Anatomia zbrodni. Sekrety kryminalistyki

2015-02-19
Piotr Grzegorzewski, Marcin Wróbel
policja śledztwo sekret kryminalistyka

Backstage literackiej zbrodni

Val McDermid jest cenioną autorką kryminałów.
Nie miałam jeszcze przyjemności przeczytać żadnego z nich, ale w ręce wpadł mi 'nie-powieściowy' audiobook jej autorstwa pt. "Forenics: The Anatomy of the Crime" (Techniki Kryminalistyczne: Anatomia Zbrodni),w którym pani McDermid przedstawia w sposób popularnonaukowy cały proces dokumentowania, analizowania i wykorzystywania dowodów kryminalistycznych do zidentyfikowania sprawcy. Rozległą wiedzę na tematy takie jak toksykologia, daktyloskopia czy psychologia sądowa, nabytą – jak się domyślam – na potrzeby pisania swoich powieści postanowiła pani McDermid skonsolidować, okrasić soczystymi, zaczerpniętymi z życia przykładami z sal sądowych, prosektoryjnych stołów czy laboratoriów kryminalistycznych i w zgrabnej formie przestawić czytelnikom.

Jako osoba namiętnie oglądająca wszelkiego rodzaju programy kryminalistyczne typu ‘Unusual Suspect’, ‘The Real CSI’ czy '24 hours in Police Custody' (proszę nie pytajcie, co myślą na ten temat moje dzieci, ale słowo ‘obsesja’ może być tu uznane za eufemizm :)),a także interesująca się tymi zagadnieniami poniekąd i z zawodowego punktu widzenia, audiobook puściłam w ruch bez ociągania.

I muszę przyznać, że niestety trochę się rozczarowałam, albowiem treść jest taka właśnie popularnonaukowa, z naciskiem na ‘popularno’. Być może dla kogoś nieobeznanego z tematem pozycja ta wyda się wciągająca, tym niemniej dla mnie informacje o tym, że krew się rozpryskuje inaczej przy użyciu różnych technik uderzania ofiary, że dzięki obserwacji etapów rozwojowych larw much można dość precyzyjnie ustalić datę śmierci denata czy że listy z pogróżkami są analizowanie przez pryzmat psycholingwistyki, nie były niczym odkrywczym.

Niewątpliwą zaletą książki – których wbrew temu, co napisałam wcześniej nie można pominąć - jest odczarowanie mitu o dzielnych detektywach wpadających na miejsce zbrodni i doznających epifanii na temat sprawców, motywów i przebiegu wydarzeń. Zbieranie dowodów, to bowiem odpowiedzialna i żmudna praca, a ich analiza nie zawsze – mimo spektakularnego rozwoju nauki – przynosi pożądane efekty.
Omawiając kolejne techniki kryminalistyczne autorka pokazuje ich zastosowanie przytaczając autentyczne zbrodnie, których sprawców złapano, osądzono i skazano właśnie na podstawie weryfikowalnych i niepodważalnych dowodów.

Kolejną zaletą jest porównanie obecnych metod z tymi stosowanymi wcale nie tak dawno, kiedy to pochodzenie społeczne, kolor skóry czy sytuacja materialna rzucały przemożny cień na ferowane wyroki. McDermid pisze:
"Oblicze sprawiedliwości, które znamy dzisiaj, nie zawsze opierało się na rozsądku. Przekonanie, że prawo karne powinno opierać się na dowodach, pojawiło się stosunkowo niedawno. Przez wieki ludzie byli oskarżani i uznawani za winnych z powodu braku statusu, ponieważ nie byli z danej okolicy, ponieważ oni lub ich żona lub ich matka znali się na ziołach, z powodu koloru skóry, ponieważ uprawiali seks z nieodpowiednim partnerem, ponieważ byli w niewłaściwym miejscu w niewłaściwym czasie lub ot tak po prostu."

Tematyka książki – z założenia porywająca - tu została przedstawiona w dość suchy i powierzchowny sposób. To pozycja, która na pewno wciągnie nowicjuszy w temacie kryminalistyki, ale nie rzuci na kolona ‘starych wyjadaczy’.

Val McDermid jest cenioną autorką kryminałów.

Przyjemna lektura, dużo ciekawych historii. Ogromny minus za terminologię, w wielu miejscach albo źle określona przez autorkę albo tłumacza.

Lektura obowiązkowa dla fanów kryminalistyki.

Lektura obowiązkowa dla fanów kryminalistyki.

Bardzo dobra powieść.
W przystępny sposób autorka w oddzielnych rozdziałach przedstawia dziedziny Kryminalistyki.
W książkę znajdują się również grafiki np. morderca G. Coutts na zdjęciach z kamery telewizji przemysłowej w momencie przenoszenia ciała J.Longhurts lub zdjęcie technika kryminalistyki podczas sprawdzania odcisków palców.
Ta książka zrobiła na mnie ogromne wrażenie. W niedalekiej przyszłości, planuję kupić sobie egzemplarz na własność.

Bardzo dobra powieść.
Ta książka zrobiła na mnie ogromne...

Sięgając po "Anatomię zbrodni" spodziewałam się w sumie literatury naukowej, która zarzuci mnie nudnymi suchymi wywodami. Tymczasem dostałam zupełnie coś innego. Książka podzielona jest na kilka rozdziałów, z których każdy opisuje odrębną dziedzinę kryminalistyki. Mamy tu przedstawiony sposób działania techników kryminalistycznych, patologów, profilerów, laborantów i innych specjalistów. W pewien sposób ich pracę ukazują seriale telewizyjne takie jak "CSI. Kryminalne zagadki". Zresztą wspomina o tym sama autorka. Opisuje ona określanie czasu zgonu na podstawie rozwoju różnych robali. Dowiadujemy się jak wyglądają sekcje zwłok. Poznajemy historię rozwoju daktyloskopii. Opisana jest też praca profilerów, specjalistów od rekonstrukcji twarzy czy tych zajmujących się cyberprzestępstwami. Mamy nawet rozdział poświęcony toksykologii. Autorka opisuje rozwój poszczególnych dziedzin. Opisuje sylwetki prekursorów oraz najwybitniejszych specjalistöw. Mamy też wiele spraw, które udało się rozwiązać dzięki tym dziedzinom. Ale też na koniec książka ukazuje jak wygląda przedstawianie uzyskanych dowodów w sprawie na sali sądowej. A okazuje się, że to wcale nie takie proste. Że łatwo taki dowód jest podeażyć.
Bardzo dobrze czytało się mi tą książkę. Napisana jest naprawdę przystępnym językiem. Nie zdziwiło mnie to, gdy okazało się, że autorka pisze kryminały. Fajnym uzupełnieniem są zdjęcia dotyczące poszczególnych spraw. Bardzo fajna lektura przybliżający różne oblicza kryminalistyki.

Ciąg dalszy kulisów śledztw i rozwoju kryminalistyki.
Zbrodnia doskonała? To co upiekło się kilkaset, -dziesiąt, -naście lat temu, po nowych przełomach w nauce jest do wykrycia i ukarania.

Ciąg dalszy kulisów śledztw i rozwoju kryminalistyki.

Nie bardzo ufam autorce

Nie bardzo ufam autorce

Historia kryminalistyki w pigułce.
Znana i poczytna brytyjska pisarka kryminałów tym razem w swojej książce przedstawia studium na temat kryminalistyki. Dowiadujemy się jak bardzo przydatna jest znajomość entomologii, toksykologii, antropologii, oraz o rozwoju i początkach profilowania genetycznego czy daktyloskopii.
Autorka wspomina również Edwarda Piotrowskiego, który prowadził eksperymenty na temat rozbryzgów krwi, ich kierunkach czy kształtach. Niestety badania te przeprowadzał w sposób bardzo brutalny (jakie czasy, takie metody, a było to bardzo dawno temu),jednakże wiedza ta jest bardzo przydatna w dzisiejszych czasach.

Mnie zwłaszcza zainteresował rozdział poświęcony rekonstrukcji twarzy. Niesamowite jak za pomocą plasteliny, czy gliny i specjalnych kołeczków można mając tylko czaszkę, nie wiedząc jak ta osoba wyglądała, zrekonstruować jej twarz. Fascynujący temat.

Książka zawiera mnóstwo fotografii, a także przykłady prawdziwych zbrodni i ich sprawców.
Pomimo okrucieństwa jakie znajdują się na kartach tej książki, czyta się ją bardzo dobrze, dla mnie była to nie lada gratka. Niektóre rzeczy już znałam, wiedziałam z innych źródeł, ale znalazłam też kilka ciekawostek.
Myślę, że to lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika kryminałów i kryminalistyki.
Bardzo polecam.

Historia kryminalistyki w pigułce.
Autorka wspomina również Edwarda Piotrowskiego, który...

W "Anatomii zbrodni" zostaniemy zabrani w podróż pomiędzy różnymi dziedzinami kryminalistyki. Przekonamy się jak narodziła się daktyloskopia, dowiemy się na czym polega praca entomologa, a także mnóstwa innych rzeczy. Z rozdziału na rozdział zwiększy się nasza świadomość znaczenia każdej z tych dziedzin w odniesieniu do całokształtu kryminalistyki.
Mi książkę czytało się bardzo przyjemnie, dowiedziałam się kilku nowych rzeczy, a część informacji sobie powtórzyłam. Jeśli jesteś niezdecydowany to nie wahaj się, sięgnij po tę pozycję!

Mi książkę czytało się...

Bardzo ciekawa książka, naprawdę dużo się dowiedziałam. Temat jak najbardziej wyczerpany. Polecam.

• Popularnonaukowe
  • Kryminalistyka