The Mammoth Book of Seriously Comic Fantasy
978-83-7574-392-0
Casthaluth

Uwaga! Przedawkowanie grozi zerwaniem boków. Na wszelki wypadek miej w pobliżu coś nudnego. W tej antologii znajdziecie tylko dwie poważne strony: przedmowę i stopkę redakcyjną. Bo w fantastyce chodzi też o to, by czasami po prostu wyszczerzyć się jak stare grabie i zarżeć jak zdrowy wałach na widok koniczyny. Jakie były prawdziwe konsekwencje wynalezienia sztucznego ognia nie-od-pioruna i...

Jakie były prawdziwe konsekwencje wynalezienia sztucznego ognia nie-od-pioruna i dlaczego Sapiensy to nonsensy? A może interesuje was zagadka Kuby Obcinacza i jego rola w budowie drakkara zwanego Naglfarem? Dlaczego Szatan pije margeritę, a zjednoczenie z elfami kończy się konsumpcją? Czy to prawda, że Royal Navy w wojnie z flotą Napoleona korzystała z technologii UFO?

Aha, uważajcie na Obcych, którzy wiedzą absolutnie wszystko! Macie czyste gatki?

źródło opisu: Wydawnictwo Fabryka Słów, 2011

źródło okładki: http://fabrykaslow.com.pl

astaldohil | 2011-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2011

Sympatyczna, acz bardzo średnia pod wieloma względami antologia. Większość z zamieszczonych tu krótkich, czy wręcz króciutkich opowieści cechują niedostatki elementów, które w tego typu literaturze są wielce istotne i powinny być najmocniejszym ich punktem. Wielu z opowiadań brakuje zabawnej puenty, inne znowu zdają się być sklecone byle jak, stając się fasadą dla finału średniej, bądź słabej jakości literackiego dowcipu. Nie stwierdziłem również jakiejś szczególnie finezyjnej zabawy formą, czy umiejętnej próby pastiszowania gatunku - wszystko skupia się na wykpiwaniu znanych w fantastyce stereotypów, choć trzeba uczciwe dodać, że - na szczęście - poziomu kloacznej parodii żadne z zamieszczonych tu opowiadań nie sięgnęło.

Na wyróżnienie z tomu pierwszego zasługują - przez to, że są mniej przeciętne, niż pozostałe - opowiadanie "Obcy, którzy wiedzieli wszystko. Absolutnie wszystko" Georga Aleca Effingera (nietypowe, a przy tym całkiem zabawne ujęcie motywu "inwazji obcych"), oraz...

bellaizka | 2014-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2014

Specyficzny humor, mnóstwo ironii, ale za to dobra zabawa.

Nie jest to może literatura najwyższych lotów, ale nieźle się przy niej ubawiłam. Najbardziej podobało mi sie opowiadania o "przyjaznych" kosmitach, o lekarzu smoków i o Piekle.

Mauro666 | 2016-10-02
Ania | 2016-06-30