Tylko umarli wiedzą

Cykl: Antoni Fischer (tom 2)
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Ag2S

Ekscytująca powieść mistrza kryminału z burzliwą historią z pierwszej połowy XX wieku w tle. Lipiec 1932 roku. Europa pogrążona jest w głębokim kryzysie ekonomicznym. Z każdym dniem przybliżającym termin wyborów do Reichstagu społeczeństwo niemieckie coraz bardziej się radykalizuje. Tymczasem urzędujący w Schneidemühl (dzisiejsza Piła) kapitan Carl Aschmutat, dawny znajomy Antoniego...

Tymczasem urzędujący w Schneidemühl (dzisiejsza Piła) kapitan Carl Aschmutat, dawny znajomy Antoniego Fischera, wpada w poważne kłopoty. W mieście dochodzi do morderstwa, którego ofiarą jest znany działacz komunistyczny. Aschmutat musi jak najszybciej odkryć, kto stoi za atakiem, by zdążyć przed wizytą w mieście kandydata do urzędu kanclerza – Adolfa Hitlera.

Tylko umarli wiedzą to druga część serii o przygodach Antoniego Fischera. Tym razem poznański policjant pomaga swojemu dawnemu przyjacielowi rozwiązać zagadkę zbrodni, która tylko na pierwszy rzut oka wydaje się prosta. Równocześnie Fischer ma do wykonania najtrudniejsze zadanie, z jakim przyszło mu kiedykolwiek się zmierzyć. Major Jażdżewski, oficer polskiego wywiadu powierza mu niezwykle delikatną i wymagającą misję. Misję, której przyjęcia Fischer nie mógł odmówić, gdyż zależy od niej dobro Rzeczypospolitej.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Nowalijki książek: 177

W związku z pewną wizytą

Miłośnicy kryminałów cenią Ryszarda Ćwirleja za cykl powieści neomilicyjnych, który akcja rozgrywa się od lat osiemdziesiątych XX wieku do dziś. Autor ma także na koncie dwa kryminały retro. „Tam ci będzie lepiej” i „Tylko umarli wiedzą” to tytuły nowej serii, które łączy postać komisarza Antoniego Fischera. Akcja powieści toczy się w okresie międzywojennym w Poznaniu i Pile.

Od wydarzeń opisanych w „Tam ci będzie lepiej” mija kilka lat. Komisarz Fischer wiedzie w miarę spokojne życie, zarówno zawodowe, jak i prywatne. Poznań, mimo panującego od początku lat trzydziestych kryzysu w Europie, rozwija się, na chwałę jego mieszkańców. Na kontynencie nie jest jednak zbyt spokojnie. Z Niemiec docierają niepokojące sygnały związane z działalnością polityczną Adolfa Hitlera. Jego partia NSDAP ma szansę wygrać kolejne wybory, mając na sztandarach hasła „Wielkich Niemiec”, które po wojnie zostały upokorzone traktatami pokojowymi. Tymczasem Schneidemühl (dzisiejsza Piła) żyje dwoma wydarzeniami: wizytą Hitlera i morderstwami działaczy partii komunistycznej. Czy zabójstwa mają coś wspólnego z rosnącą w siłę partią NSDAP, czy może trop wiedzie do pewnych wydarzeń sprzed lat?

Śledztwo w Pile nadzoruje Hauptmann Carl Aschmutat, przyjaciel komisarza Fischera. Antoni wkrótce odwiedza Piłę, mając do wykonania delikatną misję, od której zależą losy polskiej polityki zagranicznej. Tymczasem lokalni działacze partii komunistycznej planują działanie, które ma szansę zmienić układ sił politycznych w Europie.

„Tylko umarli wiedzą” to kryminał retro, w którym autor wykorzystał wydarzenie historyczne, czyli wizytę Hitlera w Pile w 1932 roku, łącząc je z fikcją literacką. Wokół tego doniosłego dla miasta wydarzenia, obudował fabułę powieści, wplatając wątek kryminalny. Podobnie jak w pierwszym tomie cyklu, stanowi on punkt wyjścia do opowiedzenia historii, w której istotną rolę odgrywa motyw obyczajowy. Morderstwa dokonane na komunistach to dopiero początek intrygi, która rozwija się w trudnym do odgadnięcia kierunku. Czytelnik ma świadomość, że w jakimś stopniu muszą być związane z wizytą Hitlera, choć pod koniec śledztwa pojawi się jednak element zaskoczenia.

Nowa powieść Ryszarda Ćwirleja ponownie skupia się na wątkach obyczajowych i politycznych. Wizyta Antoniego Fischera w Pile pozwala autorowi przedstawić nastroje panujące w Europie w okresie międzywojennym. Antysemityzm i sprawnie podsycane przez hitlerowską propagandę bojowe nastroje Niemców, trafiają na podatny grunt. Wygrana Hitlera jest w zasięgu ręki i tylko czekać, aż zacznie on swoje rządy. Trudno przy tej okazji nie odnieść się do aktualnych nastrojów w Europie, analogia jest przecież bardzo czytelna. A jak wiadomo, „historia kołem się toczy”...

Pierwsza powieść cyklu z komisarzem Fischerem średnio przypadła mi do gustu. Napisałem jednak, że dostrzegam w tym projekcie literackim spory potencjał, dlatego sięgnę po kolejny tom. I tutaj miłe zaskoczenie. Albo przyzwyczaiłem się już do stylu pisania Ćwirleja, albo „Tylko umarli wiedzą” są sprawniej napisani, bo powieść przeczytałem w kilka godzin i z dużym zainteresowaniem. Nadal trudno nie zauważyć, że wątek kryminalny nie jest zbyt rozbudowany, choć śledztwo ciągnie się przez całą powieść. Autor odchodzi od głównej osi fabuły, opisując codzienność Poznania i Piły, pozwala bohaterom wracać myślami do przeszłości. Snuje swoją opowieść, przywołując na kartach powieści świat, jaki czytelnik zna jedynie z lekcji historii, czy przedwojennych filmów. Wplata smaczki obyczajowe i odwołuje się do prawdziwych wydarzeń, sprawnie osadzając w nich swoich bohaterów. A tych w powieści jest sporo i łatwo pogubić się w niemieckich nazwiskach. Wracają postaci znane z pierwszego tomu, pojawiają się nowe. Dla odmiany w tekście jest znacznie mniej gwary poznańskiej, dzięki czemu powieść łatwiej się czyta.

W „Tylko umarli wiedzą” autor usunął w cień komisarza Fischera, ale za to wprowadził kilku nowych bohaterów, z których przynajmniej jednemu wróżę dłuższą literacką karierę. I choć czytelnik może pogubić się w gąszczu postaci drugoplanowych, to z pewnością doceni rubaszny humor powieści. Wprowadzenie wątku historycznego uatrakcyjniło fabułę, pozwalając Ćwirlejowi na pokazanie, jak łatwo manipulować nastrojami społecznymi i wykorzystać je w bieżącej działalności politycznej.

Po lekturze pierwszego tomu miałem pewne wątpliwości, ale druga część cyklu bardziej przypadła mi do gustu. Zakładając, że Ryszard Ćwirlej utrzyma obrany kierunek dla swojej serii kryminałów retro, na kolejny tom czekam ze spokojem i z dużym zainteresowaniem.

Tomasz Radochoński

emindflow | 2017-02-05
Przeczytana: 04 lutego 2017

Najnowsza książka Ryszarda Ćwirleja w stu procentach spełniła moje oczekiwania, zresztą tak jak wszystkie poprzednie.
Autor potwierdza, że znakomicie sprawdza się również w formule retro kryminału. Mało tego - jego niepowtarzalny styl i rodzaj poczucia humoru nie mają sobie równych, a w każdym razie do mnie trafiają bezbłędnie.
Tym razem akcja rozgrywa się naprzemiennie w Poznaniu i niemieckiej Pile w 1931 roku. Dwa główne wątki to morderstwo pięciorga niemieckich komunistów i przygotowywany zamach na wizytującego Piłę Hitlera.
Wszystko to dzieje się w gęstniejącej atmosferze towarzyszącej nieuchronnie nadciągającemu faszyzmowi i trudno nie dostrzec niedwuznacznych aluzji i podobieństw do obecnej sytuacji w naszym kraju.
Fani kryminałów spod znaku Cartera czy Nesbo pewnie z politowaniem odniosą się do siermiężnego potraktowania wątku kryminalnego, ale, jak to wielokrotnie podkreślałem, nie w tym tkwi siła powieści Ćwirleja. Jego umiejętność wnikliwej obserwacji, barwne postaci,...

AMisz | 2017-01-12
Przeczytana: 10 stycznia 2017

Lata 20., lata 30., czyli czas wielkiego kryzysu ekonomicznego w Europie, napięć politycznych, wielkich zmian i wynalazków. A gdzieś tam, na granicy Niemiec i Polski dochodzi do kilku zbrodni. Giną ludzie związani z ruchem komunistycznym i to praktycznie w przeddzień przyjazdu do Piły Adolfa Hitlera...

Lubię tę serię Ryszarda Ćwirleja, chyba nawet bardziej niż Milicjantów, bo czasy opisywanie w Milicjantach trochę pamiętam, a te z przygód Antoniego Fischera, to dla mnie prehistoria niemalże.

Tym razem akcja książki przenosi się prawie w całości do Piły, którą wstrząsają - chociaż nie do końca, morderstwa towarzyszy zrzeszonych w partii komunistycznej. Oczywiście podejrzenie pada od razu na członków NSDAP, którzy mają wsparcie w miejscowej policji. Kto zabija miejscowych komunistów i co ma z tym wspólnego brutalne morderstwo dokonane na jubilerze żydowskiego pochodzenia i jego rodzinie sprzed kilku lat?

Ryszard Ćwirlej umiejętnie wykorzystał historyczny fakt, jakim jest...

Tomek | 2017-01-20

Pierwszy pełnokrwisty thriller Ryszarda Ćwirleja. I zdecydowanie najlepsza literacko powieść króla sowizdrzalskiej prozy obyczajowo-kryminalnej. Najważniejsze są tu tempo, precyzja prowadzenia wątków, doskonałe wyczucie suspensu i zaskakujące zwroty akcji. Zabawne postaci, stylizowany język i malownicze scenki, którymi zasłynął wielkopolski pisarz grają teraz drugi plan. Także stare nazwiska pełnią tu raczej role statystów. Wszystko to, co stanowiło o sile poprzednich powieści Ćwirleja stanowi w „Tylko umarli wiedzą” ornament dla perypetii głównych osób dramatu. Dodaje smaku. Sprawia, że czytając mamy poczucie kolejnego spotkania z dobrymi znajomymi w naszym ulubionym miejscu. To kolejny atut tej znakomitej powieści. Inna sprawa, że grający tu pierwsze skrzypce nowi bohaterowie (zwłaszcza główny śledczy) to postaci bardzo smakowite i „rozwojowe”. Znając Ćwirleja na stałe dołączą do jego literackiego panteonu.

Nowalijki | 2017-02-06
Przeczytana: 04 lutego 2017

Tomasz Radochoński www.nowalijki.blogspot.com
...................................................
Miłośnicy kryminałów cenią Ryszarda Ćwirleja za cykl powieści neomilicyjnych, który akcja rozgrywa się od lat osiemdziesiątych XX wieku do dziś. Autor ma także na koncie dwa kryminały retro. Tam ci będzie lepiej i Tylko umarli wiedzą to tytuły nowej serii, które łączy postać komisarza Antoniego Fischera. Akcja powieści toczy się w okresie międzywojennym w Poznaniu i Pile.

Od wydarzeń opisanych w Tam ci będzie lepiej mija kilka lat. Komisarz Fischer wiedzie w miarę spokojne życie, zarówno zawodowe, jak i prywatne. Poznań, mimo panującego od początku lat trzydziestych kryzysu w Europie, rozwija się, na chwałę jego mieszkańców. Na kontynencie nie jest jednak zbyt spokojnie. Z Niemiec docierają niepokojące sygnały związane z działalnością polityczną Adolfa Hitlera. Jego partia NSDAP ma szansę wygrać kolejne wybory, mając na sztandarach hasła wielkich Niemiec, które po wojnie zostały...

Dreptak | 2017-01-17
Na półkach: 2017, Przeczytane
Przeczytana: 17 stycznia 2017

Ćwirlej trzyma poziom;
druga część cyklu o komisarzu Fischerze jeszcze lepsza od poprzedniej;
wtrącone krótkie przypomnienia wątków pierwszego tomu ułatwiają czytanie osobom, które go ominęły;
naprawę warto przeczytać, i to szybko, zanim trafi na indeks dzieł zakazanych - pokazanie analogii NSDAP - partii, która parędziesiąt lat temu podnosiła naród z kolan i przekształcała legalnie zdobytą władzę w dyktaturę ze smutną teraźniejszością nie spodoba się dzisiejszym ich naśladowcom;

ivaa | 2017-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2017

Bardzo dobra powieść. Dużo odniesień do poprzedniej, więc radzę najpierw przeczytać " Tam ci będzie lepiej"...

Nina | 2017-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2017

Audiobook - czyta: Bartosz Głogowski

Schneidemühl, czyli dzisiejsza Piła, przed wizytą Hitlera w lipcu 1932 roku. Hitler nie jest jeszcze kanclerzem, ale wiadomo, że jego NSDAP wygra najbliższe wybory do Reichstagu. Także wielu pilan oczekuje dobrej zmiany i wierzy, że hitlerowcy podniosą Niemcy z kolan, po niesprawiedliwościach, których kraj doświadczył w wyniku ustaleń Traktatu Wersalskiego. W mieście zamordowanych zostaje kilku działaczy komunistycznych. Czy sprawcami zabójstw są funkcjonariusze SA, szturmowych oddziałów NSDAP? Z jaką misją przyjeżdża do Piły z Poznania policjant Anton Fischer, podczas Wielkiej Wojny dowódca oddziału, w którym służył młody Adolf Hitler?

Jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością Ryszarda Ćwirleja. Wielki plus za historyczno-polityczno-społeczny kontekst wydarzeń opisywanych w powieści, ale intryga kryminalna, moim zdaniem, rozłazi się w szwach. Zbyt wielu drugo- i trzecioplanowych aktorów i zbyt szczegółowe opisy otoczki ich działań. Być...

grzesiek361 | 2017-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2017

Pierwsza myśl, to rozczarowanie, nie takiej książki po Ćwirleju się spodziewałem. Akcja przeniesiona w całości na teren Niemiec. Nieciekawa koncepcja, zamieszana fabuła, książka zupełnie inna niż te do jakich nas przyzwyczaił autor. Jedyne co pozostało, to że wszyscy mężczyźni piją mniej, a raczej więcej. Gdzie się podział ten specyficzny humor. Nie chcę już kolejnej części retro.

Bilbo | 2017-02-06
Na półkach: 2017, Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 05 lutego 2017

Z niecierpliwością czekam na każdą powieść Ryszarda Ćwirleja. I nie ma już znaczenia, czy jest to seria neomilicyjna czy też kryminały retro. Sięgając po którąkolwiek z powieści tego pisarza mam pewność, że otrzymuję "kawał" świetnej literatury. "Tylko umarli wiedzą" to druga część serii z Carlem Aschmutatem i Antonim Fischerem. Nie brakuje i innych przodków znanych z powieści milicyjnych bohaterów, można więc się nieźle ubawić przy rozpoznawaniu ich. Ta powieść jest nie tylko warta przeczytania, bo świetnie skonstruowana. Kiedy spojrzy się na nią przez pryzmat współczesności, nabiera zupełnie innego wymiaru. Jakże przerażającego, ale pewnie bliskiego prawdy. Polecam jak zawsze, bo książki Ryszarda Ćwirleja warto znać.

marcjn | 2017-02-01
Przeczytana: 30 stycznia 2017

Książka nie porywa, bohaterowie zaś są bezbarwni. To nic więcej niż czytadło, z którego można skorzystać w przerwach pomiędzy ambitniejszą literaturą.

Patronaty tygodnia

Przedstawiamy pierwsze nowości wydawnicze tego roku, które ukazały się pod naszym patronatem. Na jakie tytuły warto zwrócić uwagę? Sprawdźcie, co polecamy!