Książka Roku 2018

Ćwiczenia duszy, rozciąganie mózgu

Seria: Seria miesięcznika "ZNAK"
Wydawnictwo: Znak
mózg, dusza, wiara, rozum, neurobiolog, teolog
popularnonaukowa

Mózg i dusza, wiara i rozum, czyli neurobiolog i teolog w fascynującej rozmowie Co dzieje się z mózgiem w chwili śmierci? Czy wolna wola w ogóle istnieje? Może mistycy cierpieli na padaczkę? Jaki związek ma oczekiwanie szczęścia wiecznego z układem nagrody w mózgu? Czym jest miłość? Badacz kory orbitofrontalnej, hipokampa i innych zakątków mózgu może znaleźć wspólny język ze znawcą...

Mózg i dusza, wiara i rozum, czyli neurobiolog i teolog w fascynującej rozmowie

Badacz kory orbitofrontalnej, hipokampa i innych zakątków mózgu może znaleźć wspólny język ze znawcą chrystologii! Jeden z najbardziej znanych polskich naukowców, prof. Vetulani, i jeden z najbardziej znanych polskich teologów, ks. Strzelczyk, w rozmowie pełnej anegdot i humoru, a zarazem prowadzonej na serio, odsłaniają przed czytelnikiem kulisy świata duchowego i tajniki biologii. Książkę zainspirowały ich rozmowy publikowane w miesięczniku „Znak” w ramach cyklu Neuroteologie.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoznak.pl

źródło okładki: http://www.wydawnictwoznak.pl

chiara | 2017-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2017

Ćwiczenia duszy , rozciąganie mózgu to ciekawy dialog prof. Vetulaniego z ks. Strzelczykiem, pełny anegdot, a dotyczący spraw najciekawszych, ludzkiego życia i śmierci. To rozmowa na wysokim poziomie, pełna szacunku i kultury mimo różnych światopoglądów rozmówców, świadomych tego, że: "Polemika z miernym, zacietrzewionym przeciwnikiem prowadzi do tego, że i nasze stanowisko traci na subtelności."

almos | 2016-12-03
Przeczytana: 01 grudnia 2016

Dwóch mądrych ludzi, neurobiolog (i zdeklarowany ateista) oraz teolog badający życie Chrystusa rozmawia na tematy religijne, filozoficzne, biologiczne i pokrewne. Nie przynosi ta rozmowa wielkich rewelacji, nie dowiedziałem się z niej niczego nowego, głównie powtarza fakty i wiadomości z poprzednich książek Vetulaniego. Niemniej ważne, że panowie prowadzą dialog, chociaż czasami mówią obok siebie. Ciekawa rzecz dla kogoś, kto zaczyna przygodę z tego typu literaturą.

Pomysł książki był taki, że profesor Vetulani, neurobiolog i zdeklarowany ateista o wyrazistych poglądach rozmawia z doktorem teologii, księdzem Strzelczykiem (specjalizującym się w chrystologii) o sprawach ważnych: religii, miłości, śmierci, moralności itd. Istotne to, że do takiego spotkania doszło, obaj panowie darzą się szacunkiem, nie obrzucają inwektywami, chociaż często mówią każdy sobie, nie czuje się dialogowania, ale raczej równoległe monologowanie. Trzeba tu powiedzieć, że ksiądz Strzelczyk jest chlubnym...

jolasia | 2017-08-02

Jakże pięknie można się różnić! Z szacunkiem dla cudzych, skrajnie innych poglądów. Bez chęci nachalnego przekonania adwersarza do swojego jedynie słusznego zdania. Bez poniżania i dyskredytowania kogoś myślącego inaczej. W dzisiejszym świecie to unikatowe. To jak spotkanie dwóch dinozaurów, dwóch intelektualnych gigantów, z których starcia może wyniknąć tylko samo DOBRO. Dobro w postaci poruszenia nas do refleksji, dania nam do ręki narzędzi do lepszego poznania świata i samego siebie. Bezcenne! A pytanie co lepiej wychodzi naprzeciw potrzebom współczesnego człowieka: religia czy nauka jest z rzędu tych o wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocą (lub odwrotnie). Nie ma jednej, jedynie słusznie dobrej odpowiedzi. I całe szczęście!

Blazej | 2016-10-28
Przeczytana: 28 października 2016

Chwilę temu skończyłem wydany przez znak zapis rozmów prof. Jerzego Vetulaniego i ks. Grzegorza Strzelczyka “Ćwiczenie duszy, rozciąganie mózgu”. Człowiek zajmujący się mózgiem i teolog spotykają się, żeby porozmawiać o “neuroteologii”, noworozwijającej się interdyscyplinarnej dziedzinie. Niewątpliwie jest to ciekawa pozycja, całkiem dobrze wprowadzająca w zagadnienie, dobrze “opowiedziana”, często z dozą dobrego humoru i dystansu rozmówców do siebie. Jednak pozostawia też pewne może nie tyle rozczarowanie, co raczej niedosyt. Ale po kolei.

Bez wątpienia rozmówcy są kompetentni, jeśli wrecz nie są ekspertami w swoich dziedzinach. Potrafią też opowiadać o tym w ciekawy sposób, przytaczając odpowiednie argumenty na poparcie swoich tez (naukowiec — badania, teolog — odpowiednie źródła). Dzieli ich światopogląd, spojrzenie na religię i Boga, łączy jednak otwartość na inne poglądy i szacunek do drugiego, do jego kultury i spojrzenia na świat. Prof. Vetulani, deklarujący się jako...

Kulturalna, na wysokim poziomie dyskusja, gdzie brak kłótni, sprzeczek, a wymieniane naprzemiennie poglądy są jak piłeczka ping-pongowa i każdy czytelnik, niezależnie od wyznania, znajdzie coś dla siebie. Dla mnie to pełne spokoju i taktu sprowadzenie księdza przez profesora Vetulaniego do zera swą elokwencją, pełnią wiedzy i solidnych argumentów. Odnosząc się właśnie do neurobiologicznych wiadomości, cieszę się, że profesor Vetulani je przedstawił, bo są one niezmiernie ciekawe. A ksiądz... no cóż, wyszedł bardzo blado, ale dał się poznać jako ktoś miły i uprzejmy. W tej książce nikt nie ma celu przeciągnąć ludzi na swą stronę. Rozmowa opiera się na szacunku do odmiennych poglądów.

Jarek1983 | 2018-06-06
Przeczytana: 03 maja 2018

Nauka vs wiara

Spór nie do rozstrzygnięcia, praktycznie, ale dyskutować warto. Jerzy Vetulani i Grzegorz Strzelczyk dyskutują ze sobą z zachowaniem uprzejmości i szacunku dla drugiej postawy. Rzadki przypadek, ale cenny. Uczestniczenie w tej rozmowie to przyjemność i uczta dla szarych komórek. Nie ma się czego bać, nawet jeśli nasza wiedza neurobiologiczna jest na niskim poziomie. Obaj panowie precyzują swoje myśli w sposób zrozumiały. Od razu uprzedzę, że nie jest to rywalizacja sportowa, na zasadzie kto kogo, a wymiana odmiennych poglądów. Myślę, że każdy, kto zastanawiał się nad pogodzeniem (lub braku takiej możliwości) obu koncepcji wyjdzie stąd cały, ale z zachowaniem własnego stanowiska. Choć mi bliżej do zaczepności i frywolności Pana Profesora.

Inne: http://www.nowamuzyka.pl/author/jaroslawszczesny/

Figunia33 | 2018-10-02
Przeczytana: 07 września 2018

Przepiękna książka - mądra, głęboka, dotykająca ważnych tematów. Duch dialogu, jaki panuje między księdzem z jednej, a naukowcem-ateistą z drugiej strony jest imponujący, choć często odnosiłam wrażenie, że są to dwie odrębne narracje istniejące obok siebie równolegle. Profesor Vetulani, którego jestem szczerą fanką, z właściwym sobie dystansem, humorem i prostotą mówi o tak niesamowitych rzeczach, jak np. neurobiologiczne podstawy odczuć religijnych, mistycznych. Retoryka księdza Strzelczyka niestety do mnie nie przemawia, jednak podoba mi się, że panowie potrafili stworzyć dialog prezentujący tak duże różnice światopoglądowe w duchu wzajemnego szacunku.

Krysztyna | 2016-12-29
Przeczytana: 23 grudnia 2016

Bardzo wartościowa lektura. Kulturalne, ciekawie poprowadzone rozważania prof. Vetulaniego i ks. Strzelczyka, jakże odmienne od papki i kłótni, które często serwują nam rozmowy ateistów z katolikami w mediach. Chociaż ks. Strzelczyk stara się odnieść swoją wiarę do całego chrześcijaństwa, a nie do tego, jak pojmowane jest ono w Polsce. Oczywiście widać, kiedy rozmowa profesora z księdzem toczy się między nimi, a kiedy mówią obok siebie, jednak nie uważam tego za wadę. Różnice te pokazują, kiedy nauka i teologia rozmijają się w poglądach. Polecam lekturę niezależnie od wyznawanych wartości.

Katarzyna | 2017-05-20
Przeczytana: 19 maja 2017

Nazwisko Vetulani zobowiązuje. Profesor pochodził ze środowiska ludzi wykształconych, mocno związanych z krakowskim kościołem. W pewnym momencie odszedł od tegoż Kościoła, i zdecydowanie poszybował w kierunku racjonalizmu. Ks. dr Strzelczyk jest autorytetem w dziedzinie chrystologii. Dla kogoś, kto jak ja zetknął się z poglądami Vetulaniego, z racji zainteresowania neurobiologią, na blogu profesora, w jego książkach czy w wykładach dla CC, niczego odkrywczego tu nie będzie, raczej potwierdzenie głębokiej znajomości Biblii, gruntownej wiedzy naukowej z własnej dziedziny i prowokujące żarty. Na mnie zrobił wrażenie fragment rozmowy dotyczący wolnej woli, na przykładzie świadomego weta, w kontekście okoliczności śmierci Vetulaniego. I mimo, że światopoglądowo bliżej mi do ks. Strzelczyka, choć nie podzielam jego zachwytu obecną głowa Kościoła, to w tej rozmowie pierwsze skrzypce i tak gra Vetulani, mimo że wszystko już gdzieś wcześniej powiedział.

Niebieska | 2017-03-19
Przeczytana: 19 marca 2017

Ta książka to rozmowa dwóch ludzi o różnym spojrzeniu. Rozmowa bardzo kulturalna, pozwala swobodnie wymieniać się swoimi poglądami. Rozmowy toczą się wokół bardzo istotnych tematów m.in. takich jak miłość, więzi, szczęście, moralność, nadzieja, śmierć.