Piotr 
literackapodroz.blogspot.com
status: Czytelnik, dodał: 10 cytatów, ostatnio widziany 2 dni temu
Teraz czytam
 • Mistrz i Małgorzata
  Mistrz i Małgorzata
  Autor:
  Michaił Bułhakow "Mistrza i Małgorzatę" ukończył w roku 1940, ale dopiero pod koniec lat 60. XX wieku książka doczekała się sławy na całym świecie. Przez 30 lat sowiecka cenzura nie dopuszcz...
  czytelników: 58935 | opinie: 2066 | ocena: 8,4 (34918 głosów)
 • Nielegalni
  Nielegalni
  Autor:
  Sensacyjna powieść o tajnikach polskiego wywiadu. „Bycie podwójnym agentem to kontrolowana schizofrenia.” ...
  czytelników: 6112 | opinie: 368 | ocena: 7,54 (3000 głosów)

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-10-19 21:13:22
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, USA
Autor:

Zdecydowanym minusem "Ruin" jest to, że nie straszą. Mają w sobie wprawdzie wiele rzeczy które uwielbiam, w tym walkę natura kontra człowiek, pokazująca całkowitą bezradność ludzką wobec inteligentnego i zaplanowanego działania przyrody, zdolnej wywieść swa ofiarę na prawdziwe manowce. Jeżeli ktoś oczekuje paraliżującego go lęku, będzie zawiedziony; natomiast jeśli chcecie pełnokrwistej i... Zdecydowanym minusem "Ruin" jest to, że nie straszą. Mają w sobie wprawdzie wiele rzeczy które uwielbiam, w tym walkę natura kontra człowiek, pokazująca całkowitą bezradność ludzką wobec inteligentnego i zaplanowanego działania przyrody, zdolnej wywieść swa ofiarę na prawdziwe manowce. Jeżeli ktoś oczekuje paraliżującego go lęku, będzie zawiedziony; natomiast jeśli chcecie pełnokrwistej i mięsistej opowieści, która niezbyt napędzi Wam strachu, to Riuny są w sam raz idealną lekturą.

pełna recenzja na: https://literackapodroz.blogspot.com/2018/10/mroczny-piatek-ruiny-scott-smith.html

pokaż więcej

 
2018-10-16 19:45:12
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Literatura polska

Z całą pewnością mogę stwierdzić, że książka ta opowiada o ludziach podróży, w których to sylwetkach bardzo często możemy zauważyć samych siebie. W tym może tkwi właśnie jej magiczna moc potrafiącą bez reszty przykuć uwagę czytelnika, stanowiąc wspaniałą wręcz literacką ucztę. Tokarczuk zachwyca stylem, niezwykle trafną analizą zachowań, uniwersalnym pragnieniem poznawania nowych lądów,... Z całą pewnością mogę stwierdzić, że książka ta opowiada o ludziach podróży, w których to sylwetkach bardzo często możemy zauważyć samych siebie. W tym może tkwi właśnie jej magiczna moc potrafiącą bez reszty przykuć uwagę czytelnika, stanowiąc wspaniałą wręcz literacką ucztę. Tokarczuk zachwyca stylem, niezwykle trafną analizą zachowań, uniwersalnym pragnieniem poznawania nowych lądów, zdobywania nowych doświadczeń, nieustannego dążenia za czymś więcej – podczas, gdy tracimy jednocześnie, to co już mamy. Jednak owa wpisana już od dziecka ciekawość świata popycha do nieprzerwanego jego odkrywania. Kula ziemska utożsamiona zostaje z organizmem człowieka. Tak w jednym, jak i drugim przypadku posiadają on własne prawa, reguły funkcjonowania, pierwiastek tajemnicy, ale przede wszystkim możne je odkrywać zawsze, nieustannie i nigdy nie da się ich poznać w całości do tego stopnia, że już nic więcej się o nich nie powie. To właśnie owe odkrywanie ma być swego rodzaju panaceum na ludzkie cierpienie, ból po stracie ukochanych osób, próbą pokonania śmierci. Tym samym „biegunem” jest każdy z nas, a natłok informacji napływających do nas z wszelkich stron, tylko jeszcze bardziej potęgują te postawę.

pełna recenzja: https://literackapodroz.blogspot.com/2018/10/bieguni-olga-tokarczuk.html

pokaż więcej

 
2018-10-14 19:10:08
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Literatura polska
Cykl: Jakub Mortka (tom 3) | Seria: Ze Strachem
 
2018-10-14 19:08:42
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, USA
Autor:
Cykl: Sam Porter (tom 1)

"Czwarta małpa" może nie okazała paraliżującym thrillerem mrożącym krew w żyłach, nieco mnie pod tym względem rozczarowała, jednak bez wątpienia jest krwistym i niezwykle brutalnym kryminałem potrafiącym przerażać zawartym w nim okrucieństwem. Barker nie stara się upiększyć rzeczywistości, lecz pokazuje ją taką jaką jest. Znajdziemy u niego przemoc, oszustwa, rodzinne tajemnice prowadzące do... "Czwarta małpa" może nie okazała paraliżującym thrillerem mrożącym krew w żyłach, nieco mnie pod tym względem rozczarowała, jednak bez wątpienia jest krwistym i niezwykle brutalnym kryminałem potrafiącym przerażać zawartym w nim okrucieństwem. Barker nie stara się upiększyć rzeczywistości, lecz pokazuje ją taką jaką jest. Znajdziemy u niego przemoc, oszustwa, rodzinne tajemnice prowadzące do tragedii - a za winę rodziców muszą zapłacić ich dzieci, krwawą zemstę oraz niezwykle plastycznie pokazuje jak z małego chłopca można stworzyć psychopatę zdolnego do najbardziej wyrafinowanych zbrodni. Książka otwiera większą całość, która ma szansę stać naprawdę dobrym cyklem. Fani kryminałów nie powinni być zawiedzeni.

pokaż więcej

 
2018-09-30 13:23:52
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Anglia
 
2018-09-30 13:22:55
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Norwegia
Autor:
 
2018-09-30 13:21:56
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Anglia
 
2018-09-21 20:57:53
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, USA
Autor:

Stephen King w Miasteczku Salem udowodnił, że słusznie należy do niego określenie Króla Grozy. Znaleźć w nim można wszystkie te elementy, które tak silnie oddziaływają na wyobraźnię. Krwiożerczy potwór, który wywołuje pierwotny strach przez złem czającym się w nocy za oknem i za wszelką cenę pragnącym otrzymać zaproszenie do naszego życia; nawiedzony dom w którym niemal każda rzecz znajduje... Stephen King w Miasteczku Salem udowodnił, że słusznie należy do niego określenie Króla Grozy. Znaleźć w nim można wszystkie te elementy, które tak silnie oddziaływają na wyobraźnię. Krwiożerczy potwór, który wywołuje pierwotny strach przez złem czającym się w nocy za oknem i za wszelką cenę pragnącym otrzymać zaproszenie do naszego życia; nawiedzony dom w którym niemal każda rzecz znajduje się na usługach demona i odstrasza już swym wyglądem przybyszów do udawania się w jego rejony. Do tego samo Salem, będącym skrótem od Jerusalem to przytyk w stronę czułego punktu ludzkości, do którego co pewien czas wraz z rozwojem akcji autor wbija kolejne szpile. Równocześnie puszcza on oko do historii, udowadniając poniekąd, że zataczające się koło dziejowe, w którym od początku naznaczone jest gniewem i nienawiścią staje się narzędziem prowadzącym prastare zło do triumfu. Tak jest za każdym razem, gdy człowiek zaczyna wędrować w swe najmroczniejsze zakamarki duszy, dając się ponieść namiętności, niechęci, wrogości do drugiej osoby, czy drzemiącym w nim chęci odwetu. King udowadnia, że tylko silna i mocna wiara, nie sprowadzana tylko do recytowania tych samych formułek, jest tarczą i bronią zdolną pokonać Zło. Za każdym razem, kiedy tylko damy się ponieść zwątpieniu, wówczas ciemna strona ludzkiej natury odezwie się i przebudzi do życia, siejąc wokół siebie pustkę i zniszczenie.

pokaż więcej

 
2018-09-15 20:47:25
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2018-09-15 14:49:47
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Literatura polska
Autor:

"Krótka wymiana ognia" to moje pierwsze spotkanie z twórczością wielokrotnie nagradzanej pisarki i dramatopisarki, które mnie oczarowało i pozostawiło głód na więcej. Przede wszystkim Rudzka ujęła mnie samą formą powieści, pokazująca jej doskonały warsztat pisarski. Używa krótkich zdań, trafnie oddających emocje, przeżycia i myśli bohaterki, stanowiąc jednocześnie doskonały do nich komentarz.... "Krótka wymiana ognia" to moje pierwsze spotkanie z twórczością wielokrotnie nagradzanej pisarki i dramatopisarki, które mnie oczarowało i pozostawiło głód na więcej. Przede wszystkim Rudzka ujęła mnie samą formą powieści, pokazująca jej doskonały warsztat pisarski. Używa krótkich zdań, trafnie oddających emocje, przeżycia i myśli bohaterki, stanowiąc jednocześnie doskonały do nich komentarz. Stanowią one właśnie, jakby swoistego rodzaju trafnie oddające do siebie nawzajem strzały z broni palnej. Pełno w nich pretensji, złości na swój los i niechęci do adresata. Kolejno następujące po sobie wydarzenia pokazywane są w porządku achronologicznym, nie mając pozornie tylko z sobą żadnego związku, jednak wszystkie razem złączone stanowią niezwykle przejmujący i dający wiele do myślenia czytelnikowi, obraz nas samych. Oczywiście obraz Romy i jej matki jest mocno przekoślawiony, jednak niezwykle trafnie przedstawiający niczym w krzywym zwierciadle nas samych. Zyta Rudzka dzięki temu stworzyła uniwersalną opowieść, w której każdy może odnaleźć coś dla siebie. Historia ta niepokoi i po przeczytaniu zostawia wiele pytań, na które trzeba będzie szukać odpowiedzi.


pełna recenzja na: https://literackapodroz.blogspot.com/2018/09/krotka-wymiana-ognia-zyta-rudzka.html

pokaż więcej

 
2018-09-07 19:22:23
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Thriller
Autor:

"Kredziarz" stanowi literacki debiut brytyjskiej pisarki, który mimo mojej wcześniejszej krytycznej uwagi, oczywiście uważam za bardzo udany. Napisany jest prostym językiem, pozwalającym na szybkie czytanie powieści, która bez wątpienia wciąga już od pierwszej strony. Mamy w nim nieustannie obecną atmosferę duszności, osaczenia i niepewności tego, co przyniesie jutro. Poznając miejscowych... "Kredziarz" stanowi literacki debiut brytyjskiej pisarki, który mimo mojej wcześniejszej krytycznej uwagi, oczywiście uważam za bardzo udany. Napisany jest prostym językiem, pozwalającym na szybkie czytanie powieści, która bez wątpienia wciąga już od pierwszej strony. Mamy w nim nieustannie obecną atmosferę duszności, osaczenia i niepewności tego, co przyniesie jutro. Poznając miejscowych poczucie zagrożenia ciągle wzrasta, aż do osiągnięcia apogeum. Autorka wchodzi w umysł i serce swoich postaci, jednak nie pokazuje ich czytelnikowi takimi jakimi są, ale takimi, jakimi postrzega ich Ed Adams – będący narratorem i przewodnikiem po swoim mrocznym i przerażającym świecie. Od pytania kto zabił, znacznie ważniejsze staje się pytanie co doprowadziło do obecnej, opłakanej wręcz sytuacji piątki przyjaciół i co doprowadziło do zerwania łączącej ich sympatii. Życie Anderbury wciąga do tego stopnia, że zapominamy o samym morderstwie. Pierwotny wątek wraca w zakończeniu stanowiącym zgrabne domknięcie całości. Nie mniej jednak to wydarzenia z 1986 roku były dla mnie o wiele bardziej intrygujące i ciekawsze od tego, co dzieje się obecnie. Jednak oba okresy są potrzebne do pokazania przede wszystkim skutków nieodpowiedzialnych i nieprzemyślanych słów, czy czynów. Jedno błahe zdanie może pociągnąć lawinę poważnych konsekwencji, od których już nie będzie odwrotu. I nawet żywiony poniewczasie żal nic już nie zmieni. Na koniec muszę niestety stwierdzić, że poważnym minusem "Kredziarza" jest zdominowanie go przez wątek psychologiczno-społeczny, a sama zagadka kryminalna stanowi dla niego jedynie tło, a nie wysuwa się na plan pierwszy – czego pierwotnie można byłoby oczekiwać.

pokaż więcej

 
2018-09-07 19:19:17
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2018-08-26 14:15:50
Ma nowego znajomego: GrzegorzIgnacy
 
2018-08-25 15:56:08
Dodał książkę na półkę: Teraz czytam
Cykl: Nielegalni (tom 1) | Seria: Czarna seria
 
2018-08-18 19:41:53
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
Autor:
 
Moja biblioteczka
376 167 895
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (3)

Ulubieni autorzy (5)
Lista ulubionych autorów
Ulubione cytaty (10)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd