Kiedy zawodzi grawitacja

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie

Żyjący w dekadenckim świecie tanich przyjemności i łatwej śmierci prywatny detektyw Marîd Audran ceni sobie niezależność. A jednak, jak każdy w Budajin, on też jest do wynajęcia za odpowiednią cenę. I dostaje propozycję nie do odrzucenia. Ojciec chrzestny półświatka chce wykorzystać detektywa jako narzędzie zemsty. Po ulicach arabskiego getta krąży bowiem nowy zabójca szaleniec używający elektronicznych chipów, które zmieniają jego osobowość od Jamesa Bonda po sadystycznego rzeźnika zwanego Khanem. Zanim Marîd stanie z nim do walki, sam musi poddać się operacji wszczepienia wyrafinowanych implantów. Kiedy zawodzi grawitacja została rewelacyjnie przyjęta i okrzyknięta klasykiem już w momencie opublikowania, a trylogia powieści o Marîdzie Audranie, którą rozpoczyna, wyznaczyła kulminacyjny punkt kariery autora.

wiejskifilozof | 2015-05-29

Mamy dziś fobię antyislamską.Z czym się nie do końca zgadzam.Nie każdy muzułmanin,to terrorysta.Przyznam,też nie jestem fanem książek, o haremach.I poniżaniu kobiet w świecie islamu.
Kiedy Zawodzi Grawitacja,to książka traktująca o islamie.
A właściwie,o futurystycznym świecie.
Napisana w roku 1987,przenosi nas w miejsce o nazwie Budajin.Enklawa otoczona murem, w której toczy się akcja.Tego moim zdaniem kryminału-cyber-punk.
Słownym bohater to prywatny detektyw Marid Audran.
Śledzi on mordercę,który zabja za pomocą czipów.
Tyle o fabule.Nie jestem wielkim fanem,takich książek.
Jakieś getta,jakieś cyber-punk.To nie dla mnie, ale wystawie ocenę dobrą.Za dobrą akcję i parę fajnych rozwiań technicznych, tu opisanych.

Akasha89 | 2016-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2016

Klasyczny cyberpunk w połączeniu z kryminałem noir. Śmierć, narkotyki, seks w każdej możliwej konfiguracji, technologia pozwalająca zmieniać osobowość za pomocą elektronicznych wszczepów domózgowych, a to wszystko w przyszłości w bliżej niesprecyzowanym muzułmańskim Mieście, a konkretnie jednej z jego zakazanych dzielnic - Budajin. Główny bohater nakreślony w stylu macho-cwaniaka, zaplątuje się w międzynarodową aferę, którą musi rozwiązać, chcąc chronić przyjaciół. Akcja galopuje, nie nudzi, wszystko naprawdę fajnie trzyma się kupy. Ciekawe spojrzenie na muzułmańską mentalność i kwestię transseksualizmu (choć nie do końca wykorzystany został ten motyw). Jest to pierwszy tom z trylogii, który pierwotnie został wydany w 1987 roku, a do tej pory kolejne tomy w Polsce się nie pojawiły. Szkoda. Polecam takie zanurzenie się na chwilę w demoralizacji i brudzie - orzeźwiające doświadczenie.

mallavi | 2015-08-14
Na półkach: Bookfinity, 2015, Przeczytane

Kiedy myślę o cyberpunku, przed oczami momentalnie staje mi obraz skrzącego się nachalnym blaskiem neonów miasta podobnego do Tokyo. Miasta, które nigdy nie śpi; zatłoczonego do granic możliwości, głośnego i hedonistycznego. Jeszcze nigdy nie zetknęłam się jednak z akcją osadzoną w arabskich realiach – przynajmniej do czasu, gdy w ręce wpadła mi książka Effingera.

Odwiedzany przez głównego bohatera Budajin to skupisko lokalów zapewniających różnorodne uciechy i, jak nietrudno się tego domyślić, miejsce spotkań ludzi o wątpliwej moralności. Marid ma zadatki nie tylko na cynicznego outsidera (z powodu swojego mieszanego pochodzenia), ale i narkomana. Często wspomaga się chemią regulującą reakcje jego ciała, jednak do tej pory konsekwentnie odmawiał poddania się ulepszeniom wymagającej większej ingerencji w organizm. Zostaje zmuszony do powtórnego przemyślenia tej kwestii, gdy zachipowany szaleniec...

ukyo | 2010-09-26
Przeczytana: lipiec 2008

W pewnych elementach oryginalna pozycja kryminalno-cyberpunkowa w arabskich klimatach (pierwsza część serii w której główne skrzypce gra Marîd Audran), tyle że liczyłem na trochę więcej z klimatu cyberpunk, a mniej z powieści kryminalnej. Jest to natomiast interesujący obraz przyszłości zwłaszcza, że autor napisał ją w 1987. Dodać należy do tego udanie nakreślonego bohatera głównego i dawkę niezłego często gęstego klimatu. "Kiedy zawodzi grawitacja" - to książka porządna, ale bez frykasów.

Marcin | 2013-02-05

Na uznanie zasługuje ciekawa koncepcja świata, i relatywnie oryginalny pomysł dotyczący modyfikacji ludzkiego ciała. Książkę jednak czyta się, spokojnie. Jak na kryminał zupełnie nie porywa, jest cały czas tak samo, zero przyśpieszeń, zero akcji, czy też może raczej akcja jest tak zarysowana, że człowiek nie ma obaw o głównego bohatera.
Można przeczytać - głównie ze względu na ciekawy koncept rozszerzeń mózgu - ale bardzo dobrą książką bym jej nie nazwał.

WojteK | 2013-09-14

Bardzo dobry cyberpunk. O dziwo nie mamy bohaterki a bohatera. Wszczepy, operacje, rozgrywki w getcie jak i zagadka do rozwiązania. Dobrze się bawiłem.

radość | 2016-11-30
Na półkach: 2016, Posiadam, Przeczytane