Wyzwanie czytelnicze LC
madeleine90

POZNAJ KULISY SUKCESÓW ELITARNEJ POLICYJNEJ JEDNOSTKI ŚLEDCZEJ Z KRAKOWA Podobno ludziom zdarza się znikać bez śladu. Podobno istnieje coś takiego jak zbrodnia doskonała. Podobno czas leczy rany. W policyjnych statystykach zaginięć kryje się mroczny sekret - "ciemna liczba zabójstw". "Archiwum X" to pierwsza w Polsce jednostka rozwiązująca po latach niewyjaśnione sprawy kryminalne....

POZNAJ KULISY SUKCESÓW ELITARNEJ POLICYJNEJ JEDNOSTKI ŚLEDCZEJ Z KRAKOWA

"Archiwum X" to pierwsza w Polsce jednostka rozwiązująca po latach niewyjaśnione sprawy kryminalne. Udowadnia, że nic, a zwłaszcza ludzie, nie ginie bez śladu. Że sprawiedliwość w końcu dopadnie każdego mordercę. Że sumienia nie da się zagłuszyć. Że najbardziej przerażające historie pisze samo życie.

Dzięki doskonałemu wyczuciu ludzkiej psychiki, nowoczesnym metodom śledczym, wytrwałości i zaangażowaniu krakowscy policjanci odnoszą spektakularne sukcesy, obalając mity i stereotypy na temat policji. W książce "Polskie Archiwum X" po raz pierwszy zdradzają sekrety swojej pracy, wciągając czytelnika w niebezpieczną grę, której stawką jest prawda.

Szczątkowe ślady i mylące tropy. Tajemnice śledztw, które doprowadziły do zatrzymania nieuchwytnych przez lata morderców. Ta książka to relacja z pierwszej ręki.
Michał Fajbusiewicz
autor Magazynu Kryminalnego 997

Ta książka wywołuje dreszcze. Jest fascynująco straszna i fascynująco prawdziwa. Nie radzę czytania jej w samotności, szczególnie przed snem.
Andrzej Grabowski
odtwórca roli Jacka Goca "Gebelsa" w filmie Pitbull

źródło opisu: http://www.wydawnictwowam.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwowam.pl/

allison | 2017-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2017

(Recenzja najpierw ukazała się na kulturaonline.pl)

„Polskie Archiwum X” to książka opisująca od podszewki pracę słynnej krakowskiej jednostki śledczej, która rozwiązuje umorzone sprawy kryminalne. Dzięki relacjom dwóch doświadczonych policjantów poznajemy konkretne przypadki zakończone sukcesem.

Autorzy skupiają się przede wszystkim na przestępstwach dokonanych w województwach małopolskim i podkarpacki. Zanim jednak przejdą do szczegółów związanych ze śledztwami, wspominają początki swojej pracy w rodzimym Archiwum X. Przy okazji dzielą się wrażeniami na temat wizerunku współczesnych policjantów, wśród których – jak w każdym środowisku zawodowym – są i pasjonaci, i lenie.

Opisane sprawy porażają okrucieństwem sprawców, którzy niejednokrotnie z zimną krwią i przez wiele miesięcy planowali dokonanie zbrodni. A potem konsekwentnie starali się zacierać ślady i kierować podejrzenia na inne osoby.
Lektura każdego z rozdziałów wymaga od czytelnika mocnych nerwów i dystansu, chociaż...

Sabcia100 | 2018-10-25
Przeczytana: 25 października 2018

"Polskie Archiwum X", CZYLI POCZUJ SIĘ JAK ŚLEDCZY! :)

Polskie Archiwum X zostało założone w styczniu 2004 roku w Krakowie, choć nieoficjalnie funkcjonowało już wcześniej. Powstało z inicjatywy "zwyczajnych" policjantów, co świadczy o tym, że wciąż jest sporo funkcjonariuszy Z POWOŁANIA, w których płynie "niebieska krew".

Dwoje z nich - Bogdan Michalec (obecny szef Archiwum X) oraz Mariusz Nowak (współtwórca, który pracował w pierwszym składzie zespołu) postanowiło uchylić nam nieco rąbka tajemnicy i opowiedzieć o specyfice swej mozolnej pracy, polegającej na odkopywaniu z archiwów starych i nierozwiązanych spraw, aby przyjrzeć im się na nowo. Autorzy udowadniają nam, że wykrycie sprawcy jest możliwe nawet po wielu latach, jednak potrzeba do tego ogromnego zaangażowania i ponownego wykonania "mrówczej roboty", bowiem nowoczesne technologie wciąż nie mogą się równać z ludzką dedukcją.

W tej książce każdy znajdzie coś dla siebie. Idealna nie tylko dla miłośników kryminalistyki i...

Ewa-Książkówka | 2018-06-29
Przeczytana: 28 czerwca 2018

Gdy już przeczytałam książkę, o której dziś będę wam opowiadać, postanowiłam rzucić okiem na to, co inni o niej napisali. Z ciekawości. Ciekawość ta zawiodła mnie do mini opinii, która głosiła, że książka ta jest słaba. Bo historie, które zawiera są słabego kalibru. W sensie, że mocy nie mają…Przypomniała mi się wtedy jedna ze zbrodni w niej opowiedzianych, gdzie sprawczyni zabójstwa wiozła część poćwiartowanych przez siebie zwłok autobusem PKS. Nooo…słabizna, panie…Słabizna…

A już tak bez zbędnej ironii powiem wam, że w końcu miałam tę przyjemność (jakkolwiek, by to dziwnie nie brzmiało w odniesieniu do tej konkretnej lektury), by po wielu przeciętnych, a nawet słabych lekturach, spędzić czas z taką, która godną uwagi jest – bez wątpliwości. Mówię tu o „Polskim Archiwum X”, które wyszło spod pióra trójki ludzi tj. Piotra Litki, Bogdana Michalca i Mariusza Nowaka (z czego dwaj ostatni to policjanci). Tytułowe Archiwum X, to pierwsza w naszym kraju grupa, która rozwiązuje...

DorotaKa | 2016-12-28

Krakowska policyjna jednostka "Archiwum X", a raczej Grupa Operacyjno-Śledcza KWP w Krakowie do spraw niewykrytych zabójstw o nazwie "Archiwum X", formalnie powstała w 2004 roku. W skrócie zajmują się sprawami, których dotychczas z różnych przyczyn nie udało się rozwiązać. W tej publikacji dwóch policjantów dzieli się z czytelnikami dziesięcioma historiami, które znalazły swój finał właśnie dzięki pracy tej grupy. W jaki sposób można wykryć sprawcę często po kilku, kilkunastu latach?

Z lektury można wywnioskować, że w "Archiwum X" mniej liczą się twarde dowody takie jak fizyczne ślady bądź ich brak. Ciężko się temu dziwić - skoro ci policjanci zajmują się sprawami nierozwiązanymi to znak, że klucz do sukcesu leży w nieszablonowym podejściu do tematu. Jak sami mówią, każda sprawa jest inna, a rozwiązań trzeba szukać indywidualnie w zależności od przypadku. Policjanci w przytaczanych przypadkach szczegółowo i dogłębnie analizowali przede wszystkim relacje rodzinne ofiar, starali...

"Jeszcze w niedzielę Kinga z Karoliną miały wywieźć część zwłok autobusem PKS. Kinga wiozła w plecaku głowę i ręce, a Karolina nogi ojca."

10 przerażających zbrodni wywołujących ciarki na plecach. Początki działania krakowskiego Archiwum X - grupy operacyjno- śledczej Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, której głównym celem jest wskazywanie i wykrywanie "ciemnej liczby zabójstw", czyli zgonów uznanych za zaginięcia, utonięcia, samobójstwa lub nieszczęśliwe wypadki, sprawy odłożone na półkę z zaznaczeniem - nie wykryto sprawcy.

Archiwum X to policjanci, ludzie z pasją i doświadczeniem, którzy po wielu latach niewyjaśnionych zbrodni dążyli do tego żeby znaleźć sprawcę i wyjaśnić zagadkę wydawałoby się nieprawdopodobną do rozwiązania.

Znajdziemy tutaj kulisy zbrodni z jakimi przyszło zmierzyć się policjantom Archiwum X z województwa małopolskiego.
Przerażające historie. Rok 2006. W jednym z krakowskich parków znaleziono ludzki korpus. Dwa miesiące później inni przechodnie...

Agata76 | 2018-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2018

Ponieważ kryminologia i kryminalistyka są mi bardzo bliskie toteż postrzegam tę książkę jako bardzo pouczającą, zwłaszcza bibliografię, którą Panowie zamieścili na końcu ;) Poza tym jako cenne postrzegam to, że Panowie zaznaczają iż śledztwo nie jest możliwe do prowadzenie wedle szablonu, że musimy poznać środowisko i otoczenie ofiary oraz jej relacje, potem postarać się myśleć jak sprawca a nie jak my byśmy to zrobili. Wielce zacna pozycja.

Keenyah | 2017-11-25
Przeczytana: 2017 rok

Ja się chyba za dużo kryminałów naczytałam i naoglądałam, bo spodziewałam się konkretnego hardcoru po tej książce...
Czyta się szybko, czasami miałam wrażenie że ciągle czytam ten sam rozdział, tę samą sprawę.
Jak dla mnie - może być, ale tak jak pisałam - lubię mocne sceny i mocne akcje jeżeli chodzi o kryminał.

Justyna_78 | 2016-10-09
Przeczytana: 09 października 2016

Jak głosi napis na okładce poznajemy kulisy rozwiązania zagadek kryminalnych przez tzw Jednostkę Archiwum X.
Autorzy analizują ciekawe przypadki trudnych do rozwiązania spraw po latach, możemy dowiedzieć się między innymi jak wg autorów dochodzi do "zakłamywania rzeczywistości" przez sprawców przestępstw, często makabrycznych zbrodni, jak ważne jest złożenie do kupy zeznań świadków czy wczucie się w myślenie sprawcy.
Ciekawa lektura nie tylko dla specjalistów z zakresu kryminologii, policjantów itd ale dla zwykłego czytelnika też.

klaudia28ck | 2018-10-24
Na półkach: 52/2018, Przeczytane
Przeczytana: 21 października 2018

Dla wymiaru sprawiedliwości, nie ma nic gorszego niż umorzenie śledztwa ze względu na brak dowodów. Lata mijają, przybywa coraz więcej nowych śledztw do rozwiązania, lecz rodziny zamordowanych osób, nie zapominają... Czy będą mogli kiedykolwiek zaznać spokoju i doczekają się sprawiedliwości? Nad tym czuwa elitarna jednostka Archiwum X powołana do zajmowania się przypadkami "beznadziejnymi" czyli właśnie sprawami nierozwiązanymi, umorzonymi ze względu na brak wystarczających dowodów, a przecież wszyscy doskonale wiemy, że zbrodnia doskonała nie istnieje! Książka "Polskie Archiwum X" to wspomnienia 10-ciu zbrodni, którym blisko było do tytułu "zbrodni doskonałej", lecz czasem przez przypadek, a czasem po wielu latach pojawił się świadek, czy wraz z rozwojem nauki i techniki, nowe sposoby do zbadania zgromadzonych na miejscu zbrodni śladów, co pomogło postawić winnych w stan oskarżenia po kilku lub kilkunastu latach od momentu popełnienia zbrodni. Podczas czytania odczuwałam tzw....

karolina94 | 2017-02-15

Książka składa się z 10 różnych historii do których powracają policjanci po latach aby uchwycić morderce. Świetnie ukazane metody śledcze, a wszystko to opisane przyjaznym językiem w sam raz dla laika.
Po recenzje zapraszam na