Na nocnej zmianie. Pióra Falkonu

Okładka książki Na nocnej zmianie. Pióra Falkonu
Krzysztof AbramowskiDagmara Adwentowska Wydawnictwo: Fabryka Słów fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Fabryka Słów
2016-10-28
2016-10-28

Kierując się absolutnie subiektywną oceną, do poczytania ze zbiorku mógłbym polecić:
- Anna Szumacher - "Na nocnej zmianie"
- Tomasz Sobiesiak - "Astralker: Drugie dno"
- Agnieszka Hałas - "Panicz z Ertel-Sega"
- Dorota Panecka - "Bohaterowie"
- Marcin Przybyłek - "Future Fame"

Mix znanych i mniej znanych autorów. Różne style i różne historie. Niektóre z rozpoczętych historii krzyczą, żeby je kontynuować.

- Anna Szumacher - "Na nocnej zmianie"
- Tomasz Sobiesiak - "Astralker: Drugie dno"
- Agnieszka Hałas - "Panicz z Ertel-Sega"
- Dorota Panecka - "Bohaterowie"
- Marcin Przybyłek - "Future Fame"

Jak na krajową antologię, i to konkursową, książka wypada całkiem nieźle. Owszem, część tekstów jest wyraźnie słaba, część nie do końca została przemyślana, ale praktycznie wszystkie czyta się gładko, rzadko coś zgrzyta językowo czy psychologicznie, a zaprezentowane pomysły są zadowalająco różnorodne. To prawda, w zasadzie żadne z opowiadań nie zapada głębiej w pamięć, ale lektura jako taka jest całkiem przyjemna.

Zawartość antologii została podzielona na dwa działy - opowiadań konkursowych, oraz zewnętrznych, odrębnie zamówionych u autorów mających już wyrobione nazwisko.

W tej pierwszej puli znalazło się 14 tekstów. Spośród nich z pewnością warte uwagi jest tytułowe opowiadanie Anny Szumacher, zresztą nominowane do Zajdla, co notabene było lekką przesadą (zawieszone na ekspozycji drzwi w Castoramie okazują się prowadzić do szeregu obcych światów - można się o tym jednak przekonać wyłącznie w nocy, gdy market jest już zamknięty), "Wheatherby" Barbary Gwarońskiej Pettersson (klasyczna opowieść grozy o niesamowitym dworze) i "Prosto w słońce" Piotra Janasa (nostalgiczne odkurzanie lotniarstwa, tylko leciutko zahaczające o fantastykę). Na kilka kolejnych tekstów te można rzucić okiem, aczkolwiek mają one rozmaite mankamenty. Są to: "Tarantula dla głupców" Alicji Janusz (egzorcyzmy w kostiumie fantasy; zakończenie jednak jest ni w pięć, ni w dziewięć), "Bohaterowie" Doroty Paneckiej (inwazja na obcą planetę nie przebiega tak, jak powinna; puenta ma kilka dziur logicznych, m.in. dotyczących skafandrów oraz stopnia zniszczenia opuszczonych instalacji), "Ku nieznanym lądom" Dagmary Adwentowskiej (przedłużające się odosobnienie na bezludnej wyspie prowadzi do... mordowania pingwinów; puenta jest dobra i ładnie zamyka króciutką opowieść, ale te pingwiny...) i "Patrząc w jedną stronę" Adama Podlewskiego (technik zazdrości bogaczom emigracyjnej teleportacji na odległe planety bez przeludnienia i korporacji; kto by jednak chciał płacić miliony dolarów, żeby pod obcym słońcem sadzić marchew i w pocie czoła rozbudowywać urządzenie do teleportacji?).

Reszta z części konkursowej niezbyt zadowala. "Dziewiąty poziom" Justyny Lech startuje w sposób mętny, po czym po drodze gubi część informacji i finiszuje pospiesznie i w sposób raczej pretensjonalny (nurkowanie na kolejne poziomy własnej osobowości). "Chronowizor" Marka Pietrusewicza oferuje poszatkowane realia, akcję zaś wieńczy w sposób wątpliwy (do opisanej akcji naprawdę nie trzeba było posyłać najlepszych dostępnych pilotów kosmicznych). "Dno morza" Tomasza Przyłuckiego jest przefajnowaną zabawą konwencją (niby II wojna światowa, ale w innych realiach, steampunkowa, z zatopionym sterowcem niepotrzebnie noszącym nazwę "Wilhelm Gustloff"). Tak samo jest z "Uwierz w szczura" Przemysława Hytrosia (no fajnie, szczur wspomagany technologicznie, ale niby czemu miałby być od pierwszego kopa polskim patriotą?) i "Astralkerem: Drugie dno" Tomasza Sobieśka (radziecki portal wiodący w dość idiotyczne miejsce). Do kompletu dochodzi tuzinkowy cyberpunkowy akcyjniak ("Wszczepiarz Link Overdose" Tomasza Graczykowskiego) i naiwne, żerujące na paru modnych młodzieżowych antyutopiach postapo ("Ampułka" Krzysztofa Abramowskiego).

Z bloku opowiadań profesjonalnych z pewnością zasługuje na uwagę kończące książkę "Future Fame" Marcina Przybyłka (w przyszłości pisarze płacą fanom za lekturę swoich powieści). Dobrze też się czyta "Panicza z Ertel-Sega" Agnieszki Hałas (odzyskiwanie dzieciaka porwanego na inny plan astralny), choć nominowanie tego tekstu do Zajdla to spora przesada choćby ze względu na niepasującą do całości, krotochwilną puentę. Niestety, przyjemnie startujący i odmalowujący fajne uniwersum "Czas martwy" Michała Gołkowskiego pogrąża się w pewnym momencie w błotach mętności (nazistowski kosmiczny okręt wojenny zaczyna dostawać niezrozumiałe cięgi od amerykańskiego przeciwnika), "Esktrapolacja" Marcina Podlewskiego z kolei fatalnie startuje, tak że do finału trzeba się przedzierać ze sporym samozaparciem (podróż w czasie w celu naprawienia błędów przeszłości - tyle że potem się okazuje, że nie wiadomo, czemu bohater w ogóle miałby cokolwiek poprawiać), a na ścinek Pilipiuka w ogóle należy spuścić zasłonę milczenia...

Zbiór dziewiętnastu opowiadań, w tym pięć stworzonych przez znanych pisarzy fantastycznych. Pozostałe wyszły spod piór debiutantów. To pokłosie konkursu "Pióra Falkonu". Tytuł zbioru pochodzi od tekstu laureatki. Zdaje się, że nie było ograniczeń tematycznych, więc teksty są zróżnicowane.

Mam wrażenie, że limit niektórym Autorom przeszkadzał i teksty zyskałyby na rozwinięciu, rozbudowaniu świata i/lub przedłużeniu akcji. Starych wyjadaczy już tak nie ograniczano, mogli się bardziej rozpisać. Acz nie wszyscy z tej szansy skorzystali.

Tutaj kilka słów o każdym opowiadaniu: https://finklaczyta.blogspot.com/2018/12/na-nocnej-zmianie-antologia-konkursowa.html

Mam wrażenie, że limit niektórym Autorom przeszkadzał i teksty zyskałyby na...

Antologia sama w sobie bardzo ciekawa. Żadne dwa opowiadania nie są do siebie podobne. Wszystkie koncepcje są albo nowe, albo bardzo stare. Ocena całościowa jest wyższa niż średnia właśnie z powodu różnorodności.

Zatem po kolei:
Na nocnej zmianie (5/10) – takie sobie opowieści niesamowite z początku wieku. Dobre wykonanie.
Tarantela dla głupców (5/10) - takie sobie, tym razem fantasy.
Dziewiąty poziom (7/10) - widać potencjał, który wykiełkowałby w dłuższej pozycji. Średnie wykonanie.
Chronowizor (6/10) - takie sobie sf. Dobry pomysł.
Bohaterowie ? - nie pamiętam o czym to było
Ku nieznanym lądom (1/10) - męczące
Dno morza (4/10) – dużo nietrafionych wyborów autora, ale można przeczytać
Patrząc w jedną stronę (10/10) - mistrzostwo
Uwierz w szczura (5/10) - mieszanina wszystkich stylów fantastyki, choćby po to warto przeczytać.
Wheatherby (7/10) - taki standardowy horrorek fantasy z ciekawą kompozycją. Zdecydowanie zalecana dłuższa forma.
Prosto w słońce (4/10) byłoby ciekawe jakby nie było nudne, widać padł warsztat.
Wszczepiarz Link Overdose ? - nie przekonało mnie
Ampułka (8/10) - postapo tym razem i to bardzo dobre. Również zalecana dłuższa forma.
Astralker: Drugie dno (6/10) - bez emocji, ale ciekawe

Zatem po kolei:
Tarantela dla głupców (5/10) - takie sobie, tym...

Na półkach: , , , , , ,

Trudna sztuka celności

Lektura antologii opowiadań z konkursu „Pióra Falkonu” (wzbogaconej o pięć tekstów zamówionych u znanych autorów) to dobre rozwiązanie dla czytelnika, który ma chwilową przerwę w śledzeniu magazynów literackich, a chciałby wiedzieć, co w fantastycznej trawie piszczy.
(...)

Całość recenzji w magazynie Esensja:

Czyli o tym, jak trudno napisać krótkie opowiadanie i dlaczego stylowi naziści w kosmosie to niekoniecznie najlepszy pomysł.

Trudna sztuka celności

(...)

Całość recenzji w magazynie...

Na półkach: , , , , ,

Nie wiem jak ją ocenić. Poziom opowiadań jest niestety bardzo nierówny jak dla mnie - jest parę genialnych od których nie mogłam się oderwać, dwóch nie skończyłam, przez część trudno mi było przebrnąć; większość jest po prostu średnia.

Jak na antologię opowiadań konkursowych, trzeba przyznać, że wydawnictwo całkiem udane. Historie trzymają niezły poziom, te zgłoszone na konkurs niekiedy wyższy niż pisane przez obecnych w spisie treści poczytnych autorów.

Antologie to zawsze ryzykowny interes, tym razem jednak jestem wyjątkowo rozczarowana - dawno nie widziałam antologii tak słabej. Niektóre opowiadania wręcz trudno było dokończyć czytać, bo albo są kiepsko napisane/skonstruowane, albo do bólu wtórne; niektóre, co ciekawe, trudno nawet podciągnąć pod temat konkursu, pod jakim ta antologia została wydana ("Tam, gdzie nie dotarł żaden człowiek"). Na palcach jednej ręki mogę policzyć teksty, których lektura sprawiła mi przyjemność, czy też takie, które po prostu były dobrze napisane, nawet jeżeli mnie nieszczególnie podeszły. Szkoda.

Nie wiedziałem, że tyle pomysłów na fantastycznie fikcyjne opowieści można mieć.
Skąd tylu młodych autorów? Skąd ten powiew świeżego-innego-lepszego spojrzenia na s-f? Uważaj Pan, Panie Pilipiuk! Konkurencja rośnie i to może być ostry bój!
Warto poczuć ten smak i rozkoszować się lekturą.

Warto poczuć ten smak i rozkoszować się lekturą.

Jak przystało na antologię poziom opowiadań jest różny – od czegoś, czego nie warto czytać, po perełki (z przewagą tych pierwszych).
Średnia ocen wszystkich opowiadań: 4,89
Średnia ocen opowiadań konkursowych: 4,93
Średnia ocen opowiadań pozakonkursowych: 4,6

KONKURSOWE:

Na nocnej zmianie – 4
Podług całości antologii, nie był to najlepszy tekst. Nic odkrywczego moim skromnym zdaniem. Przy zakończeniu po prostu facepalm.

Tarantela dla głupców – 5
Opowiadanie z potencjałem, o niezłych podstawach, ale wykonanie... Nie chodzi mi tyle o styl autorki, co o pewne bezsensowności i/lub spadki w logiczności. Chyba, że coś mi umknęło?

Dziewiąty poziom – 8
Początkowo można powiedzieć wtf, jeśli chodzi o pojawiające się ni stąd ni zowąd nazwy tudzież przeskoki między dziś i wczoraj, ale jest to w miarę biegu akcji rekompensowane. Właściwie jedyne co zgrzytało mi w tym opowiadaniu, to imię głównej bohaterki.

Chronowizor – 4
Te opowiadanie mogło być jednym z lepszych, niestety inteligencja bohaterów zniszczyła wszystko. Właściwie jedynie fragmenty tyczące się tytułowego chronowizora godne uwagi.

Bohaterowie – 7
Zaś tu było wszystko to, czego zabrakło poprzednikowi.

Ku nieznanym lądom – 1
Em... Nie wierzę, że wśród dwustu przeszło opowiadań konkursowych, nie było lepszych. Żal mi tylko pingwinów.

Dno morza – 3
Steampunk i wojna na linii Słowianie – Wikingowie. Głębiny Bałtyku. Myślałem, że w zakończeniu będzie jakieś bum, jakaś krew. Próżno oczekiwać. Stach i Lech nie dali rady.

Patrząc w jedną stronę – 9
S-f takie, jakie powinno być. Dla mnie zwycięzca.

Uwierz w szczura – 5
Nigdy nie przepadałem za historiami alternatywnymi.

Wheatherby – 7
O dziwo, muszę stwierdzić, że opowiadanie mi się podobało. Motyw epistolarny, no i to, co zaczerpnięte z mitologii; do mnie trafiło. Bardzo słoneczne zakończenie.

Prosto w słońce – 3
Można przeczytać, nie było w nim jednak czegoś, co by przykuwało, jakiegoś smaczka.

Wszczepiarz Link Overdose – 7
Opowiadanie, które mogłoby być częścią większego dzieła. Dobry pomysł

Ampułka – 2
Proste, oklepane, nietrafione. Polska skuta lodem nie przypadła mi do gustu. I żeby takie zacofanie w świecie, w którym żyli biotechnolodzy?

Astralker: Drugie dno – 4
Początek dobry, ale pomysł na eksploracje wraków od razu mnie odrzucił. Drzemie tu potencjał, który można by lepiej wykorzystać.

POZAKONKURSOWE:

Ekstrapolacja – 6
Typowa opowiastka o podróżach w czasie pełna fizyczno-kwantowego wynurzenia. Jednak pomysł na ich konsekwencje nie jest zły.

Panicz z Ertel-Sega – 5
Za długie i w sumie zakończenie to takie pitu-pitu.

Emeryt – 1
I tyle? Tego opowiadania mogłoby nawet nie być.

Czas Martwy – 4
Kolejne opowiadanie, które o czymś tam stara się opowiedzieć, a potem kończy się byle jak.

Future Fame – 7
Trochę postapo świata literaturo-wydawniczego. Czytelnictwo umarło, czytelników trzeba kupować, nawet pisanie książek powoli staje się zrobotyzowane. Liczy się tylko marketing i $$$. A co powiedzieć o pamięci tytułów po śmierci autora. Future Fame zajmie się wszystkim.

Średnia ocen wszystkich opowiadań: 4,89
Średnia ocen opowiadań konkursowych: 4,93
Średnia ocen opowiadań pozakonkursowych: 4,6

KONKURSOWE:

Na nocnej zmianie – 4
Podług całości antologii, nie był to najlepszy tekst. Nic odkrywczego moim...

Dodaj cytat z książki Na nocnej zmianie. Pióra Falkonu