Słup ognia

Cykl: Filary ziemi (tom 3)
Wydawnictwo: Albatros
A Column of Fire
Anna Dobrzańska, Janusz Ochab
historyczna
AMisz

Długo wyczekiwana kontynuacja najpopularniejszej sagi historycznej Kena Folletta obejmującej powieści "Filary ziemi" i "Świat bez końca". Zbliżają się święta Bożego Narodzenia 1557 roku. Młody Ned Willard wraca do rodzinnego domu stojącego w cieniu katedry Kingsbridge. Ani on, ani mieszkańcy miasta jeszcze nie wiedzą, że rok 1558 wywróci do góry nogami nie tylko ich życie, lecz także losy...

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia 1557 roku. Młody Ned Willard wraca do rodzinnego domu stojącego w cieniu katedry Kingsbridge. Ani on, ani mieszkańcy miasta jeszcze nie wiedzą, że rok 1558 wywróci do góry nogami nie tylko ich życie, lecz także losy wszystkich Europejczyków, przynosząc zupełnie nową epokę w dziejach świata.

Książka podejmująca temat, w którym Follett czuje się najlepiej – szpiegostwa i działalności tajnych agentów. Tym razem w szesnastowiecznej Anglii za panowania królowej Elżbiety I!

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1726,3923,slup-ognia.html

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1726,3923,slup-ognia.html

maj | 2017-10-15

Historia? Ależ tak, bardzo dużo historii.
I krwawe wojny religijne. I palenie na stosach będzie...
Święta Inkwizycja...
Noc św. Bartłomieja też...
Co kto lubi :).

mamaKa | 2017-10-05
Przeczytana: 05 października 2017

Krótka informacja o przeczytanej książce.
Powieść jest rozciągnięta w czasie. Zawiera wiele informacji historycznych. Z dokładnością i nużącą precyzją opisuje królestwa, społeczeństwa i życie codzienne. Na solidnie dopracowanym tle, jak w kalejdoskopie, pojawiają się bohaterowie. Od ich nadmiaru robi się tłoczno. Czytelnik zmuszony jest śledzić akcję uważnie i kontrolować kto, kogo i dlaczego. Ot, taki literacki labirynt. Zaczęłam lekturę z entuzjazmem, który stopniowo wygasał. Jeżeli mogę ocenić książkę - to szczerze doceniam trud Autora. Natomiast po raz kolejny utwierdzam się w przekonaniu, że więcej nie oznacza lepiej, ciekawiej. Gdyby nieoczekiwanie pojawił się kolejny tom, to nie dam się skusić. Sądzę, że "Słupy ognia" są ogromną niespodzianką dla pasjonatów literatury historycznej i czytelników, którzy kochają różnorodność postaci i miejsc oraz bogactwo intryg.

Dor | 2017-04-18

Świetnie z rozmachem opisana historia borykania się prostego człowieka z przeciwnościami losu, feudalizmem i niesprawiedliwością "Pana , Wójta i Plebana".
Barwnie opisane czasy średniowiecza!

Edyta | 2017-10-09
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 09 października 2017

Kiedy dowiedziałam się, że kolejna powieść Folleta będzie powrotem do Kingsbridge bardzo, ale to bardzo się ucieszyłam. Książkę nabyłam od razu w dniu premiery. Kiedy się do niej zabrałam wiedziałam, że będę ją czytać i czytać (nie tylko ze względu na jej objętość, ale też żeby jak najdłużej spędzić czas z bohaterami elżbietańskiej opowieści). Wiedząc też, że na kolejną lekturę autora będę musiała trochę zaczekać. (Pewnie jakieś dwa lata :)

Co mnie urzekło w tej historii to dla niektórych może być wada, bo Follett idzie pewnym znanym już mi schematem. Znajdziemy tutaj bohaterów bardzo dobrych, prawych, kochliwych ale też złych, okrutnych, mściwych i słabych - jest w tym pewien klucz chociaż dla znawców autora nie będzie problemem rozszyfrować kto jaką postacią będzie. Mnie to w żaden sposób nie przeszkadza, więcej podkreśla kunszt pisarski autora i to jaki ma styl.

Jak to bywa u Folleta momentami jest krwawo, jest bezwzględnie, ale jest również romantycznie, przygodowo czy...

ewa | 2017-10-07
Na półkach: 2017
Przeczytana: 07 października 2017

Jeśli chodzi o powieści K.Folletta to jestem bardzo stronnicza.
PRZEPADŁAM
800 stron świetnie opowiedzianej historii.
Brałam udział w niesamowitych wydarzeniach z wypiekami na twarzy i obgryzionymi paznokciami.
OCZAROWANA.

Eponine | 2017-10-17
Przeczytana: 06 października 2017

Książka, która stała się bestsellerem, zanim jeszcze pojawiła się na sklepowych półkach. Szeroko rozreklamowana, kusiła wielkimi oczekiwaniami, bo przecież nazwisko autora zobowiązuje a historia Kingsbridge, odkąd została sfilmowana, zawładnęła umysłami nie tylko książkoholików. Sama spodziewałam się ogromnie dużo i nie zawiodłam się. Czytając, odkrywałam nowe lądy, odkrywałam historię Europy, o której miałam tylko mgliste pojęcie, a przede wszystkim wczułam się w sytuację głównych bohaterów. I smakowałam jak dobre wino znakomity styl autora.

Katedra w Kingsbridge stoi i góruje nad miastem, niezmienna od kilku wieków, odkąd ostatnie witraże zostały wstawione przez Toma Budowniczego i Jacka Jacksona. W tej powieści tworzy ona jednak tło i jest kością niezgody między katolikami i protestantami, przedstawicielami dwóch wyznań tej samej wiary, którzy w imię tego samego Boga dopuszczają się okropności nieprzystających ludziom. Na tronie ma zasiąść królowa Elżbieta, a główny bohater...

Joanna | 2017-06-11

Trzyma poziom dwóch poprzednich części. Warto sięgnąć po tę trylogię

astaldohil | 2017-10-04
Przeczytana: 04 października 2017

"Słup ognia" to dość luźna kontynuacja "Filarów Ziemi" i zasadniczo niewiele ma z pierwszą książką cyklu wspólnego, poza faktem, iż większość rozgrywających się na arenie szesnastowiecznej Europy wydarzeń, bierze swój początek w Kingsbridge. To stamtąd wywodzą się niemal wszyscy główni bohaterowie - wyłączywszy postaci historyczne - tam zaplatają się jej poszczególne wątki i w Kingsbridge znajduje opowieść swój melancholijny finał. Czyni to "Słup ognia" dość specyficznym domknięciem trylogii, bowiem z postaciami i wątkami znanymi z poprzednich powieści łączy tę książkę naprawdę mało (ot, wzmianka tu i ówdzie o fakcie bycia niektórych bohaterów potomkami słynnych fundatorów osady).

Tymczasem sprawdza się "Słup ognia" jako przyzwoicie napisana powieść historyczna, której akcja ma miejsce w okresie wielkich niepokojów i wojen, których podłożem był, przybierający dramatyczne formy, "spór" protestantów i katolików. Rzeczywistość tej epoki ma niebagatelny wpływ na głównych bohaterów...

paweł MAKIEŁA | 2017-10-01

XVI wieczna Anglia Ned Wilard wraca do rodzinnego Kingsbrigde w którym podczas jego nieobecności dużo się pozmieniało. Jak wiadomo szesnasty wiek to okres Reformacji religijnej a także walki o władzę pomiędzy Marią Stiuar a Elżbietą Tudor Ned zostaje szpiegiem tudorówny i pomaga jej utrzmać się na tronie Angli

xkx | 2017-09-24
Przeczytana: 24 września 2017

Ken Follet jak zwykle trzyma formę. Trzecia cześć czyta się równie dobrze jak dwie pozostałe częsci cyklu. Mamy tu wszytko jak we współczesnym thrillerze szpiegowskim: miłość, zdradę, nienawiść, żądze władzy, wielkie emocje no i oczywiście nie mniej brudną jak współcześnie wielką politykę.

Patronaty tygodnia

Poniedziałek nie musi być zły! Wystarczy rano sprawdzić jakie nowości ukazują się pod naszym patronatem i dzień od razu staje się lepszy! W tym tygodniu waszej uwadze polecamy osiem tytułów: trzy polskie, pięć zagranicznych, pięć pisanych przez kobiety i trzy pisane przez mężczyzn! Sprawdźcie sami!

Albatros poleca na jesień

Jesień wcale nie musi oznaczać ponurych, melancholijnych nastrojów. Wiedzą o tym mole książkowe, z których spora część szczególnie ceni jesienny czytelniczy entourage: fotel, koc, kubek z gorącą herbatą lub kawą… Do kompletu polecamy nowości od Wydawnictwa Albatros pod patronatem lubimyczytać.pl.