Na nocnej zmianie. Pióra Falkonu

2016-10-28
Fabryka Słów
fantastyka, fantasy, science fiction

Porównaj ceny i

Zbiór dziewiętnastu opowiadań, w tym pięć stworzonych przez znanych pisarzy fantastycznych. Pozostałe wyszły spod piór debiutantów. To pokłosie konkursu "Pióra Falkonu". Tytuł zbioru pochodzi od tekstu laureatki. Zdaje się, że nie było ograniczeń tematycznych, więc teksty są zróżnicowane.

Mam wrażenie, że limit niektórym Autorom przeszkadzał i teksty zyskałyby na...

Antologia sama w sobie bardzo ciekawa. Żadne dwa opowiadania nie są do siebie podobne. Wszystkie koncepcje są albo nowe, albo bardzo stare. Ocena całościowa jest wyższa niż średnia właśnie z powodu różnorodności.

Zatem po kolei:
Na nocnej zmianie (5/10) – takie sobie opowieści niesamowite z początku wieku. Dobre wykonanie.
Tarantela dla głupców (5/10) - takie sobie, tym...

Na półkach: , , , , , ,

Trudna sztuka celności

Lektura antologii opowiadań z konkursu „Pióra Falkonu” (wzbogaconej o pięć tekstów zamówionych u znanych autorów) to dobre rozwiązanie dla czytelnika, który ma chwilową przerwę w śledzeniu magazynów literackich, a chciałby wiedzieć, co w fantastycznej trawie piszczy.
(...)

Całość recenzji w magazynie...

2039

Na półkach: , , , ,

Nie wiem jak ją ocenić. Poziom opowiadań jest niestety bardzo nierówny jak dla mnie - jest parę genialnych od których nie mogłam się oderwać, dwóch nie skończyłam, przez część trudno mi było przebrnąć; większość jest po prostu średnia.

Jak na antologię opowiadań konkursowych, trzeba przyznać, że wydawnictwo całkiem udane. Historie trzymają niezły poziom, te zgłoszone na konkurs niekiedy wyższy niż pisane przez obecnych w spisie treści poczytnych autorów.

Antologie to zawsze ryzykowny interes, tym razem jednak jestem wyjątkowo rozczarowana - dawno nie widziałam antologii tak słabej. Niektóre opowiadania wręcz trudno było dokończyć czytać, bo albo są kiepsko napisane/skonstruowane, albo do bólu wtórne; niektóre, co ciekawe, trudno nawet podciągnąć pod temat konkursu, pod jakim ta antologia została wydana ("Tam, gdzie nie...

Nie wiedziałem, że tyle pomysłów na fantastycznie fikcyjne opowieści można mieć.
Skąd tylu młodych autorów? Skąd ten powiew świeżego-innego-lepszego spojrzenia na s-f? Uważaj Pan, Panie Pilipiuk! Konkurencja rośnie i to może być ostry bój!
Warto poczuć ten smak i rozkoszować się lekturą.

Jak przystało na antologię poziom opowiadań jest różny – od czegoś, czego nie warto czytać, po perełki (z przewagą tych pierwszych).
Średnia ocen wszystkich opowiadań: 4,89
Średnia ocen opowiadań konkursowych: 4,93
Średnia ocen opowiadań pozakonkursowych: 4,6

KONKURSOWE:

Na nocnej zmianie – 4
Podług całości antologii, nie był to najlepszy tekst. Nic odkrywczego moim...

Długo ją męczyłem. Opowiadania takie sobie, jest sporo gniotów, ze dwie perełki, kilka naprawdę niezłych tekstów oraz sporo nieporywających przeciętniaków. W sumie to trochę żałuję, bo straciłem nieco wiarę w młode pokolenie pisarzy.

Rewelacyjna!
Genialna!
Wraca mi wiara w polską fantastykę!
Cud, miód, malina!

Zaraz, przecież ja nie lubię słodyczy:/
Stek z argentyńskiej wołowiny, kiszona w dębowej beczce kapusta, bataty pieczone z rozmarynem!
POLECAM! Z czystym sumieniem!
:)))))))))))

Dyskusje