Labirynt duchów

Okładka książki Labirynt duchów Carlos Ruiz Zafón Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Labirynt duchów
Carlos Ruiz Zafón Wydawnictwo: Muza Cykl: Cmentarz Zapomnianych Książek (tom 4) literatura piękna
Cmentarz Zapomnianych Książek (tom 4)
El Laberinto de los Espíritus
Muza
2017-10-11
2017-01-01
Katarzyna Okrasko, Carlos Marrodán Casas
Barcelona dyktatura Hiszpania lata 50. XX w. literatura hiszpańska niebezpieczeństwo powieść hiszpańska przyjaźń rodzina szantaż tajemnica
Inne

W labiryncie słów

Przepiękna powieść :)

Przepiękna powieść :)

Obok "Cienia wiatru", jest to dla mnie najlepsza część serii.

Obok "Cienia wiatru", jest to dla mnie najlepsza część serii.

Książka jest niesamowita. Długa, a historia zawiła ale wyjaśnia i łączy wszystkie wątki. Wrócę nie tylko do niej ale do całego cyklu bo jest piękny i niesamowity.

Najlepsza książka Zafona z całej serii CMENTARZA ZAPOMNIANYCH KSIĄŻEK. 900 stron, czytane prawie 4 miesiące, ale warto. Pani detektyw Alicja podejmuje się śledztwa i poszukiwania Mauricia Vallsa. Po drodze okazuje się wiele rzeczy, które wstrząsnęły całą historią z serii. Wyjawione tajemnice zyskują nowego zrozumienia. Spotykamy też rodzinę Sempere, która pomaga Pani detektyw, a Pani detektyw pomaga rodzinie. Barwny język, piękne opisy mrocznej Barcelony. Klimat książki pozostał ten sam. Bardzo spodobała mi się końcówka napisana jakby przez Juliana i podsumowanie całej historii. Ta historia zasługiwała na jej zakończenie w ładny sposób. Bardzo polecam.

Zafon nigdy mnie nie zawiódł, cudowne każde zdanie.

Zafon nigdy mnie nie zawiódł, cudowne każde zdanie.

Nie mogę znieść myśli, że to koniec. Koniec tej serii, która rozpoczeła i z pewnością nie zakończyła mej WIELKIEJ miłości do twórczości autora. Miotają mną sprzeczności, z jednej strony cieszę się, że przeczytałam całą tą serię, z drugiej moje serce i dusza pragnie więcej i więcej. Odczuwam pewną pustkę i chyba tylko ów autor może ją wypełnić....Już teraz wiem, że jeszcze kiedyś sięgnę raz jeszcze w świat "cmentarza zapomnianych książek", które dla mnie o ironio! Nigdy, ale to przenigdy nie będą zapomniane.

Fenomenalne zamknięcie całej historii. Zaraz po "Cieniu wiatru" najlepsza książka z cyklu.
Z bólem serca przewraca się ostatnią stronę, wiedząc, że to już koniec tej opowieści.
Nie ma nic więcej.
I już nie będzie.
Wędrówka dobiegła końca.

Nie ma nic więcej.
I już nie będzie.
Wędrówka dobiegła końca.

Niestety, jest to najsłabsza część tej serii. Strasznie rozwleczona, niezbyt zajmująca, wręcz męcząca, a po tak pięknych poprzednich tomach, miałam chyba co do niej wygórowane oczekiwania. Mimo to, cała seria godna polecenia, pozostanie ze mną długo.

Dobra

Dobra

Jesień, więc idealna pora na magiczne, trochę gotyckie powieści, w których jest zarówno miejsce na miłość do literatury i kryminalne intrygi w klimacie "noir". Dlatego sięgnęłam po finałowy tom z cyklu "Cmentarz Zapomnianych Książek". I tu niespodzianka, niestety niekoniecznie miła. Albo ja już wyrosłam z tego typu opowieści, albo "Labirynt duchów" jest najsłabszą z części. Myślę, że chyba oba powody spowodowały, że zamiast zatopić się bez pamięci w lekturze, to ja czekałam kiedy ją wreszcie skończę. Niby wszystkie elementy, o których napisałam na samym początku się zgadzają, ale koniec końców było nużąco i zdecydowanie za długo. Z tych prawie 900 stron można było zrobić 400 i podkręcić trochę akcję i wtedy byłoby ok. A tak, to tajemniczy klimat Barcelony gdzieś wyparował, intryga wcale nie była zajmująca a ja odłożyłam książkę z ulgą. Szkoda, wielka szkoda. Dobrze, że mam w pamięci to zachłanne czytanie, które towarzyszyło mi przy poprzednich częściach. To uczucie zachowam. Za całokształt dziękuję, za "Labirynt duchów" niestety nie.

Video

Video