Książka Roku 2018

Tylko umarli wiedzą

Cykl: Antoni Fischer (tom 2)
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Ag2S

Ekscytująca powieść mistrza kryminału z burzliwą historią z pierwszej połowy XX wieku w tle. Lipiec 1932 roku. Europa pogrążona jest w głębokim kryzysie ekonomicznym. Z każdym dniem przybliżającym termin wyborów do Reichstagu społeczeństwo niemieckie coraz bardziej się radykalizuje. Tymczasem urzędujący w Schneidemühl (dzisiejsza Piła) kapitan Carl Aschmutat, dawny znajomy Antoniego...

Tymczasem urzędujący w Schneidemühl (dzisiejsza Piła) kapitan Carl Aschmutat, dawny znajomy Antoniego Fischera, wpada w poważne kłopoty. W mieście dochodzi do morderstwa, którego ofiarą jest znany działacz komunistyczny. Aschmutat musi jak najszybciej odkryć, kto stoi za atakiem, by zdążyć przed wizytą w mieście kandydata do urzędu kanclerza – Adolfa Hitlera.

Tylko umarli wiedzą to druga część serii o przygodach Antoniego Fischera. Tym razem poznański policjant pomaga swojemu dawnemu przyjacielowi rozwiązać zagadkę zbrodni, która tylko na pierwszy rzut oka wydaje się prosta. Równocześnie Fischer ma do wykonania najtrudniejsze zadanie, z jakim przyszło mu kiedykolwiek się zmierzyć. Major Jażdżewski, oficer polskiego wywiadu powierza mu niezwykle delikatną i wymagającą misję. Misję, której przyjęcia Fischer nie mógł odmówić, gdyż zależy od niej dobro Rzeczypospolitej.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Nowalijki książek: 362

W związku z pewną wizytą

Miłośnicy kryminałów cenią Ryszarda Ćwirleja za cykl powieści neomilicyjnych, który akcja rozgrywa się od lat osiemdziesiątych XX wieku do dziś. Autor ma także na koncie dwa kryminały retro. „Tam ci będzie lepiej” i „Tylko umarli wiedzą” to tytuły nowej serii, które łączy postać komisarza Antoniego Fischera. Akcja powieści toczy się w okresie międzywojennym w Poznaniu i Pile.

Od wydarzeń opisanych w „Tam ci będzie lepiej” mija kilka lat. Komisarz Fischer wiedzie w miarę spokojne życie, zarówno zawodowe, jak i prywatne. Poznań, mimo panującego od początku lat trzydziestych kryzysu w Europie, rozwija się, na chwałę jego mieszkańców. Na kontynencie nie jest jednak zbyt spokojnie. Z Niemiec docierają niepokojące sygnały związane z działalnością polityczną Adolfa Hitlera. Jego partia NSDAP ma szansę wygrać kolejne wybory, mając na sztandarach hasła „Wielkich Niemiec”, które po wojnie zostały upokorzone traktatami pokojowymi. Tymczasem Schneidemühl (dzisiejsza Piła) żyje dwoma wydarzeniami: wizytą Hitlera i morderstwami działaczy partii komunistycznej. Czy zabójstwa mają coś wspólnego z rosnącą w siłę partią NSDAP, czy może trop wiedzie do pewnych wydarzeń sprzed lat?

Śledztwo w Pile nadzoruje Hauptmann Carl Aschmutat, przyjaciel komisarza Fischera. Antoni wkrótce odwiedza Piłę, mając do wykonania delikatną misję, od której zależą losy polskiej polityki zagranicznej. Tymczasem lokalni działacze partii komunistycznej planują działanie, które ma szansę zmienić układ sił politycznych w Europie.

„Tylko umarli wiedzą” to kryminał retro, w którym autor wykorzystał wydarzenie historyczne, czyli wizytę Hitlera w Pile w 1932 roku, łącząc je z fikcją literacką. Wokół tego doniosłego dla miasta wydarzenia, obudował fabułę powieści, wplatając wątek kryminalny. Podobnie jak w pierwszym tomie cyklu, stanowi on punkt wyjścia do opowiedzenia historii, w której istotną rolę odgrywa motyw obyczajowy. Morderstwa dokonane na komunistach to dopiero początek intrygi, która rozwija się w trudnym do odgadnięcia kierunku. Czytelnik ma świadomość, że w jakimś stopniu muszą być związane z wizytą Hitlera, choć pod koniec śledztwa pojawi się jednak element zaskoczenia.

Nowa powieść Ryszarda Ćwirleja ponownie skupia się na wątkach obyczajowych i politycznych. Wizyta Antoniego Fischera w Pile pozwala autorowi przedstawić nastroje panujące w Europie w okresie międzywojennym. Antysemityzm i sprawnie podsycane przez hitlerowską propagandę bojowe nastroje Niemców, trafiają na podatny grunt. Wygrana Hitlera jest w zasięgu ręki i tylko czekać, aż zacznie on swoje rządy. Trudno przy tej okazji nie odnieść się do aktualnych nastrojów w Europie, analogia jest przecież bardzo czytelna. A jak wiadomo, „historia kołem się toczy”...

Pierwsza powieść cyklu z komisarzem Fischerem średnio przypadła mi do gustu. Napisałem jednak, że dostrzegam w tym projekcie literackim spory potencjał, dlatego sięgnę po kolejny tom. I tutaj miłe zaskoczenie. Albo przyzwyczaiłem się już do stylu pisania Ćwirleja, albo „Tylko umarli wiedzą” są sprawniej napisani, bo powieść przeczytałem w kilka godzin i z dużym zainteresowaniem. Nadal trudno nie zauważyć, że wątek kryminalny nie jest zbyt rozbudowany, choć śledztwo ciągnie się przez całą powieść. Autor odchodzi od głównej osi fabuły, opisując codzienność Poznania i Piły, pozwala bohaterom wracać myślami do przeszłości. Snuje swoją opowieść, przywołując na kartach powieści świat, jaki czytelnik zna jedynie z lekcji historii, czy przedwojennych filmów. Wplata smaczki obyczajowe i odwołuje się do prawdziwych wydarzeń, sprawnie osadzając w nich swoich bohaterów. A tych w powieści jest sporo i łatwo pogubić się w niemieckich nazwiskach. Wracają postaci znane z pierwszego tomu, pojawiają się nowe. Dla odmiany w tekście jest znacznie mniej gwary poznańskiej, dzięki czemu powieść łatwiej się czyta.

W „Tylko umarli wiedzą” autor usunął w cień komisarza Fischera, ale za to wprowadził kilku nowych bohaterów, z których przynajmniej jednemu wróżę dłuższą literacką karierę. I choć czytelnik może pogubić się w gąszczu postaci drugoplanowych, to z pewnością doceni rubaszny humor powieści. Wprowadzenie wątku historycznego uatrakcyjniło fabułę, pozwalając Ćwirlejowi na pokazanie, jak łatwo manipulować nastrojami społecznymi i wykorzystać je w bieżącej działalności politycznej.

Po lekturze pierwszego tomu miałem pewne wątpliwości, ale druga część cyklu bardziej przypadła mi do gustu. Zakładając, że Ryszard Ćwirlej utrzyma obrany kierunek dla swojej serii kryminałów retro, na kolejny tom czekam ze spokojem i z dużym zainteresowaniem.

Tomasz Radochoński

filozof | 2018-03-20

Taki kryminał,to rozumiem.Lata sanacji,morderstwo.Czy,faszyzm nadejdzie.
Policjant,typowy przedwojewnny.Twardziel,ładnie opisane miejsca w Poznaniu.
Nawet,się pojawia Hitler i Piłsudzki.
Też była,przekupka co sprzedawała jajka.
A I Hitler,powiedział.Trzeba,mówić ludziom.Co oni chcą usłyszeć.
Super ta powiesć.

Rudolfina | 2018-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2018

VOTUM SEPARATUM
Pierwszy raz trafiłam na powieść Ryszarda Ćwirleja kilka lat temu i pamiętam tylko, że nieźle były odwzorowane realia lat 80-tych, a poza tym, strasznie się wynudziłam.

Nie zapałałam chęcią sięgnięcia po kolejne książki autora, ale w tym roku Ryszard Ćwirlej otrzymał przecież Nagrodę Wielkiego Kalibru. No i jak ta mucha poleciałam na lep. I znów wynudziłam się okrutnie, ale tym razem postanowiłam zanalizować przyczyny.

Dlaczego więc Ćwirlej przynudza? Ponieważ kompletnie nie posiada umiejętności zaskakiwania czytelnika. Najpoważniejszy błąd polega na tym, że autor najpierw zdradza, co się wydarza, a potem tłumaczy, jak do tego doszło. Jeżeli wiemy, że trup został utopiony w rzece, to potem naprawdę nie musimy przez cały rozdział poznawać losów flisaka i zgłębiać, na czym polega jego trudna praca, bo przecież i tak wiadomo, że ta epizodyczna postać pojawiła się tylko po to, żeby wyłowić zwłoki.

Kiedy mniej więcej w jednej trzeciej książki dowiadujemy się jaki jest...

"Tylko umarli wiedzą" czytało mi się o wiele lepiej od pierwszej części przygód Carla i Antoniego, ale upchanymi w tym tomiszczu bohaterami i wątkami autor spokojnie obdzieliłby dwie (może nawet trzy) powieści i jeszcze by mu zostało... To, co najbardziej porywa w kryminałach Ryszarda Ćwirleja to subtelny sposób w jaki oddaje on całe piękno języka polskiego:
"- Zabiję cię, cholero jedna, jak się nie odczepisz! Dajże mi wreszcie spokój!
- A spróbuj, ty szuszwolu pier...ny. A ino mi spróbuj, to ci mordę tak przerobię na kotlet siekany, że cię matka rodzona nie pozna.
- Zamknij się, cholero, i daj mi się wreszcie wyspać, bo nie strzymam i w końcu wstanę.
- A wstawaj, nierobie jeden. Ja tu od rana tyram jak wół, a ten se śpi w najlepsze.
(...)
- Pani Nowakowa, może by pani zamknęła się na chwilunię, bo ja tu ważnego gościa oprowadzam.
- A oprowadzaj se pan nawet szacha perskiego! W dupie to mam.
- A nie wstyd pani, że gość se pomyśli, że tu mieszkają jakieś łachudry?
- Łachudra...

ChristinaL | 2017-10-29

Zaleta ksiazki jest tlo historyczne i spoleczno-obyczajowe. Glowny temat to otwarta wojna miedzy NSDAP i komunistami w malym niemieckim miasteczku.
Wg opisu powiesc stanowi dalszy ciag przygod Antoniego Fischera. Rzecz w tym, ze Fischera jest tu jak na lekarstwo.
Ciekawy pomysl na intryge kryminalna kuleje, bowiem watki sledztwa rozbite sa przez wiele ( w istocie interesujacych ) dygresji. Daje to poczucie niespojnosci.
Doszlifowania wymaga frazeologia.
Do Krajewskiego czy Wronskiego to jeszcze spory dystans zostal, a porownanie do ligii swiatowej powiesci kryminalnych ( jak sugeruje wpis na okladce ) to duza przesada.

emindflow | 2017-02-05
Przeczytana: 04 lutego 2017

Najnowsza książka Ryszarda Ćwirleja w stu procentach spełniła moje oczekiwania, zresztą tak jak wszystkie poprzednie.
Autor potwierdza, że znakomicie sprawdza się również w formule retro kryminału. Mało tego - jego niepowtarzalny styl i rodzaj poczucia humoru nie mają sobie równych, a w każdym razie do mnie trafiają bezbłędnie.
Tym razem akcja rozgrywa się naprzemiennie w Poznaniu i niemieckiej Pile w 1931 roku. Dwa główne wątki to morderstwo pięciorga niemieckich komunistów i przygotowywany zamach na wizytującego Piłę Hitlera.
Wszystko to dzieje się w gęstniejącej atmosferze towarzyszącej nieuchronnie nadciągającemu faszyzmowi i trudno nie dostrzec niedwuznacznych aluzji i podobieństw do obecnej sytuacji w naszym kraju.
Fani kryminałów spod znaku Cartera czy Nesbo pewnie z politowaniem odniosą się do siermiężnego potraktowania wątku kryminalnego, ale, jak to wielokrotnie podkreślałem, nie w tym tkwi siła powieści Ćwirleja. Jego umiejętność wnikliwej obserwacji, barwne postaci,...

Jolka | 2017-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2017

Jeszcze nie czytałam książki o Pile. A tu świetnie odmalowany klimat przedwojennej Piły, do której w końcówce powieści zawitał sam Hitler. Rewelacyjnie przedstawiona atmosfera coraz aktywniej rozwijającego się nazizmu, zebrań partyjnych NSDAP oczywiście przy kuflu piwa, a z drugiej strony trudna działalność wrogiej nazizmowi partii komunistycznej. Doskonale uchwycone złożone postawy mieszkańców miasta od skrajnej euforii dla faszyzmu i żądnego krwi antysemityzmu poprzez nienawiść dla wariata z wąsikiem. Na tle tych emocji i przełomowych wydarzeń politycznych (okres tuż przed zwycięstwem Hitlera w wyborach do Reichstagu) tutejsza policja ma na głowie kilka trupów działaczy komunistycznych. Śledztwo ma wątek polityczny czy sięga 1919 roku i brutalnego napadu na rodzinę miejscowego żydowskiego jubilera. Kim był morderca, którego widziało kilka osób? Nazistą likwidującym komunistów czy ocalałym w I wojnie synem jubilera?
Dość zgrabnie skonstruowany kryminał w stylu retro. Galeria...

robofree | 2017-04-06
Przeczytana: 05 kwietnia 2017

Moje pierwsze spotkanie z Ryszardem Ćwirlejem, uważam za wyjątkowo pomyślne, przede wszystkim, ze względu na łatwość z jaka powieść się czyta i możliwość wtopienia się czytelnika w treść książki. Autor w swej powieści ''Tylko Umarli Wiedzą" przenosi nas do roku 1932, jest to czas wielkich przemian politycznych w Niemczech, które w późniejszym czasie, odcisną piętno na historii świata. Akcja toczy się w dwóch miastach Poznaniu oraz Schneidemul (Piła). Jednym z wątków jest misja o charakterze międzynarodowym, poznańskiego oficera - Fischera, udającego się w tym celu do niemieckiej Piły. Centrum tego miasta, graniczyło ówcześnie około 6 km od granicy z Polską. Jeśli chodzi o charakter i przebieg misji, nie chcę narażać się potencjalnemu czytelnikowi i na tym zakończę. Dodatkowo, stajemy się świadkami mordów, dokonanych na działaczach komunistycznych bojówek w Schneidemul i śledztwa prowadzonego w tej sprawie przez młodego rokującego oficera niemieckiej policji. Powieść, namacalnie...

byrcyn11 | 2019-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2019

Dobrze mi się słuchało tej powieści kryminalno-historycznej, napisanej z dystansem do wszystkiego i humorem.
Jeśli miałbym wskazać coś znanego a klimatycznie podobnego, by namówić innych do wysłuchania (dobrze sobie radził czytający Bartosz Głogowski) tej historii, to wskazałbym filmy "Vabank". Dobre teksty, dobrze oddana epoka przed dojściem Hitlera do władzy, ciekawe zapętlenie kryminalne. Autor aż 2 razy opisuje, co trzeba zrobić, by dojść do władzy - oczywiście wszelkie podobieństwa są przypadkowe ;-)
Jeśli potraktujemy te pozycję z lekkim przymrużeniem oka, to spędzimy przyjemnie czas.

KrzysiekK | 2017-10-30
Na półkach: Przeczytane, Kryminał
Przeczytana: 30 października 2017

Może miałem zbyt wysoko postawioną poprzeczkę po przeczytanie "Tam Ci będzie lepiej", ale ta książka już nie wywołała u mnie efektu "wow!!" i banana na ustach. Czyta się przyjemnie, fabuła w stylu historical fiction (co bardzo lubię), ale zabrakło mi tego błysku, który powoduje, że nawet późno w nocy nie potrafimy przestać czytać danej książki. Główni bohaterowie, znani już z poprzedniej części, wydawali mi się zbyt zdystansowani. Może to kwestia ich starszego wieku w porównaniu z pierwszą częścią, ale sprawiali wrażenie takich "misiów z brzuszkiem". Fabuła dotyczy luźnej wariacji na temat Adolfa Hitlera, jego dojścia do władzy i próby zabawienia się z historią co by było gdyby.
Podsumowując - mocna siódemka!!!

książek: 1941
goskrzys | 2018-12-25
Na półkach: Przeczytane, XX-lecie
Przeczytana: 23 grudnia 2018

O ile pierwsza część cyklu przypadła mi do gustu, o tyle z drugą nie było już tak różowo. Ciekawy był główny pomysł, ukazanie nastrojów w Niemczech przed przejęciem władzy przez Hitlera, krwawe potyczki między faszystami a komunistami. I sama kryminalna intryga, w której polityka mieszała się z prywatną wendetą również była pomyślana ciekawie. Ale reszta pozostawiała dużo do życzenia.

Przede wszystkim irytujące powtórzenia. Rozumiem, że pewne sprawy autor musiał przypomnieć z myślą o czytelnikach, którzy nie czytali poprzedniego tomu. Ale wklejanie kilkustronicowego tekstu, jakby żywcem wyjętego z wcześniejszej książki jest grubą przesadą. Poza tym znalazło się tu sporo innych rozwlekłości, które niepotrzebnie rwały fabułę i stwarzały wrażenie, jakby autor na siłę chciał przystopować akcję, żeby cała historia nie zakończyła się zbyt szybko. W efekcie wyszło spore tomiszcze, w którym całą fabułę można by spokojnie zamknąć w połowie tej objętości. Dla mnie osobiście takie zagranie...