Czy ten dramat kiedyś się skończy? Uwolnij się od narcyzmu swoich rodziców

Okładka książki Czy ten dramat kiedyś się skończy? Uwolnij się od narcyzmu swoich rodziców Karyl McBride
Karyl McBride Wydawnictwo: Feeria nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Will the Drama Ever End?: Untangling and Healing from the Harmful Effects of Parental Narcissism
Feeria
2024-04-10
2024-04-10

McBride to licencjonowana terapeutka, specjalistka z dziedziny narcyzmu, z czterdziestoletnim doświadczeniem w pracy klinicznej, która pomaga swoim pacjentom uporać się z problemami wynikającymi z dorastania w dysfunkcyjnej rodzinie kontrolowanej przez toksycznych rodziców.

W swojej książce zgłębia zagadnienie narcystycznych rodziców, uświadamia czytelnikom, jak ich rozpoznać i jak wyzwolić się spod ich wpływu.
Narcystyczni rodzice nie potrafią bezwarunkowo kochać. Brak im empatii, nie pojmują uczuć swoich pociech. Podcinają im skrzydła, upokarzają i poniżają, wyrządzając im poważną krzywdę.
Narcystyczny rodzic jest krytyczny, surowy i obcesowy. Kontrolujący i manipulujący, wymagający, a zarazem nie wspierający.

Postawa taka sprawia, iż dziecko wychowywane w takim systemie ma trudności ze zbudowaniem silnego poczucia własnej wartości. Wątpi w siebie i ma zaniżoną samoocenę. Pozbawione akceptacji rodzicielskiej i poczucia emocjonalnego bezpieczeństwa, nie rozwija się emocjonalnie i ma słabą odporność psychiczną, trudno mu wykształcić własną tożsamość.

McBride dogłębnie analizuje wypaczone techniki komunikacji występujące w rodzinie narcystycznej, brak szczerości i „niewypowiedziane zasady”, którymi rządzi się taka rodzina.
Autorka przedstawia listę emocjonalnych i psychicznych skutków dorastania w takiej rodzinie, jakie mogą się pojawić u dziecka.
Nie brzmi to optymistycznie. Jednak ważne jest to, że, jak podkreśla McBride, „możemy przezwyciężyć dysfunkcyjne dziedzictwo wypaczonej, zawikłanej miłości”.
W trzeciej części swojego poradnika autorka proponuje czytelnikowi pięciostopniowy program terapeutyczny uzdrawiania i uwalniania się od wpływu narcystycznego rodzica.
Dzięki lekturze przykładów i przypadków pacjentów dr McBride oraz systematycznej pracy z dziennikiem można raz na zawsze odzyskać psychologiczną wolność i „uleczyć emocjonalne rany z przeszłości”. I to jest budujące!
Bardzo ważna i potrzebna książka ♥️.

• Along with audio
  • Stres/ptsd