Pamiętnik przetrwania

Tłumaczenie: Bogdan Baran
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
The Memoris of Survivor

W postapokaliptycznym świecie, gdzie miasta terroryzują gangi, a barbarzyńskie rządy sprawuje przemoc, o przetrwanie musi walczyć każdy człowiek, nawet dzieci, które niekiedy okazują się okrutniejsze od dorosłych. To właśnie w takiej rzeczywistości splatają się ze sobą losy pewnej kobiety i kilkunastoletniej dziewczynki... Czy ucieczka z takiego piekła jest możliwa? I czy koszmarny świat tak...

Czy ucieczka z takiego piekła jest możliwa? I czy koszmarny świat tak wirtuozersko odmalowany przez Lessing rzeczywiście różni się od naszego świata?

Pamiętnik z przetrwania Doris Lessing określała jako "próbę autobiografii", lecz jest to przede wszystkim przejmująca, magiczna, nie pozbawiona ironii powieść o ponurej przyszłości i o tym, co może uchronić człowieka przed ostateczną zagładą.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2007.

Joanna | 2013-05-12
Przeczytana: 07 października 2012

Powieść będąca niezwykle poruszającym obrazem rozpadu, dezintegracji życia a jednocześnie silnych więzi lojalności, miłości i wzajemnej odpowiedzialności .
W ogarniętym chaosem mieście władze przestały funkcjonować nie panując nad sytuacją. Większość ludności opuściła swoje domy, pozostali w nim jedynie ludzie biedni, starzy i dzieci. Na przedmieściach miasta zaczęły tworzyć się liczne gangi, początkowo penetrujące domy, w których pozostali jeszcze mieszkańcy. Z czasem, kiedy zabrakło podstawowych artykułów do życia coraz bardziej liczniejsze i groźniejsze .
W tej ekstremalnej sytuacji o przetrwanie walczy starsza kobieta, oddana jej pod opiekę nastolatka Emily oraz pies Hugon. W atmosferze przerażającego osaczenia w mieszkaniu osiedlowego bloku, każde z nich w poczuciu osamotnienia próbuje zmierzyć się z rzeczywistością. Dla starszej kobiety jest to „ wejście przez ścianę” w inny znany jej z przeszłości świat, pełen niezakłóconego porządku, cywilizowanego ładu lecz nie dający ...

PozaPsem | 2012-10-07
Przeczytana: 2012 rok

Okładka "Pamiętnika przetrwania" pełna jest bardzo ogólnikowych cytatów z różnych mądrych gazet, w stylu "rewelacyjna baśń", "bardzo ważna powieść, dowodząca witalności Lessing, jej oryginalności i ważnego miejsca, jakie zajmuje wśród pisarzy" czy "niezwykła i poruszająca refleksja o nieprzemijającej potrzebie lojalności, miłości i odpowiedzialności", co mogłoby pojawić się w recenzji większości książek od Władcy Pierścieni po Chatkę Puchatka. Czyli mój ulubiony rodzaj promowania książek: jest to wielkie dzieło, bardzo ważne, bo pisarka jest wielka i bardzo ważna.
Sama Doris Lessing powiedziała jednak:

Advice to young writers? Always the same advice: learn to trust your own judgment, learn inner independence, learn to trust that time will sort the good from the bad.

A ja do tej rady zamierzam się stosować i ufać mojemu własnemu osądowi.

Początki z "Pamietnikiem..." były bardzo ciężkie. Już po przeczytaniu trzech stron, miałam wrażenie, że coś mi umknęło, zaczęłam czytać...

Krzysiek | 2014-11-10

Kilku wątkowa fabuła tej książki sprawiła że momentami się gubiłem w jej treści ,jednak coś(głębia,mroczność)mnie ciągnęło do dalszej "peregrynacji" opowieści.

para_bolka | 2013-09-07
Przeczytana: 05 września 2013

Miejsce i czas nie są tu istotne. Nie są też chyba zbyt istotne imiona bohaterów, bo Lessing wykorzystuje motyw everymana. Zaskakujący jest sposób narracji, pierwszy raz widzę pamiętnik, w którym właściwym głównym bohaterem nie byłby pierwszoosobowy narrator. Ciekawe przełamanie konwencji. Fabuła - też nie ma większego znaczenia. Czytelnik nie znajdzie też złotych myśli, pięknych cytatów, jakie mógłby oprawić sobie w ramkę. Zdecydowanie polecam tym, którzy cenią sobie oniryzm w literaturze. Żałuję, że nie znam języka na tyle, by móc ją przeczytać w oryginale, bo mam pewien niedosyt, który - kto wie - jest winą przekładu. Ale to co najbardziej wartościowe, to mały trick Lessing pozwalający Ci drogi Czytelniku zastanowić się nad sobą - jak postąpiłbyś z "Dzieciaczkami"?

Karolina Sosnowska | 2014-11-06
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 06 listopada 2014

"Autorka stworzyła niepokojący obraz, pełen niedopowiedzeń. Nie wiadomo co konkretnie się stało, jaki czynnik spowodował upadek cywilizacji. Kolejna wojna światowa, jeszcze straszliwsza, z kolejną śmiercionośną bronią? Knowania polityczne, prowadzące do wydzielenia się wyraźnych grup społecznych - tych lepszych, bogatszych oraz tych biednych, którzy radzą sobie, jak mogą? Klęska ekologiczna, wyjałowienie Ziemi przez jej mieszkańców? Narratorka tej opowieści, pisząca swój pamiętnik, tego nie zdradza."

Reszta opinii pod adresem: http://tanayahczyta.wordpress.com/2014/11/06/pamietnik-przetrwania-d-lessing/ :)

Marzenia | 2016-05-30
Przeczytana: 30 maja 2016

Już kiedyś czytałam tę książkę.
"Dla mnie Lessing jest wielką autorką" - Olga Tokarczuk, dla mnie również.

koemata | 2016-09-01
Na półkach: A w 2016, Przeczytane, Kindle
Przeczytana: 01 września 2016

próba autobiografii? - miasto świetnie funkcjonujące powoli popada w haos -- ludzie zaczynają się wyprowadzać -- na ich miejsce przychodzą dzicy lokatorzy - młode gangi, grupy, plemiona opanowują ulicę, koczują i wędrują, dla młodzieży jest to jedyna alternatywa życia -- odżywają dawno zapomniane umiejętności radzenia sobie w prymitywnych warunkach - czerpania radości z wykonywania prostych czynności -- i co jeszcze można powiedzieć... - w ogóle nic!

Olena | 2010-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2010

Książka wprowadziła mnie w dziwny nastrój. Autorka zdaje się balansować na granicy jawy i snu. Narracja toczy się leniwie, a jednak za cichym życiem bohaterów kryje się wielki niepokój, wyczuwalne jest duże napięcie. Niektóre fragmenty nieco mnie znużyły, jednak przez większość czasu bez trudu połykałam kolejne zdania. Dosyć specyficzna opowieść...

paulinkalinka | 2013-11-17
Przeczytana: 10 października 2012

Jeśli poznaliście kiedyś styl pisania Olgi Tokarczuk to już wiecie jaki jest styl pisania Doris Lessing. Być może dlatego, że Tokarczuk wzorowała się na Lessing? Tego stwierdzenia nie jestem pewna, ale wiem jedno: Tokarczuk podziwia Doris Lessing.

"Pamiętnik przetrwania" to apokaliptyczna wizja upadku społeczeństwa i cywilizacji. Ludzie zaczynąja żyć jak przed wiekami wędrując w poszukiwaniu lepszego życia i jedzenia, koczują w miastach, rabują, mordują... W tym świecie nie ma miejsca na lojalność, przyjaźń i uczciwość. Liczy się to, by przetrwać za wszelką cenę: uprawiając nielegalne ogródki warzywne i przekształcając opuszczone budynki mieszkalne na obory dla zwierząt. Rząd nie robi nic poza bzdurnym gadaniem, które nie poprawia poziomu życia społeczeństwa. Dzieci, zrzeszając się w gangi, tracą swoje człowieczeństwo i zachowują się jak zwierzęta, szczególnie te, które nigdy nie zaznały smaku miłości rodzicielskiej, ponieważ wychowały się same na ulicy.

Pośród tego chaosu żyje...

Grzegorz | 2012-01-23
Przeczytana: 2012 rok

Czytanie chyli się ku końcowi. Dla mnie realia Południowej Afryki, w której spędziła kawałek życia przefiltrowany przez własne wspomnienia. Kilkuwątkowa fabuła łącząca dla mnie postać autorki w różnych okresach jej życia przeplatającą się z sytuacjami spotkanymi i przeżytymi. Być może jest to pewien rodzaj rozliczenia z przeszłością? Niesamowita książka w głębokim "półcieniu".

Dobrze wyjść z pisarzem: Doris Lessing

Niemożliwe jest opisanie życia pisarza, bo jego prawdziwej części nie da się zapisać. Doris Lessing próbowała je jednak zapisać zarówno w swoich powieściach, jak i w autobiografii. Obok Etgara Kereta, Henry’ego Millera, Orhana Pamuka i Michaiła Bułhakowa jest jedną z najbardziej lubianych i intrygujących mnie autorek.