To zmienia wszystko

Wydawnictwo: Muza
LubimyCzytać

Wraz z "No Logo" i "Doktryną szoku" nowa książka Klein stanowi trylogię, w której autorka diagnozuje kolejne światowe kryzysy, a jednocześnie ukazuje drogi ich przezwyciężenia. Tym razem przedstawia zagrożenia związane z globalnym ociepleniem i innymi zmianami klimatu, umieszczając je w szerokim kontekście – politycznym, ekonomicznym i społecznym. Podobnie jak w „Doktrynie szoku” autorka ukazuje ciemną stronę neoliberalnego kapitalizmu – analizuje, w jaki sposób wolnorynkowy fundamentalizm przyczynił się do zanieczyszczeń atmosfery zagrażających całej ludzkości i jak blokuje próby naprawy istniejącej sytuacji.

źródło opisu: www.muza.com.pl

źródło okładki: http://muza.com.pl

Petroniusz | 2016-06-07
Przeczytana: maj 2016

Wszyscy umrzemy, a raczej powoli ugotujemy się na ziemi, jeśli nie zmienimy podstawowych sposobów funkcjonowania ludzkości. To główna i trzeba przyznać mocna teza którą Naomi Klein podejmuje w swojej najnowszej ksiażce.
Naomi Klein to osoba która pisze książki niezbyt często - od razu jednak jest to pozycja dotykająca kluczowej sprawy dla nas jako ludzi.
W mojej ocenie ta pozycja jest najważniejsza z jej dorobku. Problem który Autorka podejmuje, dotyczy wszystkich, bez wyjątkowy, jest apokaliptyczny w swoim wymiarze no i stawia nas przed kluczowymi decyzjami dotyczącymi organizacji naszego życia. Problemem tej ksiażki jest tylko jedno - jestem po jej przeczytaniu wystraszony i nie wiem nadal jak ma wyglądać ten "lepszy" świat.
Ale po kolei.

Za co cenię tą ksiażkę.
Doskonale zebrane wszystkie obserwacje na temat rabunkowej eksploatacji ziemi. Niby wszyscy wiemy że paliwa kopalne to stopniowe niszczenie świata, generalnie jednak niewiele z tym robimy. Na mnie największe wrażenie...

MoznaPrzeczytac | 2016-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2016

„To zmienia wszystko. Kapitalizm kontra klimat” podejmuje temat zagrożenia, jakim dla ludzkości jest ocieplenie klimatu. Zdaniem autorki to obecny model gospodarczy odpowiada za zbliżające się, niebezpieczne i nieodwracalne przemiany w życiu na Ziemi. Książka jest bardzo bogata w dane, wielowątkowa, nie brakuje w niej także osobistych historii i emocji. Dziennikarka buduje złożony obraz relacji, które składają się na obecną sytuację klimatyczną.

Pełna recenzja książki na stronie:

whitesquirrel | 2018-07-30
Przeczytana: 2016 rok

Na zimno...to jest książka o ociepleniu klimatu, przyczynach i skutkach, ofiarach i sprawcach. Napisana i wydana przed Trumpem, ale nie straciła na aktualności. Dziś może jest nawet bardziej potrzebna. Klein nadała jej też osobisty wymiar, co trochę mnie zaskoczyło, i zakończyła z optymizmem, co zaskoczyło wszystkich. Po latach ten optymizm jej nie opuszcza, bo ciągle działa w na rzecz klimatu. Właśnie przekonanie nas do zaangażowania się w sprawy klimatu jest celem tej książki. Znajdziemu tu bardzo dużo ciekawych informacji o tym jakie błędy popełniono i jakie korzyści z ekologicznej katastrofy wyciąga wielki biznes. Klein uczciwie krytykuje też ekologów, więc wszystki dostaje się po trochu. Świetnie udokumentowane ustalenia. Klein najwyższych lotów. Polecam!

lazy_butterfly | 2016-09-19

Jedna z tych publikacji, które otwierają oczy, tym razem na problem katastrofalnego zanieczyszczenia środowiska, braku czasu na przeczekanie i krótkowzroczności zarówno światowych szych biznesowych jak i decydentów politycznych. Wprowadza pewną atmosferę strachu i niepewności jutra, na podstawie danych naukowych wskazuje jak mało czasu pozostaje na skuteczne przeciwdziałanie skutkom globalnego ocieplenia i jaki wysiłek społeczeństwa musza w tym celu podjąć. Mówi również o ogromnych nierównościach społecznych pomiędzy globalną Północą i globalnym Południem. Nie jest to jednak książka li tylko pesymistyczna. Pokazuje, w jaki sposób możliwe jest (ewentualnie!) poradzenie sobie z problemem globalnego ocieplenia. Autorka przedstawia przykłady działań, zazwyczaj lokalnych, zarówno w efektywnym sprzeciwie przeciwko koncernom, ale również wdrożeń nowoczesnych ekologicznych rozwiązań. Tezy stawiane przez Autorkę powinny być szeroko popularyzowane zarówno wśród decydentów jak i typowych...

Wito | 2017-01-02
Przeczytana: 28 czerwca 2016

Generalnie książka dotyczy globalnego ocieplenia i tego, jak solidnie wielkie firmy paliwowe pracują nie tylko nad tym, żebyśmy dalej truli środowisko, ale też nie mieli na ten temat żadnych refleksji.
Jak to u p. Klein - wszystko bardzo solidnie udokumentowane, w zasadzie nie ma z czym polemizować. To co cenię u kanadyjskiej dziennikarki, to bardzo precyzyjne i spokojne - pomimo dramatyzmu sytuacji - prowadzenie wywodu. Książka jest błyskotliwa, oby wywołała jakiś wpływ na ludzkie postawy

puertorico | 2018-04-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Kindle
Przeczytana: 06 kwietnia 2018

Temat książki to nie moja bajka, ale dobrnęłam do końca. To nie tak, że sprawy planety i skutki jej zanieczyszczania są mi obojętne. Bynajmniej! Niemniej autorka zdenerwowała mnie kilkoma stwierdzeniami ( jak np. niech bogaci oddadzą swój majątek kolorowym lub socjalizm na pewno by się udał w tym kraju, ale inne kraje przeprowadziły rewoltę). Nie kupuję takich teorii.

Daniel | 2016-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2016

To trudna książka, ale warto się z nią zmierzyć, bo zawiera wiele prawdy o złudności obecnego świata i o tym, jak dziarsko zmierza on do zagłady, obłudnie wydając petrodolary na jego "ochronę".

Freud_1987 | 2017-10-01
Przeczytana: 25 września 2017

Książka jest wspaniałą rozprawą na ważny temat. Próbą zebrania rysu historycznego i faktów z tego tak rozległego i niejednoznacznego tematu.
Należy jednak pamiętać, że pisana jest przez znaną aktywistkę lewicową i krytykującą establishment i kaptitalizm jako taki. Jest dobrą odtrutką na prawicowe media, ale na pewno nie przekazuje stuprocentowo obiektywnej prawdy.
Mimo wszystko wielki wysiłek włożony w stworzenie tej pozycji widać w każdym kolejnym rozdziale.

Katarzyna Wiekiera | 2017-01-27

„To zmienia wszystko: kapitalizm kontra klimat” to nie tylko doskonale udokumentowana analiza skutków i przyczyn zmian klimatycznych. Klimatyczny kryzys, o którym nie chce się myśleć, który wywołuje szereg lęków i obaw, Klein ubrała w opowieść dającą nadzieję na lepszy świat.

Autorka przekonuje, że jeśli zdamy sobie sprawę z powagi sytuacji i weźmiemy sprawy w swoje ręce możemy wykorzystać kryzys klimatyczny do budowy zdrowszego, bezpieczniejszego i bardziej sprawiedliwego społeczeństwa. Jak? Poprzez działania na rzecz sprawiedliwości klimatycznej, masowe ruchy sprzeciwu i indywidualne akty odpowiedzialności za Ziemię.

Sprawiedliwość klimatyczna to walka o nową ekonomię, nowy system energetyczny, nową demokrację i nowy stosunek do planety i innych ludzi. To troska zamiast egoizmu, umiarkowanie zamiast chciwości i konsumeryzmu, szacunek zamiast arogancji, mądrość zamiast ignorancji i odpowiedzialność zamiast obojętności.

Sprawiedliwość klimatyczna to nadzieja dla wszystkich osób,...

Jarek Tyrka | 2017-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2017

No ja niestety odpadlem - nie dlatego ze temat nieistotny. Po prostu przytloczenie cytatami na 1 cm2 troche zbyt duze . mamy w efekcie kronike walki o ochrone klimatu a ja osobiscie oczekiwalem troche wiecej przemyslen. One sa ale gina wsrod cytowan.