39,9

Seria: Seria z miotłą
Wydawnictwo: W.A.B.
Darmowe dodatki Edytuj książkę
literatura polska, kobieta

Bycie kobietą to skomplikowana sprawa. Bohaterka 39,9 ma blisko czterdzieści lat, nieposkładane myśli, zbyt idealnego drugiego męża i wiele nierealistycznych pomysłów na dalsze życie. Jak stworzyć się na nowo, kiedy rodzinna żydowska trauma daje o sobie znać na każdym kroku, chwile niewiary stają w jawnej sprzeczności z przygotowywaniem na Wielkanoc góry mazurków, a w odnalezieniu sensu nie pomagają ani psychoterapie, ani próby odmładzania się poprzez dietę, SPA czy flirt? Monika Rakusa w swoim niby-dzienniku z niezwykłą szczerością i autoironią opowiada o kobiecie w kryzysie. Odważnie splata własne doświadczenie z fikcją, z przymrużeniem oka wypunktowuje nasze wady narodowe i drobne grzeszki swoich bohaterów. Powieść napisana w gorączce, którą łatwo się zarazić.

czytamcałyczas | 2017-01-20

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Pokręcona wysłała mi te książkę,na 40 urodziny.Za co bardzo dziękuje :-D
Ale,przystąpmy do oceny.Otóż nigdy wcześniej,nie znałem autorki;nie miałem pojęcia kto,to taki.
Zobaczyłem w Google i pomyślałem.Może,być fajna książka.Chociaż na LC,raczej tak niskie oceny.

Główna bohaterka troszkę mnie irytowała, ma dopiero 40 lat.A zachowuje się jak by,już skończyła 90.Krytykuje swe ciało,a przecież jest mnóstwo seksowych i atrakcyjnych 40 latek.

Ale,książka to nie tylko rozterki o wyglądzie kobiety.To,też o polskim antysemityzmie.Trudne, bolesne i niestety prawdziwe.

Fajne,były też wyjazdy na narty,widok łań jelenia szlachetnego.Pod lasem,od razu kojarzy się z cudowną przyrodą/

Ogólnie książka trudna,wymaga myślenia.Mi się podobała.

Książkowa-Fantazja | 2013-01-27
Przeczytana: 19 stycznia 2013

Monika Rakusa urodzona w 1966 roku we Wrocławiu. Studiowała polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, a następnie psychologię w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Pracowała, jako dziennikarka i pisała scenariusze filmów dokumentalnych. Znana m.in. z "Żona Adama" oraz "Baśnie dla Antosia". "39,9" jest debiutem autorki.

"39,9" mam wrażenie,że to kolejna powieść wzorowana na dzienniku Bridget Jones. Jednak są pewne różnice.
"39,9" to rodzaj dziennika, a zarazem forma terapii, w którym poznajemy bohaterkę, która zbliża się nieustannymi krokami do magicznej czterdziestki. Kobieta w życiu swoje przeżyła, bowiem rozwód, drugi ślub, dwójka dzieci. Jednak złe samopoczucie psychiczne sprawia, że zaczyna się zastanawiać nad swoim dotychczasowym życiem, a także poddaje się samokrytycznej ocenie. Niestety dostrzega więcej minusów, jak plusów. W swoim odbiciu lustrzanym widzi m.in. przerzedzone włosy, skórę obwisłą - pozostałości po porodzie, nierówne piersi itd. Co robić, gdy nawet...

Wojciech Gołębiewski | 2016-01-29
Przeczytana: 28 stycznia 2016

W moim wieku najważniejszy jest spokój i dlatego, po niedawnym incydencie z polską tzw. pisarką zmuszony jestem do rezygnacji z dosadnej oceny współczesnych dzieł. I tak, w tym przypadku podziwiam autorkę, że dalej tworzy, mimo średniej oceny tej omawianej książki 4,94, pomniejszonej moim głosem do 4,91

| 2016-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2016

Spodziewałam się czegoś zupełnie innego po tej książce. Miało być o problemach dobiegającej do 40-tki kobiety a dostałam dziennik rozhisteryzowanej, infantylnej pannicy.

Tanczaca_z_Ksiazkami | 2018-08-31
Przeczytana: 30 sierpnia 2018

Nieporozumienie.
Być może coś w tej książce jest, dlatego daję dwie gwiazdki a nie jedną, ale nie mam ochoty zjadać całego ciasta z zakalcem, ponieważ podobno jest w nim ukryty migdał. Nie znalazłam go w kilku(nastu) pierwszych kęsach i już nie mam ochoty na więcej. Skórka niewarta wyprawki. Wiele lepszych książek czeka na przeczytanie.

orchisss | 2012-01-01
Przeczytana: 01 stycznia 2012

Ostatnio po blogach hula zestawienie dotyczące autorów po których my - blogerzy, sięgnęliśmy pod wpływem pochlebnej recenzji w naszej książkowej blogosferze. Książka Moniki Rakusy trafiła na moje zestawienie "Chcę przeczytać" zanim pojawił się serwis Lubimy czytać.pl. Ona tam była zanim wielu z obecnych książkowych blogerów zaczęła bloga prowadzić. To jedna z pierwszych zapisanych w moim zeszyciku książek do przeczytania. Odczekała swoje, to pewne. A czy warto? Rozdartam. Jak na kobietę przystało. I chciałabym i sama nie wiem ;)

"39,9" to pamiętnik-dziennik. Czterdziestolatki. Pisany po babsku. Czasem z pietyzmem i namaszczeniem, a czasem niemalże na kolanie. Pomiędzy szybkim obiadem a wystawną kolacją. Pomiędzy byciem doskonałą a wredną jędzą. Czasami słodki aż mdli, a czasem gorzki. Nierówna ta książka. Mocno, mocno. Bo są fragmenty, którymi mogłabym wytapetować swoje ściany. A są i takie, po których zwyczajnie przesunęłam wzrok, niemalże z zażenowaniem.

Jednego nie można...

Debiut autorski Moniki Rakusy od dość długiego już czasu zajmował miejsce na półce mojej domowej biblioteczki i do tej pory zawsze ustępował pierwszeństwa innym książkom. Zainteresował mnie opis na okładce i miałam nadzieję, że będzie to historia na miarę powieści Pani Katarzyny Grocholi - coś w tym guście i w podobnym stylu. Z przykrością muszę powiedzieć, że książka mnie rozczarowała...

"39,9" to zamknięta w formę dziennika - pamiętnika relacja z sześciu miesięcy życia bohaterki, która niebawem skończy 40 lat i wejdzie w następne dziesięciolecie swojego życia. Kobieta zaczyna dostrzegać bezsens swojego życia i wiąże ten stan z depresją. Nie jest zadowolona z siebie, ze swoich życiowych pomyłek - jedno nieudane małżeństwo z Kubą, które zakończyła wiążąc się z Wojtkiem. Bohaterka uważa się za kiepską matkę - dorastający syn Antek z pierwszego związku nie zamierza podążać ścieżką wskazywaną mu przez rodziców, a mała jeszcze Klara jest oczkiem w głowie swojego taty.
Przyczyny...

Anna | 2015-10-12
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 13 października 2015

Zwykły pamiętnikarski bełkot rozhisteryzowanej i niestabilnej emocjonalnie panienki, wmawiającej wszystkim dookoła, a przede wszystkim samej sobie, depresję. Mało tu dorosłości i dojrzałości jak na 40 lat życia. Dzieci narratorki są dużo dojrzalsze, ale cóż się dziwić. A już akcja pod tablicą z napisem "Oświęcim" wpędziła mnie w osłupienie.
Czytałam tę książkę dosłownie na akord, ponad tydzień, choć treści tam na jedno popołudnie, tylko z tego względu, że nie zostawiam niedokończonych książek.

książek: 2087
Lublinianka | 2013-05-19
Przeczytana: 26 stycznia 2013

Rozczarowanie. Nie wiem, czy to wina audiobooka i osoby czytającej, ale ta historia zupełnie we mnie nie trafiła. Ziewałam z nudy wielokrotnie, dobrze, że historia nie jest za długa, bo bym nie dotrwała. Być może to nie moje klimaty i gusta.

Poetyka | 2010-07-31
Przeczytana: 30 lipca 2010

Mam bardzo mieszane uczucia po przeczytaniu tej lektury. Z jednej strony bardzo mi się podoba nowoczesny styl pisania autorki, sposób opisywania jej uczuć i przemyśleń, z drugiej, chwilami, książka wydaje mi się nudna. Nie zaciekawił mnie żydowski wątek tej powieści, odnoszę wrażenie, że czegoś w nim brakowało.
Na plus zaliczam jednak ciekawy styl pisania i kilka mądrych myśli, które są mi jakby skądś znajome...