Miejsce i imię

Zbrodnie na diamentowym szlaku II wojny światowej

Ciekawa fabuła, bardzo przyjemny język. Podobało mi się

Ciekawa fabuła, bardzo przyjemny język. Podobało mi się

Naprawdę solidna pozycja. Świetna fabuła, bez zbędnego przedłużania, dynamiczna akcja.

część przedwojenna bardzo obiecująca. część współczesna banalna i przewidywalna. do tego grzeczniutki bohater z przenudnym życiem osobistym. idealne na lekturę dla szóstoklasitów.

Rewelacyjna książka, będąca trochę kryminałem, trochę powieścią historyczną dziejącą się w czasach drugiej wojny światowej, w małej miejscowości na Górze Świętej Anny, niedaleko Auschwitz.
Głównym bohaterem w czasach dawnych jest Dawid, ubogi chłopak, wyciągnięty ze slumsów Amsterdamu, który okazuje się genialnym szlifierzem brylantów wymyślajacym własny, niepowtarzalny wzór. Bohaterem w czasach ówczesnych jest młodziutki, skromny, nieśmiały ale inteligentny i dociekliwy sympatyczny były prokurator Jakub Kania, który współpracując z instytutem Jad Waszem ma wyjaśnić zbrodnię popełnioną na Żydach, Żydach zatrudnionych w nielegalnym hitlerowskim obozie przy produkcji brylantów.
Czy ktoś kiedykolwiek przypuszczał, że paru Niemców chcących wykraść holenderskie brylanty, będzie wykradać bogatych i potrafiących szlifować Żydów z transportu do Auschwitz, umieszczać ich w skrytym obozie, by zgadzała się liczba Żydów uzupełniano ich wycieńczonymi Żydami, których używano do budowy dróg, a wszystko po cichu by nawet przed swoimi zwierzchnikami ukryć bajeczny interes urządzenia się po wojnie; szlifiernia w obozie Szmetla...
Po latach, w komunistycznej Polsce śledztwo przeciwko Niemcom, którzy tych Żydów zabili umorzono, jedyny wyrok dostał Ślązak, który nękany poczuciem winy przyznał się do wszystkiego i uznał, że musi ponieść karę...
Obóz Szmetla prawdopodobnie istniał, czy istniał też Ślązak Krawietz?..
Na kanwie tej opowieści powstał genialny, skrzący humorem, wciągający kryminał.
Opowieść bardzo sprawnie napisana, plejada charakterystycznie zarysowanych bohaterów, z wyjątkowo niekumatym, obślizgłym byłym dyrektorem IPN Wiesławem Paluchem i pazerną córką hitlerowskiego zbrodniarza Rhode na czele. Zdecydowanie polecam.

Rewelacja. I fabuła i styl i forma powieści.

Rewelacja. I fabuła i styl i forma powieści.

II wojna światowa. Góra świętej Anny. Śląsk. Obóz hitlerowski. Diamenty. Holenderscy szlifierze. Czarny szlif. Nowe śledztwo Jakuba Kani.

Nie wiem, kiedy skończy się mój zachwyt, ale za każdym razem, gdy sięgam po tytuł Pan Siembiedy brakuje mi słów, by opisać mistrzostwo pióra autora. Wszystko jest dopracowane jak w szwajcarskim zegarku.

Czas wojny i współczesność splata temat holenderskich szlifierzy diamentów. Jakub Kania na prośbę Instytutu Jad Waszem ma odnaleźć grób Żydów z Amsterdamu, którzy byli więzieni w niemieckim obozie na Śląsku. Robi się niebezpiecznie, gdyż wiele typów różnorakiego autoramentu krąży jak sępy wokół tego, jak się okazuje rozpalającego wyobraźnię tematu. Do czego doprowadza chciwość? Kto i co chce ugrać? Kto ubiera białe rękawiczki? Kto szuka prawdy? Bilans zysków i strat nie będzie równy...

W warstwie okresu II wojny światowej kluczową postacią jest osierocony przez chorobę rodziców Dawid Schwartzman, którego losy krzyżują się z rodziną jubilera Naglera. Córka bogacza jest zafascynowana uzdolnionym, inteligentnym, ale nic nieznaczącym młodzieńcem. Co z nimi będzie?

Fabuła płynie szerokim nurtem, czasem się spienia niczym zagniewana rzeka, czasem spływa wartkimi kaskadami górskiego potoku, innym razem toczy zawiłymi meandrami. Cały czas przyciąga jak tratwa zagubionego żeglarza, trudno ją wypuścić z rąk. Wyraziste, prawdziwe sylwetki bohaterów wzbudzają sztormowe emocje w pełnym zakresie. Język oplata niczym sieć wydobywająca na powierzchnię ku powietrzu i słońcu, płynie się z jego nurtem nie bez przyjemności. Ściskam mocno tę historię, gdzie cierpienie, strach, bezwzględność, okrucieństwo przeplata się z nadzieją, miłością, uczciwością i dobrem. Nawet w najgorszych czasach można zachować twarz godną miana człowieczeństwa.

Dziękuję za ten rejs po burzliwym oceanie życia. Warto dać się mu ponieść.

Czas wojny i współczesność splata...

Książka typowa dla Siembiedy. Akcja toczy się dwutorowo -współcześnie i w czasach przed i w trakcie IIWS. O wiele ciekawsze są fragmenty historyczne. Książka nieco poniżej poziomu innych powieści autora ale nie znaczy to że nie warto jej przeczytać. Niektóre teksty a zwłaszcza porównania autora są nie do pobicia :)

Każdy z nas powinien mieć swoje tytułowe “Miejsce i Imię”.
Druga powieść o przygodach Jakuba Kani jest już mniej fantastyczna i skupia się na motywach holenderskich Żydów i Niemieckich obozów zagłady. A dokładniej na tajemniczych barakach w obozie koncentracyjnym na Górze św. Anny. Fabuła jest podzielona znowu na teraźniejszość i retrospekcje z przeszłości. Trochę jest jak akta IPN. Jest w niej zawarte dużo informacji, ale nic ekstra. W porównaniu do pierwszej książki tę czyta się jak podręcznik do historii. W stosunku do “444“ nie ma tej nutki odkrywania. Za Jakuba research robią inni, a on jest tylko “gwiazdą”. Dużym plusem jest to, że Siembieda pokazuje iż można opowiadać o tym co było w poprzednich częściach bez spoilerów.
U Kuby zaszły totalne zmiany. Już nie pracuje jako prokurator IPN, a jako wolny strzelec. Zaraz rodzi się mu drugie dziecko. W tym wszystkim jedno pozostaje bez zmian. Jego bezgranicznie zaangażowanie w pracę. Niczym pies jak chwyci trop to nie puści go aż do rozwiązania sprawy. Z własnych pobudek pomaga mu Kapitan ABW Teresa Barska, która wyróżnia się nie tylko sprytem, ale też swoimi mądrościami życiowymi. “Jeżeli ma być coś zrobione, to trzeba to zrobić” itp. Nie możemy też zapomnieć o Unrze z grupy poszukiwaczy nazistów, a także o przedstawicielach drugiej strony barykady Olegu i córce wysoko postawionego esesmana.
W tej powieści zakończenie w porównaniu do poprzedniej jest kompletne, a nawet wręcz idealnie zamyka wszystkie wątki.
Czas na kolejną przygodę okraszoną historią.

Jakub Kania zaczyna współpracę z Instytutem Pamięci Jad Waszem. Ma znaleźć miejsce pochowania holenderskich żydów z obozu na Górze św. Anny. Tak rozpoczyna się fascynująca historia z diamentami i hitlerowcami w tle. Nie wie, że zleceniodawcy mają inne powody do poszukiwania swoich krajan.

Każdy z nas powinien mieć swoje tytułowe “Miejsce i Imię”.

Jestem fanem!! Rewelacyjna pozycja, Pan Maciej Siembieda mistrzowsko laczy historie z fikcja literacka

"Miejsce i imię" Macieja Siembiedy, czyli druga chronologicznie część przygód prokuratora IPN-u Jakuba Kani to powieść historyczna, thriller, kryminał i powieść przygodowa w jednym. Bo ciężko sklasyfikować jednoznacznie tą książkę, pomimo że sprzedaje się ją jako thriller/kryminał. Drugi tom na pewno jest bardziej ciekawy niż "444", które okazało się kompletną kichą, jakby to określił sam Kania. W "Miejsce i imie" mamy przede wszystkim mniej rozległą perspektywę czasową, głównie czasy II Wojny Światowej i czasy współczesne. Sama intryga też jest ciekawsza, bo kręci się wokół tajemniczych diamentów obrabianych w... nazistowskim obozie pracy. Prokurator Kania działający z ramienia tajnej komórki instytutu Jad Waszem podejmuje się zadania odnalezienia miejsca pochówku żydów sefardyjskich, którzy zostali zamordowani na Górze Świętej Anny. Nie wie jednak, że oprócz niego tego samego miejsca poszukują były KGBista, kobieta zafascynowana pomysłem wskrzeszenia III Rzeszy oraz grupa ludzi z Amsterdamu o nieczystych intencjach. Książkę czyta się bardzo dobrze, a prawdziwe postaci i wydarzenia dodają tej historii pikanterii. Akcja toczy się swoim tempem, nie jest to na pewno typowa książka sensacyjna, którą przeczytamy w dwa wieczory. Chociaż fabuła niejednokrotnie serwuje plot twist, który wywraca wszystko co do tej pory przeczytaliśmy do góry nogami i jest to ogromna zaleta tej książki. Czytając powieść rozrywkową dowiemy się chociażby kim był Alois Hudal, czym jest tajemnicza organizacja Stile Hilfe oraz kto stał za budową autostrady, którą dzisiaj nazywamy A4. Podczas lektury widać niesamowitą wiedzę Pana Macieja na temat diamentów, rynku obrotu oraz samego procesu obróbki, co dodaje tej historii sporą dawkę realizmu. Styl opowieści Macieja Siembiedy mieni się wśród popularnych autorów kryminałów w Polsce niczym diament poszukiwany przez bohaterów książki. Każda jego książka to wykwintny język, który wznosi jego opowieści ponad gatunkowe ramy. Bardzo dobra powieść, mimo że czytałem ją ze sporymi przerwami przez brak czasu dała sporo satysfakcji.