Tylko umarli wiedzą

Okładka książki Tylko umarli wiedzą Ryszard Ćwirlej Patronat LC
Okładka książki Tylko umarli wiedzą
Ryszard Ćwirlej Wydawnictwo: Czwarta Strona Cykl: Antoni Fischer (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Antoni Fischer (tom 2)
Czwarta Strona
2017-01-11
2017-01-11
kryminał retro literatura polska międzywojnie Piła policjant Poznań półświatek śledztwo współczesna proza zabójstwo
Inne

Oficjalne recenzje i

W związku z pewną wizytą

Link do recenzji

Konto usunięte
Konto usunięte

Świetna. Troszkę mnie mi się podobała niż część pierwsza - ale nadal dobry kawałek historii i kryminału w jednym.

Druga część przygód komisarza Fischera nie rozczarowała mnie. Kolejny raz można się przekonać, że Ćwirlej pisze tak, że ciężko się oderwać od lektury. Akcja tej powieści dzieje się w większości w Pile, gdzie ma przylecieć na wiec sam Hitler. W mieście zaczynają ginąc liczacy się komuniści, co wpływa na niezbyt dobry humor przyjaciela Fischera, Carla. Czy zabójstwa te związane są wizytą takiej osobistości czy może jest inna przyczyna. Jak zwykle w książkach Ćwirleja, nic nie jest takie jak się wydaje na początku. Warto przeczytać żeby się o tym przekonać.

Wciągająca fabuła, ciekawie pokazane relacje Polsko-Niemieckie z perspektywy "zwykłych ludzi" w tle rodzącej się nazistowskiej zawieruchy okraszonej kryminalną zagadką. Polecam!

Autor niezmiennie utrzymuje poziom. To moja druga książka o Antonim Fischerze. Nie mniej jednak w tym przypadku główny bohater na stronach książki pojawia się niemal symbolicznie. Pozycja zaś mocno opowiada o narodzinach faszyzmu w Niemczech i jego walkę z komunizmem. W jednej miejscowości mieszkają zwolennicy jednych i drugich, wzajemnie się nienawidzą, utrudniają sobie życie a nawet zabijają. Może gdyby losy ostatniej akcji potoczyły się inaczej to uniknęlibyśmy II Wojny Światowej.

Pierwszy raz spotykam się z tym, że sięgając po drugą część książki, główny bohater z pierwszej staje się postacią drugo a nawet trzecioplanową. Bardzo duże rozczarowanie. Jeśli chodzi o samą akcje, całkiem niezła, ale również gorsza od poprzedniej. Za dużo zapychaczy.

Drugi tom cyklu kryminalnego z komisarzem Antonim Fiszerem w roli głównej ponownie przenosi czytelnika do międzywojennego Poznania i leżącej po niemieckiej stronie granicy Piły. Dobrze skonstruowana intryga, znakomicie oddany klimat tamtych czasów, a także ciekawe spojrzenie na sytuację polityczną i dylematy głównych bohaterów w przededniu dojścia Hitlera do władzy, to niewątpliwe atuty powieści. Z chęcią sięgnę po następne tomy z tej serii.

Dobry kryminał, ciekawe osadzenie akcji w historii.

Dobry kryminał, ciekawe osadzenie akcji w historii.

Policjant Frank, podwładny komisarza Ashmutata, w tej części gra główną rolę. Autor przybliża nam sytuację w Niemczech w 1932 r. Był to rok wyborczy, w którym faszyści Hitlera współzawodniczyli z niemieckimi komunistami w wyścigu do Reichstagu. Wiadomo, kto wygrał. Akcja, podobnie jak w pierwszej odsłonie serii, bardzo ciekawa, zakończenie zaskakujące. Ćwirlej to znakomity twórca, warto zapoznawać się z jego pisarstwem.

"Tylko umarli wiedzą" Ryszarda Ćwirleja to II część serii o przygodach Antoniego Fischera.
Akcja dzieje się w Poznaniu, w 1932 roku. W tle - konflikty społeczne związane z dwoma najpotężniejszymi ówczesnymi ideologiami - nazizmem i komunizmem.
Głównym bohaterem jest Antoni Fischer, ale nie brakuje tu równie wyrazistych postaci drugoplanowych, a nawet epizodycznych. Krew i piwo leją się gęsto - jak to u Ćwirleja :) Podobnie rzecz się ma z liczbą szczegółów typograficzno-historycznych.
Intryga kryminalna jest ważna i całkiem udana, ale dla mnie, poznanianki, ważniejsze jest to, że czytam o własnym mieście. Jaka to przyjemność!!!

Choć to fikcja literacka, zapewne nie jeden z czytelników zastanawia się jak potoczyłyby się losy świata, gdyby Fischer nie użyczył swojej maski gazowej pewnemu gońcowi. Kto czytał ten będzie wiedział o co chodzi. A przeczytać warto, bo książka jest pełna zwrotów akcji, która jest dynamiczna i trzyma w napięciu przez cały czas. Trochę brakuje mi nieodłącznej u Ćwirleja poznańskiej gwary, ale nic dziwnego, skoro niemal wszystkie wydarzenia dzieją się poza granicami naszego kraju, w Niemczech (choć tak niedaleko Poznania).
Tą książką zakończyłem czytanie przedwojennego cyklu, gdyż czytałem poszczególne pozycje chronologicznie.

Ryszard Ćwirlej Tylko umarli wiedzą Zobacz więcej