Lunatyk

Cykl: Detektyw Max Kwietniewski (tom 1)
Wydawnictwo: Albatros
maks kwietniewski, sensacja

Kraków, 1986. Oficer SB Kazimierz Wiśniak zostaje oddelegowany na spotkanie z grupą oficerów tajnych służb radzieckich i enerdowskich, którzy zajmują się operacją Lunatyk. Pod pozorem powołania wielkiego banku na zachodzie komuniści przygotowują sobie grunt pod przetrwanie. Trwa pierestrojka i system komunistyczny chwieje się w posadach. Po przejściu tajnego szkolenia w Związku Radzieckim Wiśniak wyjeżdża do Nigerii. W kraju pozostawia jednak niezamknięte sprawy… A te komplikują się jeszcze bardziej, gdy Wiśniak przez przypadek zabija w Stambule radzieckiego oficera...

Nowy Jork, 2014 – czarnoskóry detektyw polskiego pochodzenia (po matce), Maks Kwietniewski, otrzymuje od tajemniczego zleceniodawcy sprawę zamordowanego w 1987 w Nigerii amerykańskiego lobbysty. Tropy wiodą go do Polski.

źródło opisu: www.wydawnictwoalbatros.com

źródło okładki: www.wydawnictwoalbatros.com

Eli1605 | 2018-11-04
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 04 listopada 2018

Od jakiegoś czasu obiecywałam sobie, że sięgnę po jakąś książkę pana Dutki. Wreszcie przeczytałam "Lunatyka" i nie żałuję. Może nie jest to napisane górnolotnym stylem ale czyta się dobrze. Po lekturze tej pozycji przypomniałam sobie , dlaczego brzydzę się polityką. Ale oprócz brudnej polityki i polityków mamy tu także szereg trupów, egoizm, pęd do władzy , duże pieniądze a także odrobinę miłości. I do tego bardzo wyraźnie zarysowani bohaterowie. Z przyjemnością sięgnę po dalsze książki pana Wojciecha.

czytamcałyczas | 2017-10-12

A on,był czarny.I dał w zęby,dla kibola w pierdlu.A,kto ? Taki Murzyn pół,Polak.Co mieszka w USA.
Ale,przyjechał do nas.By,sprawę badać,no i badał te sprawę.Aż,trupów.Dużo,było.Ruski,jednego wykończył.Nie,nie trupa.Tylko,faceta kiedy ten.Jeszcze,żył
Tak,był biskup,co ludzi na "konserwatywne wartości" nawracał.
A,sam co za PRL robił ,ktoś ma krótko pamięć.
Dobra,a co tam w Nigerii ? No,mają rację.Ci,co mówią że,to garstką.Skorzystała,z tej okazji.
Lunatyk,mnie nie uśpił.

mariusz | 2017-10-14
Przeczytana: 14 października 2017

Thriller polityczny z najwyższej półki. Autor tak realistycznie przeplata fikcję z prawdziwymi wydarzeniami że już nie wiem czy fabuła tej książki to wymysł Pana Dutki czy opis realnych wydarzeń z przeszłości. Gorąco polecam, polskie piekło polityczne w najlepszym wydaniu!!!

Arturion | 2016-11-25

Trochę thriller sensacyjny, trochę political-fiction (choć nie do końca fiction), lecz przede wszystkim dużo dobrej akcji. Wiele łączących się wątków naszpikowanych smakowitym mięchem zdarzeń i ciekawi bohaterowie. Pochłania się za jednym zamachem odpędzając od czasu do czasu zawracających gitarę (lub bezkonfliktowo zarywa nockę).
W zasadzie są dwaj główni bohaterowie, czarnoskóry, amerykański detektyw Max Kwietniewski (z matki Polki) i polski esbek Kazimierz Wiśniak. Długo nie wiedzą, że coś ich od pewnego momentu łączy i w końcu doprowadzi do zderzenia. Wiśniak i jego szef, pułkownik Gozdawa, zajmują się rozpracowywaniem kościoła katolickiego. Kapitan Wiśniak prowadzi w Krakowie katolickiego intelektualistę Skotnickiego (TW Iluminator) a później, przy pomocy swojego informatora werbuje jeszcze księdza Tymoteusza (TW Augustyn). Jest w swej robocie na tyle dobry, że Gozdawa rekomenduje go towarzyszom z GRU do operacji "Lunatyk", która ma zabezpieczyć byt Firmy po upadku Związku...

Sandra Jasona | 2017-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2017

Rewelacja - sensacja.
Jakby porównać do owocu to mandarynka, ma swoją słodycz i swój kwasek. Słodycz to wspaniała fabuła, kwasek to realność wydarzeń i ta konkluzja "polityka to bagno, niestety zdarzyło się to w rzeczywistości".
Fabuła dzieje się dwutorowo, mamy czasy przemian po 1989, STASI, SB, KGB zdają sobie sprawę, że ich dni są policzone, niestety nie oddadzą swojej władzy tak łatwo, więc za plecami swoich rządów wymyślają niezłą intrygę na której czele ma stanąć Polak, a losy tego przedsięwzięcia polane są krwią wielu osób. Druga część toczy się już w obecnych czasach, w których niektóre rzeczy wychodzą na jaw, a utajeni dawni oprawcy pełnią odpowiedzialne role w obecnej polityce.
Akcja zahacza o śmierć Popiełuszki, lustracje, spiski, ropę naftową, Putina - nieźle autor namieszał, tym bardziej, że podłoże wszystkich wydarzeń jest prawdziwe, Ci ludzie istnieją, działają, niektóre wydarzenia miały miejsce, oczywiście pisarz wykorzystał to wszystko do swojej wizji.

asia_33 | 2017-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2017

Międzynarodowa intryga,trup,który ściele się bardzo gęsto,a w tym wszystkim czarnoskóry detektyw polskiego pochodzenia Max.Akcja powieści jest świetnie poprowadzona,zaczyna się w latach 80 tych ubiegłego,a kończy w czasach nam współczesnych.Polityczne intrygi,wielkie afery,jeszcze większe pieniądze.Czytelnik spokojnie domyśli się o co chodzi.Gorąco polecam!!

Zuela | 2017-05-25

Polskie piekiełko czasów komunizu i postkomunizmy widziane oczyma czarnoskórego Polaka,którego żona i szwagier padaja ofiarą walki o władze.W Polsce nic się nie zmienia.Tylko nazwy i hasła.Jesteśmy małym zakłamanym krajem i narodem

MoniS | 2017-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2017

Mimo, że dużo w tej książce polityki, układów, układzików, działania SB, ciemnej strony naszej polskiej historii i różnych osób za nazwiskami których trzeba nadążyć, całość czytało mi się dobrze i nawet mnie nie znudziła. Akcja zdołała mnie zainteresować na tyle, że nie miałam ochoty odłożyć tej książki a tego się obawiałam kiedy zaczęłam czytać...

Alex | 2016-10-03
Przeczytana: 25 września 2016

Czy po latach da się odkryć kto kiedyś pociągał za sznurki i eliminował każdego niewygodnego człowieka, mniej lub bardziej świadomie wchodzącego do gry, której bezwzględne reguły zostały napisane przez ludzi stawiających siebie ponad innymi? Czasem nie warto wracać do przeszłości, lecz pewne sprawy wymagają otwarcia drzwi do tego co było i wejścia do świata o jakim chciało się zapomnieć.

Dwadzieścia lat to dużo czasu by pójść w końcu swoją drogą bez oglądania się za siebie, niestety jednak to wciąż za mało by przeboleć stratę kogoś bliskiego i pogodzić się z porażkę. Dwie dekady wcześniej Max Kwietniewski poznawał kraj przodków i miał bardzo konkretne plany na przyszłość. Teraz wraca do Polski, ma do wykonania zlecenie i jedynie ono powinno się liczyć. Jednak nie tak łatwo nie myśleć o tym co kiedyś miało miejsce, zresztą echa tamtych wydarzeń wciąż wracają. Kolejne spotkanie z polską rzeczywistością nie jest łatwe, pewne rzeczy nie zmieniły się, co więcej wciąż są aktualne....

Aga_Lk | 2017-04-29
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 29 kwietnia 2017

Bardzo dobra książka ukazująca działanie SB.
Masa intryg, dużo bezwzględności a także historia sięgająca obecnych czasów.