami były dla mnie jedynie powracające pytania typu: "Co śmiesznego jeszcze przydarzyło Ci się w pracy?" albo "Opowiedz jeszcze anegdotę o...", ale to w zasadzie, w takiej formule, żadna zbrodnia ani wada. Warto przeczytać, zwłaszcza, że czyta się szybko.

czytam_podrozuje | 2016-11-17
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone
Przeczytana: 17 listopada 2016

Życie policjantów i policjantek do łatwych nie należy i myślę, że wszyscy zdają sobie z tego sprawę. Jednak kobieta w policji "to musi być twarda sztuka" i taki obraz kobiet w książce można znaleźć. Dla mnie te wywiady - poza tym że są dobre - to wnoszą obraz kobiet, które w imię pracy, służby poświęcają swoje życie. Książkę czyta się bardzo przyjemnie, a język używany przez Panie - taki jak powinien być - normalny, żadnego owijania....super.