Teleny

Tłumaczenie: Andrzej Selerowicz
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Skandale i sensacje literackie". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Softpress
Teleny
83-900208-0-7
nellanna

Po raz pierwszy opublikowana w roku 1893 skandalizująca powieść opisująca miłość homoseksualną. Jest to pierwsze, zaopatrzone w przypisy i nieskrócone wydanie, pojawiające się na polskim rynku. Książka wyprzedza swój czas, okazując głęboką, niepohamowaną, zmysłową namiętność pomiędzy mężczyznami.O jej autorstwo podejrzewa się kilku mniej znanych XIX-wiecznych pisarzy, a O. W. jest najbardziej znany z nich.

magda | 2010-08-05
Przeczytana: 1996 rok

Bardzo cenię Oscara Wilde'a, czytałam jego książki w czasch licealnych, skrzętnie wynotowywując cytaty z Teleny'ego, czy Portretu Doriana Gray'a, bardzo głęboko zapadają w pamięć...

"Teleny" była książką bardzo kontrowersyjną w swoich czasach, ale myślę, że w naszych nie straciła nic ze swojej "odmienności". Opisuje wzajemną fascynację między mężczyznami, znajduje się w niej kilka "mocnjeszych" opisów aktów seksualnych.

Myślę, że jest to pozycja, którą przeczytać zdecydowanie należy, jednak nie polecam jej osobom pruderyjnym, które będą ją postrzegać przez pryzmat naganności relacji homoseksualnych. Dodatkowo zachęcam do zapoznania się z biografią samego Oscara Wilde'a, fascynującą historią i jednocześnie dramatem człowieka skazanego na życie (de facto: śmierć) w jakże nietolerancyjnej epoce wiktoriańskiej.

Zirtael | 2011-02-18

Wielce kontrowersyjne dzieło.

Kamil | 2015-11-11

"Nie istnieje coś takiego jak moralna i niemoralna książka. Książki są albo dobrze napisane, albo źle, to wszystko"
- Oscar Wilde

Jak wiele osób pisze, jest to najzręczniej napisana powieść erotyczna XIX wieku.
Oczywiście zgadzam się z tym, dodałbym tylko że jest to jedna z najzręczniej napisanych powieści erotycznych wszech czasów.

TELENY czyli muzyk, tytułowy bohater powieści, jest postacią wprowadzającą w swój świat młodego Kamila, świat pełen żądzy i pragnień. Cielesnych doznań i uniesień erotycznych.

Dzieło to jest iście kontrowersyjne nawet na dzisiejsze czasy. Polecałbym je każdemu, kogo oczywiście interesuje temat związków osób tej samej płci, nie jest to powieść dla tych którzy doszukują się naganności tego typu zachowań. Takie osoby bardzo dużo tracą, czego dowodem jest dzieło Oscara Wildea.
Autor przenosi nas w świat ciągłej akcji, zwrotów wydarzeń, opisuje siłę miłości duchowej oraz cielesnej, przy czym ta cielesna jest opisana w sposób piękny a nie wulgarny,...

Niko | 2013-11-12
Przeczytana: 10 listopada 2013

''.. od momentu, kiedy go po raz pierwszy ujrzałem, czułem, iż zapadnie głęboko w moim sercu. Choć jego oczy nie miały zmysłowego wyrazu, to jednak - ilekroć na mnie spoglądał - czułem, jak krew zaczyna mi płynąć w żyłach.''

Tytułowy Teleny, niezwykle utalentowany pianista i Kamil, chłopak dopiero odkrywający siebie. W książce została ukazana historia romansu tej dwójki widziana oczami Kamila. Chłopak przedstawia swoje przeżycia bliżej nieokreślonemu mężczyźnie.

Rene wprowadza naszego narratora w swój świat, gdzie pożądanie i namiętność górują, a orgie nie są czymś rzadko spotykanym. Kamil opowiada o swojej fascynacji Telenym, jak z dnia na dzień jego miłość staje się silniejsza. Uczucie, które zrodziło się między bohaterami można określić mianem obsesji, jednak historia silnie porusza, jest piękna i magiczna. Emocje mężczyzn zostały skrzętnie nakreślone, trafiające prosto w serce i długo zapadają w pamięć.

Teleny jest powieścią silnie erotyczną, pełną żądzy i pragnień....

jagarkar | 2012-04-07
Na półkach: LGBT, Przeczytane
Przeczytana: 07 kwietnia 2012

Jedynym minusem było to, że w moim wydaniu (Softpress, 1992) zabrakło przypisów z tłumaczeniem do zdań po francusku i angielsku. Nie każdy biegle mówi w tych językach ;) Nie wiem, jak w innych wydaniach. W wyżej wspomnianym istnieje za to skorowidz nazwisk i pojęć, w którym tłumacz oświeca nas, kim był Adonis, Dante itp. Wg mnie, i to, i tłumaczenia powinny się znaleźć w przypisach, bardzo ułatwiłoby to czytanie.

A co do samej lektury, to jestem pod wrażeniem. Zakończenie w stylu mojego ukochanego Bessona.

Polecam!

alma | 2011-09-28
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

"Teleny" to powieść mocno erotyczna, pełna pasji, namiętności i miłości, pragnień i wzajemnej fascynacji.
To książka niebywale kontrowersyjna i do dziś nadal szokuje swą treścią. W dodatku nie do końca też wiadomo czy to Wilde jest autorem tej powieści. Do dziś trwa dyskusja na ten temat....

Teleny to opowieść "love story" dwóch młodych mężczyzn, Kamila i Teleny. Kamil opowiada pewnemu słuchaczowi historię swego związku z przystojnym pianistą, nie szczędząc przy tym pikantnych opisów i kąsków. Autor opisuje tę relację tak pięknie i magnetycznie, z taką pasją, że nie sposób się oderwać od książki. Jak skończy się ta miłość w wiktoriańskim Londynie? Czy ta dwójka ludzi, na przekór wszystkim i wszystkiemu, będzie razem?

W sposób w jaki autor opisywał uczucia bohatera to majstersztyk! Normalnie to czułam! Wypieki na policzkach, zawstydzenie, silne emocje - to się czuję podczas lektury tej pasjonującej powieści.
To zaskakująca książka, mimo że nie ma tutaj zbyt dużo akcji, ale nie o...

Ludi | 2014-11-22

Zawiodłem się na klasyce. Straszliwie toporne, naprawdę i aż niepodobne do Wilde'a. Do połowy książki brnie się przez medyczno-ginekologiczne opisy seksu par heteroseksualnych, a potem dostaje się jakiś marny, odgrzany kotlet w postaci suchego jak karton opisu gejowskiego seksu. W dodatku, mam wrażenie, jakby narrator stanowczo mocniej nienawidził kobiet, niż kochał mężczyzn.

Zbrodnią jest przypisywać to Oscarowi, nie trzeba być znawcą, żeby widzieć, że styl tej powieści jest jedynie marnym naśladownictwem. Fabuła niezbyt porywająca, brakuje emocji przy rozwiązaniu akcji, zwłaszcza u relacjonującego historię bohatera, trochę śmieszą te kwieciste opisy seksu, ale ostatecznie - co za piękny zabytek.

nellanna | 2010-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2010

Jestem wstrząśnięta i zmieszana, szczególnie faktem, że ta skromna objętościowo ale jakże bulwersująca powiastka ujrzała światło dzienne pod koniec dziewiętnastego stulecia, a ja odkryłam ją nieoczekiwanie na półce mojej osiedlowej biblioteki.Woal wstydliwej sławy, wszelkiej krępacji i skandalu ciągnie się od lat za Wildem ale takiego pandemonium nie spodziewałam się.
Właściwie prócz niezwykle zmysłowych i zajadłych (tak, podkreślam, to właściwe określenie)opisów seksualnych kontaktów niewiele niesie z sobą treści. Jak zawsze u Wilde'a sporo tu roztrząsania problematyki tabu i szydzącego postrzegania kołtuńskiej moralności. Są burzliwe opisy orgii gejowskiej, ale i kilka natchnionych opisów kobiecych "sekretów".Nie wiem, czy można zrobić więcej w tym intrygującym temacie. Ani jak się ma ta powieść do nurtu gejowskiego, bo sporadycznie natrafiam na jakieś ślady tego zjawiska w literaturze współczesnej.Kto chce się zanurzyć i zbrukać, a może też i oczyścić z brzydkich myśli -...

Ensui-Szyszka | 2014-07-03
Na półkach: Przeczytane, LGBT, 2014, XXX
Przeczytana: 03 lipca 2014

Dziwne zakończenie... Sceny erotyczne są nierówne, nie ma idealnej. Niektóre są trochę prostackie, inne zbyt patetyczne i za bardzo udekorowane filozoficzno-poetycką otoczką. Książka ogólnie jest ciekawa ze względu na swój XIX-wieczny klimat i wyszukane słownictwo. Bohaterów dręczą te same problemy, co współczesnych homoseksualistów. Jednocześnie widać, że powieść jest głównie zbitkiem kilku różnych erotycznych fantazji, a jeśli wierzyć słowom wstępu, to są to fantazje Wilde'a i jego przyjaciół, którzy wspólnie stworzyli ten utwór. Minusem tego wydania jest brak przypisów do wtrąceń obcojęzycznych.