Monachium

2022-01-12
2018-04-04
Andrzej Szulc
wojna historia ekranizacja

„Monachium” – historyczne tajemnice w rasowym thrillerze

Mam problem z oceną tej książki. Z jednej strony nie siedzę w historii konferencji monachijskiej na poziomie wiedzy eksperckiej by stwierdzić że książka wiernie odtwarza zdarzenia historyczne, a z drugiej strony lubiąc historię, autor nie do końca jest mnie w stanie zaskoczyć przebiegiem zdarzeń i kreacją głównych postaci historycznych. Podchodziłem do niej na 3 razy, skacząc do innych książek w międzyczasie. Zła nie jest, ale podcasty historyczne osadzone w analogicznym okresie potrafią być ciekawsze.

"Kto chce zrozumieć, czym jest wojna, niech nie poszukuje jej wyłącznie na polach bitewnych, w bagnetach, w działach. Wojna to przede wszystkim miliony męczarni, cierpień, nędzy i śmierci" powiedział lata temu Wincenty Pol, polski poeta, kawaler orderu Virtuti Militari.
Wydawać by się mogło, że wojna to historia naszych dziadków, temat zamknięty po wsze czasy i mrok, który już nie wróci. Jak pokazują ostatnie lata nigdy nie byliśmy chyba bliżej wybuchu konfliktu zbrojnego na tak dużą skalę.
Dotarło do do mnie ze zdwojoną mocą, podczas lektury książki Roberta Harrisa "Monachium". Bo niby mowa w niej o miesiącach przed wybuchem II wojny światowej, a cały czas miałam wrażenie jakbym czytała o czasach współczesnych i próbach powstrzymania rozlania się wojny rosyjsko-ukraińskiej na całą Europę.

Robert Harris z dokładnością i pasją historyka opowiada czytelnikom o konferencji monachijskiej z 1938 roku, kiedy to przywódcy współczesnego świata reprezentujący Niemcy, Włochy, Wielką Brytanię i Francję zawarli porozumienie części terytoriów Czechosłowacji do Rzeszy Niemieckiej (dodajmy, że przy nieobecności Czechosłowacji, o której terytorium i suwerenności była mowa).
Przyjaciele z młodości, Hugh Legat bystry i doceniany przez przełożonych przedstawiciel brytyjskiej służby dyplomatycznej i Rikard von Holz pracujący w sztabie niemieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, stoją teraz po dwóch stronach barykady. Ryzykując własne kariery a być może i życie starają się wspólnie przekonać premiera Wielkiej Brytanii Neville'a Chamberlaina, że układ ten to odwleczenie wojny tylko na jakiś czas. Tajne dokumenty do których udało im się dotrzeć wyraźnie pokazują, że Kraj Sudetów i zaanektowana wcześniej Austria, to tylko początek drogi Hitlera, który szykuje już plan na nowe podboje.

Teraz gdy wiemy jak dalej potoczyła się historia trudno nam uwierzyć w naiwność i ufność ówczesnych mężów stanu. Jednak wtedy pragnienie utrzymania pokoju na świecie było silniejsze niż zdrowy rozsądek. Oddalenie od siebie wizji wybuchy wojny było świętowane jako dyplomatyczny sukces. Gdy wszyscy wiwatowali Niemcy kreślili już swoje plany podboju świata.
Robert Harris zachowując niezwykła dokładność historyczną stworzył fascynującą powieść szpiegowską pełną napięcia i emocji. I mimo, iż wiemy jaki będzie finał tej opowieści to i tak trzymamy kciuki, wierząc, że bohaterom uda się odwrócić losy świata.
"Monachium" czytane teraz to cenna lekcja dla współczesnych, z której warto wyciągnąć wnioski. Polecam!

Audiobook (czytał Marcin Popczyński)

Znakomita powieść z doskonałą akcją oparta na faktach .świetnie przestawiony 9braz i okoliczności konferencji w Monachium . legendarna i naiwna postać premiera Wielkiej Brytanii daje świetny obraz tego jak wielkie i puste były nadzieję na pokój w Europie w który wierzyli ci którzy nic w tym kierunku nie zrobili .

1964

Trudno odmówić Autorowi wiedzy, dokładności w rekonstrukcji zdarzeń, realistycznych opisów, a przede wszystkim umiejętności splątania rzeczywistości z fikcją. Niełatwy temat, a jednak lektura z gatunku "wciągających".

Uważam, że Robert Harris ma świetne pióro. Jego obraz wydarzenia sprawia, że czytelnik ma wrażenie, jakby przeżywał razem z bohaterami scenę po scenie. Wszystko dzięki dopracowanym szczegółom.

Bardzo dobra powieść historyczna, jej jedyną wadą jest fakt, że akcja rozwija się mniej więcej w środku książki.

Nie mniej autor wziął na siebie ciężkie zadanie, obronę postaci brytyjskiego premiera, Neville'a Chamberlaina i moim skromnym zdaniem jej sprostał.

Na początku zaznaczę, że jest to książka, po którą sięgnąłem ze względu na nazwisko autora i okazało się, że jego popularność jest w pełni zrozumiała. "Monachium" to opowieść jakie lubię - po mistrzowsku miesza fakty historyczne z wyobrażeniami pisarza do tego stopnia, że granica między prawdą, a fikcją przestaje być zauważalna, przynajmniej dla osób z elementarnym wykształceniem historycznym jak ja. Zwięzła i jednowątkowa historia nie pozwala na chwilę nudy.

Ponadto dla mnie oprócz pierwszorzędnej rozrywki książka była cenną lekcją historii, która zmieniła w moich oczach obraz Naville'a Chamberlain'a do tego stopnia, że Układ Monachijski postrzegam teraz podobnie jak ewakuację z Dunkierki czy Bitwę o Anglię, czyli jedno z wydarzeń, które przesądziły o losach II wojny światowej, pomimo że miało miejsce jeszcze przed jej oficjalnym rozpoczęciem .

Jednak, żeby nie było tak kolorowo, mam kilka czysto subiektywnym uwag względem samej fabuły, które zamykam w klamry, bo nie każdego muszą interesować.
_________________________________________
Delikatny twist fabularny nie może równać się np. z tym, który dostaliśmy w Autorze Widmo, i na który czekałem do ostatniej minuty audiobooka. Widać, że Robert Harris tym razem chciał pozostać wierny faktom najbardziej jak się da, wciąż jednak pisząc powieść, a nie książkę historyczną. Po za tym sam pomysł na siłę napędową akcji osobiście przypominał mi ten z "Vaterland'u". Niektóre rozwiązania fabularne jak i zachowanie bohaterów, w szczególności Hartmana i Laili sprawiały wrażenie jakby autor poszedł trochę na łatwiznę.
_________________________________________

Tym niemniej książka jest godna polecenia, choć zdaję sobie sprawę, że najwięcej frajdy przyniesie ona fanom twórczości Harrisa i jemu podobnym autorom thrillerów politycznych.

Kto raz zasmakował książek Harrisa, ten czeka na każdą następną. Moje ulubione to „Autor widmo”, „Konklawe” i „Oficer i szpieg”. Świetnie rozumiem, dlaczego Harris jest ulubionym pisarzem i scenarzystą Romana Polańskiego.

Harris tym razem sięgnął po bardzo ciekawy temat, Układu monachijskiego z 1938 r., który miał rozwiać widmo wojny, na którą szykował się Hitler. Harris stara się zajrzeć za kulisy owego wydarzenia i tworzy fascynujący i trzymający w napięciu thriller historyczny na najwyższym poziomie.

Akcja książki rozgrywa się w przeciągu zaledwie czterech, lecz jakże intensywnych dni. Głównymi bohaterami są dawni przyjaciele ze studiów: trzeci sekretarz premiera Wielkiej Brytanii Hugh Legat oraz należący do Ministerstwa Spraw Zagranicznych Trzeciej Rzeszy Paul Hartmann. Los sprawił, że ich drogi rozeszły się kilka lat temu, by móc nagle połączyć się ponownie, gdy do Monachium zjeżdżają brytyjski premier Neville Chamberlain, premier Francji Edouard Deladier oraz sam Benito Mussolini, mający prowadzić negocjacje z Hitlerem. Dwóch starych znajomych, pragnących nie dopuścić do rozpoczęcia wojny, staje przed wielkimi dylematami i ciężkim zadaniem. Czy uda im się zapobiec nieszczęściu?
Akcja rozgrywa się szybko, tak, że aż żal odkładać książkę na bok. Harris wypełnił historyczne luki i niedopowiedzenia literacką fikcją(któż może wiedzieć, co tak naprawdę działo się za zamkniętymi drzwiami). Bardzo ciekawie opisane są sytuacje znane z fotografii, jak np. ta ze zdjęcia, które zostało zrobione tuż przed podpisaniem układu przez Hitlera, Chamberlaina, Daladiera i Mussoliniego.

Inteligenta, wciągająca, świetna!

Książka mnie nie porwała. Z początku wydaje się że będzie się działo i napięcie będzie duże. Jednak okazuje się, że największym problemem bohatera Brytyjczyka jest to, że przełożony zabrania mu opuścić hotel.... W obliczu wiszącej groźby wojny stawka ta jest żałośnie mała. Po stronie Niemca jest trochę ciekawiej. Książka jako całość pozostaje mocno nijaka. Plusem jest pokazanie nastrojów politycznych i społecznych zarówno w Niemczech jak i w Anglii.

Dobra ale nie porywająca powieść w porównaniu z innymi tytułami tego autora, które miałem okazję przeczytać (Trylogia rzymska, Oficer i Szpieg) Szybko się czyta, jak każdą pozycję Harrisa, jako że tradycyjnie akcja toczy się wartko a dialogi są ciekawe. Na uznanie zasługuje zbudowanie ciężkiego i pełnego fanatyzmu klimatu panującego w Trzeciej Rzeszy.
Polecam

Polecam