Zagadki kryminalne PRL

Patronat LC
Kazimierz KunickiTomasz Ławecki Wydawnictwo: Bellona historia
Bellona
PRL prl śledztwo policja milicja zbrodnia zagadka tajemnica morderstwo świadek dochodzenie ciekawostka
historia
2017-01-13

Okładka książki Maluchem do raju. Czym i jak podróżowano w PRL-u? Kazimierz Kunicki, Tomasz Ławecki
7,5
Maluchem do ra... Kazimierz Kunicki, ...
Okładka książki Budujemy drugą Polskę. Wielkie inwestycje PRL-u Kazimierz Kunicki, Tomasz Ławecki
5,0
Budujemy drugą... Kazimierz Kunicki, ...
Okładka książki Sekrety Krakowa Kazimierz Kunicki, Tomasz Ławecki
6,3
Sekrety Krakowa Kazimierz Kunicki, ...
Okładka książki Aferzyści, spekulanci, szmalcownicy. Afery gospodarcze PRL Kazimierz Kunicki, Tomasz Ławecki
6,8
Aferzyści, spe... Kazimierz Kunicki, ...

Oficjalne recenzje i

MO-rdercy

[ 15 ] Link do recenzji

Ciekawe historie, do których scenariusz napisało życie. Niektóre były mi znane już wcześniej. Książka napisana prostym językiem, taka, którą się dobrze czyta. Może nie do poduszki, bo niektóre opisy są wstrząsające.
Walory książki podnosi indeks nazwisk oraz bogata bibliografia.

Polecam. Napisana bardzo prostym językiem, może przeczytać każdy; analfabeta wtórny i posiadacz dwunastu fakultetów.
Opisywane są zbrodnie znane na ogól komuś, kto choć trochę interesuję się historią i widzi więcej niż sklep z alkoholem lub Konstytucję (której pewnie nie czytał).
Mnie najbardziej wstrząsnęła historia z Rzepina i sprawa Połaniecka. Znałem je już wcześniej...

Przyzwoita książka zawierająca opis kilkunastu spraw kryminalnych z czasów PRL. Znajdziemy tu m.in. opis sprawy Jerzego Paramonowa, wampira z Zagłębia, zbrodni Zakrzewskich, Lolo Rozpruwacza, Jerzego Maliszewskiego, Ryszarda Soboka, czy wampira z Bytowa.

Całość czyta się szybko i z zaciekawieniem.

Nie ma tu zbyt wiele kronikarskiej, skrupulatnej roboty, raczej podsumowanie najważniejszych faktów i przybliżenie sylwetek. Cieszy różnorodność doboru "bohaterów" - od Paramonova przez wampirów (a było ich kilku), kończąc na autorach włamań i bankowych rozbojów.

Bardzo ciekawa książką o sprawach kryminalnych z epoki PRL-u. Rozdziały ani za długie, ani za krótkie. Ot w sam raz. O większości tych spraw się słyszało, a co ciekawe znaczna ich część wydarzyła się w czasach młodości moich rodziców. Te sprawy wtedy faktycznie były na pierwszych stronach gazet.

W całości dobra, wciągająca lektura, niepotrzebny tylko ostatni rozdział o Mafii, przepraszam, ale w 15 bodaj stronach nie da się nawet streścić Pruszkowa i Wołomina. Gdybym nie wiedział, o co chodzi z Nikosiem czy Barabaszem to po tej książce dalej bym nie wiedział. Pozostałe rozdziały jednak mocno nadrabiają, stąd 9/10.

Historie o głośnych zbrodniach popełnionych w Polsce za czasów PRL-u. Mamy: Paramonowa, Bohdana Piaseckiego, napad na NBP, Mazurkiewicza, Marchwickiego, Zakrzewskich, Tarwida, Kota, Garbackiego, Maliszewskiego, Koryckiego, Najmrodzkiego, sprawę połaniecką, Soboka, Pękalskiego, Knychałę, Tuchlina, Nikosia,
Opisane historie są trochę nierówno, mi brakowało tutaj pewnego...

Zagadki kryminalne PRL,, jest zbiorem, krótkich historii, w których znajdziemy informacje na temat różnych zbrodni jakich dokonano w czasach PRL-u. Znajdziemy tam m.in kradzieże, morderstwa, napady z bronią.
Jedne zostały rozwiązane, natomiast inne nadal zostają bez odpowiedzi.

W książce znajdziemy 20 opisów zdarzeń.
Jedne są króciutkie, inne minimalnie dłuższe.
Jakie...

Szkoda, że autor nie chciał oddać bardziej klimatu PRL a skupił się na suchych faktach, które skompresował do maksimum. Momentami narracja rodem z gazety "Detektyw" (to dla mnie minus), plusem zaś są zdjęcia ilustrujące każdy rozdział. Jeśli chodzi o treść to próżno szukać czegoś poza czystym bestialstwem od pierwszej do ostatniej strony.

20 przerażających historii seryjnych morderców, spektakularnych kradzieży i nie tylko. Szczegółowe fakty zbrodni skonsolidowane w jednym dziele. Poruszana tematyka niezwykle trudna, ale napisana prostym i łatwym językiem.

Dyskusje

• 2018