Betonowy ogród

978-83-240-1011-0
literatura angielska
Agnieszka

Inne wydania

To gęsta, intensywna opowieść o czwórce dzieci, które po odejściu rodziców stopniowo przyjmują ich role. Zawieszone pomiędzy światem dzieciństwa i dorosłości dryfują przez dni sennego, upalnego lata.

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2008

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,2177,tytu...»

RAVEN | 2011-11-24
Przeczytana: 23 listopada 2011

Moja przygoda z tą książką rozpoczęła się podczas powrotu z uczelni. Wracałam do domu i w busie usiadła obok mnie dziewczyna, która po chwili wyciągnęła książkę i zaczęła czytać... Kątem oka, niepostrzeżenie zagłębiałam się wraz z nią w lekturę :) Gdy moim oczom ukazał się wyraz „trup”, wiedziałam już, że to coś dla mnie. Dziewczynie zadzwonił telefon i przymknęła książkę. Wtedy dostrzegłam okładkę... Ian McEwan... „Betonowy ogród”... Ucieszyłam się, gdyż nazwisko pisarza było mi dobrze znane. Jeszcze tego samego dnia stałam się posiadaczką tej pozycji :)

Jak dla mnie najlepsza książka McEwana jaką do tej pory czytałam! Najbardziej mroczna! Najbardziej ohydna, przerażająca i najbardziej... prawdziwa!

Autor przedstawia historię osieroconego rodzeństwa. Najpierw umiera im ojciec, niedługo potem matka. Jej ciało umieszczają w ogromnym kufrze w piwnicy i zalewają betonem. Tak zaczyna się te opowieść, której narratorem jest 15-letni Jack. Chłopiec przechodzi okres buntu młodzieńczego....

UpsyDaisy | 2011-03-18
Przeczytana: marzec 2011

Książkę czytało się naprawdę ciężko. Brakowało mi powietrza od zbyt ciasno zamkniętych okien, szczelnie zasłoniętych żaluzji i wszechpanującego upału. Do tego ten zapach - unoszący się nad każdą stroną, dławiący i drażniący.Utknęłam. Zastygłam. W betonowej zaprawie, która kolejno wysysała resztki życia z domowników. Stając się dla nich ostatnią drogą - życia lub śmierci - wprost do piekła, gdzie nie obowiązują żadne zakazy społeczne , moralne, obyczajowe.

Lektura zapadająca w pamięć.Obrazoburcza. Odsłaniająca więcej niż chcielibyśmy wiedzieć o naturze człowieka, a jednocześnie nie rozstrzygająca niczego. Bo ostatnia kropka długo rozbrzmiewa swoim echem. Zakończenie otwarte może pomóc zrozumieć ale może też zirytować.

teri | 2012-06-21
Na półkach: 2012, Przeczytane
Przeczytana: 21 czerwca 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Debiutancka powiesc tego autora,ktora przyniosla mu rozglos i uznanie krytyki.......Mnie sie nie spodobala.Dzieci zakopujace martwa matke w piwnicy...Lubie makabreske,ale do pewnego stopnia.Ta mnie zniesmaczyla i to bardzo.Orrenda,scifoza è stupida....

Hana | 2016-05-30
Na półkach: Przeczytane, McEwan Ian
Przeczytana: 30 maja 2016

Książkę czytałam z przykrością.Epatuje grozą,ohydą,smrodem,wydzielinami ciała.Śmierć i kazirodztwo.A wszystko to w piękne, słoneczne lato,tak dla kontrastu.Oceniłam tę książkę wyżej niż inne tego autora tylko dlatego,że udało mu się wstrząsnąć mną.Wzbudzić odrazę.Tęsknić za takimi wrażeniami nie będę.Przeczytaj na własne ryzyko.

Izabela | 2010-10-14
Na półkach: Z biblioteki, Przeczytane

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Betonowy ogród" to na pewno bardzo szokująca lektura. Narratorem jest Jack jeden z czwórki rodzeństwa, które po śmierci rodziców postanawiają nie dać się rozdzielić. Zwłoki matki umieszczają w kufrze w piwnicy i zalewają cementem.
Od tej pory ich dzieciństwo i dojrzewanie zmienia się diametralnie. Najmłodszy Tom postanawia być dziewczynką, Jack, który jest w okresie dojrzewania, coraz częściej wiąże swoje erotyczne fantazje ze starszą siostrą Julią. Między rodzeństwem powstaje dziwne napięcie, a beztroska i wolność są tylko pozorne. Dzieci z czasem przejmują role które przypadały wcześniej rodzicom.

McEwan przedstawia makabryczny i przesycony erotyzmem obraz czwórki rodzeństwa. Porusza tematy, których ludzie po prostu się wstydzą. Powieść jest mroczna, a zarazem fascynująca.

Rozczarowało mnie lekko zakończenie i mam niedosyt, chciałabym dowiedzieć się co stało się z rodzeństwem.

Polecam! Nie bez powodu McEwan nosi miano makabrysty...

banato | 2015-08-07

Mała objętościowo książeczka a niesie ze sobą ogromny ładunek emocji.
Jest to bolesna opowieść o dojrzewaniu, samotności, śmierci..Ogrom w niej smutku utkanego z szarości, czerni. Mocna,porażająca książka, wrosła na zawsze w mój umysł. Dla wielu będzie to kontrowersyjna pozycja i dlatego warto po nią sięgnąć.

Vesna-Parun | 2014-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2014

Ciężka, duszna atmosfera jak z senego koszmaru, kazirodztwo, mały chłopiec odkrywający swoją seksualność i tęskniący za nieżyjącą mamą, ciągły niepokój i przedew wszystkim - zwłoki matki ukryte w piwnicy. Czy cos takiego może sie podobać? Tak, bo książka napisana jest bardzo dobrze, autor przedstawia dzieci takimi, jakimi nie chcemy ich widzieć. Mój pierwszy McEwan, ale na pewno nie ostatni.

miki24gr | 2013-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2013

Przerażająca, chora, obrzydliwa i baaaardzo smutna historia czworga dzieci, które w najtrudniejszym momencie życia musiały dać sobie radę same-tak jak potrafiły....a nikt nie wskazał im wcześniej prawidłowej drogi...Włosy stały mi dęba. Nie polecam wrażliwcom!

Mel | 2013-09-08
Na półkach: Obyczajowe, Przeczytane

Biorąc pod uwagę sytuację, w jakiej znaleźli się nasi młodzi bohaterowie, rzeczywiście to makabra. Mimo to nie zrobiła na mnie wrażenia cała ta historia. Wątek psychologiczny słabo ujęty, czuję niedosyt.

Pami | 2016-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Tematyka jak i sama w sobie książka jest dość ciężka. Nie przeczyta się jej lekko, miło i przyjemnie . To jest ten typ książki, który tworzy kontrowersje wobec tego co jest opisane w fabule.

Julia, Jack, Sue i Tom są przyrodnim rodzeństwem. Mieszkają na obrzeżach miasta razem z chorą matką, gdzie nikt ich nie odwiedza. Z początkiem wakacji ich matka umiera. Rodzeństwo nie chcąc zostać rozdzielonym postanawia nie mówić nikomu o śmierci matki. Decydują się jej ciało zabetonować w skrzyni, która leży w piwnicy. Z czasem Julia zaczyna przyprowadzać do domu starszego i bogatego mężczyznę - Dereka. Chłopak od początku jest podejrzliwy jednak wie o tym, że rodzeństwo mieszka same, oraz ich matka jest w zabetonowanej skrzyni.
Fala przelewa się pod koniec książki, gdy Derek nakrywa Julię i Jack'a w dwuznacznej sytuacji. Rodzeństwo ukrywa się razem w pokoju, a Derek razem z prawdopodobnie policją przyjeżdża na miejsce.

Trochę zajęło mi, aby dokończyć tą książkę. Nie była ona dla mnie...