Biały oleander

Tłumaczenie: Tomasz Bieroń
Wydawnictwo: Świat Książki
White Oleander
bee85

Ingrid, ekstrawagancka poetka, truje swojego kochanka, gdy ten zamierza ją opuścić. Przez sąd skazana na dożywocie, tym samym skazuje swoją dwunastoletnią córkę Astrid na życie w rodzinach zastępczych. Astrid, dla której matka staje się w końcu postacią niemal mityczną, w licznych rodzinach zastępczych stara się znaleźć kobietę, która zapewniłaby jej miłość i siłę, czyli to, czego nie zaznała w domu rodzinnym. Pełna lęku i obaw, odnajduje wreszcie swoje "ja", ucząc się na błędach i doświadczeniach, co to jest seks, pieniądz, miłość, niezależność, odwaga.

źródło opisu: okładka - Świat Kskiążki, Warszawa 2003

źródło okładki: Zdięcie własne

Gosia | 2016-06-12
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 11 czerwca 2016

Jestem pod dużym wrażeniem po przeczytaniu książki Janet Fitch.
Pamiętnik przetrwania w rodzinach zastępczych głównej bohaterki - Astrid, która po uwięzieniu matki na własnej skórze przekonuje się o niedoskonałościach amerykańskiego systemu domów zastępczych.
Przez 6 lat (w wieku 12-18 lat) przechodzi przez 5 takich domów. Każdy z nich to osobny świat, w każdym musi się przystosować, w każdym spotyka inne problemy.
Jej pobyt w rodzinach zastępczych przypada na czas jej rozwoju, kształtowania się jej charakteru, jej dojrzewania jako kobiety. Kompletując własne, często bolesne doświadczenia, uczy się co znaczą pieniądze, seks, miłość, nienawiść, zazdrość, ból, odwaga, odpowiedzialność za drugiego człowieka.
Na to wszystko nakłada się jej toksyczny związek z matką przebywającą w więzieniu, która nawet zza krat wydaje się mieć ogromny wpływ na córkę oraz próby wyzwolenia się spod tego wpływu.
Do tego piękny język, zaskakujące i często nowatorskie porównania, które powodują, że trzeba...

allison | 2016-03-21
Na półkach: Przeczytane, Rok 2016
Przeczytana: 21 marca 2016

"Biały oleander" to intrygująca powieść obyczajowo-psychologiczna, którą czyta się ze ściśniętym sercem, z emocjami i niesłabnącym zainteresowaniem.

Na pewno jest to książka przejmująca i smutna, jednak jest w niej też miejsce na odrobinę humoru, który czasem pojawia się w narracji głównej bohaterki - nastolatki, która po uwięzieniu matki trafia do różnych rodzin zastępczych.
Ta bolesna wędrówka odsłania skomplikowane relacje między córką i matką oraz mroczne zakamarki duszy dojrzewającej dziewczyny. Demaskuje również prawdę o amerykańskiej instytucji opieki zastępczej, która - wbrew powszechnemu przekonaniu - wcale nie jest poprawnie nadzorowana i nie sprawdza się w praktyce.

Najbardziej interesujące są przeżycia i przemyślenia młodziutkiej narratorki, dziewczyny wrażliwej, uczuciowej, zagubionej i mocno poobijanej przez życie, rozpaczliwie szukającej ciepła i zrozumienia.
Nie ma w tej historii miejsca na banał i proste rozwiązania fabularne. Właśnie dlatego historia Astrid...

Nobliszka | 2017-07-23

Jest wiele domów na ulicy, a ulica w dzielnicy, a dzielnica willowa. I każdy dom inny, każdy się wyróżnia. A to dachówką, a to płotkiem, a to bramą do garażu, a to fikuśnym wykuszem. Czy możemy coś powiedzieć o gospodarzu przyglądając się temu jak mieszka, tak od zewnątrz, od murów i dachu? Zapewne. Coś możemy. Ale czy możliwym jest odgadniecie całej historii zamieszkującej w nim rodziny, tak przez okno, przez komin? Raczej nie. Tyle opowieści ile domów.

Astrid poznała kilka historii, wytatuowała je sobie na ciele , zabliźniły się w niej grubymi płatami skóry. Z każdego domu, od każdego człowieka coś dostała. Ulepiła się na nowo, zbudowała szkielet, obrosła w muszle i kwiaty oleandra, uwodzicielskie i trujące. Czy zdajemy sobie sprawę z tego, czym obdarowujemy innych?

Kiedyś obejrzałam film. Dotknął mnie, poruszył. Zrobił to na tyle mocno, że długo musiałam czekać na zapoznanie się z pierwowzorem, z powieścią. Chciałam jak najwięcej zapomnieć, chciałam świeżego spojrzenia. Nie...

Książka rewelacyjna, poruszająca problem opuszczenia dziecka (Astrid), przez matkę- Ingrid, która po zamordowaniu kochanka, trafia do więzienia. Astrid zostaje zdana na pastwę opieki rządowej- zostaje zabrana do domu dziecka, a stamtąd- do kolejnych domów zastępczych, z których żaden, z wyjątkiem jednego, nie zastępuje prawdziwej rodziny (której dziewczyna tak naprawdę nigdy nie miała). Jednak matka przez wszystkie lata "czuwa" zza krat nad Astrid- kontrolując każdy jej ruch. Jej miłość jest zaborcza i w pewnym sensie chora- czuje się zazdrosna o relacje córki z przybraną matką, a tego znieść nie może... W domu, w którym dzieczynka wreszcie czuje się szczęśliwa, kochana i zadbana,w krótce dochodzi do tragedii- Astrid znów jest bezdomna...
Powieść ta porusza całą gamę problemów, z jakimi boryka się współczesna Ameryka. Od niezbyt sprawnie działającej opieki nad dziećmi pozbawionymi prawnych opiekunów (i systemie przyznawania tychże), przez chorą, zaborczą miłość matki do córki,...

Natalia | 2017-04-24
Przeczytana: 19 kwietnia 2017

"Biały oleander" to powieść przede wszystkim o trudnych relacjach matki i córki. Ingrid Magnussen to piękna, silna kobieta, toksyczna jak tytułowy biały oleander,poetka, która całkiem uzależniła od siebie swoją córkę Astrid. Kobieta była zdolna otruć mężczyznę, który postanowił ją opuścić. Tak zaczyna się historia Astrid próbującej odnaleźć siebie i swoje miejsce w rodzinach zastępczych, które stanowią panoramę amerykańskiego społeczeństwa. Było ich pięć a z każdą dziewczyna odkrywała coś nowego. Były to w znacznej mierze przykre doświadczenia. Określała swoją religie jako szkoła przetrwania. Byłam ciekawa postępowania Astrid, czy będzie tęsknić za matką, czy zupełnie się od niej odwróci oraz jaką drogę wybierze i jaka będzie. Powieść w większej części napisana pięknym, barwnym językiem. Autorka snuje przed nami marzycielską opowieść dając nadzieję na szczęśliwe zakończenie.

Astrid wychowywana jest przez matkę wielką poetką,według swoich przekonań i religii są nierozłączne obie ze sobą aż do dnia, gdy matka dziewczynki zabija swojego kochanka silnie działającą trującą rośliną Białym Oleandrem. Matka Astrid Ingrid zostaje zabrana i skazana na dożywotnie więzienie za zabójstwo swego kochanka. A dziewczynka umieszczona w rodzinie zastępczej, Astrid czternastoletnia nastolatka tuła się po rodzinach zastępczych, trafia do różnych domów w, których na krótko zostaje nie zagrzewa nigdzie miejsca. Pisze listy do swojej matki Ingrid, która przebywa w więzieniu,w listach opisuje jak się czuje, co robi pisze, że przyjęła do siebie Jezusa Zbawiciela matka jest oburzona tym faktem.
Astrid potem umieszczają w schronisku dla trudnej młodzieży, tam poznaje chłopaka, który rysuje piękne rysunki zwraca na nią uwagę dziewczyna bardzo mu się podoba.Astrid przeżywa pierwsze zakochanie,prawdziwą miłość zmienia się nie do poznania obcina włosy farbuje je na czarno całkiem...

książek: 2069
Monika | 2010-06-14
Przeczytana: 2007 rok

Powieść z morderstwem w tle

Janet Fitch w swojej powieści „Biały Oleander” opowiedziała historię matki (Ingrid) i córki (Astrid). Historię, która w sugestywny sposób pokazuje świat widziany oczami dwóch, całkiem różnych kobiet. Matki, klasycznej piękności i poetki w jednym, która wierzy, że piękno jest potęgą świata. Matki, która uczy swoją córkę, że nie ma miłości, nie ma przyjaźni, a ludzi należy traktować z rezerwą. Mówi, że „są Wikingami”, że nic ich nie potrafi zniszczyć.

Astrid początkowo poddaje się wpływom matki. Jest wrażliwym dzieckiem o artystycznej duszy, które godziny spędza malując w swoim notatniku. Jest cicha i skromna, przez co nie ma przyjaciół. Jest bardzo zżyta z matką. Matką, która skrywa mroczną tajemnicę. Tajemnicę, która wychodzi szybko na jaw. Jej matka jest morderczynią.

OPOWIEŚĆ O SKOMPLIKOWANEJ RELACJI

MATKA I CÓRKA. Odwieczna korelacja dwóch istnień, zespolona więzami krwi i przywiązaniem tutaj rozpatrywana jest w kontekście czynów matki. Widzimy...

RenataMonika | 2010-12-20
Przeczytana: wrzesień 2010

Jedna z tych książek, której pewne fragmenty czyta się z prawdziwą przyjemnością, a przez inne trzeba "przebrnąć". Jednak po przeczytaniu całości byłam pod dużym wrażeniem; nie myślałam już o tych nieco nudniejszych częściach, a skupiłam się na jej zaletach.
Autorka bardzo wnikliwie ukazuje trudne relacje między matką a córką; sytuację, kiedy miłość łączy się z rywalizacją, kłamstwem, zazdrością; kiedy konflikt interesów całkowicie uniemożliwia porozumienie. Razem z główną bohaterką przechodzimy przez kolejne etapy więzi między nią i matką, jesteśmy też świadkami jej porażek, gdy próbuje zerwać tę więź. "Biały oleander" uświadamia nam, jak ogromną rolę w życiu człowieka może odgrywać inny człowiek, i jak trudno jest się od tego uwolnić.

Kasiag | 2015-12-23
Przeczytana: 22 grudnia 2015

Zdecydowanie nie jest to lektura napawająca optymizmem.
Prawdziwa jak życie, jak życie zwodnicza i pełna przykrych niespodzianek.

Astrid i Ingrid; córka i matka.
To w ich zagmatwany świat zostajemy wrzuceni.
Relacje między tą dwójką dalekie są od idealnych, czy choćby poprawnych.
Ingrid jest matką fatalną, w każdym tego słowa znaczeniu. Skupiona na sobie skrajna egoistka o duszy poetki/artystki, pełna sprzeczności i targających nią namiętności. Astrid wydaje się być ostatnią osobą, o której myśli.
Astrid jest dzieckiem tak zagubionym, jak tylko może być dziecko takiej matki.
Odkąd Ingrid trafia do więzienia, tuła się po rodzinach zastępczych, nigdzie nie zagrzewając miejsca na stałe. Jej świat to świat brzydki, brutalny, obdarty ze złudzeń. Pełen biedy, przemocy i seksu.
Astrid popełnia mnóstwo błędów, podejmuje wiele ryzykownych decyzji, niekiedy nie da się jej lubić.
Tak samo jak matka, wydaje się być pełna sprzeczności, ale odwrotnie niż ona, pozostaje wrażliwa na krzywdę...

Ania | 2015-06-23
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 23 czerwca 2015

"Biały oleander" to obraz skomplikowanych relacji matki i córki. Prób budowania własnej tożsamości, buntu, zależności i całej palety emocji - od miłości do nienawiści.
Gdybym przeczytała tę książkę mając naście lat dałabym pewnie 10 gwiazdek. Dzisiaj jednak daleka jestem od zachwytów i wczuwania się w losy bohaterek. Wyrosłam z dramatycznych i przerysowanych historii w amerykańskim stylu.