Ilu przyjaciół potrzebuje człowiek? Liczba Dunbara i inne wybryki ewolucji

Wydawnictwo: Copernicus Center Press
psychologia, ewolucja, człowiek
LubimyCzytać

W tej książce każdy znajdzie coś dla siebie. Robin Dunbar, wybitny antropolog, zabiera nas w podróż w świat ewolucji, naukowych odkryć i psychologii. Wyjaśni m.in. dlaczego monogamiście potrzebny jest większy mózg, dlaczego warto kupić nowy garnitur na rozmowę o pracę, jak interpretować ogłoszenia matrymonialne, ryzyko igrania z mechanizmami ewolucji oraz ilu maksymalnie przyjaciół możemy zdobyć w ciągu całego życia.
To prowokacyjna i pobudzająca wyobraźnię lektura, obowiązkowa dla wszystkich, którzy chcą zrozumieć, dlaczego ludzie zachowują się tak, jak się zachowują - i co to znaczy "być człowiekiem".

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

astaldohil | 2019-03-13
Przeczytana: 13 marca 2019

Wznowienie wydanej po raz pierwszy w 2010 roku książki Robina Dunbara będzie świetną "drogą na skróty" poprzez teorie i konkluzje wypływające z badań tego wybitnego brytyjskiego antropologa i psychologa. To znakomita publikacja dla czytelników, pragnących poznać tajniki uwarunkowań biologicznych, genetycznych i ewolucyjnych, które składają się na nasze zachowania społeczne, nawiązywanie przyjaźni, wyborów partnerów oraz wszystkich relacji i więzi, jaki nawiązujemy w życiu zawodowym i osobistym.

Z zastrzeżeniem, że nie znają oni wcześniej wydanych i obszerniejszych książek Dunbara, albowiem w "Ile przyjaciół potrzebuje człowiek..." - na którą składają się przeredagowane i publikowane wcześniej w periodykach popularnonaukowych niezbyt obszerne felietony rekapitulujące właśnie odkrycia i teorie zawarte w innych publikacjach naukowca - nie znajdą oni nic, czego nie wyczytaliby u niego wcześniej.

Wszystkich innych informacje z dziedziny psychologii ewolucyjnej, genetyki i...

venicet5 | 2018-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2018

Chyba wszystko co napisał Pan Dunbar warte jest przeczytania.Spojrzenie na człowieka poprzez ewolucyjnie nabyte cechy i przystosowania w sympatyczny sposób poszerzyło moje horyzonty.Lekka i zrozumiała treść to ogromny plus. POLECAM!

Jellycrusher | 2018-07-30

Beczka miodu z beczką dziegciu
Jest oczywiste, że tekst popularnonaukowy musi być inny niż publikacja dla specjalisty. Popularyzacja wymusza pewne uproszczenia, inaczej każda taka książka przybierałaby rozmiary "Trylogii". Upraszczanie niesie jednak ryzyko posunięcia się do przeinaczania i nieścisłości. W "Ilu przyjaciół..." Dunbar niestety w wielu miejscach przekracza tę granicę. Pisze np. "Darwin oczywiście nie wymyślił teorii ewolucji" i jest w błędzie. Darwin oczywiście nie wymyślił _koncepcji_ ewolucji, natomiast teorię (nawet taką, którą można określić tym mianem i według dzisiejszych naukowych standardów) ewolucji - i owszem. Później czytamy o Mendlu jako ojcu genetyki, co jest opinią nieco przesadzoną. Nikt nie odbierze Mendlowi zaszczytnego tytułu pierwoodkrywcy praw dziedziczenia. Problem jednak w tym, że wyniki swoje publikował on w mało znanych czasopismach; na społeczność naukową nie miały one praktycznie żadnego wpływu i "prawa Mendla" trzeba było potem...

vexlubo | 2013-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2013

Popularn0-naukowa rozrywka (szacun ze są ludzie którzy potrafią wiedzę przekazywać w tak przystępny sposób) nie była magnesem którego brak przeczytania kilku stron co wieczór nie pozwala zasnąć. Jednak nie pozostała obojętna.
Skłoniła do myślenia nad tym co się czyta (czy to jest już niezwyczajne?) i pozwalała cytować fragmenty Aganieszce typu "... a wiesz że tutaj napisali że... ". Najbardziej zapadła w pamięć (skracając i przeinaczając) teoria że ludzkie dzieci jako ssaki są w brzuszkach o połowę za krótko , bo nie umieją chwile po porodzie chodzić i uciekać przed naturalnymi drapieżnikami.

Łukasz | 2014-12-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014

Bardzo interesująca książka o wpływie ewolucji na człowieka. Napisana przyjemnym językiem, który wręcz nie pozwala się od niej oderwać. Każda strona dostarcza wielu ciekawych informacji.

Można ją przeczytać jednym tchem. Świetnie przygotowane tłumaczenie. Bardzo dobry układ rozdziałów.

Polecam wszystkim tym, którzy zadają pytania i szukają na nie odpowiedzi. Na pewno znajdą tutaj zbiór nowych pytań i zadziwiających odpowiedzi.

Smuggler | 2019-03-17
Przeczytana: 17 marca 2019

Mam mieszane uczucia. Plusy - dużo, bardzo dużo ciekawych informacji. Minusy? Moim zdaniem autor czasami zapomina, że pisze książkę popularno-naukową (okłada sugeruje wręcz, że to będzie dość żartobliwa lektura, naszpikowana ciekaowstkami etc. przyznacie?) i zaczyna wygłaszać wykład na fascynujący go temat, gubiąc nagle przystępny styl i zasypując nas masą chyba nazbyt szczegółowych informacji i specjalistycznej terminologii, co czyni lekturę dość przyciężką. Do tego książka jest tak naprawdę serią przeredagowanych esejów, które autor zamieszczał przez 10 lat na łamach czasopism popularno-naukowych, co może tłumaczyć te zmiany stylu z rozdziału na rozdział i przeskoki z "nauka na wesoło" na "a teraz palnę wam, drodzy studenci, solidny wykład, otwórzcie słowniki wyrazów obcych".

Ale summa summarum polecam tę pozycję, przy czym nie obiecuję, że będzie to lektura prosta, łatwa i przyjemna. To znaczy - czasami będzie, ale im bliżej końca, tym bardziej w autorze wygrywa dość drętwo...

Katarzyna | 2013-12-14

W ciekawy i oryginalny sposób o ewolucji. Warto, aby się dowiedzieć dlaczego zachowujemy się tak, a nie inaczej i w jaki sposób przeszłość kształtuje nasze obecne zachowania.

Bona | 2017-03-10
Przeczytana: 10 marca 2017

Polecam wszystkim którzy mają na FB więcej niż 150 znajomych (nie licząc pozostałych znajomych w realu)!

ipower | 2013-09-27

Lekka, przyjemna, zachęcająca do nauki i pogłębiania swojej wiedzy, dużo ciekawych doświadczeń i faktów związanych z ewolucją.

innuendo | 2011-08-21

Ciekawa, bardzo pouczająca. polecam każdemu.