W przyszłym roku w Jerozolimie

Okładka książki W przyszłym roku w Jerozolimie Julia Navarro
Okładka książki W przyszłym roku w Jerozolimie
Julia Navarro Wydawnictwo: Albatros literatura piękna
Dispara, yo ya estoy muerto
Albatros
2016-11-09
2016-11-09
Justyna Rzewuska
powieść powieść szkatułkowa literatura obyczajowa saga rodzinna

Trafiłam na tą pozycję całkiem przypadkiem. Jestem fanką sag rodzinnych, gdzie możemy obserwować losy kilku rodzin na przestrzeni wielu lat. Tutaj fabuła koncentruje się na losach Żydów i Palenstyńczyków oraz przybliża genezę trwającego wciąż konfliktu. Jest to dosyć pokaźna lektura i ostatni rozdział w mojej opinii był zbędny, bo nie wniósł nic ważnego, jednakże bardzo podobała mi się ta powieść i z chęcią sięgnę po inne pozycje tej autorki.

Wspaniała książka! Monumentalna, wielopokoleniowa saga o przyjaźni na tle burzliwych wydarzeń historycznych. Przepiękna opowieść o cierpieniu dwóch narodów i więzi wystawionych na próbę w obliczu krwawego konfliktu.

Skłaniająca do refleksji historia miejsca opowiedziana z dwóch prespektyw. Jednak momentami męczył mnie zbyt suchy sposób prowadzenia narracji.

Ależ to było dobre…. Książka tą polecam wszystkim którzy zastanawiali się nad genezą i przyczynami konfliktu palestyńsko - izraelskiego. Powieść ta ponadto w nie banalny sposób opowiada o miłości ,przyjaźni, zemście i może o tym że warunkiem życia w pokoju jest umiejetność wybaczania…. PIĘKNA LITERATURA

Książka, która zawładnęła mną całkowicie i nie tylko dlatego, że miejscem znacznej części akcji jest moja ukochana Jerozolima. Ciekawa powieść historyczno - obyczajowa, która związała na zawsze losy palestyńskiej rodziny arabskiej i ich żydowskich sąsiadów. Pięknie opisane relacje, więzi i emocje oraz narastający konflikt. Ale bez uprzedzeń i oceny. Historie bolesne i warte poznania. Naprawdę piękna i poruszająca powieść. Zachęcam do lektury.

historia naprawdę ciekawa ale sposób jej napisania ... momentami czułam się, jakbym czytała sprawozdanie z wycieczki pierwszoklasisty... no i ciągłe powtórzenia, 10 razy pisane to samo - po co? Czytałam prawie 3 miesiące, ale i tak nie żałuję, bo książka zawiera dużą dawkę historii.

Książka literacko bardzo słaba, postacie papierowe, fabuła pozbawiona emocji,. Wartością tej książki jest jedynie opis powstawania państwa Izrael, wszystkich polityczny i społecznych uwarunkowań tego procesu .

Wciągająca i ciekawa. Interesująco napisania. Mimo że jest długa szybko się czyta ze względu na szybko toczącą się akcję powieści. Polecam, gdyż warta jest przeczytania i pokazuje wiele wydarzeń historycznych z różnej perspektywy. Zapada w pamięć i skłania do refleksji.

Ileż mi ta książka wyjaśniła.. O konflikcie palestyńsko izraelskiem oczywiście słyszałam, ale dopiero teraz zrozumiałam, dzięki przeczytaniu tej historii niezwykle ciekawych losów kilku pokoleń żydowskiej rodziny (tu też obraz sytuacji ludności żydowskiej na terenach rosyjskich w międzywojniu). Bardzo polecam tą książkę, oprócz niewątpliwej przyjemności jej czytania wniesie wyjaśnienie konfliktu, który po dziś się toczy.

Samuel Zucker chce zostać w Rosji, żydowskość mu ciąży, bo w pogromie stracił matkę i rodzeństwo. Niestety po zaangażowaniu się w rewolucję musi uciekać. Postanawia zrealizować marzenie swojego ojca i udać się do ziemi gdzie można być Żydem czyli do Palestyny. Wykupuje ziemię obok arabskiej rodziny Zaidów i wraz z innymi rosyjskimi Żydami tworzy osadę. Sąsiedztwo niełatwe, ale z czasem obie rodziny się zaprzyjaźniają dzieląc smutki i radości. Ale polityka i dążenia każdej ze stron do niezależności zagraża przyjaźni.
Ponad ośmiuset stronicowa opowieść prowadzi nas przez historię konfliktu: poznajemy na przemian perspektywę żydowską i arabską, walkę o tożsamość, wolność.
Ukazana jest beznadzieja tego konfliktu: każda ze stron ma swoje racje i pragnienie życia w spokoju na ziemi przodków.

• 2017
  • Tematyka Żydowska