Anatomia miłości i zdrady. Co nauka mówi o namiętnościach człowieka?

Tłumaczenie: Zuzanna Lamża
Wydawnictwo: Copernicus Center Press
The Science of Love and Betrayal
miłość, zazdrość, zdrada, mózg

Czy nasze mózgi są monogamiczne czy poligamiczne? Co wywołuje zazdrość u mężczyzn, a co u kobiet? Czy to prawda, że najtrudniejszy w związku jest trzeci rok? Zakochanie to jedna z najdziwniejszych rzeczy, jakie mogą nam się przydarzyć. Całujemy się zapominając o otaczającym świecie, szukając partnerów wybieramy tych obdarzonych poczuciem humoru i próbujemy, choć nie zawsze skutecznie, być...

Zakochanie to jedna z najdziwniejszych rzeczy, jakie mogą nam się przydarzyć. Całujemy się zapominając o otaczającym świecie, szukając partnerów wybieramy tych obdarzonych poczuciem humoru i próbujemy, choć nie zawsze skutecznie, być monogamiczni. Dlaczego tak się dzieje?

Robin Dunbar, antropolog i psycholog ewolucyjny, przygląda się fenomenom zakochania, miłości i zdrady. Opierając się na najnowszych, eksperymentalnych badaniach naukowych odkrywa w jakim stopniu nasze ewolucyjne zaprogramowanie wpływa na to jak się zachowujemy, mierzy się ze wszystkimi aspektami relacji romantycznych.

Anatomia miłości i zdrady to fascynująca, pouczająca i dowcipna lektura dla każdego, kto kiedykolwiek zastanawiał się, dlaczego się zakochujemy i co u licha dzieje się z nami, gdy to robimy.

Dunbar wytrąca z równowagi i zmusza do przyjrzenia się sobie samemu na nowo.

“Observer”

Wciągający wgląd w naturę miłości romantycznej.

“Independent”

Dowcipna i prowokacyjna...

“New Scientist”

Tę książkę powinien przeczytać każdy.

“Herald”

źródło opisu: http://www.ccpress.pl/produkt/Anatomia_milosci_i_z...(?)

źródło okładki: http://www.ccpress.pl/produkt/Anatomia_milosci_i_z...»

Jarosław Jastrzębski | 2018-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2018

Mistrzowska jasność i klarowność wykładu! To jedna z takich książek popularnonaukowych, od których trudno się oderwać. Jest tak dobra przede wszystkim dlatego, że Dunbarowi udało się czytelnika rzeczywiście zainteresować omawianym problemem. Autor nie podaje nam gotowych rozwiązań, lecz stopniowo wciąga nas w ten niesamowity proces stawiania pytań i poszukiwania odpowiedzi. Prowadzi nas od hipotezy do hipotezy, przytacza wyniki niezwykle wymyślnych badań, które w ostatecznym rozrachunku, pozwalają nam samym ustalić tę najbardziej prawdopodobną odpowiedź. I na tym właśnie polega nauka i jej popularyzowanie. Z całego serca p o l e c a m !

żabot | 2017-06-13
Przeczytana: 13 czerwca 2017

To moja piąta książka Dunbara i… kolejne rozczarowanie. Po „Pchłach, plotkach a ewolucji języka” ciągle spodziewam się czegoś więcej, czegoś rewelacyjnego, nowatorskiego. Niestety kiepściutko. Wyjątkiem było „Ilu przyjaciół potrzebuje człowiek?”, tyle, że tytuł skierowany był ewidentnie do laików.
„Anatomia…” jest nową książką, ale jakoś zupełnie nie mogłem doszukać się w niej czegoś przykuwającego uwagę na dłużej. Dunbar powtarza to, co można wyczytać w wielu innych, wcale nie młodych tytułach, również wydanych w Polsce. Choćby w książkach Davida Bussa czy w „Anatomii miłości” Helen Fisher wydanej dobre 20 lat temu a obecnie wznowionej i rozszerzonej. Dunbar miota się pomiędzy biologią a psychologią i nie za bardzo wie, na czym chciałby bardziej się skupić. Niestety, skupia się na psychologii i to tej klasycznej. Rozdział o uczuciach i seksie w wirtualnej sieci zupełnie nie pasuje do całej reszty książki. Nie to, że książka jest w ogóle beznadziejna, bo taka nie jest. Na pewno...

astaldohil | 2017-05-12
Przeczytana: 12 maja 2017

Lektura niniejszej książki nie sprawi, że przestaniecie się zakochiwać - ani tym bardziej nie gwarantuje tego, że nie będzie Was korciło, by zdradzać - jakkolwiek pozwoli Wam zrozumieć mnogość procesów biologicznych i wykształconych na drodze ewolucji mechanizmów składających się na to, co nazywamy "miłością".

W oparciu o najnowsze interdyscyplinarne badania i odkrycia, w sposób niezwykle przystępny, Robin Dunbar wyjaśnia - między innymi - dlaczego podobają nam się takie a nie inne osoby, jak nawiązujemy przyjaźni, tudzież dlaczego relacje i związki się rozpadają, a także czym uwarunkowana jest monogamia i skąd biorą się w nas skłonności do niewierności. Ponadto masę innych kwestii, które uświadomią Wam, że - mimo, iż każde głębokie uczucie, jakie przeżywacie wydaje się tak niepowtarzalne, osobiste i jedyne w swoim rodzaju - w swych namiętnościach nie jesteśmy ani specjalnie wyjątkowi, ani (często) szczególnie wyrafinowani. Gorąco polecam!

KarolinaEm | 2016-12-15

przyznam szczerze, że nie skończyłam tej książki...same w niej oczywiste fakty.

Kerszi | 2016-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2016

Dosyć krótka książka czemu ludzie się zakochują, czemu zdradzają i różne ich zachowania. Jak wynika prawie wszystko zależy od genów i chęci rozmnażania. Która strategia się bardziej przyjmie na danym terenie ta zostanie stosowana. Autor na warsztat wziął też inne gatunki oprócz ludzi. Głównie ssaki. Dużo jest biologi, ewolucji, i własnych przemyśleń. Z ciekawostek które zapamiętałem to jest np taka, że kobiety są bardziej religijne od mężczyzn. Oczywiście tego jest dużo więcej.

Aleksander | 2018-11-23
Przeczytana: listopad 2018