Zabić. Mordy polityczne PRL

Wydawnictwo: Znak Horyzont
literatura faktu
Ag2S

Czy w Polsce Ludowej istniało tajne komando śmierci? Nadepnąłeś komunistycznej władzy na odcisk? Zginiesz. Chcesz się bawić w opozycjonistę? Stracisz życie. Chroni cię sutanna? Skończysz jak Popiełuszko. Licealista utopiony w Wiśle… Sędziwy ksiądz ze skręconym karkiem… Były premier torturowany we własnym domu… Tłumaczka z poderżniętym gardłem i uduszona staruszka… To nie jest przyjemna...

Czy w Polsce Ludowej istniało tajne komando śmierci?
Nadepnąłeś komunistycznej władzy na odcisk? Zginiesz.
Chcesz się bawić w opozycjonistę? Stracisz życie.
Chroni cię sutanna? Skończysz jak Popiełuszko.

To nie jest przyjemna lektura. Wszyscy bohaterowie nie żyją, a mordercy nie ponoszą kary. Giną dowody, a procesy zatrzymują się w martwym punkcie. Jeśli nie kocha się ludowej władzy, PRL nie jest przyjemnym miejscem do życia, za to doskonałym, by je stracić.

Patryk Pleskot, odważny historyk Instytutu Pamięci Narodowej, odkrywa sekrety zagadkowych morderstw, za którymi stoi tajemnicze komando śmierci – zbrojna ręka służb Polski Ludowej.

Żadna z tych historii nie została wymyślona. Dużo tu poczucia krzywdy i mało poczucia winy…

Książka Pleskota to opowieść mroczna, tajemnicza i wciągająca jak najlepszy kryminał. Tyle tylko, że śmierć jest prawdziwa.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Sławomir | 2018-04-29
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 29 kwietnia 2018

Rewelacja to to nie jest ale pozycja całkiem przyzwoita. Czyta się lekko, autor nie zanudza i ciekawie prowadzi narrację. Wiele nowego się nie dowiedziałem ale książka mnie wciągnęła i przeczytał z dużą przyjemnością. Ty którzy by chcieli wspomnieć jakim syfem był komunizm alby tym którzy tego nie pamiętają polecam. Warto mieć świadomość czym jest państwo socjalistyczne nim się pójdzie na lewacką manifestacje:)

ilo99 | 2018-03-26
Na półkach: Przeczytane, Polecane
Przeczytana: 26 marca 2018

Moim zdaniem, autor sam, zupełnym przypadkiem, zrecenzował swoją książkę w jednym z jej rozdziałów. „Piszemy tu tylko o spekulacjach i hipotezach, których nie sposób udowodnić. Zarazem istnieje zbyt wiele niejasności, by uznać wersję oficjalną prokuratury za najbardziej przekonującą”. I rzeczywiście tak jest. Te reportaże to z reguły spekulacje bazujące na znanych nam faktach. Autor zbiera je razem, zestawia ze sobą różne wersje, podważając opinie komunistycznych, stronniczych sądów i organów ścigania. Stara się nie naginać ani nie przeinaczać faktów. Podkreśla jedynie celowe zaniechania śledczych, niejednokrotnie punktując absurdalność argumentów milicji. Ot, choćby w ten sposób: „Skoro morderca się nie przedstawił i nie zaanonsował, to przecież go nie było, prawda?”. Niestety, autor jest niestaranny w swoich relacjach. Myli macochę z matką, szwagra z kompanem, a roztrzęsiony człowiek w oczach obserwatora jest „spokojny i nie widać po nim śladów specjalnego zdenerwowania”....

zbiggol | 2017-07-04

świetna pozycja, polecam!

Dotka76 | 2017-05-16
Przeczytana: 16 maja 2017

Rewelacyjna pozycja - lektura obowiązkowa! Jak bardzo smutne są to historie... Straszne jest, że tylu zbrodniarzy pozostało bezkarnych (nie było przecież lustracji w Polsce). Najbardziej poruszyły mnie historie księży oraz rodzin oskarżycieli posiłkowych morderców ks. Popiełuszki.

Szymon | 2016-12-17
Przeczytana: 16 grudnia 2016

Nóż się w kieszeni otwiera po przeczytaniu kilku z tych historii. Warto przeczytać.

grace | 2016-07-31

Książka podzielona na 4 części opisująca słynne mordy polityczne w PRL m.in. Grzegorza Przemyka, Pyjasa, Popiełuszki, Piotra Jaroszewicza, syna Bolesława Piaseckiego Bogdana. Na mnie największe wrażenie zrobił rozdział poświęcony zabójstwom niepokornych księży-widać że bezpieka miała ich doskonale rozpracowanych i się z nimi nie cackała. Sprawcy większości tych zbrodni nie zostali wykryci, do myślenia daje panująca do dzisiaj ! w tych sprawach zmowa milczenia.
Książka potrzebna, ale sposób jej pisania fatalny. Skoncentrowanie się na faktach bez cienia emocji sprawia, że po pewnym czasie lektura staje się nużąca i trzeba dużo samozaparcia, żeby kontynuować choć warto. I za ten styl zaniżona ocena, bo inaczej byłaby mocna 8.

Zielony | 2016-07-25
Przeczytana: 09 lipca 2016

PRL, okres, kiedy wszelkie polityczne gierki były dla mnie mało istotne, ważniejsze było ciepłe mleczko w butelce i grzechotka. Tak, należę do pokolenia, które PRL teoretycznie pamięta, w praktyce byłem wtedy zbyt mały, by cokolwiek z tego ogarniać. To też mogę mieć nieco inny odbiór książki Patryka Pleskota, niż moi rodzice, czy ludzie nieco ode mnie starsi. A, niestety "Zabić. Mordy polityczne PRL", choć nie jest książką złą, nie do końca przypadła mi do gustu.

Dzięki książce Pleskota poznajemy historię politycznych mordów z okresu PRL. Od tych głośniejszych jak sprawa księdza Popiełuszki, po te mniej znane. Schemat za każdym razem jest taki sam - najpierw fabularyzowana wstawka przedstawiająca jak mogły by wyglądać ostatnie chwile życia ofiary. A potem raport ze śledztwa, domysły, poszlaki, analizy.... i chyba właśnie dlatego nieco mnie "Mordy polityczne" zmęczyły. Autor wręcz bombarduje Czytelnika faktami, domysłami i podobnymi rzeczami. Za dużo tego wszystkiego na raz.

Być...

Jan | 2016-06-18

Okazuje się, że można opisać historię nierozwikłanych głośnych ze względu na ofiary zabójstw z okresu PRL w sposób obiektywny i bezstronny. Gratuluje autorowi tego, że uniknął tak wszechobecnej dziś nachalnej propagandy i upolitycznienia wszystkiego włącznie ze zbrodniami z czasów PRL. Pan Patryk Pleskot szanuje inteligencje czytelnika nie stawiając tez a pozostawiając mu własny ogląd i możliwość wyciągnięcia wniosków na podstawie faktów i opisu zbrodni. Miejmy nadzieje, że ciąg dalszy nastąpi, bo ilość tajemniczych spraw w tym morderstw z tamtego okresu jest ogromna.

Anndrew | 2016-04-04

Bardzo ciekawa książka! Autor nie skłania się ku żadnej konkretnej wersji danego mordu politycznego, a zostawia tę kwestię otwartą i pozwala czytelnikowi na wytężenie umysłu w celu poznania prawdy. Polecam!

Dagomir | 2016-03-06
Przeczytana: luty 2016

Niestety nie przypadła mi owa książka do gustu. Za dużo buszowałem po tej płaszczyźnie tematycznej. Obiema rękoma natomiast, wznoszę piątki dla Autora za jego pracę w archiwum. Artykuły i opracowania dotyczące wywiadu PRL - palce lizać! Zwłaszcza baaraadzo szczegółowe opracowanie tzw. Pionu "N" - czyli tzw. "Nielegałów" w całej historii aparatu represji PRL. Tak naprawdę Vincent Severski to przy W. Bułhaku pachnie mocno fantasy action :-) Ogólnie plus dla Autora, minus za akurat tą książkę ( tak tylko według mnie) ;-)