Rzecz o ptakach

Muza
2017-04-12
2017-04-12
Michał Radziszewski
badania naukowe literatura popularnonaukowa ornitologia przyroda ptaki środowisko naturalne
Inne

Wycieczka po świecie ptaków, które okazują się być nie tylko piękne i różnorodne, ale także inteligentne i … emocjonalne. Autor, który jest ornitologiem i podróżnikiem, opowiada o swoich spotkaniach z różnymi gatunkami ptaków na wszystkich kontynentach i odkrywa ich zdumiewające zdolności i zachowania. Dowiadujemy się, że ptaki mają wiele cech i zachowań, które uważamy za typowo ludzkie. Potrafią liczyć, rozwiązywać zagadki, współpracować, komunikować się, a nawet tańczyć i śpiewać.

Noah Strycker zachęca do wgłębienia się w świat ptaków już od samego wstępu. Pomimo poruszania naukowych zagadnień, wszystko jest zrozumiałe i przystępne nawet dla osób nieposiadających dużej wiedzy ornitologicznej. Nie brakuje również humoru i żartobliwych nawiązań.
W takcie lektury dowiadujemy się m.in. czym jest homing, jak fenomenalnie wygląda stado szpaków (jesteśmy zachęceni do zobaczenia na własne oczy przez wpisanie hasła w youtube),a także czym jest inteligencja emocjonalna i wrażliwość na sztukę przejawiana przez niektóre gatunki ptaków.
Książka jest podzielona na trzy części: ciało, umysł i duch, w których poruszono wątki 13 gatunków ptaków, których ilustracje zdobią początkowe strony każdego rozdziału.
Pozycja zdecydowanie warta polecenia.

Jestem trochę zawiedziona, bo sięgając po tę książkę liczyłam, że pokocham ptaki jeszcze bardziej niż dotychczas, ale moja miłość pozostała taka sama.

Nie pokazuje w pełni niesamowitości ptaków, choć są poruszone intrygujące kwestie, które można byłoby napisać ciekawiej, tak by ptaki rozkochały w sobie każdego. Jedynie trzecia część zrobiła na mnie większe wrażenie i naprawdę mi się podobała.

Autor faktycznie w każdym rozdziale nawiązywał do nici łączącej ptaki i ludzi, co jest plusem, można poczuć, że są one nam bliższe niż nam się wydaje.

Ogólnie szata graficzna książki jest piękna, urzekły mnie rysunki bohaterów, są rozdziały naprawdę interesujące, ale raczej nie polecałabym bym jej osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę jako miłośnicy ptaków.

Jeśli chcesz się dowiedzieć:
- który ptak ma najlepszą pamięć?
- czy pingwiny są odważne?
- czy gołębie to tylko miejskie szkodniki?
- który ptak to najwierniejszy kochanek?
- czy ptaki są rozwiązłe?
- jak wygląda hierarchia w kurniku?
- czy ptaki mają dobrą pamięć?
To odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz właśnie w tej książce :)

Jest to swoisty zbiór esejów ornitologiczno-filozoficznych, w których punktem wyjścia do rozważań są ptaki i ich niezwykłe zachowania, a wszystko to osadzone w kontekście naszych ludzkich nawyków i zdolności. Fascynująca lektura, a autor ma bardzo lekkie pióro. W audiobooku czytana przez Pierwszą Damę polskich dokumentów przyrodniczych, czyli Krystynę Czubównę.

Jeśli chcesz się dowiedzieć:
- który ptak ma najlepszą pamięć?
- czy pingwiny są odważne?
- czy gołębie to tylko miejskie szkodniki?
- który ptak to najwierniejszy kochanek?
- czy ptaki są rozwiązłe?
- jak wygląda hierarchia w kurniku?
- czy ptaki mają dobrą pamięć?
To odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz właśnie w tej książce :)

Jest to swoisty zbiór esejów...

Obserwacje ptaków punktem wyjścia do bardziej filozoficznych rozważań. Ciekawa i dobrze napisana - rozdziały stosunkowo krótkie, przez co temat nie jest męczący i na siłę przeciągany, a dla tych którzy chcieliby wiedzieć więcej wskazówki, gdzie taką wiedzę znaleźć. Wiadomości poparte bibliografią, to też zdecydowanie na plus.

Książkę zaczęłam czytać bez przekonania, ale bardzo szybko mnie wciągnęła. Ta książka to garść ciekawostek ze świata ptaków, nieco filozoficznych rozważań o świecie ludzi, odrobina teorii naukowych i anegdoty z życia autora. Napisana lekko, podzielona na niedługie rozdziały, okazała się być bardzo przyjemną lekturą. Trochę zabrakło mi zdjeć opisywanych gatunków, aczkolwiek zamieszczone ilustracje są naprawdę piękne.

Autor ciekawie pogłębia naukowo ciekawostki i szuka podobieństw do zachowania człowieka. Przyjemna książka :)

To nie była po prostu książka o ptakach.

To była książka popularnonaukowa o życiu, o ludziach, o świecie, gdzie ptaki są jedynie pretekstem i konkretną perspektywą postrzegania naszej codzienności.

Świetna pozycja!

To nie była po prostu książka o ptakach.

Świetna pozycja!

Przyjemna lektura

Przyjemna lektura

Bardzo mi się podobała, zgrabnie połączone informacje o poszczególnych gatunkach z informacjami o badaniach naukowych. Czyta się ją lekko jak fabulrną.

• Popularnonaukowe

Video