Wstań i idź

Wydawnictwo: Fabryka Słów
aspolski

źródło okładki: google

FomaLermont | 2016-08-01

Każdy zbiór opowiadań z natury musi być nierówny. Nie tylko ze względu na zróżnicowanie w poziomie dzieł konkretnego autora lub autorów, ale przez subiektywny odbiór czytelnika. Niektórych ciągnie do fantasy pozbawionego lukrowanej otoczki, zbliżonego solidnie do realiów epoki miecza. Innych z kolei do SF, odległych wizji przyszłości, w których natura ludzka pozostała jednak niezmienna. Można by tak wymieniać bez końca, a konkluzja pozostanie ta sama. Zbiory opowiadań to worek pełen kamieni szlachetnych, a jednocześnie loteryjna, szklana kula z nielicznymi zwycięskimi losami. Nie inaczej jest z antologią twórczości Kołodziejczaka. Autor trzyma fason, nie spada poniżej linii pisarskiej przyzwoitości, ale nie zawsze tworzy tak jak w swych najsłynniejszych seriach.

Antologię otwiera opowiadanie „Kukiełki”. SF z lekkim dreszczykiem. Z potencjałem na coś więcej. Druga z kolei historia „Jesteśmy potrzebni”...

Fuzja | 2016-06-15

Tomasz Kołodziejczak to pisarz, promotor kultury i wydawca. W latach 90. ubiegłego wieku organizował konwenty, prowadził audycje i programy o popkulturze, a dziś jest na stałe związany z rynkiem wydawniczym. Po trzydziestu latach działalności twórczej z czystym sumieniem można powiedzieć, że to współczesny mecenas popkultury. Nic więc dziwnego, że po publikacji kilku jego książek wydawnictwo Fabryka Słów postanowiło uhonorować jego działalność, a prezentem dedykowanym jemu oraz czytelnikom stał się zbiór opowiadań o pełnym energii i nadziei tytule Wstań i idź.

W zbiorze znajduje się dwanaście opowiadań stanowiących mieszankę gatunków science fiction, hard science fiction oraz fantasy. Opowieści zostały ozdobione rysunkami stworzonym przez różnych artystów np. Przemysława Truścińskiego (wieloletniego przyjaciela autora oraz człowieka, który odpowiadał za kilka okładek jego książek, w tym także tę), Benedykta Szneidera czy Adriana Madeja. Historie zaprezentowane na kartach zbioru...

twojastara | 2016-03-03
Przeczytana: 03 marca 2016

Niektóre opowiadania są strasznie kiepskie... ale kilka bardzo fajnych! (dlatego i ocena pół na pół)

Zamiast tracić czas i bawić się w retrospekcje, Pan Kołodziejczak niech lepiej kończy kolejne tomy Białej Reduty, bo czytelnicy KISNĄ ze zniecierpliwienia!

Ricardo | 2016-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2016

Jak każdy zbiór opowiadań książka prezentuje nierówna jakość. Jednak i tak o niebo wyższą niż opowiadania zebrane w antologiach. Kołodziejczak jest ciekawym autorem i Ci którzy nie znają jego twórczości z przyjemnością przeczytają ten zbiór.

Jabuilo | 2016-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2016

Wstałem. I poszłem. Po inną pozycję na półce :/

Odgrzewane kotlety za ponad 35 złociszy - niestety przesada i żal wydanych pieniążków. Nic odkrywczego poza megalomańskimi przypisami Autora do każdego z opowiadań. Podsumowanie 30 lecia pracy twórczej? Kpina z czytelnika, bo Autor - jak wynika z przypisów - zarabia na życie wydawnictwem wszystkiego, tylko nie własnej twórczości. Dwie powiastki (jedna w toku - chociaż ta akurat jest najlepsza) i garść opowiadań, to według Autora dorobek. Wrzucił na 600 stron kilka starych klasyków i mam się z tego cieszyć?
Nie polecam nikomu, kto Autora czytywał, bo strata czasu. Pozycja jedynie dla tych, co pierwszy raz się z Kołodziejczykiem stykają.

Ithilnar | 2015-12-29

Więcej recenzji znajdziecie na www.geek-woman.blogspot.com

Kawałek fantastycznej historii

Tomasz Kołodziejczak jest jednym z najciekawszych twórców polskiej fantastyki. To nie tylko pisarz, ale także promotor tego gatunku literackiego, autor scenariuszy komiksowych i gier fabularnych – jednym słowem, ikona rodzimego fandomu.

Niedawno nakładem wydawnictwa Fabryka Słów ukazała się pozycja podsumowująca nie byle jaki jubileusz, bo trzydzieści lat pracy twórczej autora. Czy warto sięgnąć po Wstań i idź?

Pierwszy rzut oka na okładkę i już wiadomo, kto jest autorem grafiki. Przemysław „Trust” Truściński to wieloletni przyjaciel Kołodziejczaka, z którym ten zrealizował kilka komiksowych pomysłów. Truściński jest również ilustratorem wznowionej (także przez Fabrykę) i kontynuowanej serii Ostatnia Rzeczpospolita, dlatego okładka Wstań i idź może kojarzyć się z kolejnym tomem cyklu, na który fani niecierpliwie wyczekują. Niestety, w tym przypadku spotka ich rozczarowanie, choć...

Marek Rygiel | 2015-11-28
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 26 listopada 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Rewelacyjna książka. Napisana tak, że przeczytałem za jednym posiedzeniem, nie mogąc się oderwać. Pomysł niby zerżnięty z opowiadania Dicka "Przedludzie" (zresztą wstrząsający), ale poszerzony i przedstawiony oryginalnie, a do tego jeszcze niezła akcja. Po prostu fantastyka jaką kocham.