madeleine90

POZNAJ KULISY SUKCESÓW ELITARNEJ POLICYJNEJ JEDNOSTKI ŚLEDCZEJ Z KRAKOWA Podobno ludziom zdarza się znikać bez śladu. Podobno istnieje coś takiego jak zbrodnia doskonała. Podobno czas leczy rany. W policyjnych statystykach zaginięć kryje się mroczny sekret - "ciemna liczba zabójstw". "Archiwum X" to pierwsza w Polsce jednostka rozwiązująca po latach niewyjaśnione sprawy kryminalne....

POZNAJ KULISY SUKCESÓW ELITARNEJ POLICYJNEJ JEDNOSTKI ŚLEDCZEJ Z KRAKOWA

"Archiwum X" to pierwsza w Polsce jednostka rozwiązująca po latach niewyjaśnione sprawy kryminalne. Udowadnia, że nic, a zwłaszcza ludzie, nie ginie bez śladu. Że sprawiedliwość w końcu dopadnie każdego mordercę. Że sumienia nie da się zagłuszyć. Że najbardziej przerażające historie pisze samo życie.

Dzięki doskonałemu wyczuciu ludzkiej psychiki, nowoczesnym metodom śledczym, wytrwałości i zaangażowaniu krakowscy policjanci odnoszą spektakularne sukcesy, obalając mity i stereotypy na temat policji. W książce "Polskie Archiwum X" po raz pierwszy zdradzają sekrety swojej pracy, wciągając czytelnika w niebezpieczną grę, której stawką jest prawda.

Szczątkowe ślady i mylące tropy. Tajemnice śledztw, które doprowadziły do zatrzymania nieuchwytnych przez lata morderców. Ta książka to relacja z pierwszej ręki.
Michał Fajbusiewicz
autor Magazynu Kryminalnego 997

Ta książka wywołuje dreszcze. Jest fascynująco straszna i fascynująco prawdziwa. Nie radzę czytania jej w samotności, szczególnie przed snem.
Andrzej Grabowski
odtwórca roli Jacka Goca "Gebelsa" w filmie Pitbull

źródło opisu: http://www.wydawnictwowam.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwowam.pl/

allison | 2017-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2017

(Recenzja najpierw ukazała się na kulturaonline.pl)

„Polskie Archiwum X” to książka opisująca od podszewki pracę słynnej krakowskiej jednostki śledczej, która rozwiązuje umorzone sprawy kryminalne. Dzięki relacjom dwóch doświadczonych policjantów poznajemy konkretne przypadki zakończone sukcesem.

Autorzy skupiają się przede wszystkim na przestępstwach dokonanych w województwach małopolskim i podkarpacki. Zanim jednak przejdą do szczegółów związanych ze śledztwami, wspominają początki swojej pracy w rodzimym Archiwum X. Przy okazji dzielą się wrażeniami na temat wizerunku współczesnych policjantów, wśród których – jak w każdym środowisku zawodowym – są i pasjonaci, i lenie.

Opisane sprawy porażają okrucieństwem sprawców, którzy niejednokrotnie z zimną krwią i przez wiele miesięcy planowali dokonanie zbrodni. A potem konsekwentnie starali się zacierać ślady i kierować podejrzenia na inne osoby.
Lektura każdego z rozdziałów wymaga od czytelnika mocnych nerwów i dystansu, chociaż...

DorotaKa | 2016-12-28

Krakowska policyjna jednostka "Archiwum X", a raczej Grupa Operacyjno-Śledcza KWP w Krakowie do spraw niewykrytych zabójstw o nazwie "Archiwum X", formalnie powstała w 2004 roku. W skrócie zajmują się sprawami, których dotychczas z różnych przyczyn nie udało się rozwiązać. W tej publikacji dwóch policjantów dzieli się z czytelnikami dziesięcioma historiami, które znalazły swój finał właśnie dzięki pracy tej grupy. W jaki sposób można wykryć sprawcę często po kilku, kilkunastu latach?

Z lektury można wywnioskować, że w "Archiwum X" mniej liczą się twarde dowody takie jak fizyczne ślady bądź ich brak. Ciężko się temu dziwić - skoro ci policjanci zajmują się sprawami nierozwiązanymi to znak, że klucz do sukcesu leży w nieszablonowym podejściu do tematu. Jak sami mówią, każda sprawa jest inna, a rozwiązań trzeba szukać indywidualnie w zależności od przypadku. Policjanci w przytaczanych przypadkach szczegółowo i dogłębnie analizowali przede wszystkim relacje rodzinne ofiar, starali...

Justyna_78 | 2016-10-09
Przeczytana: 09 października 2016

Jak głosi napis na okładce poznajemy kulisy rozwiązania zagadek kryminalnych przez tzw Jednostkę Archiwum X.
Autorzy analizują ciekawe przypadki trudnych do rozwiązania spraw po latach, możemy dowiedzieć się między innymi jak wg autorów dochodzi do "zakłamywania rzeczywistości" przez sprawców przestępstw, często makabrycznych zbrodni, jak ważne jest złożenie do kupy zeznań świadków czy wczucie się w myślenie sprawcy.
Ciekawa lektura nie tylko dla specjalistów z zakresu kryminologii, policjantów itd ale dla zwykłego czytelnika też.

karolina94 | 2017-02-15

Książka składa się z 10 różnych historii do których powracają policjanci po latach aby uchwycić morderce. Świetnie ukazane metody śledcze, a wszystko to opisane przyjaznym językiem w sam raz dla laika.
Po recenzje zapraszam na

Kamil | 2016-12-31
Przeczytana: 28 grudnia 2016

Książka ciekawa, napisana przystępnym językiem. Historie poszczególnych spraw kryminalnych przedstawione w pozytywnie skondensowany sposób, z konkretami, bez nadmiernego rozciągania czy przynudzania czytelnika. Kolejnym plusem są ciekawie przedstawione wnioski dochodzenia do prawdy w każdej ze spraw. Żałuję, że autorzy nie opisali większej liczby historii, z którymi mieli do czynienia. Minusem brak szczegółowych statystyk ile spraw zespół Archiwum X otrzymał w konkretnych przedziałach czasowych i ile spisanych na straty zagadek udało się tej grupie rozwiązać (żeby ocenić ich faktyczną skuteczność). Autorzy położyli też nacisk na opis stanów psychologicznych sprawców, których ujawniano po latach. Warto przeczytać.

Damian | 2017-05-05

"Polskie Archiwum X" opisuje rozwiązane sprawy tej grupy, po latach, wraz ze szczegółami, nie pomijając makabrycznych opisów.
Dla mnie książka trochę zbyt pochlebiająca, tak odczułem czytając, że autorzy chwalą się swoimi dokonaniami,tylko raz wspominają o sprawie, niewykrytej. Dobrze byłoby poznać też sprawy nierozwiązane.

Sevik | 2017-02-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Rok 2017
Przeczytana: 06 lutego 2017

Książka o polskich zbrodniach - ale nie tych dokonanych przez seryjnych morderców, ani nie tych nagłaśnianych przez media, tylko tych dokonanych często w domowym zaciszu. Zwłoki schowane pod podłogą w piwnicy? Czemu nie?
Lektura przybliża nam najczęstsze motywy zbrodni i opisuje sposoby dotarcia do przestępcy, który się jej dopuścił. Nie brakuje też charakterystycznych zachowań osób podejrzanych. Dość krótki tekst o prawdziwych historiach ludzi, których ciał nie odnaleziono po kilku latach od dnia zaginięcia, został wzbogacony dużą ilością zdjęć: oryginalnych fotografii materiałów dowodowych, nagłówków gazet, rubryk w gazetach czy też dokumentów z akt policyjnych.
Warto przeczytać, chociażby po to, by uświadomić sobie, że aby dokonać przestępstwa nie trzeba zabić w spektakularny sposób 30 osób. Wystarczy kłótnia i nieszczęśliwy wypadek, po którym sumienie nie da spokoju do końca życia.

maciej | 2016-10-18
Przeczytana: 18 października 2016

książka opisuje kilka spraw, którymi zajmował się wydział policja nazwany polskim archiwum x. liczyłem na coś lepszego. suche fakty dotyczące spraw, duży druk, zdjęcia i tylko 280 stron sprawiają wrażenie, że pozycja wydaje się być napisana na siłę. tak jakby autor chciał różnymi sztuczkami zwiększyć objętość książki. co do treści... no jakoś "szału nie ma " pozycja jakich wiele, opisująca prace i metody śledcze policjantów. niczym szczególnym sie nie wyróżnia

wczepkuurodzona | 2017-02-23

Co tutaj dużo pisać.. Bardzo mocna książka. Czytałam z zapartym tchem. Nie mieści się w głowie, że człowiek jest zdolny do takich okrucieństw! Nawet w najbliższej rodzinie. Jestem tym przerażona i jednocześnie oszołomiona.. Polecam wszystkim! To napewno nie jest stratą czasu

Magdalena W | 2016-12-15
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2016
Przeczytana: 15 grudnia 2016

Pozycja szczególnie dla osób, które interesują się kryminalistyką. Książka opisuje 10 spraw, którymi zajmowali się policjanci z "Polskiego Archiwum X" :)