Damy ze skazą : kobiety, które dały Polsce koronę

Seria: Prawdziwe historie
Wydawnictwo: Znak Horyzont
6,93 (156 ocen i 36 opinii) Zobacz oceny
10
8
9
16
8
25
7
50
6
40
5
10
4
2
3
2
2
0
1
3
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788324034666
liczba stron
432
słowa kluczowe
literatura polska
kategoria
literatura faktu
język
polski
dodała
Ag2S

Kobiety, które zapewniły Polsce koronę. Ich ambicja pozwoliła zbudować imperium. Ich duma unicestwiła królestwo. Matylda to dziedziczka najpotężniejszej dynastii świata. Głupota rodzonego brata zamienia jej życie w piekło. Nieodpowiedzialny szczeniak z koroną na głowie przegrywa ją podczas partii kości. Rycheza angażuje cały swój spryt i nieustępliwość, by zmazać hańbę matki. Przybywa do...

Kobiety, które zapewniły Polsce koronę.
Ich ambicja pozwoliła zbudować imperium.
Ich duma unicestwiła królestwo.

Matylda to dziedziczka najpotężniejszej dynastii świata. Głupota rodzonego brata zamienia jej życie w piekło. Nieodpowiedzialny szczeniak z koroną na głowie przegrywa ją podczas partii kości.

Rycheza angażuje cały swój spryt i nieustępliwość, by zmazać hańbę matki. Przybywa do kraju rządzonego przez ogarniętego obsesją tyrana. To ona zrobi z niego bohatera. I ona zapewni mu królewską koronę.

Przedsława, zgwałcona i odarta z marzeń przez nienawistnego furiata, poprzysięga zemstę. Za jej sprawą na rodzące się polskie mocarstwo spada klątwa.

Poznaj historię polskiej korony, odartą z mitów i fałszerstw. W świecie pełnym nienawiści, w którym ludzkie życie jest warte tylko tyle, ile gotowi są za nie zapłacić handlarze niewolników, te wielkie damy zrobią wszystko, by zdobyć sławę silniejszą od śmierci.

Urażona duma, poniżenie, zdrada, której nie wolno wybaczyć. Grzechy ludzi zbyt ambitnych, by uznać własne potknięcia, zepchną cały ród i imperium na drogę prowadzącą ku zagładzie. I tylko kobiety będą mogły je uratować.

 

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (741)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 2821
Ela | 2016-11-20
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 18 listopada 2016

Oparta na przypuszczeniach, nadinterpretacjach i ryzykownych hipotezach badawczych historia państwa pierwszych Piastów. A dokładnie na temat upadku imperium Bolesława Chrobrego. Często bardziej baśniowa niż realistyczna, ale przyjemna czytelniczo i - trzeba przyznać - nawet przekonywująca i wiarygodna. Ponieważ tło historyczne zakreślone jest bardzo obszernie publikacja w znacznym stopniu porządkuje wiedzę historyczną dotyczącą wczesnego średniowiecza.

Damy ze skazą… Przedsława, Maria Dobroniega, ale główną, żeby nie napisać jedyną bohaterką jest tu Rycheza – żona Mieszka II, matka Kazimierza Odnowiciela, ale przede wszystkim siostrzenica cesarza Ottona III. I trzeba przyznać, że portret Rychezy wyłaniający się z kart tej książki jest diametralnie różny od tego, który pokutuje w masowej świadomości. I chociażby z tego powodu warto o niej poczytać.

Przeczytałam z zainteresowaniem i dzięki tej lekturze wiele zagadnień historycznych uporządkowało się w mojej głowie, kolejne puzzle...

książek: 301
Finkla | 2018-03-06
Na półkach: Przeczytane, Historyczne
Przeczytana: 04 marca 2018

Trudno jednoznacznie zakwalifikować tę książkę. Z jednej strony bazuje na wielu dostępnych źródłach — w tekście aż roi się od przypisów odsyłających do poważniejszych prac. Z drugiej — nie brakuje również kontrowersyjnych teorii budowanych na wątłych przesłankach oraz czysto beletrystycznych scen, w których postacie historyczne zachowują się jak bohaterowie powieści. Z trzeciej — sam Janicki w nocie autorskiej przyznaje, że to nie praca naukowa i opiera się "na hipotezach i często ryzykownych propozycjach badawczych". W sumie — coś pośredniego między dziełem popularnonaukowym a beletrystyką pisaną przez Bunscha.

Wbrew tytułowi książka dotyczy przede wszystkim jednej kobiety — Rychezy, wnuczki cesarza, żony Mieszka II, matki Kazimierza Odnowiciela. Owszem pojawiają się również inne białogłowy: matka bohaterki, jej ciotki, synowa i inne, ale ewidentnie są to postacie drugoplanowe.

Więcej tutaj: http://finklaczyta.blogspot.com/2018/03/damy-ze-skaza-beletryzowana-historia.html

książek: 3778

"To z kolei sprawiło,że "przerażona jego potęgą" opatka nakazała podopiecznej pakować klamoty"

"Zacznijmy od spraw trywialnych:od small talku,plotek i frazesów(...)"

"Nieodpowiedzialny szczeniak z koroną na głowie przegrywa ją podczas partii kości"

Tak o historii może opowiadać niedojrzały gimnazjalista.
Z podobnym stylem spotkałam się podczas czytania "Córki papieża" Daria Fo,którą pomimo niechęci byłam w stanie dokończyć.
"Damy ze skazą" lądują na moim czytelniczym śmietnisku razem z "Hardą" Cherezińskiej.

książek: 1393
Sandra Jasona | 2016-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2016

Bohaterką tym razem jest Rycheza, żona Mieszka II, znienawidzona przez historyków, tutaj pokazana w innym świetle, na podstawie tych samych źródeł. Interesujące hipotezy co do upadku państwa Bolesława Chrobrego na tle żyjących wtedy kobiet. Mimo, że historia nie jest mi obca z zaciekawieniem czytałam "Damy ze skazą". Dla osób chcących sobie przypomnieć i rozszerzyć wiedzę zdobytą w szkole z trochę innej perspektywy polecam.

książek: 324
zeberka363 | 2018-12-02
Na półkach: 2018, Nie doczytane, Przeczytane
Przeczytana: 01 grudnia 2018

To moja druga książka p. Janickiego i stwierdzam z przykrością,że ten autor jednak nie jest dla mnie...
Gwiazdki daję za czas poświęcony na napisanie tej książki-jest to spory kawał Polskiej historii.

książek: 874
gleism | 2018-12-05
Na półkach: Przeczytane

Bardzo przyjemna lektura. Świetnie napisana. Mnóstwo ciekawostek na temat Piastów, średniowiecza i nie tylko. Przybliża czytelnikowi trochę zapomnianą królową.
Nie wszystkie sytuacje i zdarzenia w książce są oparte na faktach, wiele opiera się na domysłach autora. Ale w najmniejszym stopniu nie odbiera to przyjemności z czytania "Dam ze skazą". Szczerze polecam.

książek: 1374
Zaczytana_Aga | 2018-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2018

Kamil Janicki udowodnił mi, że o najdawniejszej historii naszego kraju potrafi sprawnie pisać już przy okazji "Żelaznych dam", które połknęłam praktycznie na raz. Kiedy w szkole uczymy się o pierwszych Piastach tak naprawdę skupiamy się głównie na chrzcie, by potem płynnie przejść już do Rozbicia Dzielnicowego, jedynie wzmiankując o zjeździe z tysięcznego roku i o koronacji Bolesława Chrobrego. Janicki udowadnia jednak, że początki państwa Piastów to absolutna kolejka wzlotów i upadków, charyzmatyczni władcy oraz prawdziwy kalejdoskop emocji.

Wiedziałam, że po "Damy ze skazą" sięgnę wcześniej niż później i faktycznie tak się stało. Pierwsza rzecz, która średnio mi się spodobała już po lekturze to fakt, że sam tytuł zapowiada ponownie historię o kilku kobieta. Tymczasem skupiamy się tak naprawdę na jednej - Rychezie, żonie Mieszka Lamberta, matce Kazimierza I. Gdzieś w tle przewija się jeszcze jej matka Matylda (jak wieść niesie...wygrana w kości przez swojego męża) oraz...

książek: 1651
Isadora | 2017-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2017

"Damy ze skazą" powstały jako kontynuacja "Żelaznych dam" - publikacji przybliżającej sylwetki i losy małżonek pierwszych Piastów - Dobrawy, Ody i Emnildy - które znacząco przyczyniły się do zaistnienia Polski jako pełnoprawnego państwa chrześcijańskiego i budowy jego potęgi, a mimo to przez Historię niedocenionych lub wręcz zapomnianych. W swojej najnowszej książce Kamil Janicki kontynuuje zamysł i realizuje swój cel: odtwarza losy towarzyszek życia kolejnych polskich władców wczesnego średniowiecza - kobiet, które zaginęły w odmętach dziejów, jak Maria Dobroniega, ruska księżniczka z dynastii Rurykowiczów i małżonka Kazimierza Odnowiciela, za której sprawą udało się przywrócić Polsce dawne granice, powszechnie pogardzana Rycheza - siostrzenica samego cesarza Ottona III i żona Mieszka II, która wielokrotnie ratowała spuściznę swego teścia przed upadkiem czy Przedsława - siostra władcy Rusi Jarosława Mądrego, zhańbiona i uprowadzona przez Bolesława Chrobrego jako wojenne trofeum,...

książek: 371
melody | 2016-12-23
Na półkach: Przeczytane

Jeszcze jako dziecko z wielką przyjemnością chodziłam po każdym muzeum, w którym ukryta była historia naszych przodków. Fascynacja ta została mi do dziś, lecz będąc nieco starszą, bardziej doceniam słowo pisane. Brak czasu na wypady do muzeów, zamków czy skansenów, staram się uzupełnić książkami historycznymi.

„Damy ze skazą” nie są w moim odczuciu taką stricte książką historyczną, ponieważ liczne domysły, subiektywne interpretacje nie do końca poznanych faktów, delikatnie wytrącają ją z tego gatunku. Jednak myślę, że nie jest to jej minus, lecz odwrotnie. Dzięki temu zabiegowi książkę spokojnie może czytać kompletny laik historii wczesnej historii średniowieczna. Nie jest to zbombardowana suchymi faktami historycznymi pozycja, którą nie każdy może udźwignąć.

Autor zabiera nas w podróż do czasów, kiedy żyły Maria Dobroniega, Przedsława oraz bazowa postać książki – Rycheza. Postaci te są bardzo często pomijane lub zdawkowo przedstawiane uczniom podczas nauki historii w...

książek: 971
bibliofilka | 2016-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2016

Trudno przekładać dzisiejszą moralność do rzeczywistości XI wieku. Nieubłagane reguły polityki nakazywały różne zwyczaje i ceremoniały. Pan Kamil Janicki podjął próbę ułożenia historii Polski w XI stuleciu w spójną całość i dużej mierze przybliżył nam realia takiej polityki. Bardzo mało jest prac naukowców zgłębiających temat upadku imperium Bolesława Chrobrego. Roczników i kronik nie brakuje, choć w pewnych miejscach kronikarze milczą. A ponoć, skoro milczą, mają ku temu powody. To otwiera bramkę do szerokiej interpretacji. Sam autor twierdzi, że „historia jest sztuką interpretacji”. Najnowsza książka pisarza opiera się bowiem, podobnie jak „Żelazne damy”, na literaturze fachowej i źródłach z epoki, choć w „Damach ze skazy” tych ryzykownych hipotez jest dość dużo.

Główną bohaterką jest Rycheza, żona Mieszka II, matka Kazimierza Odnowiciela, siostrzenica cesarza Ottona III. To jej pan Jancki poświęca większość miejsca w książce. Pojawiają się również inne postacie: Matylda,...

zobacz kolejne z 731 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd