Tylko umarli wiedzą

Patronat LC
Ryszard Ćwirlej Wydawnictwo: Czwarta Strona Cykl: Antoni Fischer (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Czwarta Strona
kryminał retro literatura polska międzywojnie Piła policjant Poznań półświatek śledztwo współczesna proza zabójstwo
Antoni Fischer (tom 2)
kryminał, sensacja, thriller
Inne

Oficjalne recenzje i

W związku z pewną wizytą

[ 11 ] Link do recenzji

Konto usunięte

W recenzji pierwszego tomu serii z Antonim Fiszerem (http://lubimyczytac.pl/ksiazka/264290/tam-ci-bedzie-lepiej/opinia/64282828#opinia64282828)wytykałem autorowi nadużywanie gwary , zbyt liczną ilość wątków i jeszcze kilka rzeczy , które obniżały wartość tamtej powieści . Tym razem jestem mile zaskoczony , że niemal wszystkie te mankamenty usunięto w "Tylko umarli...

Antoni Fischer jest tutaj bardziej postacią drugoplanową, mimo to czyta się ok a historia wciąga.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Słabsza od pierwszej, ale daje radę

Wciągająca seria, tylko szkoda że nigdzie nie znalazłam w jakiej kolejności chronologicznej czytać. Wiem, że autor przy pisaniu jej nie zachował i niektórym to nie przeszkadza ale ja akurat lubię czytać po kolei. Wg mnie kolejność tomów dla takich jak ja :), może komuś, kto rozpoczyna śledztwo z Fischerem się przyda:
1. Pójdę Twoim śladem
2. Zaśpiewaj mi kołysankę
3. Tam...

W drugim tomie serii o Anecie Nowak, autor zamieścił sporo aluzji na temat obecnej sytuacji politycznej w Polsce. Zrobił to z wdziękiem młota pneumatycznego ale tam było to do wybaczenia. Po co takie rzeczy wplatać w międzywojnie to na Boga nie wiem. Fragmentu : " ...teraz gdy NSDAP wygra wybory, wszystko w tym kraju się zmieni. Nastaną nowe czasy. To będzie naprawdę dobra...

Na półkach: , , , ,

Piła w tle.
Jestem zachwycona tą serią. Nie spodziewałam się, że Ryszard Ćwirlej tak sprawnie posługuje się językiem. A i intryga bardzo zgrabna. I humor. I realia. Jednym słowem - smakowita, wspaniała lektura!

Doskonała, klimatyczna, dopracowana w każdym szczególe, krwista i soczysta. Brakuje mi epitetów:) niezwykle.rzadko daje tak wysokie noty, ale w tym przypadku nie mogłam zrobić inaczej. Kilka równoległych intryg, ciekawi, nieszablonowi bohaterowie, międzywojenny klimat, który wciąga tak, że trudno z niego wyjść. Polecam szczerze

Mój pierwszy kontakt z opowieścią R. Ćwrleja z lat 20-30 XXw. Pierwsza, ale nie ostatnia. Wyraziste postaci , wartka akcja i niesamowite zwroty akcji. Mistrzostwo. Obraz Wielkopolski z okresu, różnic między Poznaniem i Piłą. Wiele analogii i aluzji do dzisiejszej, pisowskiej rzeczywistości, z taktem i dogłębnie.
Polecam!

Lepsza niż pierwsza część a o dziwo głównego bohatera dużo mniej.Klimatyczna.

Ekscytująca powieść mistrza kryminału z burzliwą historią z pierwszej połowy XX wieku w tle.
Tylko umarli wiedzą to druga część serii o przygodach Antoniego Fischera. Tym razem poznański policjant pomaga swojemu przyjacielowi rozwiązać zagadkę zbrodni, która tylko na pierwszy rzut oka wydaje się prosta.

Lipiec 1932 roku. Europa pogrążona jest w głębokim kryzysie...

Dyskusje

• Kryminał