Nominacje do Zajdla

LubimyCzytać LubimyCzytać
22.05.2017

Już po raz 33. czytelnicy fantastyki wybrali spośród polskich opowiadań i powieści nominacje do Nagrody Literackiej im. Janusza A. Zajdla. Uroczyste ogłoszenie listy tegorocznych nominacji odbyło się w sobotę, 20 maja podczas WTK, całość wydarzenia poprowadzili Aleksandra Ciejek i Tomasz Kołodziejczak a nominację ogłosiła Jadwiga Zajdel, żona zmarłego patrona.

W tym roku nominowanych zostało dwanaście utworów – pięć w kategorii „powieść” i siedem w kategorii „opowiadanie”.

Powieść:

InwitMichał Cholewa

Po zagładzie świata, który przeminął w Dniu, gdy Sztuczne Inteligencje postanowiły unicestwić ludzkość, ta jednak przetrwała i teraz podzielona na trzy mocarstwa walczy o pozostałości dawnej cywilizacji.
Zasady nie obowiązują, moralność nie istnieje. Ludzie są jeszcze bardziej bezwzględni niż SI, a do tego nielogiczni, małostkowi, aroganccy, gotowi mścić się i mordować w imię prywatnych ambicji.

Marcin Wierzbowski ze swoim oddziałem weteranów zostaje wciągnięty w szeregi niezawodnego, lecz cieszącego się złą sławą Dowództwa Operacji Specjalnych Unii Europejskiej. Dowodzący nimi pułkownik Brisbane zabiera żołnierzy w kolejną misję, tym razem na Liberty, planetę, która zadziwiająco dobrze poradziła sobie z buntem maszyn i dysponuje aż dwiema kopalniami caellium, niezwykle cennego surowca.

Siła Niższa – Marta Kisiel

Kontynuacja kultowego Dożywocia. Wymęczony codzienną rutyną, za to oswojony z niecodziennymi zjawiskami Konrad Romańczuk odkrywa, że nie jest jedynym posiadaczem anioła stróża, a dwie takie istoty pod jednym dachem to dopiero początek kłopotów.

Po pożarze Lichotki, Konrad Romańczuk z całym swoim dobytkiem dożywocia, przenosi się do miasta. Tutaj dowiaduje się, że nie jest jedynym człowiekiem, którego los obdarzył fantastycznymi stworzeniami. Poznaje Pawła, który również posiada swojego anioła stróża. Prosi Konrada o chwilowe zaopiekowanie się skrzydlatą istotą. Od tego momentu, siła niższa wkracza w progi domu Romańczuka i zaczynać całkowicie mu mieszać w życiu..Urmurmina 

Idż i czekaj mrozów - Marta Krajewska

W świecie, gdzie puszczą włada leszy, w jeziorze żyją topielce, a nocami wśród chat przemykają zmory i strzygonie, młodziutka Venda musi stanąć na straży bezpieczeństwa mieszkańców Wilczej Doliny. Przyjdzie jej mierzyć się nie tylko z bogami czy stworzeniami nocy, ale znacznie groźniejszymi przeciwnikami: samotnością, strachem i zwątpieniem.

Na oczach Vendy wypełnia się starożytne proroctwo. Do Wilczej Doliny powraca DaWern – ostatni z Wilkarów. Zemsta Pana Lasów za rzeź jego dzieci wydaje się nieunikniona. Czy zakazana miłość stanie na drodze przeznaczeniu, czy też pozwoli wypełnić przerażającą przepowiednię? Jak potoczą się losy zakochanego w zielarce syna karczmarza, pięknej minstrelki Stalki, towarzyszącego jej wojownika i innych mieszkańców wioski, z których każdy skrywa swoje tajemnice?

Czterdzieści i cztery – Krzysztof Piskorski (Patronat LC)

Jest rok 1844. Do odciętej blokadą Anglii przybywa Eliza Żmijewska – poetka i ostatnia kapłanka zapomnianego, słowiańskiego bóstwa. Eliza ma odnaleźć przemysłowca Konrada Załuskiego, którego rodacy winią za upadek powstania na Litwie. Zamierza wykonać na nim wyrok wydany przez Radę Emigracyjną oraz Juliusza Słowackiego. Tylko czy Załuski naprawdę jest winny? A może padł ofiarą rozgrywki dwóch wieszczów?

W świecie, gdzie energia próżni odmieniła historię, nie ma prostych odpowiedzi. Etherowe bramy połączyły Europę z równoległymi światami, a wojny i powstania potoczyły się nowym torem. Towiańczycy, rewolucjoniści, luddyści, szaleni prorocy i poeci snują piętrowe intrygi. Armie, tajne policje oraz floty powietrznych okrętów czekają na znak. Z pozaświatowych kolonii Francji, Anglii oraz Rosji nadciągają egzotyczne stworzenia i obce siły. Coś lęgnie się w ciemnych zaułkach miast... Polacy widzą we wszystkim szansę, by wywrócić układ wrogich im mocarstw. Żmijewska odkrywa jednak, że na szali leży coś więcej niż tylko los jej kraju.

Puste Niebo – Radek Rak

Okrutna i mroczna, czasem wesoła, a czasem smutna powieść o wschodniej Polsce czasów Brunona Schulza, sterowców, rabinów i rewolucji. „Puste niebo” prowadzi czytelnika przez podziemia, zakamarki i zaułki starego Lublina, wysmakowanym, pełnym leśmianizmów językiem opowiada przesyconą erotyzmem historię o ludziach, mieście i świecie, których już nie ma. 

Pierwszą rzeczą, która w tekście uderza, jest lekkość, z jaką autor snuje swoją opowieść. Wspomniałem już, iż nie cofa się przed opisywaniem dziwactw, wręcz przeciwnie, lubuje się w tym nietypowym zajęciu, ale wcale nie znaczy to, że nadwyręża zaufanie czytelnika, że zmusza go do gimnastykowania wyobraźni wbrew samemu sobie; odbiorca opuszcza gardę niewiary nieświadomie, na samym początku przygody z „Pustym niebem”, a później, jeśli przypadkiem przypomni sobie o niezbyt wysokim prawdopodobieństwie przygód Tołpiego, nawet nie chce jej podnosić. Zicocu

Wśród nadesłanych nominacji w kategorii Powieść znalazły się 84 teksty 76 autorów opublikowanych przez 35 różnych wydawnictw. 

Opowiadanie

„Lo faresti per me?” – Juliusz Braun (w: Smokopolitan 1/2016 (4))

„Bunt Maszyn” – Michał Cholewa (w: Geniusze fantastyki, Genius Creations)

„Panicz z Ertel-Sega” – Agnieszka Hałas (w: Na nocnej zmianie. Pióra Falkonu, Fabryka Słów)

„Paradoks Bliźniąt – Magdalena Kucenty (w: Smokopolitan 3/2016 (6))

Wywiad z Borutą – Łukasz Orbitowski i Michał Cetnarowski (Allegro, Powergraph)

„Na nocnej zmianie” – Anna Szumacher (w: „Na nocnej zmianie. Pióra Falkonu”, Fabryka Słów)

„To byliśmy my” – Anna Szumacher (w: Silmaris 2/2016)

W kategorii Opowiadanie zgłoszono 192 utwory. Były to teksty 128 polskich autorów wydane w ubiegłym roku. Ukazały się one w 59 czasopismach, antologiach, zbiorach opowiadań i innych publikacjach.

Laureatów poznamy podczas uroczystości zamknięcia ogólnopolskiego konwentu miłośników fantastyki Polcon 2017 dwudziestego szóstego sierpnia 2017 roku w Lublinie.


komentarze [2]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
brzanka 22.05.2017 12:40
Bibliotekarka | Oficjalna recenzentka

Uwielbiam Martę Kisiel :) Nominacja się należy - to humorystyczna fantastyka na naprawdę dobrym poziomie.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 22.05.2017 11:55
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post