Przeproś

Wydawnictwo: Muza
978-83-7495-546-1

W dręczonej upałami Warszawie splatają się losy Marty, poszukującej zaginionego synka, Błażeja, który po zerwaniu zaręczyn osiadł na mieliźnie życia, i czternastoletniej zuzanny, przeświadczonej, że jest bohaterką przeniesionej w rzeczywistość gry komputerowej. Poszukiwanie dziecka okazuje się swoistą walką z uniwersalnym złem, ucieleśnionym w sferze fantastycznych wizji dziewczynki...

Narcyz | 2015-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2015

Znając 'Świat nura' czyli debiut tego autora to powiem, że 'Przeproś' jest niemal autoplagiatem. Według mnie odrobinę lepiej wypada 'Przeproś', bo jak się dobrze wczytać to jakiś tam sens jednak w tym jest, Świat nura to już zupełne pomieszanie z poplątaniem.
Mamy do czynienia z fanatykiem gier RPG, który żyje bardziej fantazją niż rzeczywistością i płaci za to. Zresztą nie tylko on. Trochę mimowolnie, w świat swoich fantazji wciąga rodzinę i przypadkowe inne osoby. Fantazja przestaje być fantazją, a zaczyna być rzeczywistością i to dosyć niebezpieczną.

Styl pisarstwa Kościówa absolutnie mnie nie przekonuje. Cała masa dialogów, które mają za zadanie tylko zirytować czytelnika. Postaci Zuzanny czy tych bezdomnych mogą startować w konkursie na najbardziej działających na nerwy bohaterów literackich. Na plus jest postać Błażeja, bo on, mimo pewnych chwil słabości jednak twardo stara się trzymać rzeczywistości, a jego problemy nie pochodzą z gier RPG tylko z życia. W ogóle część...

iHS | 2014-03-14
Przeczytana: 01 stycznia 2012

Bardzo mnie zdenerwowała - również
dlatego, że mam zasadę konczenia rozpoczętych książek, i całego niestety "przeproś" przeczytałem. Po kolei:
- przejmujaca niemoc cechując głównych bohaterów, fabułę, miejsca i zdarzenia, niemoc która przejawia się w godzinach dlugich jak ból zęba
niepotrzebnych scen, enigmatycznych dialogów, postaci które pojawiają się i znikają bez najmniejszego śladu sensu
- setki tajemnic i sekretow z którymi autor dowcipnie zostawia na samym końcu czytelnika (sznyt mojego drugiego "ulubieńca" Murakamiego)
- styl monologów wewnętrznych Pawła (jednego z bohaterów) mozna okreslić jedynie jako "przejmująco zły" : tak pełnego patosu,
pretensjonalności, emocjonalnego eksibicjonizmu nie czytałem nigdy i mam nadzieję że już nie przeczytam, w książce zresztą po kilku
bolesnych razach nauczyłem się przerzucac te strony, bez zadnego ubytku dla fabuły (a przypuszczalnie z dużą dla niej korzyścią)
- pierwszy raz czytałem książkę z której można w kązdym miejscu...

kosterz | 2013-12-26

Stopień pomieszania rzeczywistości z fantastyką w tej książce jest na poziomie najwyższych obrotów miksera/blendera. Zastanawiam się czy moja wyobraźnia to udźwignęła? "Imaginacja to nasza jedyna granica" jak mówi treść układu z Schengen (nie dotyczy dzieci). Małe szkraby, w tym wypadku szurnięta 13latka ma swój własny, wirtualny świat, do którego zaprasza wszystkich bez wyjątku. To ona staje się główną dowodzącą w sprawie poszukiwania zaginionego chłopca. Bohaterowie skrajnie się różnią, mimo to tworzą zgrany team. Czy bohaterom uda się odnaleźć Szymona? Czy zabijanie wyobrażeń przez dorosłość to PRZEWAGA ludzi starszych czy też ich upośledzenie?

iselin | 2015-08-20

Przeczytana dwukrotnie, z takimi samymi emocjami. Smutna. Prawdziwa, choć z elementami nadrealnymi. Trafiłam na nią kiedyś przypadkiem, w sieciówce z książkami. Od tego czasu stałam się fanką autora, bo ciągle wydaje nam się, że nie mamy polskich intrygujących autorów, a jednak... To ani fantastyka, ani zwykła powieść, to fantazja na temat życia i życie w fantazji. Naprawdę!

Agnieszka | 2010-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2010

Ciężko mi się było w nią wciągnąć, bo powieści z pogranicza realizmu i fantastyki to nie moja bajka. Jednak wraz z rozwojem akcji książka podobała mi się coraz bardziej. A już na koniec po prostu nie mogłam się oderwać.

Menekse | 2016-03-31

To nie jest książka dla wszystkich. To z całą pewnością nie jest czytadło, których pełno teraz na księgarskich półkach. Bogaty język, pełen porównań i opisów, tak odmienny od płytkiej papki którą się nam często serwuje. Szkoda tylko, że sama historia nie jest opowiedziana tak, by czytelnika zafascynować. Stąd pewnie te niskie noty... Warto jednak przeczytać. Dla języka.

AdAlbert | 2011-06-27
Przeczytana: 2010 rok

Świetne połączenie wyobraźni małego chłopca - świata fantasy i namacalnej rzeczywistości,
Stopień zakręcenia podobny jak we wszystkich książkach Kościowa, który pewnie nie każdemu przypadnie do gustu, ale warto spróbować

hapax | 2012-07-15

Po wybitnym "Świecie nura" autor jakby stracił trochę rozpęd. Ale i tak jest to porządna powieść, nie jakieś badziewie, którym nas bezwstydnie zasypują polscy autorzy.

Mental_Mystery1 | 2016-04-20

Ciekawy styl i literacko to pewnie świetna książka, ale bardzo zniechęciła mnie egoistyczna postawa głównego bohatera i jego stosunek do byłej dziewczyny.

Krage | 2012-06-02

Znudziła mnie pod sam koniec :)