Rajski Zakątek

Okładka książki Rajski Zakątek Ryszard Ćwirlej
Okładka książki Rajski Zakątek
Ryszard Ćwirlej Wydawnictwo: HARDE Wydawnictwo Cykl: Marcin Engel (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
Marcin Engel (tom 3)
HARDE Wydawnictwo
2024-03-27
2024-03-27
literatura polska

Doskonała, jak wszystkie powieści Autora. Lubię Jego styl i humor. Jako lektor p. Ćwirlej też spisał się nieźle. Słychać, że nie jest zawodowym lektorem, ale za to doskonale podkreślał charaktery bohaterów i rozmaite sytuacje. Był w tym wszystkim nieodparty urok. No i kreacje bohaterów, bardzo barwne i charakterystyczne... Jessika i Amelia podbiły moje serce szczególnie. Dzięki nim opuściła mnie wiosenna chandra i niezadowolenie z zimnej, deszczowej pogody.
Brakowało mi tylko moich poznańskich bohaterów i poznańskiego światka.

"Rajski Zakątek" to powieść, która nie tylko zapewnia rozrywkę, ale również stawia pytania o istotę człowieczeństwa i moralność. Klasztor, choć na pozór spokojny, kryje w sobie mroczne tajemnice, których odkrycie wymaga nie tylko determinacji, ale także wrażliwości na subtelności ludzkiego zachowania. Ćwirlej w mistrzowski sposób prowadzi czytelnika przez labirynt emocji i wydarzeń, pozostawiając go z fascynującymi refleksjami nad naturą człowieka.

"Rajski Zakątek" Ryszarda Ćwirleja to literacka podróż przez labirynt tajemnic, gdzie klasztor staje się scenerią zarówno spokoju, jak i chaosu ludzkich namiętności i zbrodni.

W tej powieści autor nie tylko prezentuje nam dynamiczną fabułę i intrygujące śledztwo inspektor Matyldy, ale także ukazuje nam psychologiczne portrety postaci, które wplątane są w sieć zdarzeń i ukrytych motywacji.

"Rajski Zakątek" to niezwykła opowieść, która przyciąga czytelnika od pierwszej strony i trzyma go w napięciu do samego końca. To także książka, która prowokuje do refleksji nad naturą dobra i zła oraz nad moralnymi dylematami, jakim stawiają czoła bohaterowie.

Znakomity styl pisarski Ćwirleja oraz jego zdolność do kreowania realistycznych scen i postaci sprawiają, że "Rajski Zakątek" to lektura, która zostaje w pamięci na długo po jej przeczytaniu, zostawiając czytelnika z fascynującymi refleksjami i wrażeniami.

"Rajski Zakątek" Ryszarda Ćwirleja to powieść, która wchłania czytelnika w świat pełen tajemnic i intryg. Klasztor, będący głównym miejscem akcji, staje się sceną zarówno duchowego poszukiwania, jak i zbrodni.

W tej historii autor nie tylko prezentuje nam fascynujące śledztwo inspektora Matyldy, ale także eksploruje złożone relacje między postaciami, które zmagają się nie tylko z zewnętrznymi zagrożeniami, ale także wewnętrznymi demonami.

Jednym z najmocniejszych aspektów tej powieści jest sposób, w jaki Ćwirlej ożywia klasztor, tworząc atmosferę, która równocześnie przyciąga i odpycha czytelnika. To miejsce, w którym cisza i spokój miesza się z mrocznymi tajemnicami i niepokojącymi wydarzeniami.

"Rajski Zakątek" to nie tylko emocjonująca opowieść kryminalna, ale również refleksja nad moralnością, wiarą i ludzkimi słabościami. Książka ta zachwyci zarówno miłośników gatunku, jak i tych, którzy poszukują głębszych przemyśleń w literaturze kryminalnej.

"Rajski Zakątek" Ryszarda Ćwirleja to opowieść, która wplątuje czytelnika w sieć tajemnic, napięcia i emocji. Klasztor, będący miejscem akcji, staje się areną nie tylko duchowych poszukiwań, ale również zagadek kryminalnych.

W tej powieści autor nie tylko prezentuje nam historię inspektora Matyldy, która stawia czoła zawiłym śledztwom, ale także ukazuje nam zróżnicowany świat postaci, których losy splatają się w nieoczekiwany sposób. Łącząc w sobie elementy kryminału z głębszymi przemyśleniami nad naturą ludzką, Ćwirlej tworzy opowieść pełną zwrotów akcji i nieprzewidywalnych zdarzeń.

Jednym z atutów "Rajskiego Zakątka" jest również jego zdolność do malowania obrazów, zarówno fizycznych, jak i emocjonalnych. Czytelnik przenosi się do klasztoru, czując niemal dotyk tajemnicy i spokoju, ale jednocześnie wibrując z napięciem oczekiwania na rozwój wydarzeń.

To książka, która nie tylko zapewnia rozrywkę, ale również skłania do refleksji nad moralnością i motywacjami ludzkimi. Dla miłośników kryminałów z głębią psychologiczną i nieoczekiwanymi zwrotami akcji "Rajski Zakątek" będzie gratką, która trzyma w napięciu do samego końca.

"Rajski Zakątek" to książka, która wciąga czytelnika w wir tajemnic i emocji od pierwszych stron. Ryszard Ćwirlej stworzył niezwykłą opowieść, której głównym tłem jest spokojny klasztor, a jednocześnie ukrywa on wiele mrocznych sekretów.

W tej powieści widzimy nie tylko dynamiczną akcję i nieprzewidywalne zwroty wydarzeń, ale także głębokie portrety postaci, którym autor nadał autentyczność i złożoność. Inspektor Matylda, będąca główną bohaterką, to postać niezwykle przekonująca, która staje się przewodnikiem czytelnika przez labirynt intryg i zbrodni.

Jednym z najbardziej porywających elementów książki jest jej zdolność do ukazania ludzkich słabości i motywacji. Klasztor, jako symbol spokoju i pobożności, staje się miejscem, gdzie ukryte ambicje, zazdrość i chciwość wychodzą na światło dzienne, prowadząc do dramatycznych konsekwencji.

"Rajski Zakątek" to nie tylko kryminał, który trzyma w napięciu do ostatniej strony, ale również głęboka refleksja nad naturą człowieka i jego moralnymi wyborami. Wciągająca fabuła, dobrze wykreowane postaci i niezwykłe tempo narracji sprawiają, że książka ta zasługuje na uwagę każdego miłośnika gatunku. To lektura, która zostaje w pamięci na długo po jej przeczytaniu, pozostawiając po sobie ślad emocji i refleksji.

Rajski zakątek to już trzeci tom serii z Marcinem Engelem. Ryszard Ćwirlej kolejny raz pokazał, że nie tylko retro kryminał jest jego domeną, ale potrafi też napisać naprawdę dobry kryminał humorystyczny.

Tym razem trafiamy do zgromadzenia, które prowadzi pewien fanatyczny ksiądz. Właśnie tu dociera pewna bogata starsza kobieta. Przyjeżdża, aby spokojnie dożyć swoich ostatnich dni.Tak się jednak składa, że tych dni jest bardzo niewiele i kobieta umiera wskutek niespodziewanego wypadku. Wkrótce po jej śmierci okazuje się, że cały swój majątek przepisała na rzecz klasztoru. Oczywiście nikogo to nie dziwi, tak samo jak nie dziwi nikogo ogromna wdzięczność i wielkie zaskoczenie duchownego. Cała ta sytuacja jest za to bardzo podejrzana dla Matyldy, która jak się okazuje, znała zmarłą kobietę.Ekspolicjantka bardzo szybko odkrywa fakt, że takich przypadkowych zgonów zamożnych osób w Rajskim Zakątku było zaskakująco dużo.

Matylda wiedzie prym w tej historii, a jej przebojowość i niespożyta energia sprawiają, że wszyscy inni zostają odsunięci na drugi plan.
Rajski zakątek nie jest książką z wartką akcją, wszystko w niej toczy się swoim spokojnym tempem. Podczas lektury czytelnik ma okazję na stopniową obserwację postępów w prowadzonym śledztwie, poznaje opinie swoich bohaterów na różne tematy.
Są to ich przemyślenia odnośnie ludzkich zachowań, codziennego życia no i oczywiście wiary, bo jest ona ważnym elementem tej historii. Autor bliżej przygląda się ludzkim relacjom oraz uczuciom, które jak się okazuje mają naprawdę różne oblicza .Wszystko to otoczone pięknymi widokami Beskidów, które czytelnicy mogą oglądać oczami wyobraźni, dzięki bardzo dokładnym opisom autora.
Rajski zakątek to idealna lektura dla osób, które szukają trochę rozrywki w kryminale. Polecam zwrócić uwagę na język i to jak autor bawi się konwencjami. W mojej ocenie, Ryszard Ćwirlej kolejny raz pokazał, że można dobrze napisać dobry kryminał z lekkim dystansem i przymrużeniem oka.
Zapraszam do Rajskiego Zakątka, miejsca tylko na pozór kojarzonego z czymś dobrym.

Z przyjemnością oddałem się lekturze i trudno mi się było oderwać. Jakoś mi nie przeszkadza, że trochę brakuje bardziej rozbudowanej intrygi, szerszej charakterystyki postaci czy otoczenia (za to niektóre powtarzają się kilka razy),gwałtownych zwrotów akcji. Autorowi udaje się zbudować zgrabnie napisaną historię, którą dobrze się czyta. Tylko tyle i aż tyle. Gdyby to było dawno temu, pewnie powieść ukazywała by się w częściach, w postaci zszytych metalowymi zszywkami zeszytów z papieru gazetowego i niebieską okładką z papieru kredowego. Tytuł całej serii zeszytów by brzmiał na przykład "Ewa dzwoni na 112" :) Czekam na kolejne tomy.

Wysłuchane jako audiobook
Książka 9/10
Lektor 7/10 (Ryszard Ćwirlej)
Babcia Matylda. Zębi i Łuki. Marcin i Karolina.
Ta mieszanka kiedyś musi wybuchnąć,
Znikające starsze panie. Reklama wody kręcona w Ustroniu. Ponury klasztor Betanek. Wystarczy? Nie
Teksty babci Matyldy i Zębi doprowadzały mnie do płaczu ze śmiechhu. I jeszcze ci policjanci (z mentalnością milicjantów).
Gorąco polecam

Wysłuchane jako audiobook
Książka 9/10
Lektor 7/10 (Ryszard Ćwirlej)
Babcia Matylda. Zębi i Łuki. Marcin i Karolina.
Ta mieszanka kiedyś musi wybuchnąć,

W zasadzie po lekturze poprzedniego tomu byłam pewna, że tym razem ofiarą będzie nieco wybrakowana umysłowo (ale sprytna życiowo) Dżesi, ale - jak zwykle - jej się upiekło. Co więc mamy tym razem?
W Ustroniu (górskim, nie nadmorskim) znikają kobiety. Ksiądz z pobliskiego klasztoru zgłasza zaginięcie młodej zakonnicy; gdzieś rozpływa się Magda, ciotka Dżesi, która przyjechała tu jako kuracjuszka; w górach zostają znalezione zwłoki innej kobiety (oficjalna wersja głosi, że był to nieszczęśliwy wypadek). I tu się zaczyna śledcza karuzela. Dziennikarz Marcin Engel, przyszywany wnuk byłej milicjantki Matyldy, jedzie do Ustronia ze swoją stałą ekipą, by nakręcić film reklamowy, którego gwiazdą ma być Dżesi, jego była dziewczyna. Matylda powiadomiona o zniknięciu Magdy prowadzi własne śledztwo wespół w zespół ze współlokatorką Aliną. Na miejscu zaczyna węszyć Michał Pilarski, tutejszy policjant, któremu w sprawie zaginionej zakonnicy coś się ewidentnie nie zgadza. W Warszawie zaś na prośbę babci włącza się w śledztwo prawdziwy wnuk Matyldy, Franek Kaczmarek. Co z tego wyniknie?

Ciąg dalszy recenzji na:

• Kupione