Przyjaciele. O prawdziwej mocy naszych najważniejszych relacji

Okładka książki Przyjaciele. O prawdziwej mocy naszych najważniejszych relacji Robin Dunbar
Okładka książki Przyjaciele. O prawdziwej mocy naszych najważniejszych relacji
Robin Dunbar Wydawnictwo: Copernicus Center Press nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Friends: Understanding the Power of our Most Important Relationships
Copernicus Center Press
2021-10-07
2021-10-07
Tadeusz Chawziuk

Okładka książki Znak nr 816 / 2023 Anna Cymer, Diana Dąbrowska, Olga Drenda, Robin Dunbar, Olga Gitkiewicz, Paulina Jóźwik, Maria Karpińska, Dominika Kozłowska, Małgorzata Lebda, Piotr Oczko, Tomasz Pindel, Janusz Poniewierski, Filip Springer, Małgorzata Szczurek, Grzegorz Wróblewski, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Znak nr 816 / ... Anna Cymer, Diana D...
Okładka książki Potęga mózgu. Jak ewolucja życia społecznego kształtowała ludzki umysł Robin Dunbar, Clive Gamble, John Gowlett
Potęga mózgu. ... Robin Dunbar, Clive...

Całkiem interesująca opowieść o tym w jaki sposób tworzymy relacje z innymi ludźmi, jakie są nasze limity oraz co pozwala nam zrozumieć drugą osobę.
Pomimo całkiem obszernej budowy jest to ledwie wstęp do omawianych w niej aspektów, tak by zainteresować czytelnika i przedstawić mu kilka wybranych okryć czy teorii.
Mimo wszystko z pewnością można się co nieco dowiedzieć o sobie samym a także jeśli już się miało styczność z psychologią pozwala ona by spojrzeć na znane koncepty w nieco innym świetle.

Mimo wszystko z pewnością można się co nieco...

Bardzo ciekawe omówienie tematyki relacji ludzkich, w tym przyjaźni oraz relacji romantycznych. Autor patrzy na relacje jako wynik przystosowania się człowieka w ramach doboru naturalnego. Pokazuje, że tego typu sposób życia (oparty na więziach) przyniósł zdecydowany ewolucyjny sukces.

To dobra książka, ale nie wniosła w moje rozumienie relacji niczego innowacyjnego.

Jesli nie masz miliona przyjaciol i nie prowadzisz zycia pt. "jestem zwierzeciem imprezy", ta ksiazka wprawi Cie w depresyjny nastroj. To nie zart. Odkrylam, ze jestem strasznym przegrywem zyciowym wg tej ksiazki, bo mam 2 przyjaciol.
Samo slowo "przyjaciele" jest tutaj naduzywane, tlumacz sie ewidentnie nie popisal, bo mamy w jezyku polskim cos takiego jak "znajomi", ktore az prosi sie, zeby uzyc w sporej liczbie miejsc.
Autor na dodatek robi sobie archaiczne i ograniczone wycieczki pt: "Chlopcy nie tyle co hamuja lzy, ile nie placza, gdyz nie sa w stanie". Wiekszej bredni nie mozna bylo napisac. Wspieranie krzywdzacego stereotypu w ksiazce, ktora ma mowic o przyjazni?

Ciekawa książka, ale ilość przywoływanych badań i statystyk sprawia, że chwilami czyta się ją jak rocznik statystyczny albo Księgę Liczb. Autor często też powraca do tych samych stwierdzeń. Niemniej warto przeczytać, dla samych...endorfin ;-)

PRZYJACIELE- Robin Dunbar

Wiedziałeś, że na ból odrzucenia pomaga aspiryna?
Nie?
A może chciałbyś wiedzieć, dlaczego to właśnie ci konkretni ludzie stali się Twoim przyjaciółmi? Lub dlaczego inni już nimi nie są?

Jestem swego rodzaju "psychofanem" wszelkich książek wydawanych przez @copernicuscenterpress
Od lat.
Może trochę przez zawód.
Kiedy zapowiedziano książkę Dunbara... Zamówiłam od razu. Czas jednak nie pozwalał do niej w spokoju usiąść.
Ale udało się i zakończyłam tę niesamowitą przygodę intelektualną. Z ołówkiem, robiąc notatki, podkreślając i rozmawiając o tym z moimi (nomen omen) Przyjaciółmi 🙂
Napisana niesamowicie przystępnie, pięknie wydana, dobra, mądra, naukowa.
Wiem, że piszę to niemal za każdym razem, ale to jedna z moich ulubionych pozycji wydanych przez CCPress. I... Co ja poradzę, że mój regał zaczyna przypominać stanowisko @copernicuscenterpress na jakichś Targach Książki? :D Tak jest!

PRZYJACIELE- Robin Dunbar

Wiedziałeś, że na ból odrzucenia pomaga aspiryna?
Nie?

Od lat.
Może trochę przez zawód.
Kiedy zapowiedziano książkę...

Pozycja popularno-naukowa w czystym tego słowa znaczeniu. Fenomen przyjaźni pod uważną lupą naukowca, oglądany z każdej strony, przeanalizowany pod każdym kątem. Przypisy, odniesienia, setki omówionych badań i eksperymentów. To po stronie naukowej. Po tej popularniej - humor, anegdoty, dystans. Opasły tom o ważkiej treści, a czyta się go nadzwyczaj łatwo. Gdzieś w środku bonus, chwila radości i dumy dla Polki i wrocławianki, czyli mocny ojczysty akcent. Dopisuję tą książkę do "Listy marzeń", chcę ją mieć na własność, aby móc do niej wracać (oraz móc pokreślić ją ołówkiem ;).

• Psychologia
  • 'Chcę kupić
  • Legimi rozwój
  • Mądra Książka Roku

Dodaj cytat z książki Przyjaciele. O prawdziwej mocy naszych najważniejszych relacji