Tratwa

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Raft
Tratwa
dona

Wyobraźcie sobie wszechświat, w którym grawitacja jest miliard razy większa od tej, którą znamy; istoty ludzkie wytwarzają silne pole grawitacyjne; gwiazdy znajdują się blisko siebie i gasną już w ciągu roku... Wiele stuleci przed wydarzeniami opisanymi w "Tratwie" statek z ludźmi na pokładzie przypadkowo dostał się do owego wszechświata przez dziurę w czasoprzestrzeni. Załodze udało się przeżyć, gdyż zanurzyła się w obłok gazu otaczającym czarną dziurę. Pięćset lat później potomkowie owych astronautów wciąż walczą o przetrwanie, podzieleni na dwie główne grupy. Górnicy żyją na Pasie, zaniedbanym kręgu domostw orbitujących wokół żelaznego jądra wygasłej gwiazdy, z której wydobywa się surowce. Żelazo można wymienić na żywność z Tratwy, struktury utworzonej z wraku statku. Mała grupa uczonych, którzy ją zamieszkują, kultywuje prastarą wiedzę umożliwiającą przetrwanie. Górnik Rees jest ciekaw świata, dlatego też wybrał się w podróż na latającym drzewie - jednym z wielu organizmów na tym obszarze - które służy do przewozu towarów między Pasem a Tratwą. Przyjęty do grona naukowców jako młody adept, uświadamia sobie, że otaczający świat ginie, i jeśli ludzie chcą przetrwać, muszą zdecydować się na jeszcze bardziej niebezpieczną i zdumiewającą eskapadę niż ta, którą podjęli ich przodkowie.

deprywacja | 2014-04-06

Pamiętacie Małego Księcia i jego malutką planetkę? Albo francuski film animowany Łowcy Smoków wraz z jego odjechaną oprawą wizualną? A gdyby istniał wszechświat, gdzie takie małe kuliste światy, niczym wyspy zawieszone w przestrzeni były czymś normalnym? Jakim cudem? Na jakich zasadach? Jak ludzie radziliby sobie w takich warunkach?

Stephena Baxtera do tej pory poznałem jedynie jako autora piszącego w duetach: wraz Pratchettem przy serii Długiej Ziemi, i wraz z Clarkiem przy Odysei Czasu. Oba cykle przypadły mi do gustu, toteż z ciekawością poszukałem solowych dokonań autora i tak w moje ręce trafiła Tratwa.

Początkowo byłem lekko rozczarowany. Pierwsze strony powieści zwiastowały coś pokrewnego do klasycznego Non Stop Briana Aldissa. Choć oczywiście jest to sama esencja s-f, to jednak nie jest to już coś, co dziś może zaskoczyć i porwać. Te klaustrofobiczne opisy dzikusów radzących sobie w niepewnym świecie odziedziczonym po zaawansowanych technicznie przodkach... Trochę to...

Mateusz | 2012-01-12
Na półkach: Fantastyka, Przeczytane
Przeczytana: 11 stycznia 2012

Stephena Baxter'a wcześniej nie znałem ale zwrócił moją uwagę tym, że napisał kilka książek wspólnie z Arthurem C. Clarke'iem. Książka jest pierwszą częścią znanego cyklu Science Fiction "Xeelee Sequence" - dlatego stwierdziłem, że będzie to dobra pozycja aby zapoznać się z twórczością tego autora. Teraz cieszę się, że po "Tratwę" sięgnąłem. Przede wszystkim jest to tzw. Hard Science Fiction - mimo niezwykłości przedstawionego świata i fabuły w tle widać solidne naukowe rusztowanie. I niech nikogo nie zmyli to "Hard" - nie oznacza ono, że mamy do czynienia z ciężką, pozbawioną przygody i całkowicie niezrozumiała literaturą. Przeciwnie: Czyta się przyjemnie, fabuła brnie do przodu po to byśmy wspólnie z bohaterem, przeżywając niezwykłe wydarzenia, mogli odkrywać fascynujące naukowe prawidłowości. Pozwolą one być może uratować ludzkość uwięzioną w alternatywnym wszechświecie - gdzie z powodu miliard razy większej siły grawitacji niż ta, którą znamy, zamiast standardowych układów...

Mamerkus | 2012-10-26
Przeczytana: 24 marca 2012

Nie jestem fizykiem, ani znawcą tematyki astrofizycznej. Nie wiem na ile wiernie znanym prawidłom naukowym odpowiada otoczka science w "Tratwie". Ponadto moje wcześniejsze doświadczenie z Baxterem (opowiadanie w Krokach w Nieznane) wskazuje, że jak na fizyka Baxter dosyć swobodnie podchodzi do elementu science w s-f. Toteż swoim laickim umysłem stwierdzam, że "Tratwa" nie jest hard s-f, a zwykłą space operą z domieszką nauki.
Teorie grawitacyjne pojawiające się w powieści są ciekawe, ale stricte fantastyczne, gdyż powszechnie wiadomo, że grawitacja, pomimo jej powszechności, jest nadal zjawiskiem niewyjaśnionym dla ludzkości, a próby jej wyjaśnienia za pomocą wzajemnego oddziaływania materii w czasoprzestrzeni, są mocno niewystarczające.
Nie zmienia to oczywiście faktu, że książka Baxtera jest bardzo dobrym czytadłem dla fanów gatunku, przy czym odznacza się sporym rozmachem wydarzeń, pomimo skromnej objętości.

zimnazo | 2012-12-06
Przeczytana: 07 grudnia 2012