Miejsce i imię

Cykl: Jakub Kania (tom 2)
Wydawnictwo: Wielka Litera

Jakub Kania, były prokurator IPN, otrzymuje od Instytutu Pamięci Jad Waszem w Jerozolimie zlecenie odnalezienia miejsca pochówku holenderskich Żydów zamordowanych w niewielkim obozie koncentracyjnym na Górze św. Anny. Szybko odkrywa, że zwierzchnik obozu, generał SS Albrecht Schmelt uruchomił tam własny, głęboko utajniony biznes: szlifiernię diamentów, która przerabiała materiał przewożony przez holenderskich Żydów wyciąganych z transportu do Oświęcimia.

Zarówno Kania jak i Instytut nie mają pojęcia, że za zleceniem poszukiwania grobów stoi czyjaś żądza zapanowania nad światowym rynkiem diamentów, a gra toczy się o “miejsce i imię” (po hebrajsku Jad Waszem) nie tylko więźniów z obozu, ale też ciągle aktywnych wyznawców faszyzmu i zwykłych ludzi, którzy stanęli na drodze diamentowego szlaku.

źródło opisu: http://www.wielkalitera.pl/zapowiedzi/id,193/miejsce-i-imie.html

źródło okładki: http://www.wielkalitera.pl/zapowiedzi/id,193/miejsce-i-imie.html

Oficjalna recenzja
corbeau książek: 838

Zbrodnie na diamentowym szlaku II wojny światowej

Przed Jakubem Kanią, byłym prokuratorem IPN, otwiera się nowe śledztwo. Tym razem ma odnaleźć grób holenderskich Żydów zamordowanych w hitlerowskim obozie na Górze Świętej Anny. Tyle że miejscem ich pochówku nagle wydaje się interesować pół Europy, a dla większości poszukujących go grup nie ma znaczenia, czy będą go szukać po trupach. Śledztwo zaczyna przypominać niebezpieczny wyścig, którego liczona w karatach stawka może być warta każdej ofiary.

„Miejsce i imię” to druga po „444” powieść historyczno-kryminalna z Jakubem Kanią w roli głównej. W czasie lektury szybko można dostrzec, że Maciej Siembieda słusznie został trzykrotnym laureatem nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich: styl jest wyważony i naturalny, z lekką domieszką humoru, a akcja ani na chwilę nie przestaje budzić zainteresowania czytelnika.

Jakub Kania, pracujący dla „referatu cieni” Instytutu Pamięci Jad Waszem, doskonale sprawdza się w roli śledczego w typie Jamesa Bonda. Co prawda jest to bohater lekko wyidealizowany, ale mimo to wiarygodny i budzącym sympatię. Kryminały z silną postacią detektywa w roli głównej ukazują go zwykle w ciągłym blasku reflektorów, śledząc każdy etap jego żmudnego śledztwa. Tymczasem „Miejsce i imię” to powieść wielu bohaterów i chociaż Jakub Kania gra tu główną rolę, to mamy możliwości śledzenia poczynań wszystkich postaci, tak pozytywnych, jak i negatywnych. Co więcej często zmienia się miejsce i czas akcji: od Amsterdamu, przez Jerozolimę do Warszawy i Trójmiasta, z lat 20. i 40. XX wieku do roku 2011. Dodaje to prowadzonej wielotorowo akcji rzadko spotykanej dynamiki.

Chociaż śledztwo rusza tak naprawdę dopiero od połowy książki, to i wcześniej nie sposób się nudzić śledząc przedwojenne i wojenne losy holenderskich szlifierzy diamentów. Jedynie liczba bohaterów pobocznych i pomocników-podwykonawców-wspólników może lekko zamącić w głowie, ale na pewno nie na tyle, żeby stracić wątek. Nie do przecenienia jest też sposób, w jaki autor łączy prawdę historyczną i liczne ciekawostki z literacką fikcją, dzięki czemu lektura okazuje się nie tylko przyjemna, ale i pożyteczna – i to nie tylko dla pasjonatów historii!

Agnieszka Kruk

Saudyjskie-Wielbłądy | 2018-03-11
Przeczytana: 11 marca 2018

Tym razem, znany z poprzedniej powieści Macieja Siembiedy - 444 przemiły i niezwykle skuteczny w swoich działaniach, Jakub Kania ma za zadanie odnaleźć na Dolnym Śląsku grób zamordowanych przez Niemców podczas II Wojny Światowej, szlifierzy diamentów z Amsterdamu.

Po sukcesach, które odnosił jako prokurator IPN, oraz będąc osobą cieszącą się zaufaniem środowisk żydowskich, Kuba prowadzi poszukiwania jako pracownik Instytutu Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem, pracując dla jego komórki od zadań „specjalnych” i skomplikowanych.
Oficjalnie sponsorzy tych poszukiwań chcą godnie upamiętnić swoich poległych kolegów po fachu, ale jak to często bywa z „godnym upamiętnianiem poległych" sprawa ma drugie dno.
Przy jednym z zamordowanych ma znajdować się coś, co da szansę na fantastyczny zarobek znalazcy.
Dlatego część „oficjalna” czyli odnalezienie miejsca pochówku należy do zadań Kuby, natomiast nielegalna ekshumacja (niezgodna z zasadami judaizmu) ma być...

zolzowata_franca | 2018-03-06
Przeczytana: 06 marca 2018

"Miejsce i imię" to kolejna książka Macieja Siembiedy, którą mam przyjemność recenzować przedpremierowo. Pierwsza to rewelacyjna "444", boje się pomyśleć, jaka będzie trzecia, mam obawy, czy znajdę odpowiednie słowa, by oddać swój zachwyt. Gdybym miała możliwości, lub choć wiedziała, gdzie zgłosić "Miejsce i imię" to z pewnością znalazł by się niejeden chętny reżyser, by przenieść tę imponującą powieść sensacyjno - przygodową na ekrany kin.

Akcja powieści toczy się od 1920 roku, poprzez lata II wojny światowej aż po czasy współczesne w Amsterdamie oraz w Polsce. Znów spotkamy się z przemiłym i bystrym prokuratorem Jakubem Kanią, który tym razem na zlecenie Instytutu Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Jad Waszem (miejsce i imię) będzie poszukiwał miejsca pochówku Żydów z obozu pracy na Górze Św. Anny, długo nie wiedząc, co się za tymi poszukiwaniami kryje. Cała historia kręci się wokół Dawida Schwartzmana, geniusza fachu szlifierskiego, prekursora "czarnego...

Katarzyna | 2018-04-24
Przeczytana: 23 kwietnia 2018

Kończąc recenzję sensacyjno-historycznej powieści "444" obiecałam sobie i światu, że nie będzie to moje pierwsze i ostatnie spotkanie z Maciejem Siembiedą. Oceniając ową powieść na 6 nie czyniłam tego z przekory dla wielu pochlebnych opinii. Widziałam w niej ogromny potencjał skruszony nieco stylistycznie, a może raczej kompozycyjnie faktem mierzenia się z debiutem powieściowym. jest bowiem Pan Siembieda doświadczonym bywalcem dziennikarskich zakątków, co i pozytywnie i negatywnie przełożyło się na pierwszą próbę stricte powieściową.

Powinnam była zacząć od "a nie mówiłam?". Na kartach nowej powieści mieszającej w bardzo kunsztowny sposób elementy kryminału, historycznego śledztwa i dziennikarskiej swobody operowania faktami, dostajemy bowiem stylistycznie dopracowaną, płynną, wciągającą i nieodkładalną opowieść. Napisana z wielkim smakiem i wyczuciem historia kolejnego śledztwa byłego IPN-owskiego prokuratora Jakuba Kani jest nie tylko bardzo dobrą kontynuacją cyklu ale także...

Sargento_Garcia | 2018-04-09
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 09 kwietnia 2018

Znakomicie napisana historia, z perfekcyjnie poprowadzoną wielotorowo akcją. Po raz kolejny, ostatnimi czasy, czytam książkę w której zastosowano ten zabieg i muszę przyznać, że zaczyna mnie to wciągać.
Czytelnik powoli poznaje pełen obraz opowiadanej historii po kawałku w trzech przestrzeniach czasowych:
- latach 20 tych ubiegłego wieku w Amsterdamie,
- roku 1944 w okupowanej Polsce
- czasach współczesnych.
Główny bohater, były prokurator IPN Jakubem Kanią, otrzymuje w Yad Vashem zadanie odnalezienie grobów holenderskich żydowskich zamordowanych podczas II Wojny Światowej w obozie znajdujących się na w górze Świętej Anny. Prozaicznie proste zadanie, polegające głownie na przeglądaniu starych dokumentów i rozmowie ze świadkami tamtych wydarzeń, zamienia się w niebezpieczną grę w której główne role grają pieniądze, niedomówienia, przestępczy półświatek, sprzedajni urzędnicy, urażone ambicje napędzane chęcią zemsty. Wszystko to razem powoduje, że czytelnik wyrusza w niesamowita...

Izabela Pycio | 2018-03-24
Przeczytana: 23 marca 2018

"Czyżby na Świętej Annie szykowało się to samo? Groby, tajemnice i ryzykowne śledztwo, które może się komuś nie spodobać?"

Sympatyczny relaks z książką w ręku, bardzo przyjemna narracja, frapująco zapleciona intryga, dbałość o wyraziste sylwetki bohaterów i szczegóły nawiązań do historii drugiej wojny światowej. Scenariusz zdarzeń prowadzony dwoma naprzemiennie dochodzącymi do głosu torami, pierwszy sięga do początku lat dwudziestych dwudziestego wieku, aby potem przejść do wydarzeń w hitlerowskim obozie koncentracyjnym na Górze Świętej Anny, a drugi dotyczy czasów współczesnych, około dwa tysiące dwunastego roku. Obie ścieżki fabuły nasycone zajmującymi incydentami, atrakcyjnymi ciekawostkami i dynamicznymi rytmami.

Wspólnie z głównym bohaterem powieści, Jakubem Kanią, czterdziestolatkiem, detektywem, konsultantem instytutu Jad Waszem w Jerozolimie, zajmującego się ofiarami i bohaterami Holocaustu, próbujemy odnaleźć miejsce pochówku grupy zamordowanych holenderskich Żydów. W...

Anna | 2018-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2018

„Miejsce i imię” Macieja Siembiedy to powieść sensacyjna . Fabuła jest fikcją literacką inspirowaną jednak faktami historycznymi. Akcja toczy się w wielu miejscach. Czytelnik śledzi rozwój wydarzeń w Gdyni, Sopocie, Gdańsku, Warszawie, Jerozolimie, Amsterdamie. Do tego raz przebywamy w latach 20-tych, kiedy indziej w latach 40-tych XX wieku by za chwilę znaleźć się w roku 2011. Wydarzenia przedstawione w powieści „Miejsce i imię” rozgrywają się niezwykle dynamicznie. Czytelnik z zapartym tchem śledzi przedwojenne i wojenne losy holenderskich szlifierzy diamentów. Natomiast były prokurator IPN, Jakub Kania na zlecenie Instytutu Pamięci Jad Waszem ma odnaleźć grób holenderskich Żydów zamordowanych w hitlerowskim obozie na Górze Świętej Anny. Okazuje się, że chodzi tu o szlifierzy diamentów z Amsterdamu. Nieprawdą jest , że zleceniodawcy chcą upamiętnić ofiary II wojny światowej. Tak naprawdę chodzi o odnalezienie zwłok najsłynniejszego szlifierza diamentów, Dawida...

Magdallena | 2018-03-07
Przeczytana: 07 marca 2018

Diamenty – luksusowe, wieczne i upragnione! W tym tkwi ich magnetyzm, ale też przekleństwo.

“Diamenty są symbolem szczęścia i luksusu, choć powinny kojarzyć się z cierpieniem i śmiercią (…). Zabiły więcej ludzi niż niejedna epidemia. Zawsze szła za nimi chciwość i bezwzględność”.

Bo oto gra toczy się o miejsce i nadanie mu należnego imienia, a w samym centrum, tej sensacyjnej zagadki, znajduje się najpiękniejszy diament świata. Okryty legendą i sławą genialnego “czarnego szlifu”, za który wielu oddałoby fortunę, a niektórzy zapłacili życiem… Jaki będzie wynik tej zaskakującej opowieści, której scenariusz napisało samo życie?

Powieść ekscytuje do ostatniej chwili! Akcja wciąga bez reszty. Pełno tu zwrotów sytuacji, intryg, niespodzianek, niedomówień, tajemnic… i typowego dla czasu wojny bolesnego tragizmu. Autor mnoży zagadki, prowadząc czytelnika w coraz to nowe zakamarki przeszłości. Fabuła trzyma w napięciu, bo finał każdego z wątków śledztwa zaskakuje. Z detektywistyczną...

Kasia Sobańska | 2018-05-21
Przeczytana: 20 maja 2018

Świetnie napisana historia! Zdecydowanie lepsza pozycja od poprzedniej tego autora. Jest wszystko to czego zabrakło, jak dla mnie, w "444". Fikcja wymyślona przez autora dobrze wpasowuję się w prawdziwą historię i uzupełnia jej brakujące elementy. Zgrabnie prowadzona wielotorowa fabuła, która prowadzi nas do odkrycia tajemnicy z przeszłości. Ciekawie pokazany temat losów holenderskich Żydów w czasie wojny oraz diamentów, które miały zapewnić im upragnioną wolność. Przyznam szczerze, że bardziej wciągnęła mnie narracja z lat 20-tych i 40-tych aniżeli współczesne śledztwo, ale i tak wszystko łączy się w spójną całość więc nie ma na co narzekać. Dobrym posunięciem autora było wprowadzenie postaci kapitan ABW oraz jej historii. Na plus zapisać też trzeba, iż autor nie pokazał Jakuba Kani, ani jako przesadnie inteligentnego super bohatera ani jako skończonego kretyna. Rozczarowujące pozostaje tylko zakończenie, trochę to takie spłycone i za szybko rozegrane. W końcówce zabrakło...

Domulanda | 2018-02-28

Oto jest! Kolejna powieść świetnego reportażysty, dziennikarza i pisarza. Autor częstuje nas literackim smakołykiem. Siembieda jest w w swoim żywiole i z pasją, oraz lekkością opowiada historię z czasów II Wojny Światowej.

Na pierwszym planie pojawia się Dawid, mistrz fachu jubilerskiego i mężczyzna, któremu przygód nikt raczej nie będzie zazdrościł, za to umiejętności niejeden. Talent tego chłopaka zapewni pracę Jakubowi Kani przez 480 stron książki, a „czarny szlif” przyprawi czytelnika o zawrót głowy.

„Miejsce i imię” trzyma w napięciu, zagadka goni zagadkę, a tajemnice się mnożą. Jakby tego było mało, powieść jest inspirowana faktami.

Myślę sobie, że Bogusław Wołoszański po przeczytaniu tej lektury, miałby ciekawy materiał na swój program. Ja natomiast mam ochotę odwiedzić nie tylko Amsterdam, ale przede wszystkim Górę św. Anny.

Unicorn | 2018-04-29

Kolejna intrygująca książka wybitnego dziennikarza i reportażysty. Wielotorowa fabuła prowadzi nas przez Amsterdam z lat 20. ubiegłego stulecia, czasy II wojny po współczesność. Siembieda miał pomysł na książkę i sprawnie go zrealizował. Czyta się to znakomicie! Plus za dobry język oraz ze znawstwem oddane detale i szczegóły dotyczące rynku brylantów i żydowskich szlifierzy diamentów.Lubię,gdy poza poza śledzeniem intrygi kryminalnej, mogę z lektury wynieść coć więcej. „Miejsce i imię" taki komfort swoim czytelnikom zapewnia.