Notatki o skandalu

Tłumaczenie: Joanna Prądzyńska
Wydawnictwo: Muza

Niepokojąca powieść, której tytuł i pierwsza strona sugerują, że intryga ma toczyć się wokół pikantnego skandaliku rozbuchanego przez miejscową prasę. Sheba Hart, 41-letnia nauczycielka ceramiki, zostaje oskarżona o "seksualnego molestowanie nieletnich" (chodzi o piętnastoletniego ucznia z klasy robót ręcznych). Nie skandal jednak stanowi główny temat książki, a opowieść o nim. Jej autorką...

Sheba Hart, 41-letnia nauczycielka ceramiki, zostaje oskarżona o "seksualnego molestowanie nieletnich" (chodzi o piętnastoletniego ucznia z klasy robót ręcznych). Nie skandal jednak stanowi główny temat książki, a opowieść o nim. Jej autorką jest Barbara Covett, samozwańcza kronikarka "Sprawy Sheby", nauczycielka z tej samej szkoły, zafascynowana Shebą od pierwszego spotkania. Trudno zdecydować, co stoi na początku tego chorobliwego zainteresowania: czy stłumione skłonności lesbijskie, czy frustracja z powodu braku dzieci, czy też jakiś obłęd. Książka przedstawia między innymi niemożliwość porozumienia się między ludźmi różnych grup. Jest to powieść fascynująca, błyskotliwa, irytująca.

Zoë Heller za swoje "Notatki o skandalu" została nominowana do Nagrody Bookera w 2003 roku. Nie wygrała, ale sama nominacja podpowiada, że na tą pozycję warto zwrócić uwagę.

Starsza, samotna nauczycielka Barbara Covett wpada w obsesję na punkcie nowej nauczycielki ceramiki - Sheby Hart. Młodsza kobieta intryguje ją, a zabieganie o jej przyjaźń napędza życie Barbary. Sheba posiada rodzinę - męża i dwójkę dzieci i z pozoru toczy szczęśliwe życie.
Po jakimś czasie okazuje się, że Sheba uwikłała się w romans z szesnastoletnim uczniem - Stevenem Connollym. Barbara spisuje krok po kroku notatki na temat życia i romansu Sheby.
Jakie będą konsekwencje?

Przyznam się bez bicia, że kiedyś oglądałam już film i podobał mi się, nawet bardzo.
Do książki podeszłam z dobrym nastawieniem i o ile na samym początku czytało mi się dobrze to później najzwyczajniej zaczęłam się nudzić.
Barbara jako narratorka jest kobietą zimną, wręcz pozbawioną emocji. Pojedyncze przejawy emocji zostają wyciszane u...

książek: 1991

Skuszona filmową okładką z Cate Blanchett, którą uważam za jedną z ciekawszych aktorek obecnych czasów, przeczytałam 'Notatki o skandalu'. I jakie są moje odczucia?
Powieść jest dobra. Chłodny i beznamiętny styl dobrze komponuje się z fabułą, która skupia się na tytułowym skandalu. Jestem tylko trochę rozczarowana małym chaosem w opowiadanych przez Barbarę wątkach (mieszanie przeszłości z teraźniejszością i przeskoki fabularne) - liczyłam też na bardziej dokładne skupienie uwagi na relacji Sheby i Connolly'ego. Jednak nie można mieć wszystkiego.
Relacje międzyludzkie oparte na nieszczerości - taki można wysnuć wniosek po przeczytaniu tej książki. A Sheba i Barbara? Jak dla mnie ich relacja przypomina raczej silną zależność między dominującym a słabym. Zupełnie jak chore relacje matki i córki.
Jakoś mam przeczucie, że film okaże się lepszy...

WisemantheWise | 2016-09-05
Przeczytana: 04 września 2016

Trudno jest mnie jednoznacznie ocenić tą książkę na zasadzie "dobra-zła", bo nie tak należy ją odczytywać. Każdy z bohaterów ma inną, silną osobowość i wyraża ją dramatycznie i pokazowo. Barbara - przeżarta samotnością, knuje, intryguje i ma innych w głębokim poważaniu, traktując ich z góry. Jednak patrząc dogłębniej na jej zachowanie, widać desperację i potrzebę bycia potrzebnym komuś. Dlatego w jej ocenie, jej zachowanie wobec Sheby jest prawidłowe - chce ją po prostu chronić przed złem tego świata, tylko dziwnymi sposobami.
Sheba - niby niewinna, uczciwa i czysta, a jednak wdaje się w romans z uczniem aby "zaspokoić swoją samolubną żądzę i odsunąć na bok zbliżające się przemijanie". Czyni to dosyć rozpaczliwie i nie trzyma sytuacji pod kontrolą, a poza tym naiwnie wierzy w miłość, którą dostaje od swojego kochanka.
Colonny - to po prostu szczeniak, wchodzący dopiero w świat dorosłych. Zaliczając kobietę w średnim wieku ma szansę zdobyć respekt wśród kolegów i zdobyć...

Ziutka | 2013-09-27
Przeczytana: 27 września 2013

Nie wiem czy to dobrze czy nie, ale w pierwszej kolejności obejrzałam film. Dopiero kilka dni temu znalazłam książkę w księgarni po promocyjnej cenie(de facto z filmową okładką) i bez wahania ją kupiłam. Przeczytałam błyskawicznie i bardzo mi się spodobała. Co prawda nie zapałałam jakąś większą sympatią do żadnej z postaci, ale historia jest opowiedziana w ciekawy sposób i bardzo wciąga. Można powiedzieć, że i książka i film stoją na podobnym, wysokim poziomie. Godne polecenia.

Jenny_89 | 2011-04-30
Przeczytana: kwiecień 2011

Jest to poruszająca, świetnie napisana i przede wszystkim niezwykle szczera opowieść. Romans nauczycielki ze swoim uczniem staje się punktem wyjścia do przedstawienia skomplikowanych relacji pomiędzy ludźmi oraz uczuć, z którymi oni nie zawsze potrafią sobie poradzić. Jest to historia o miłości, fascynacji, samotności, obłudzie, fałszu, tęsknocie, skrywanych pragnieniach. Książka, która nie podaje nam prostych odpowiedzi o moralną ocenę bohaterek. To zadanie autorka pozastawia czytelnikom. Dla mnie osobiście jest to opowieść o tym, jak ludzie potrafią być obłudni i fałszywi, aby tylko zdobyć względy, miłość lub choćby odrobinę zainteresowania innego człowieka. Warto przeczytać i przemyśleć!

| 2014-04-12
Na półkach: Przeczytane, Romans, 2014

Opis na tylnej okładce "Notatki o skandalu" jest streszczeniem. Po przeczytaniu recenzji spodziewałam się, że dowiem się czegoś nowego. Pragnęłam poznać zakończenie owego dzieła. Byłam zawiedziona po zapoznaniu się tej lektury. Nie uzyskałam żadnych nowych informacji co dalej się działo po romansie, po tym jak wszyscy się dowiedzieli o tym. Czy Shebe rozwiodła się? Dostała wyrok sądowy pozbawienia wolności? Recenzje tej książki to spoilery. Barbara Brett, narratorka przypomina mi typowo starą panną, która narzeka na samotność i plotkuje. Przedstawiona historia romansu nie zaintrygowała mnie, brakowało mi trochę szczegółów, bardziej intymnych relacji między nauczycielką a Conollym. Sheba rozmarzona przedstawiła swojego kochanka bardziej jako dziecka niż młodego mężczyznę. Wypowiadając się na temat jego wyglądu, przypominała mi trochę pedofila. Wyjawniła swojej przyjaciółce jakie jego włosy są mięciutkie, ma szczupłą figurę i delikatną skórę jak dziecko. Nie mogę pojąć, dlaczego...

Dotka76 | 2012-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2012

Moim zdaniem ta książka jest przede wszystkim o niedojrzałości. Bardzo niedojrzała jest główna bohaterka. Ale także wzbudza współczucie - wydaje się smutna i niespełniona życiowo, groteskowy romans wydaje się więc skutkiem jej frustracji.
Niedojrzała jest też oczywiście - i może przede wszystkim - narratorka. Świetnie pokazana jej niska samoocena. Na zmianę: wywyższanie się i krytyczne ocenianie innych, a za chwilę poczucie, że jest beznadziejna. A może nawet równocześnie. Oczywiście niskie poczucie wartości nie przeszkadza jej, a pewnie nawet pomaga, w świetnym manipulowaniu uczuciami/zachowaniem innych. Brr.
Oczywiście trzecią niedojrzałą postacią jest uczeń: nie wzbudza sympatii.
Generalnie książka jest niezła, ale bez rewelacji. Można polecić.

Agnieszka Kosowska | 2011-06-24
Przeczytana: 2011 rok

Autorce tej książki zarzuca się, że jej styl jest chłodny, bez emocji. Myślę, że właśnie to jest największą zaletą całej powieści i ukazuje jak wyrachowani potrafią być ludzie gdy dążą do osiągnięcia wyznaczonego przez siebie celu.
Gdy czytam się o tym jak ludzie potrafią być obłudni i fałszywi w stosunku do innych zadaję sobie pytanie, czy przypadkiem nie ma takich faryzeuszy w moim otoczeniu.

Dariusz | 2012-07-13
Przeczytana: 15 czerwca 2008

Narratorem powieści jest nauczycielka z długim stażem pewnej londyńskiej szkoły, Barbara Covett. Jest to typowa "stara panna", bo nie pasuje tu poprawne politycznie słowo "singielka". Lubi mieć wszystko pod kontrolą, wytykać błędy i podporządkowywać ludzi swojej woli. Te cechy są przydatne dla nauczycielki, ale utrudniają życie poza szkołą. Świat Barbary nie jest różowy. Do emerytury zostało niewiele czasu i spędzi ją samotna i zgorzkniała w towarzystwie kota. I kiedy wydaje się, że nic ciekawego się już w życiu Barbary nie zdarzy poznaje czterdziestoletnią Shelbę Hart, początkującą nauczycielkę ceramiki.
Shelba jest przeciwieństwem Barbary. Mężatka, matka dwójki, dusza towarzystwa, energiczna, wyzwolona i piękna. Jednak nie daje sobie rady na początku swojej edukacyjnej kariery. Uczniowie są wulgarni, hałaśliwi i nie skupiają się na zajęciach. O problemach dowiaduje się starsza pani, która pomaga młodej nauczycielce zaprowadzić dyscyplinę. Od tej pory kobiety stają się...

redhairoli | 2014-12-09
Przeczytana: listopad 2014

Sięgnęłam po tę książkę, ponieważ oglądałam o wiele wcześniej jej ekranizację (choć zawsze trzymam się zasady - przeczytaj, potem obejrzyj).

Buszując po sklepie znalazłam ją w rozsądnej cenie, więc zakupiłam i postanowiłam porównać do siebie oba "dzieła". Zazwyczaj każdy film (według mnie) jest o wiele gorszy od swego pierwowzoru, jednak tu sytuacja jest zupełnie odwrotna..

Przez pierwszych parędziesiąt stron przebrnęłam bez problemu, potem z rozdziału na rozdział historia zaczynała mnie (lekko mówiąc) nudzić.

Nie wiem czy jest to z powodu tego, iż pierw obejrzałam potem przeczytałam, ale wiem, że już na pewno nie powrócę do tej powieść.

Filmowe okładki

Niektórzy czytelnicy, zwłaszcza ci młodsi, uważają pojawienie się filmowych okładek za proceder stosunkowo nowy. Spieszę wyjaśnić, że stało się to znacznie wcześniej. Po szybkim przejrzeniu swojej biblioteczki mogę stanowczo stwierdzić, że w naszym kraju co najmniej w roku 1989. Wtedy właśnie została wydana książka "Królewskie sny" Józefa Hena, na okładce której widzimy królewski wizerunek Gustawa Holoubka.