Słup ognia

Cykl: Filary Ziemi (tom 3)
Wydawnictwo: Albatros
A Column of Fire
Anna Dobrzańska, Janusz Ochab
historyczna
AMisz

Długo wyczekiwana kontynuacja najpopularniejszej sagi historycznej Kena Folletta obejmującej powieści "Filary ziemi" i "Świat bez końca". Zbliżają się święta Bożego Narodzenia 1557 roku. Młody Ned Willard wraca do rodzinnego domu stojącego w cieniu katedry Kingsbridge. Ani on, ani mieszkańcy miasta jeszcze nie wiedzą, że rok 1558 wywróci do góry nogami nie tylko ich życie, lecz także losy...

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia 1557 roku. Młody Ned Willard wraca do rodzinnego domu stojącego w cieniu katedry Kingsbridge. Ani on, ani mieszkańcy miasta jeszcze nie wiedzą, że rok 1558 wywróci do góry nogami nie tylko ich życie, lecz także losy wszystkich Europejczyków, przynosząc zupełnie nową epokę w dziejach świata.

Książka podejmująca temat, w którym Follett czuje się najlepiej – szpiegostwa i działalności tajnych agentów. Tym razem w szesnastowiecznej Anglii za panowania królowej Elżbiety I!

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1726,3923,slup-ognia.html

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1726,3923,slup-ognia.html

Jarek Zawisza | 2018-03-12
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 10 marca 2018

Renesans, cywilizacja powstaje z kolan, wykreowany przez Folletta klimat epoki sprawia że możemy wręcz poczuć ekscytację nowym, ale również obawę przed zemstą starego.

Tak, to zaiste niesamowite czasy, narodziny renesansowego humanizmu, myśl wyzwolona: Da Vinci, Kopernik, Kolumb, Magellan, Shakespeare, Giordano Bruno!
Kultura pośród elit rozkwita, ale nadal szerokim łukiem omija społeczne niziny na których tradycyjnie już: bród, smród i ubóstwo.
I choć higiena nieśmiało już puka do drzwi, to nawet ci co na górze, wyżej sobie cenią wonne pomady niż mydło.

Renesans pomimo całego swego odrodzenia, jest również czasem religijnego zacietrzewienia. To przecież czasy Lutra, Kalwina, Pawła III-ego, jego kontrreformacji i soboru trydenckiego...
Soboru którego ustalenia stały się zarzewiem wielu wojen, wojen tym razem nie o ziemię, nie o pieniądze czy sławę. Narodził się nowy rodzaj konfliktu, wojna o idee, o metodykę wiary, o monopol na Boga... o rację.
Taki rodzaj zmagań jest bardziej...

maj | 2017-10-15

Historia? Ależ tak, bardzo dużo historii.
I krwawe wojny religijne. I palenie na stosach będzie...
Święta Inkwizycja...
Noc św. Bartłomieja też...
Co kto lubi :).

Alicja | 2018-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2018

"Nic nie jest trwałe, z wyjątkiem zmian" (136)
Jest to trzecia część powieści historycznej o mieszkańcach miasteczka Kingsbridge. Autor utrzymuje swój poziom, choć ta część jest mocno rozbudowana, obejmując różne kraje europejskie i świata. Jednakże wątkiem , który wszystkie łączy są krwawe wojny religijne, między protestantami a katolikami. Poznajemy całą gamę postaci, którzy reprezentują, jedną lub drugą stronę, a żeby czytelnik nie zagubił się w ich gąszczu umieszczona została "ściąga" na początku książki.Występuje wiele postaci historycznych i mają miejsce autentyczne wydarzenia.Potęga duchowieństwa wykorzystującego swoje stanowisko do walki o władzę i bogactwo we współpracy z możnymi. Dwory królewskie i brzemię spoczywające na barkach ich członków w zamian za życie wypełnione luksusem i przywilejami.Uciekanie się do występków, by sprostać etykiecie dworskiej.Spiski, knowania w drodze do władzy i panowania.Wojny religijne, w których szala przechyla się w jedną lub drugą stronę...

wiejskifilozof | 2018-04-17

Słup ognia to długo oczekiwana przeze mnie powieść Kena Folletta ,autora który nie boi się pisać o historii.
Bez względu jaka ona by nie była.

Zaczynając czytać powieść,trzeba sobie przypomnieć co było w poprzednich tomach.
Według mnie,nie ma sensu zaczynać od Słupa Ognia,bez znajomości tamtych,dwóch.

Fabuła,jest tu bardzo bogata.Akcja toczy się zarówno w Anglii,Francji,jak i Hiszpanii czy Hispanioli.
Mnogość postaci sprawia,że łatwo się pomylić więc autor.
Daję nam pomoc i umieszcza spis postaci.Zarówno autentycznych,jak i tych prawdziwych.

Co najbardziej,mi się podobało.W tej powieści.
Przede wszystkim wydarzenia autentyczne.Jak Noc Świętego Bartłomieja.
Widać,do czego posuwa się fanatyzm religijny.

A drugie to klęska Armady,która miała podbić Anglię.

Słup Ognia,jest pisany dość prostym językiem.
Książka,jest bardzo spójna plastycznie i dokładnie.Bez moralizatorstwa przedstawia tamte czasy.
Ja jestem na duży plus.

mamaKa | 2017-10-05
Przeczytana: 05 października 2017

Krótka informacja o przeczytanej książce.
Powieść jest rozciągnięta w czasie. Zawiera wiele informacji historycznych. Z dokładnością i nużącą precyzją opisuje królestwa, społeczeństwa i życie codzienne. Na solidnie dopracowanym tle, jak w kalejdoskopie, pojawiają się bohaterowie. Od ich nadmiaru robi się tłoczno. Czytelnik zmuszony jest śledzić akcję uważnie i kontrolować kto, kogo i dlaczego. Ot, taki literacki labirynt. Zaczęłam lekturę z entuzjazmem, który stopniowo wygasał. Jeżeli mogę ocenić książkę - to szczerze doceniam trud Autora. Natomiast po raz kolejny utwierdzam się w przekonaniu, że więcej nie oznacza lepiej, ciekawiej. Gdyby nieoczekiwanie pojawił się kolejny tom, to nie dam się skusić. Sądzę, że "Słupy ognia" są ogromną niespodzianką dla pasjonatów literatury historycznej i czytelników, którzy kochają różnorodność postaci i miejsc oraz bogactwo intryg.

Miras | 2017-10-29
Przeczytana: 29 października 2017

Jak dla mnie rewelacyjna powieść. Ken Follett przeniósł mnie w czasy, o których mało do tej pory wiedziałem. Aż trudno mi uwierzyć, że takie czasy istniały naprawdę, a za te wszystkie okrucieństwa można obwiniać religię i to chrześcijaństwo. I mam wrażenie, że współcześnie idzie to w coraz gorszym kierunku /terroryzm islamski, brak tolerancji/. Tragiczne i smutne.

Edyta | 2017-10-09
Przeczytana: 09 października 2017

Kiedy dowiedziałam się, że kolejna powieść Folleta będzie powrotem do Kingsbridge bardzo, ale to bardzo się ucieszyłam. Książkę nabyłam od razu w dniu premiery. Kiedy się do niej zabrałam wiedziałam, że będę ją czytać i czytać (nie tylko ze względu na jej objętość, ale też żeby jak najdłużej spędzić czas z bohaterami elżbietańskiej opowieści). Wiedząc też, że na kolejną lekturę autora będę musiała trochę zaczekać. (Pewnie jakieś dwa lata :)

Co mnie urzekło w tej historii to dla niektórych może być wada, bo Follett idzie pewnym znanym już mi schematem. Znajdziemy tutaj bohaterów bardzo dobrych, prawych, kochliwych ale też złych, okrutnych, mściwych i słabych - jest w tym pewien klucz chociaż dla znawców autora nie będzie problemem rozszyfrować kto jaką postacią będzie. Mnie to w żaden sposób nie przeszkadza, więcej podkreśla kunszt pisarski autora i to jaki ma styl.

Jak to bywa u Folleta momentami jest krwawo, jest bezwzględnie, ale jest również romantycznie, przygodowo czy...

jerrymarch | 2018-07-06
Przeczytana: 05 lipca 2018

"Słup ognia" to trzecia część trylogii osadzonej w angielskim mieście Kingsbridge. Miasto to i znajdująca się w nim katedra stanowi praktycznie jedyne powiązanie z poprzednimi częściami cyklu, w związku z czym po książkę spokojnie mogą sięgnąć osoby, które nie przeczytały wcześniej "Filarów Ziemi" i "Świata bez końca". Akcja powieści została osadzona przez autora w burzliwym okresie wojen religijnych wybuchających w Europie Zachodniej w drugiej połowie XVI wieku. Jest to czas walki o władzę nad Anglią toczonej między protestantami i katolikami, w którą wmieszane są burzliwe losy głównych bohaterów książki. Z pewnością warto zagłębić się w tą opowieść.

FannyBrawne | 2018-07-26

,,Słup ognia” to długo wyczekiwana trzecia część historycznej trylogii Kena Folleta. Pierwszym tomem, ,,Filarami ziemi”, byłam zachwycona, natomiast drugi, ,,Świat bez końca”, podobał mi się mniej, ale nadal. Byłam bardzo ciekawa, czy autor będzie kontynuował tendencję zniżkową, czy wróci do poziomu pierwszej części.

Akcja ,,Słupa ognia” dzieje się kolejne kilkaset lat po zakończeniu wydarzeń w ,,Świecie bez końca”. Główny bohater Ned Willard(prawdopodobnie potomek córki Merthina, Loli) powraca do rodzinnego Kingbridge w którym nie dzieje się dobrze. Na tronie Anglii zasiada fanatyczna katoliczka Maria Tudor, która tępi protestantów – a Ned i jego matka utożsamiają się z protestantyzmem. Ned jest zakochany w pochodzącej z bardzo katolickiej rodziny Margery Fitzgerald, która wkrótce zostaje wydana za hrabiego Shiring. Szukając nowego sensu życia i marząc o tolerancji religijnej, Merthin zostaje osobistym szpiegiem księżniczki Elżbiety Tudor, późniejszej Elżbiety I.

Językowo...

emindflow | 2018-02-08
Przeczytana: 07 lutego 2018

Ken Follett w najwyższej formie!
Mogłoby się wydawać, że po dwóch znakomitych częściach trylogii „Filary ziemi” trudno będzie utrzymać tak wysoki poziom. Tymczasem „Słup ognia” okazał się conajmniej równie dobry.
Ta powieść nieco różni się od poprzednich. Przede wszystkim jest napisana z największym rozmachem, a jej akcja toczy się w całej zachodniej Europie od Szkocji po Hiszpanię, a nawet na wyspach Nowego Świata. Oczywiście wszystko zaczyna się i kończy w Kingsbridge, skąd wywodzi się rodzina Willardów, głównych postaci tej powieści.
Drugą różnicą jest dużo więcej miejsca poświęconego dramatycznym wydarzeniom historycznym w drugiej połowie XVI wieku, w których aktywnie uczestniczą nasi bohaterowie. Główny wątek to wojny religijne między katolikami i protestantami ze wstrząsającym finałem, jakim była noc świetego Bartłomieja.
Mamy w tej powieści wszystko - barwną sagę rodzinną, spiski, intrygi i zamachy polityczne, brutalne sceny tortur, walk ulicznych i wojny na morzu, ale nie...