W przyszłym roku w Jerozolimie

Tłumaczenie: Justyna Rzewuska
Wydawnictwo: Albatros
Dispara, yo ya estoy muerto
Tamaryszek

Porywająca historia dwóch rodzin, które starają się przezwyciężyć swoje przeznaczenie. Historia o zdradzie i zemście, możliwej i niemożliwej miłości, o wielkiej przygodzie w kraju pełnym nietolerancji i oburzenia. Marian Miller, pracująca dla organizacji pozarządowej, zostaje poproszona o sporządzenie raportu o nieleganych osiedlach żydowskich na terytorium Palestyny.Aby dobrze wywiązać...

Marian Miller, pracująca dla organizacji pozarządowej, zostaje poproszona o sporządzenie raportu o nieleganych osiedlach żydowskich na terytorium Palestyny.Aby dobrze wywiązać się z zadania Marian chce mieć pewność, że dobrze rozumie sytuację po obydwu stronach konfliktu. W tym celu Marian aranżuje w Izraelu spotkanie z Ezekielem Zuckerem, starszym mężczyzną, który, jak wielu innych, ma wiele do powiedzenia, a także sporo do ukrycia. Ezekiel snuje swoją historię, jak gdyby była olbrzymią układanką z bardzo skomplikowanych drobnych elementów. Marian opowiada mu znaną sobie, arabską wersję tej historii.

U schyłku XIX wieku rodzina Zuckerów została wypędzona z rodzinnej Rosji z powodu swojego żydowskiego pochodzenia. Doświadczywszy okrucieństwa i niesprawiedliwego traktowania za rządów cara, wyruszyła do Ziemi Obiecanej. Tam Zuckerowie kupili działkę należącą do Ziadsów, arabskiej rodziny, której głową był wtedy Ahmed. Dwóch mężczyzn, Ahmeda Ziada i Samuela Zuckera, połączyły więzy przyjaźni ponad religijnymi i politycznymi podziałami, która miała przetrwać pokolenia.

Ta intrygująca saga rodzinna, w której kulminacyjne wydarzenia przypadają na rok 1948, jest najambitniejszą jak dotąd powieścią Julii Navarro. To powieść szkatułkowa, której karty zaludniają postacie z krwi i kości, które biorą swój los w swoje ręce, spełniają marzenia i walczą o życie.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com

eMM | 2016-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2016

Piękna,nostalgiczna i wzruszająca historia o wielkiej wielopokoleniowej przyjazni,pomiędzy żydowską rodziną z "Ogrodu Nadziei"zapoczątkowaną przez Samuela Zuckera i ich sąsiadów,arabskiej rodziny Ahmeda Ziada.Historia rozpoczyna się od prześladowań i pogromie żydów w carskiej Rosji,ich osiedlanie się w Palestynie,poprzez dojście Hitlera do władzy i ucieczką z Europy przed Holocaustem aż do wojny domowej i powstania w 1948 roku niepodległego państwa Izrael.

Pela | 2017-10-09
Przeczytana: 29 września 2017

Akcja powieści rozgrywa się od czasów zabójstwa cara Aleksandra II 1881r), poprzez rewolucję bolszewicką, dojście Hitlera do władzy i wszystkie okrucieństwa II wojny światowej aż do współczesności. Wydarzenia historyczne, propaganda antyżydowska, niesłuszne oskarżenia powodowały prześladowania Żydów żyjących w diasporze. Wszystko to zmuszało ich do osiedlania się na Ziemi Obiecanej, ziemi przodków. To opowieść o Palestynie zamieszkiwanej w tamtych czasach głównie przez Arabów, czujących się gospodarzami tej ziemi. O napływie coraz liczniejszych uchodźców żydowskich przybywających do Palestyny. O obawach Palestyńczyków co do ich przyszłości i przyszłości ich dzieci. To opowieść o wielkiej historii, utworzeniu Państwa Izrael, o okrojeniu granic Palestyny i obozach przejściowych dla Palestyńczyków.
Wreszcie to opowieść o Palestyńczykach i Żydach, przyjaźni, niespełnionej miłości i ogromnym zaufaniu i niesionej wzajemnie pomocy pomiędzy sąsiadami, które z czasem, pod wpływem wydarzeń...

elenkaa | 2016-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2016

Recenzja znajduje się również na moim blogu: http://pasion-libros.blogspot.com/2016/11/196-w-przyszym-roku-w-jerozolimie-julia.html

Ken Follett jest moim ulubionych pisarzem, głównie ze względu na trylogię "Stulecie" i książki obsadzone w czasach II wojny światowej. Natomiast twórczość Julii Navarro poznałam za sprawą lektury "Powiedz mi, kim jestem", która wywarła na mnie ogromne wrażenie, stając się najlepszą książką, jaką przeczytałam w 2015 roku. Dlatego kolejna powieść autorki, na dodatek porównana do trylogii "Stulecie" Folletta to dla mnie pozycja bardzo długo wyczekiwana i zdecydowanie obowiązkowa.

Opowieść rozpoczyna się w czasach współczesnych, gdy Marian Miller, udaje się do Jerozolimy, aby zebrać materiały dotyczące zasiedlenia Żydów na ziemiach Palestyńczyków i poznać różne opinie na ten temat. Mimo, że jej zadaniem jest poznanie poglądów różnych osób, sama ma już wyrobione zdanie. Jednak rozmowa z Ezekielem Zuckerem, Żydem, pokaże jej, że ten temat nie ma jednej...

Aleksandra | 2017-09-01
Przeczytana: 31 sierpnia 2017

Wspaniała epicka powieść wyjaśniająca bardzo szczegółowo podłoże konfliktów arabsko-żydowskich na Bliskim Wschodzie. Historie dwóch rodzin żydowskiej Samuela Zuckera i arabskiej Ahmeda Ziada pozwalają poznać życie kilku pokoleń na przestrzeni 100 lat. Autorka z ogromną starannością kreśli portrety swoich bohaterów.Książką przepięknie wydana. Polecam.

szczypiorek5 | 2016-12-20
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2016
Przeczytana: 19 grudnia 2016

Książka ,która zabrała mi kilka przedświątecznych nocy.800 stron od których nie mogłam się oderwać, które chłonęłam nawet o 5 nad ranem.
Historia rosyjskiego Żyda , jego rodziny i przyjaciół splata się z losami arabskiej rodziny spod Jerozolimy.Przez blisko wiek śledzimy nie tylko ich burzliwe losy, radości i smutki ,ale przede wszystkim zawirowania społeczno-polityczne w Europie i poza jej granicami.
Książka wielowątkowa, świetnie napisana,dająca sporą dawkę wiedzy na temat historii ziem , które dziś należą do Izraela, Jordanii czy leżą w granicach Zachodniego Brzegu.
Nie będzie się podobała osobom ,które nie lubią historii i nie mają bladego pojęcia o zjawiskach społeczno-politycznych w ostatnim stuleciu.
Pozostałym zdecydowanie polecam.

Jola | 2017-03-18
Przeczytana: 12 marca 2017

Szukając informacji o tej książce, wciąż natykałam się na zdanie "Historia o przyjaźni rodziny żydowskiej i arabskiej". Irytowałam się, bo co to tak naprawdę oznacza? Ponad 800 stron i "historia przyjaźni"? Cóż, trafniej się nie da. Sama od tego zacznę.

"W przyszłym roku w Jerozolimie" to opowieść o przyjaźni rodziny żydowskiej i arabskiej.
W podróż do przeszłości zaprasza nas stary Ezekiel Zucker. Malowniczo przedstawia losy swojego dziadka, Izaaka Zuckera, który w pogromie Żydów traci rodzinę. Ocalał tylko pierworodny syn, Samuel. Uciekając przed prześladowaniami, Samuel i Izaak trafiają najpierw do Petersburga, następnie po tym, jak ochrana aresztowała i zamordowała ojca, Samuel opuszcza Rosję.
Żydzi, chcąc przekazać sobie odrobinę nadziei, pokrzepić serca, używali tytułowego „W przyszłym roku w Jerozolimie”. Zdanie to niosło ze sobą nadzieję, że w końcu odnajdą spokojne miejsce do życia, gdzie nie będą intruzami. Zdanie to stało się również przysięgą, którą Samuel złożył ojcu....

Yosun | 2017-11-22
Przeczytana: listopad 2017

Wielowątkowa saga obejmująca trzy pokolenia dwóch rodzin - żydowskiej i arabskiej. Książka, która daje dużą wiedzę na temat prześladowań Żydów od około 1880 roku, historii powstania państwa Izrael oraz o konflikcie żydowsko-palestyńskim. Z całą masą faktów historycznych i nazwisk. Historia bolesna choć fascynująca, którą powinno się znać. O tym przeczytałam we wcześniej umieszczonych tu opiniach, w pełni się z tym zgadzam i książkę polecam.
Nie zostałam jednak miłośniczką pióra Pani Navarro i mam parę powodów, aby odjąć jej jedną gwiazdkę. Moim zdaniem nie wszyscy bohaterowie są równie wyraziści. Kolejne pokolenia jakoś zatracają swój charakter i często miałam wrażenie, że pokolenie wnuków jest kalką dziadków, choć może ma to swój sens :) W książce znajduje się wiele powtórzeń, co z jednej strony jest denerwujące, ale z drugiej być może zasadne i potrzebne czytelnikowi - czytając 800-stronicową książkę łatwo się zagubić i o pewnych faktach być może trzeba co jakiś czas...

Alex | 2016-12-07
Przeczytana: 01 grudnia 2016

Przyjaźń łączy ludzi niezależnie od wieku, koloru skóry, wiary czy też płci. Wydaje się, że gdy jest prawdziwa nic nie jest w stanie jej zagrozić, zawsze zwycięży i pokaże siłę w momencie gdy wydaje się, iż wszystko zostało już zaprzepaszczone. Jednak czy tak jest w prawdziwym świecie? Podzielić ludzi jest łatwiej niż ich połączyć. Czasem ktoś wierzy się, że jest możliwe wykrojenie niewielkiej oazy, gdzie podziały nie będą miały racji bytu, ale czy nie jest to tylko utopia? Czasem życie pisze scenariusze w jakich nawet to co najtrwalsze łamie się pod naporem nienawiści i zła czynionego w imię wyższego dobra.

Kto jest katem, a kto ofiarą w sytuacji gdy każda ze stron jednocześnie broni się i atakuje? Niezwykle łatwo przychodzi ferowanie osądów, wskazywanie winnych i pochylanie się nad losem niewinnych. Marian Miller ma przed sobą trudne zadanie, przygotowanie raportu o terenach okupowanych w Palestynie i Izraelu dla międzynarodowej organizacji. Powinna być bezstronna, ale w obliczu...

Nina | 2018-10-25
Przeczytana: 25 października 2018

Niesamowita książka. Kawał historii. Losy palestyńskich Arabów i ich żydowskich sąsiadów, także tych, którzy na tamtej ziemi się urodzili i podobnie jak ich ojcowie również nazywali siebie Palestyńczykami. Ich przyjaźń, niespełniona miłość, wiara, nadzieja, obowiązek, tradycja i poświęcenie. A wokół świat, wielkie imperia, ich sojusznicy i wrogowie, ich interesy i ich przywódcy, ich zbrodnie oraz ich dyplomatyczne i wojenne gry. Bezsilność ludzi, którzy byli i są pionkami w tych grach.

I pomyśleć, że prawie bym się poddała i zrezygnowała z lektury książki, a to z powodu języka, stylu narracji przywodzącego na myśl wypracowanie szkolnego prymusa. Raziła mnie sztuczność okrągłych, współrzędnie i podrzędnie złożonych zdań, naszpikowanych wymyślnymi konstrukcjami imiesłowowymi, i to zarówno w opisach sytuacji, jak i w dialogach. Nie znam hiszpańskiego oryginału, ale nie sądzę, by taka niemal konferencyjna maniera była przekłamaniem tłumaczenia. Ważne jednak, że bardzo szybko tematyka...

Dominica | 2018-03-21

Wspaniała historia dwóch rodzin, rozpisana na wiele lat i wiele głosów. Skomplikowane losy żydowskich i arabskich mieszkańców Jerozolimy ukazane zostały w sposób niezwykle szczegółowy. Obszernie nakreślono tło polityczne i relacje bohaterów, którzy wbrew wszystkiemu próbowali dążyć do znalezienia szczęścia i swego miejsca na ziemi. Poruszająca i piękna lektura.